Jump to content

γενικό μέρος Παθολογίας


soupia_

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

αλλη μια ερώτηση ... όσον αφορα το γενικό μέρος παθολογίας που ενδιαφέρομαι να κανω. Γνωρίζουμε τίποτα για το Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας και το Γενικό Νοσοκομείο Χανίων? πού θα ήταν καλύτερα κατα τη γνώμη σας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 19/2/2017 at 11:30 ΜΜ, soupia_ said:

Καλησπέρα σας,

αλλη μια ερώτηση ... όσον αφορα το γενικό μέρος παθολογίας που ενδιαφέρομαι να κανω. Γνωρίζουμε τίποτα για το Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας και το Γενικό Νοσοκομείο Χανίων? πού θα ήταν καλύτερα κατα τη γνώμη σας?

Για τα Χανιά δεν γνωρίζω. Ωστόσο, επειδή η Κρήτη είναι νησί, και τα σοβαρά περιστατικά αναγκαστικά θα διακομίζονται στο Ηράκλειο, που είναι μια κάποια απόσταση, έχω τη γνώμη να μην επιλέξεις τα Χανιά. Αγροτικό έκανα στο Λασίθι βέβαια (από την ανατολική πλευρά), αλλά γενικά δεν νομίζω ότι η λογική αλλάζει και πολύ.

Για Καβάλα έχω καλά ακούσματα, για Γενικό Νοσοκομείο δηλαδή, σαφώς καλύτερα από τα μεγάλα Νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης όπου γίνεται σε κάθε εφημερία ο τραγικός χαμός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
On 19/2/2017 at 11:30 ΜΜ, soupia_ said:

Καλησπέρα σας, 

 

αλλη μια ερώτηση ... όσον αφορα το γενικό μέρος παθολογίας που ενδιαφέρομαι να κανω. Γνωρίζουμε τίποτα για το Γενικό Νοσοκομείο Καβάλας και το Γενικό Νοσοκομείο Χανίων? πού θα ήταν καλύτερα κατα τη γνώμη σας?

Συνάδελφε καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ενημερώσω για την ύπαρξη  1 κενής θέσης ειδικευόμενου παθολογίας στο "Μποδοσάκειο" Γ.Ν.Πτολεμαΐδας.

Βρίσκομαι σε παράταση στην παθολογική κλινική και χωρίς κανένα ενδοιασμό συστήνω ανεπιφύλακτα την Π/Θ κλινική του Μποδοσάκειου Νοσοκομείου!!!

Πρόκειται για κλινική με εξαιρετικό κλίμα συνεργασίας μεταξύ ειδικών  και ειδικευόμενων αλλά και νοσηλευτικού προσωπικού. Δίνει έως 2 χρόνια ειδικότητας στην Παθολογία.

Σας παραθέτω μερικά μόνο από τα πλεονεκτήματά της.

1) Πολύ καλό πρωινό ωράριο εργασίας (μέχρι τις 15.30 το αργότερο έχουμε τελειώσει με τις υποχρεώσεις κ έχουμε φύγει)

2) Οι εφημερίες του ειδικευόμενου παθολογίας γίνονται όλες στην κλινική με εξαίρεση 1-2 το μήνα που κατεβαίνουμε και ΤΕΠ. (Δεν έχουμε δηλαδή το "σκότωμα" του πάνω κάτω σε κλινική και ΤΕΠ!)

3) Ο ειδικευόμενος εφημερεύει πάντα με τον ειδικό στην κλινική! (Πράγμα πάααρα πολύ σημαντικό ειδικά για μένα που είχα βρεθεί στο αγροτικό  να κάνω εφημερίες ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΑΚΑΛΥΠΤΗ ΧΩΡΙΣ ΕΙΔΙΚΟ στο πρόγραμμα!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΣΚΗΝΙΚΑ)

3) ΡΕΠΟ!!!

4) Εβδομαδιαίο πρόγραμμα πρωινών μαθημάτων! (Κάθε βδομάδα συζητάμε ένα κλινικό πρόβλημα και τη υποκείμενη παθολογία του).

5) Ποικιλία κλινικών περιστατικών (παρότι πρόκειται για δευτεροβάθμιο νοσοκομείο αντιμετωπίζουμε ενδιαφέροντα από επιστημονικής απόψεως περιστατικά!) 

6) Έχουμε τη δυνατότητα να εκπαιδευτούμε σε πρακτικές με τη συνεχή καθοδήγηση του ειδικού (παρακέντηση ασκιτικού / πλευριτικού υγρού ακόμη και διενέργεια εργαστηριακών εξετάσεων εφόσον κάποιος βέβαια απ τους ειδικευόμενους εκδηλώσει ενδιαφέρον να μάθει π.χ πώς τρέχουν στο εργαστήριο μια γενική αίματος, γενική ούρων, πώς διαβάζουν ένα επίχρισμα περιφερικού αίματος)

Μετά από ένα τραγικά ανεκδιήγητο αγροτικό με έκπληξη συνάντησα ένα φιλικό εργασιακό περιβάλλον σε αυτή την κλινική.

Τη συστήνω ανεπιφύλακτα για κάθε νέο πτυχιούχο ιατρικής που θέλει να ενταχθεί όσο το δυνατόν πιο ομαλά στο χαμό μιας παθολογικής κλινικής, να μην πνιγεί από τις πρωτόγνωρες ευθύνες αλλά αντίθετα να μάθει τα βασικά και ίσως και κάτι παραπάνω πέρα από τη λάντζα των τριτοβάθμιων νοσοκομείων Θεσ/νικης και Αθήνας!!!!

Εάν ενδιαφέρεστε για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να μου στείλει PM. Είμαι στη διάθεσή σας για κάθε απορία!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.