Jump to content

Οφθαλμολογία vs Παθολογία


med2008

Recommended Posts

Θέλω τη γνώμη σας για τις ειδικότητες Οφθαλμολογία και παθολογία. Βρίσκομαι ήδη σε λίστα αναμονής για τα μάτια αλλά δεν είμαι σίγουρη για την απόφασή μου καθώς με προβληματίζει ο χρόνος αναμονής και το Κεφάλαιο που θα χρειαστώ για να ανοίξω ένα ιατρείο. Από την άλλη η παθολογία παρ'όλο που δεν προσφέρει την ίδια ποιότητα ζωής, έχει μικρή αναμονή και πολύ λιγότερο σχεδόν μηδενικό κόστος για το ιατρείο. Θα με βοηθήσουν ιδιαίτερα οι απόψεις σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το κόστος ενός οφθαλμολογικου ιατρείου με βασικό εξοπλισμό όπου βασικά θα κάνεις κλινική εξέταση, θα δίνεις γυαλιά, +_ ένα απλό οπτικό πεδίο είναι γύρω στις 45000 ευρώ. 

Αυτά με σημερινά δεδομένα (ευρώ, φπα, κοινή αγορά κλπ)

Απαιτείται να συνεργάζεσαι με μεγαλύτερο κέντρο (ιδιωτικό ή δημόσιο) για ό,τι άλλο χρειάζεσαι.

 

Τα καινούρια μηχανήματα γίνονται πιο φθηνά όσο περνούν τα χρόνια αλλά βγαίνουν και πιο νέα.

Υπάρχουν πάντα και πιο φθηνές λύσεις (μεταχειρισμένα, ίντερνετ κλπ)

Όλες οι ειδικότητες είναι υπερκορεσμενες στην Ελλάδα παρά την εξαγωγή γιατρών.

Η Οφθαλμολογία είναι χειρουργική ειδικότητα με υψηλές απαιτήσεις ως προς το αποτέλεσμα για το χειρουργικό κομμάτι.

Η ειδικότητα θα είναι το 50%+ της ζωής σου μέχρι να βγεις στη σύνταξη. Θεωρώ ότι το μόνο κριτήριο υπό τις γενικότερες συνθήκες (Ελλάδα και εξωτερικό) είναι το τι θεωρείς ότι σου αρέσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ οι συνάδελφοι οφθαλμίατροι μου έχουν πει ότι αν θες να είσαι ανταγωνιστικός χρειάζεσαι τουλάχιστον 70 χιλιάδες. Για να έχεις καινούρια μηχανήματα. Ίσως όπως λες και εσύ να υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να τα βρει κάποιος πιο φθηνά. Πρέπει όμως να περιμένω 3 χρόνια για να ξεκινήσω! Δηλαδή αλλα 3 χρόνια ανεργίας. Συν το ότι μετά την ειδικότητα πρέπει να ψάξεις με κάποιο τρόπο να βρεις το ποσό που σου χρειάζεται και ιδιωτικές κλινικές για να ασχοληθείς και με το χειρουργικό κομμάτι.. Τελικά δηλαδή αξίζει τον κόπο; ειδικά στην εποχή μας που όπως λες όλες οι ειδικότητες είναι κορεσμενες.  Από την άλλη η παθολογία δεν έχει πλέον αναμονή, ξεκινάς άμεσα κ ανοίγεις ιατρείο χωρίς κόστος.

Και όσον αφορά για το τί μου αρέσει πιο πολύ.. Η παθολογία μου άρεζε πάντα, απλά όταν έφτασα στο έκτο έτος κ είδα με τί ρυθμούς δουλεύουν οι ειδικευομενοι της παθολογικής, είπα ότι δεν μπορώ να αντέξω αυτό το ρυθμό. Τελικά δηλαδή θέλησα να έχω μια ποιότητα ζωής κ στράφηκα προς οφθαλμολογια η οποία μου άρεζε επίσης. Τώρα όμως δεν αντέχω άλλη αναμονή ούτε έχω τη δυνατότητα να φύγω έξω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, med2008 said:

Εδώ οι συνάδελφοι οφθαλμίατροι μου έχουν πει ότι αν θες να είσαι ανταγωνιστικός χρειάζεσαι τουλάχιστον 70 χιλιάδες. Για να έχεις καινούρια μηχανήματα. Ίσως όπως λες και εσύ να υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να τα βρει κάποιος πιο φθηνά. Πρέπει όμως να περιμένω 3 χρόνια για να ξεκινήσω! Δηλαδή αλλα 3 χρόνια ανεργίας. Συν το ότι μετά την ειδικότητα πρέπει να ψάξεις με κάποιο τρόπο να βρεις το ποσό που σου χρειάζεται και ιδιωτικές κλινικές για να ασχοληθείς και με το χειρουργικό κομμάτι.. Τελικά δηλαδή αξίζει τον κόπο; ειδικά στην εποχή μας που όπως λες όλες οι ειδικότητες είναι κορεσμενες.  Από την άλλη η παθολογία δεν έχει πλέον αναμονή, ξεκινάς άμεσα κ ανοίγεις ιατρείο χωρίς κόστος.

Και όσον αφορά για το τί μου αρέσει πιο πολύ.. Η παθολογία μου άρεζε πάντα, απλά όταν έφτασα στο έκτο έτος κ είδα με τί ρυθμούς δουλεύουν οι ειδικευομενοι της παθολογικής, είπα ότι δεν μπορώ να αντέξω αυτό το ρυθμό. Τελικά δηλαδή θέλησα να έχω μια ποιότητα ζωής κ στράφηκα προς οφθαλμολογια η οποία μου άρεζε επίσης. Τώρα όμως δεν αντέχω άλλη αναμονή ούτε έχω τη δυνατότητα να φύγω έξω..

Το μέλος DON σου είπε την ουσία του θέματος: Το θέμα είναι το τι σου αρέσει. Δεν γνωρίζω για Οφθαλμολογία, πλην του ότι ουδεμία σχέση έχει με την Παθολογία. Και ειλικρινά, δεν μπορώ να βρω πώς ακριβώς μπορεί να είναι κάποιος μεταξύ δύο τόσο διαφορετικών ειδικοτήτων. Εγώ δεν μπορώ να μιλήσω για την Οφθαλμολογία. Μπορώ να σου μιλήσω όμως για Παθολογία. Να πω ότι έχω κάνει έως τώρα 3 χρόνια ειδικότητας σε Γενική Παθολογία.

Κοίτα, ας αφήσουμε το τι θα κάνεις σε Ιατρείο μελλοντικά. 6 χρόνια είναι πολύ μακριά, δεν ξέρουμε τι θα προκύψει. Εγώ θα προτιμήσω να σου μιλήσω για το τι θα περάσεις ως ειδικευόμενη. Αρχικά θα φας τα "σκατά" του Νοσοκομείου όπου θα πας. Οι Παθολογικές κλινικές απανταχού της Ελλάδας μαζεύουν εν τέλει ότι "σαβούρα" περιστατικών δεν μπορούν ή δεν θέλουν να διαχειριστούν οι υπόλοιπες ειδικότητες. Συν του ότι πολύ εύκολα περιστατικά άλλων ειδικοτήτων που για χ ή ψ λόγους η αντίστοιχη κλινική δεν θέλει να τα νοσηλεύσει (δύσκολος ασθενής, ετοιμοθάνατος με περίεργους - π.χ. δικηγόρους - συγγενείς, πολλά συνοδά νοσήματα, προβλέπεται να καταλάβει το κρεββάτι για καιρό κ.τ.λ.) θα τα φορτωθεί η κλινική σου, δηλαδή εσύ όταν θα εφημερεύεις.

Κάλυψη από ειδικούς: Ο επιμελητής σου Παθολόγος δεν είναι χειρουργός για να χρειαστεί να προσέλθει στο Νοσοκομείο ή να ξυπνήσει αν χρειαστείς κάτι προς χειρουργείο. Οδηγίες από το τηλέφωνο και πολύ σου είναι. Και φυσικά όταν δεν εμφανίζεται ο ειδικός, οι ειδικευόμενοι και οι ειδικοί των άλλων ειδικοτήτων δεν θα ασχοληθούν και πολύ μαζί σου αν χρειαστείς κάτι ή να θελήσεις συνδρομή άλλης ειδικότητας. Αρκετές φορές καλείσαι και να υπογράψεις πιστοποιητικό θανάτου ως ο ιατρός παρόντας στο θάνατο του αδιάγνωστου ασθενή που σου πέθανε στην εφημερία. Εκπαίδευση: Ποια εκπαίδευση;;; Εξιτήρια, συνταγογράφηση, συλλογή εργαστηριακών, πέρασμα στους φακέλους, επίσκεψη, ξανά νέες εξετάσεις, ξανά ερωτήσεις στον επιμελητή. Καλά, δεν σου περιγράφω τι γίνεται στα επείγοντα, αυτά όλοι οι φοιτητές μπορούν να τα δουν και οπτικά όταν πάνε εκεί.

Τέλος, δεν σου κάνει εντύπωση γιατί η αναμονή στην Παθολογία είναι μικρή; Οι περισσότερες Παθολογικές ειδικότητες (Καρδιολογία, Δερματολογία, Ογκολογία, Ενδοκρινολογία, Νεφρολογία κ.τ.λ.) απαιτούν το πολύ 3 χρόνια από τα 6 που απαιτεί η Γενική Παθολογία. Ως εκ τούτου, πολλοί ειδικευόμενοι προτιμούν στοχευμένα μικρά Νοσοκομεία ή συγκεκριμένα της Επαρχίας (π.χ. Σέρρες ή Καβάλα) όπου δίνουν λίγα χρόνια ειδικότητα (άρα έχουν και μικρότερη αναμονή) και που μαζεύεται και λιγότερη δουλεία (Η Καβάλα δεν έχει πληθυσμούς Αθηνών και Θεσσαλονίκης) και περισσότεροι ειδικευόμενοι. Στο ξανατονίζω: ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ της επαρχίας. Θέλει ψάξιμο που θα πας. Δεν ξέρω ακριβώς τι τριτοκοσμικά επικρατούν στα μεγάλα των Αθηνών, αλλά στη Θεσσαλονίκη 1000 - 1.500 άτομα δέχονται σε κάθε εφημερία τα γιγάντια Νοσοκομεία Παπαγεωργίου και Ιπποκράτειο. Ρεπό; ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!!!!!! Εννοείται ότι με 7 - 11 εφημερίες το μήνα δεν δίνουν ούτε τα μισά.

Θα μπορούσαμε πολλά να συζητάμε, αλλά πραγματικά η απορία σου είναι πολύ γενική, τουλάχιστον για μένα, για να μπορέσω να βοηθήσω παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο σ'αυτά που λες.. Έχω ακούσει από πολλούς το τί τραβάνε στην παθολογική και τα έχω δει κιόλας από κοντά σαν φοιτήτρια. Αυτός ήταν ο λόγος που φοβήθηκα και δεν τη δήλωσα τελικά. Σκέφτομαι μικρό νοσοκομείο, όχι Αθήνα Θεσσαλονίκη κλπ.. Το θέμα φυσικά είναι το τί μας αρέσει αλλά δυστυχώς υπάρχει και ο παράγοντας αναμονή. Η απάντηση είναι μάλλον προφανής, αν θέλω να ξεκινήσω άμεσα πρέπει να δηλώσω παθολογία. Γιατί η Οφθαλμολογία παντού έχει τεράστια αναμονή.

Θα ήθελα όμως να μάθω το εξής, τώρα που έχεις την εμπειρία 3 ετών σε παθολογική κλινική κ έχοντας ζήσει όλο αυτό το "δράμα" μετανιωσες καθόλου για την επιλογή σου;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει πέσει η αναμονή στα μάτια στα 3 χρόνια και σου φαίνονται πολλά ; Νταξ, που να έβλεπες λίγα μόλις χρόνια πριν.

Αν περιμένεις επαγγελματική αποκατάσταση χωρίς αρχικό κεφάλαιο-γνωριμίες-Ιατρείο του μπαμπά (προφανώς αν τα είχες αυτά δεν θα ρωτούσες εδώ, αλλά θα είχες ήδη δηλώσει), η μοναδική Ειδικότητα που τα προσφέρει αυτά αυτή την στιγμή στην Ελλάδα είναι η Γενική Ιατρική, ΟΛΕΣ (σχεδόν) οι υπόλοιπες Ειδικότητες είναι κορεσμένες.

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να προβλέψει κανείς το τι κατάσταση θα επικρατεί στον ιατρικό κλάδο σε 8-10 χρόνια από τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 26/1/2017 at 11:43 ΜΜ, med2008 said:

Θα ήθελα όμως να μάθω το εξής, τώρα που έχεις την εμπειρία 3 ετών σε παθολογική κλινική κ έχοντας ζήσει όλο αυτό το "δράμα" μετανιωσες καθόλου για την επιλογή σου;

Όπως σου είπα, το θέμα είναι τι σου αρέσει να κάνεις. Αν και βλαστημαώ αρκετές στιγμές από τα 3 χρόνια άσκησής μου και πιθανόν η κούραση και η αϋπνία μπορεί να έχει καταστρέψει μελλοντικά την Υγεία μου (απλά ακόμα είμαι νέος και δεν το έχω πάρει πρέφα), ωστόσο, δεν μετανιώνω για το ότι επέλεξα Παθολογία. Πολύ απλά, με αυτό μου αρέσει να ασχοληθώ. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ να κάνω κάτι τόσο βαρετό, αλλά "ασφαλές", όπως Μικροβιολογία ή Ακτινολογία, ή Δερματολογία, ή Παθολογανατομία, ή Ιατροδικαστική. Και από την άλλη, δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τόσο "αγχωτικό", όπως το βλέπω, όπως Γενική Χειρουργική, ή Αναισθησιολογία, ή λεπτοδουλειά όπως Πλαστική Χειρουργική, Νευροχειρουργική ή Οφθαλμολογία.

Είναι τι σου αρέσει να κάνεις. Οι συνθήκες εργασίας έχουν άμεσα να κάνουν με την σκατοκατάσταση στην οποία βρίσκεται η χώρα. Αυτό όμως δεν αλλάζει το καθ' εαυτό περιεχόμενο αυτών που πρέπει να ξέρεις ή που το μυαλό ή τα χέρια σου "στροφάρουν" για να σε ικανοποιούν και να μην σε προδίδουν όταν το κάνεις. Ας πούμε 3 χρόνια Παθολογίας για μένα ήταν σε αρκετές περιπτώσεις κάτεργο. Αλλά 3 χρόνια Χειρουργικής? Απλά, θα είχα παραιτηθεί στον 1ο χρόνο.

Αν μετάνιωσα για κάτι, είναι το ότι δεν δημιούργησα νωρίτερα προϋποθέσεις για να κάνω κάτι στο εξωτερικό. Διακαής πόθος, γενικώς, αυτούς τους καιρούς. Αλλά εντάξει, μιλώντας για Ελλάδα, η συζήτηση καταλήγει στο εξής: ΨΑΞΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΠΑΣ! Τουλάχιστον αυτό που μπορείς να αποφύγεις, απόφυγέ το. Τα υπόλοιπα προσευχή πολύ, μυαλό και μάτια ανοιχτά και διάβασμα τελευταίο. Ναι, διάβασμα τελευταίο. Στο Νοσοκομείο δεν τεστάρουν πόσα ξέρεις. Και όσα ξέρεις, δεν μπορείς να τα εφαρμώσεις. Εσύ απλά καλείς ειδικούς. Τις γνώσεις άστες για συνέδρια, εργασίες και ομιλίες. Στο Νοσοκομείο είσαι τσουτσεκίδης ειδικευόμενος. Ποτέ μην το ξεχάσεις αυτό όσο είσαι στο Ελλάντα. Προσοχή τι λες και τι κάνεις,

Καλή αρχή σε ότι και εάν διαλέξεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τέλος της ειδικότητας δεν είναι καθόλου μακρυά και καλά θα κάνεις να το σκέφτεσαι από τώρα. Η ταλαιπωρία της παθολογικής σε σχέση με το αραλίκι της οφθαλμολογίας είναι τρομερή αντίθεση αλλά δεν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο για μια απόφασης ζωής, προς Θεού! Καλύτερα σκέψου το ΜΕΤΑ βάσει άλλων παραγόντων, όπως:

Τι σου αρέσει; Βασικότατο.

Έχεις ιατρείο να σε περιμένει; (Βασικότερο).

Πού θες να ζήσεις τελειώνοντας, σε μικρή πόλη, σε μεγάλη πόλη, στην Αθήνα; Αποκλείεις το εξωτερικό ή το θεωρείς πιθανό;

Τι θες να κάνεις, ιδιωτικό ιατρείο ή ΕΣΥ; Αποκλείεις κάποιο από τα δύο ή ό,τι σου κάτσει;

Έχεις χρήμα στην άκρη ή θα περιμένεις να πληρωθείς (μισθό ή επίσκεψη, ανάλογα) για να πάρεις ψωμί;

Είσαι 25 ή 30+; Βλέπεις οικογένεια στα επόμενα λίγα χρόνια;

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι 26 και προς το παρόν δεν έχω οικογένεια.. Δεν έχω ιατρείο να με περιμένει κ ούτε χρήματα στην άκρη..ο,τι μπορέσω να μαζέψω στην πορεία..δηλαδή ουσιαστικά θα ξεκινήσω από το μηδέν όπως φαντάζομαι κ πολλοί άλλοι συνάδελφοί μου. Αν με ρωτούσες παλιά θα έλεγα ότι θέλω ιατρείο έξω αλλά τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν αποκλείω να ψάξω για θέση στο νοσοκομείο..βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι αυτό.. Είμαι από μικρή πόλη και σκεφτόμουν πάντα να μείνω εδώ στην περιοχή μου..τώρα ούτε αυτό είναι σίγουρο πλέον.. Ένα πράγμα έχω καταλάβει από την αναζητηση μου εδώ κ τόσο καιρό, ότι ο,τι κ να κάνεις τα πράγματα είναι πολύ πολύ δύσκολα πλέον!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 ώρες πριν, med2008 said:

Είμαι 26 και προς το παρόν δεν έχω οικογένεια.. Δεν έχω ιατρείο να με περιμένει κ ούτε χρήματα στην άκρη..ο,τι μπορέσω να μαζέψω στην πορεία..δηλαδή ουσιαστικά θα ξεκινήσω από το μηδέν όπως φαντάζομαι κ πολλοί άλλοι συνάδελφοί μου. Αν με ρωτούσες παλιά θα έλεγα ότι θέλω ιατρείο έξω αλλά τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν αποκλείω να ψάξω για θέση στο νοσοκομείο..βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο εύκολο είναι αυτό.. Είμαι από μικρή πόλη και σκεφτόμουν πάντα να μείνω εδώ στην περιοχή μου..τώρα ούτε αυτό είναι σίγουρο πλέον.. Ένα πράγμα έχω καταλάβει από την αναζητηση μου εδώ κ τόσο καιρό, ότι ο,τι κ να κάνεις τα πράγματα είναι πολύ πολύ δύσκολα πλέον!

Αρχικά ψυχραιμία. Η κατάσταση είναι δύσκολη, αλλά είναι για όλο τον κόσμο. Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις με το πτυχίο που διαθέτεις. Ένας πτυχιούχος ιατρικής μπορεί να δουλέψει πλην ειδικότητας:

1) Αγροτικό

2) Ιδιωτική Ψυχιατρική ή Νευρολογική ή Κλινική αποκατάστασης

3) Δημόσιο Ι.Ε.Κ. ως εκπαιδευτικός ορισμένου χρόνου για μαθήματα τύπου Ορθοπεδική, Δερματολογία, Υγιεινή κ.τ.λ.

4) Ξενοδοχείο ή Γηπεδάκια

Αυτά για την αναμονή σου. Προσωπικά προτείνω, αν δεν έχεις κάνει ακόμα αγροτικό, ξεκίνα ένα. Είσαι από μικρή πόλη, άρα έχεις γύρω σου γνωστά σου μέρη να πας. Όσον αφορά τα άλλα τρία, η αλήθεια είναι ότι ο νόμος που έχει βγει τώρα με τα μπλοκάκια για τους αυτοαπασχολούμενους δυστυχώς οδηγεί στην καταβολή του 30% του μηναίου εισοδήματος σε ασφαλιστικές εισφορές. Αλλά υπάρχουν και συμβάσεις εργασίας, οπότε εντάσσεσαι σε μισθωτούς και πληρώνει ο εργοδότης την εισφορά. Ειδικά για τα δημόσια ΙΕΚ,

Εντάξει, αγροτικό για να δώσεις εξετάσεις για ειδικότητα θα χρειαστείς ούτως ή άλλως. Αλλά ο λόγος που σου προτείνω να κάνεις αγροτικό και να το τελειώσεις νωρίς είναι ότι αφενός μεν η κατάσταση στην Υγεία και το ξεχαρβάλωμα των Νοσοκομείων χειροτερεύει μέρα με την ημέρα, δευτερόλεπτο με το δευτερόλεπτο, αφετέρου δε θα δεις ότι όσο μεγαλώνει η ηλικία τόσο περισσότερο οι αντοχές μειώνονται. Και πίστεψέ με, θέλει ΜΕΓΑΛΗ αντοχή για να υπομένεις ορισμένα πράγματα στο αγροτικό, ειδικά με τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν τώρα.

Επιπλέον, οφείλω να σου επισημάνω ότι κακά τα ψέμματα, πρέπει να σκεφτείς και λίγο να βάλεις και κανα τίτλο μπροστά από το όνομά σου. Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό και τα συναφή. Δυστυχώς, με νόμο του 2004, οι πτυχιούχοι υγειονομικών σχολών που υπάγονται στο Ε.Τ.Α.Α. - ΤΣΑΥ υποχρεούνται να ασφαλίζονται κατά τη διάρκεια των σπουδών αυτών, σαν να έχουν εργασία, έστω και άμμισθοι. Επομένως για να μην πληρώνεις εισφορές με μηδενικό εισόδημα, το καλύτερο θα ήταν να εργάζεσαι ταυτόχρονα με τις σπουδές αυτές (αγροτικό, ειδικότητα κ.τ.λ.). Δεν είναι εύκολο, αλλά επειδή βλέπω στην πράξη ότι και η κουτσή Μαρία δηλώνει πλέον ερευνητής (βλέπε linkedin) και υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, άθλια και μη, προσπάθησε να κάνεις κάτι. Έστω και μια βλακεία για τον τίτλο, γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει. Με σκέτο πτυχίο μένεις πίσω.

Το καλό είναι ότι το Μεταπτυχιακό με σωστό ψάξιμο θα σε απασχολήσει λίγες ώρες την εβδομάδα και κυρίως απογευματινές. Οπότε ψάξε τι γίνεται στο κοντινότερο Πανεπιστήμιο. Η ουσία στα Μεταπτυχιακά είναι οι εργασίες, που τις κάνεις και εξ' αποστάσεως, πλην της ημέρας που θα τις παρουσιάσεις, και σε αρκετά οι παρακολουθήσεις είναι πολύ λίγες (έχω ακούσει ακόμα και για μία φορά το μήνα! ). Απ' όλα έχει ο μπαξές. Είναι δύσκολα, αλλά είσαι μικρή ακόμα. Σίγουρα, και για οικογένεια είναι πολύ δύσκολα, εγώ στην πράξη έχω δει ότι οικογένεια μιλάμε είτε για άτομα που έχουνε γερό μπάτζετ από πίσω ή σταθερή εργασία (π.χ. στρατιωτικοί γιατροί). Για έναν γιατρό που ξεκινάει από το μηδέν, θέλει δουλειά και ψυχραιμία. Και πάνω από όλα, ένα ένα τα βήματα και οι επιλογές. Αλλά ξεκίνα με κάτι. Και για να ψηθείς στην πραγματικότητα και για να αποκτήσεις η ίδια δικές σου εμπειρίες για να πάρεις σωστές αποφάσεις.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να προσθεσουμε και σε καποιες περιπτωσεις τα μαθηματα σε στυλ ιδιαιτερου που μπορει καποιος να θελει να κανει,τα οποια σου εξασφαλιζουν στην χειροτερη ενα ελαχιστο εισοδηματακι αν δεν βρεις κατι καλυτερο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

42 minutes ago, mihiatrik said:

Αρχικά ψυχραιμία. Η κατάσταση είναι δύσκολη, αλλά είναι για όλο τον κόσμο. Το θέμα είναι τι μπορείς να κάνεις με το πτυχίο που διαθέτεις. Ένας πτυχιούχος ιατρικής μπορεί να δουλέψει πλην ειδικότητας:

1) Αγροτικό

2) Ιδιωτική Ψυχιατρική ή Νευρολογική ή Κλινική αποκατάστασης

3) Δημόσιο Ι.Ε.Κ. ως εκπαιδευτικός ορισμένου χρόνου για μαθήματα τύπου Ορθοπεδική, Δερματολογία, Υγιεινή κ.τ.λ.

4) Ξενοδοχείο ή Γηπεδάκια

Αυτά για την αναμονή σου. Προσωπικά προτείνω, αν δεν έχεις κάνει ακόμα αγροτικό, ξεκίνα ένα. Είσαι από μικρή πόλη, άρα έχεις γύρω σου γνωστά σου μέρη να πας. Όσον αφορά τα άλλα τρία, η αλήθεια είναι ότι ο νόμος που έχει βγει τώρα με τα μπλοκάκια για τους αυτοαπασχολούμενους δυστυχώς οδηγεί στην καταβολή του 30% του μηναίου εισοδήματος σε ασφαλιστικές εισφορές. Αλλά υπάρχουν και συμβάσεις εργασίας, οπότε εντάσσεσαι σε μισθωτούς και πληρώνει ο εργοδότης την εισφορά. Ειδικά για τα δημόσια ΙΕΚ,

Εντάξει, αγροτικό για να δώσεις εξετάσεις για ειδικότητα θα χρειαστείς ούτως ή άλλως. Αλλά ο λόγος που σου προτείνω να κάνεις αγροτικό και να το τελειώσεις νωρίς είναι ότι αφενός μεν η κατάσταση στην Υγεία και το ξεχαρβάλωμα των Νοσοκομείων χειροτερεύει μέρα με την ημέρα, δευτερόλεπτο με το δευτερόλεπτο, αφετέρου δε θα δεις ότι όσο μεγαλώνει η ηλικία τόσο περισσότερο οι αντοχές μειώνονται. Και πίστεψέ με, θέλει ΜΕΓΑΛΗ αντοχή για να υπομένεις ορισμένα πράγματα στο αγροτικό, ειδικά με τις συνθήκες που διαμορφώθηκαν τώρα.

Επιπλέον, οφείλω να σου επισημάνω ότι κακά τα ψέμματα, πρέπει να σκεφτείς και λίγο να βάλεις και κανα τίτλο μπροστά από το όνομά σου. Μεταπτυχιακό, Διδακτορικό και τα συναφή. Δυστυχώς, με νόμο του 2004, οι πτυχιούχοι υγειονομικών σχολών που υπάγονται στο Ε.Τ.Α.Α. - ΤΣΑΥ υποχρεούνται να ασφαλίζονται κατά τη διάρκεια των σπουδών αυτών, σαν να έχουν εργασία, έστω και άμμισθοι. Επομένως για να μην πληρώνεις εισφορές με μηδενικό εισόδημα, το καλύτερο θα ήταν να εργάζεσαι ταυτόχρονα με τις σπουδές αυτές (αγροτικό, ειδικότητα κ.τ.λ.). Δεν είναι εύκολο, αλλά επειδή βλέπω στην πράξη ότι και η κουτσή Μαρία δηλώνει πλέον ερευνητής (βλέπε linkedin) και υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, άθλια και μη, προσπάθησε να κάνεις κάτι. Έστω και μια βλακεία για τον τίτλο, γιατί η κατάσταση έχει ξεφύγει. Με σκέτο πτυχίο μένεις πίσω.

Το καλό είναι ότι το Μεταπτυχιακό με σωστό ψάξιμο θα σε απασχολήσει λίγες ώρες την εβδομάδα και κυρίως απογευματινές. Οπότε ψάξε τι γίνεται στο κοντινότερο Πανεπιστήμιο. Η ουσία στα Μεταπτυχιακά είναι οι εργασίες, που τις κάνεις και εξ' αποστάσεως, πλην της ημέρας που θα τις παρουσιάσεις, και σε αρκετά οι παρακολουθήσεις είναι πολύ λίγες (έχω ακούσει ακόμα και για μία φορά το μήνα! ). Απ' όλα έχει ο μπαξές. Είναι δύσκολα, αλλά είσαι μικρή ακόμα. Σίγουρα, και για οικογένεια είναι πολύ δύσκολα, εγώ στην πράξη έχω δει ότι οικογένεια μιλάμε είτε για άτομα που έχουνε γερό μπάτζετ από πίσω ή σταθερή εργασία (π.χ. στρατιωτικοί γιατροί). Για έναν γιατρό που ξεκινάει από το μηδέν, θέλει δουλειά και ψυχραιμία. Και πάνω από όλα, ένα ένα τα βήματα και οι επιλογές. Αλλά ξεκίνα με κάτι. Και για να ψηθείς στην πραγματικότητα και για να αποκτήσεις η ίδια δικές σου εμπειρίες για να πάρεις σωστές αποφάσεις.

 

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.. Συμφωνώ πολύ με αυτά που μου είπες, σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω πρώτα ένα αγροτικό και για να φύγει από τη μέση αλλά και για να μην είμαι πλέον άνεργη..Δυστυχώς στην περιοχή μου δύσκολα βρίσκεις αγροτικό γιατί τώρα με τους γενικούς γιατρούς γίνεται χαμός! Οπότε για μας τους υπόχρεους μένουν μόνον οι περιπετειώδεις περιοχές! Αυτή τη φορά θα το κυνηγήσω σοβαρά για να με πάρουν επιτέλους κάπου. 

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό έχεις απόλυτο δίκιο! Πραγματικά όλος ο κόσμος κάνει κάτι πλέον..το ψάχνω κ γω αλλά εδώ στο ΔΠΘ που είναι κοντά μου δεν υπάρχει δωρεάν και θέλουν 2.5-3000! Αν ξέρετε εσείς κάποιο καλό μεταπτυχιακό να μου προτείνετε να μου το πείτε σας παρακαλώ. Το άλλο μειονέκτημα είναι ότι τα σχετικά με την Οφθαλμολογία είναι πολύ λίγα..άλλα όπως λες μπορείς να κάνεις και κάτι άσχετο.. Ίσως να ξεκινήσω πρώτα να δουλεύω και μετά σε δεύτερο χρόνο να ψάξω για μεταπτυχιακό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

50 minutes ago, ξενος said:

να προσθεσουμε και σε καποιες περιπτωσεις τα μαθηματα σε στυλ ιδιαιτερου που μπορει καποιος να θελει να κανει,τα οποια σου εξασφαλιζουν στην χειροτερη ενα ελαχιστο εισοδηματακι αν δεν βρεις κατι καλυτερο...

Ναι φυσικά από το να κάτσεις στο σπίτι φυσικά είναι μια επιλογή την οποία επίσης έχω σκεφτεί.. Αν δεν μου κάτσει το αγροτικό θα ψάξω και για κάτι τέτοιο. Λίγο χλωμό το βλέπω όμως γιατί ο κόσμος δεν έχει λεφτά! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 ώρες πριν, med2008 said:

Κατ'αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.. Συμφωνώ πολύ με αυτά που μου είπες, σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω πρώτα ένα αγροτικό και για να φύγει από τη μέση αλλά και για να μην είμαι πλέον άνεργη..Δυστυχώς στην περιοχή μου δύσκολα βρίσκεις αγροτικό γιατί τώρα με τους γενικούς γιατρούς γίνεται χαμός! Οπότε για μας τους υπόχρεους μένουν μόνον οι περιπετειώδεις περιοχές! Αυτή τη φορά θα το κυνηγήσω σοβαρά για να με πάρουν επιτέλους κάπου. 

Όσον αφορά το μεταπτυχιακό έχεις απόλυτο δίκιο! Πραγματικά όλος ο κόσμος κάνει κάτι πλέον..το ψάχνω κ γω αλλά εδώ στο ΔΠΘ που είναι κοντά μου δεν υπάρχει δωρεάν και θέλουν 2.5-3000! Αν ξέρετε εσείς κάποιο καλό μεταπτυχιακό να μου προτείνετε να μου το πείτε σας παρακαλώ. Το άλλο μειονέκτημα είναι ότι τα σχετικά με την Οφθαλμολογία είναι πολύ λίγα..άλλα όπως λες μπορείς να κάνεις και κάτι άσχετο.. Ίσως να ξεκινήσω πρώτα να δουλεύω και μετά σε δεύτερο χρόνο να ψάξω για μεταπτυχιακό.

Γενικά όταν ρωτούσα και εγώ παρόμοια πράγματα, συνήθως έτρωγα πόρτα, γιατί η πλειοψηφία των "συναδέλφων" τηρούν σιγή ιχθύος όταν δεν έχουν κάτι να κερδίσουν. Οπότε γενικά προσπαθώ να είμαι κατατοπιστικός, όσο μπορώ. Είναι χάος εκεί έξω, και όταν ξεκινάς φαντάζει ακόμα μεγαλύτερο.

Για το ΔΠΘ δεν μπορώ να σε βοηθήσω, από σπουδές είμαι σε Θεσσαλονίκη πλευρά (Αριστοτέλειο). Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν είναι απαραίτητο, ούτε εύκολο, να βρεις μεταπτυχιακό που αφορά την ειδικότητά σου. Συνήθως πάνω στην ειδικότητα έχει νόημα, και είναι πιο εύκολο, να κάνεις την Διδακτορική Διατριβή σου. Και επειδή τα κλινικά Μεταπτυχιακά γενικά είναι απαιτητικά, επομένως αν αναγκάζεσαι να δουλεύεις παράλληλα - συν εφημερίες! - , μπορεί να μην σου βγαίνει, κάνε ένα μεταπτυχιακό που απλά σε ενδιαφέρει με σχετικά "εύκολους" όρους.

Όπως σε είπα, το κακό με εμάς είναι ότι Μεταπτυχιακό - Διδακτορικό πρέπει να τα πληρώνουμε με εισφορές στο ταμείο. Συν τα δίδακτρα φυσικά. Οπότε αναγκαστικά πρέπει να βάλεις νερό στο κρασί σου όσον αφορά τη θεματολογία, και για αρχή εστίασε περισσότερο στον τίτλο σαν τίτλο. Και εφόσον ενδιαφέρεσαι κάνεις Διδακτορικό, ή αν οι συνθήκες το επιτρέπουν κάνεις και δεύτερο Μεταπτυχιακό, πάνω στην ειδικότητά σου. Να σκεφτείς, μια συνάδελφος έκανε ακριβώς αυτό: Δύο Μεταπτυχιακά που δεν είχαν θέμα πάνω στην ειδικότητά της, και τώρα που μιλάμε κάνει το τρίτο της Μεταπτυχιακό, το οποίο όμως είναι πάνω στην ειδικότητα. Και φυσικά παραμένει ειδικευόμενη και δεν νομίζω να αργήσει και να πάρει και θέμα Διδακτορικού.

Δεν σου λέω να φτάσεις σε αυτό το σημείο ή να βιαστείς. Παράδειγμα εγώ γκάζωσα για το Διδακτορικό χωρίς να δώσω και πολύ σημασία στη θεματολογία, πράγμα που δεν ήταν και ότι καλύτερο, Μπορεί να χρειαστεί, Θεός φυλάξει, να κάνω και δεύτερο, πιο εντοπισμένο στην εξειδίκευση της ειδικότητάς μου. Ποιος ξέρει. Φτιάξε το πρόγραμμά σου και γενικά ξεκίνα με κάτι. Στη φάση που είσαι, καλώς το λες. Καβάντζωσε μια θέση αγροτικού και ξεκίνα κάποιο Μεταπτυχιακό στην περιοχή σου, τώρα, ή όταν το δεις δυνατό. Ή και πιο μετά, σημασία έχει να μπεις σε ένα πρόγραμμα και να ξεκινήσεις έστω με κάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.