Jump to content

Ειδικότητα και Αναβολή έως τα 33


DrManos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω αν η αναβολή έως τα 33 ισχύει για όλες τις ειδικότητες. Δηλαδή κάποιος που κάνει ειδικότητα παιδιατρικής που είναι 4 χρονια και κάποιος που κάνει ειδικότητα γενικής χειρουργικής που είναι 6 χρονια και είναι και οι δυο 25 ετών δικαιούνται και οι δυο αναβολή έως τα 33 τους η είναι ανάλογα τα έτη της ειδικότητας η αναβολή ? Ευχαριστώ πολύ !

Τροποποιήθηκε από DrManos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά σου φιλε Μανο,

Η αναβολή μεχρι τα 33 ειναι για οσους κανουν ειδικότητα στο εξωτερικό (το τονιζω γιατί δεν το αναφερεις πουθενα στην προηφουμενη δημοσιευση σου) και ειναι ανεξάρτητη απο την ειδικότητα και τη διαρκειά της. Επισης δεν υποχρεούσαι να τη διακόψεις αμα τελειωσεις την ειδικοτητα νωρίτερα απο την ημερομηνία ληξης της αναβολής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας , αν η ημερομηνία της αναβολής (λόγω σπουδών) τελειώνει σε ημερομηνία εντός του χρόνου που κάνεις το αγροτικό η αναβολή ανανεώνεται αυτόματα ή τι γίνεται αλλιώς ? Ευχαριστώ 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

29 λεπτά πριν, ernesto1917 said:

Γεια σας , αν η ημερομηνία της αναβολής (λόγω σπουδών) τελειώνει σε ημερομηνία εντός του χρόνου που κάνεις το αγροτικό η αναβολή ανανεώνεται αυτόματα ή τι γίνεται αλλιώς ? Ευχαριστώ 

 

1)Αναβολή λόγω αγροτικού δεν υπάρχει.

2)Για να διοριστείς στο αγροτικό πρέπει να διαθέτεις ήδη αναβολή με διάρκεια τουλάχιστον 1 έτους από την ημερομηνία λήξης της προκύρηξης (π.χ. κάποιος που συμμετείχε στην προκύρηξη του Μαρτίου του 2017, με τελευταία ημερομηνία κατάθεσης δικαιολογητικών την 28η Μαρτίου 2017, πρέπει να διαθέτει αναβολή τουλάχιστον μέχρι την 28η Μαρτίου 2018 για να πάρει ιατρείο). Αν η αναβολή  σου λήγει νωρίτερα τότε η συμμετοχή σου στην προκύρηξη ακυρώνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα! Αυτή τη στιγμή ποιο είναι το όριο για εξαγορά της θητείας; Επειδή ακούστηκε ότι θα κατατεθεί νομοσχέδιο για εξαγορά από τα 33 έτη. 

Τροποποιήθηκε από m4rios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 16/10/2017 at 11:48 AM, m4rios said:

Καλησπέρα! Αυτή τη στιγμή ποιο είναι το όριο για εξαγορά της θητείας; Επειδή ακούστηκε ότι θα κατατεθεί νομοσχέδιο για εξαγορά από τα 33 έτη. 

 

ψηφιστηκε ηδη. στα 33 πλεον το οριο για εξαγορα θητειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

 

On 26/2/2017 at 3:30 ΜΜ, giatroudara said:

Γειά σου φιλε Μανο,

Η αναβολή μεχρι τα 33 ειναι για οσους κανουν ειδικότητα στο εξωτερικό (το τονιζω γιατί δεν το αναφερεις πουθενα στην προηφουμενη δημοσιευση σου) και ειναι ανεξάρτητη απο την ειδικότητα και τη διαρκειά της. Επισης δεν υποχρεούσαι να τη διακόψεις αμα τελειωσεις την ειδικοτητα νωρίτερα απο την ημερομηνία ληξης της αναβολής.

Καλησπέρα παιδιά, ισχύει ακόμα το παραπάνω; Ότι η αναβολή μέχρι τα 33 είναι μόνο για ειδικότητα στο εξωτερικό; Στον νόμο δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 ώρες πριν, Dr. Stress said:

 

Καλησπέρα παιδιά, ισχύει ακόμα το παραπάνω; Ότι η αναβολή μέχρι τα 33 είναι μόνο για ειδικότητα στο εξωτερικό; Στον νόμο δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά. 
Η αναβολή μέχρι τα 33 ισχύει και για την ειδικότητα στην ελλάδα. Μάλλιστα, αν πάρεις αυτή την αναβολή, δεν είσαι υποχρεωμένος να την διακόψεις πριν τα 33. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι ακόμα μήπως ξέρεις.

Μέχρι τα 33 πρέπει να έχεις τελειώσει ολόκληρη την ειδικότητα; Π.χ εγώ προλαβαίνω να κάνω τα 2 χρόνια του γενικού μέρους μέχρι τα 33, αλλά όχι και το ειδικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Dr. Stress said:

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι ακόμα μήπως ξέρεις.

Μέχρι τα 33 πρέπει να έχεις τελειώσει ολόκληρη την ειδικότητα; Π.χ εγώ προλαβαίνω να κάνω τα 2 χρόνια του γενικού μέρους μέχρι τα 33, αλλά όχι και το ειδικό.

Θεωρώ πως δικαιούστε να ζητήσετε την αναβολή ασχέτως του πότε τελειώνετε ειδικότητα. Το αν θα την πάρετε ή όχι είναι στην ευχέρεια της στρατολογίας. Τώρα, εάν σας δώσουν την αναβολή, αυτή λήξει, και σας καλέσουν να παρουσιαστείτε ενώ δεν έχετε ολοκληρώσει την ειδικότητα, πιστεύω ότι θα μπορούσαν να σας κατηγορήσουν για κακή χρήση αναβολής, χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορείτε να αποδείξετε το αντίθετο έχοντας στα χέρια σας πιστοποιητικά ευδόκιμης άσκησης. Ενδεχομένως, αν σας ενδιαφέρει να υπηρετήσετε, εφόσον λέτε ότι προλαβαίνετε να κάνετε το γενικό μέρος, να σας συμφέρει να το ολοκληρώσετε, και να διακόψετε την αναβολή μόνος σας, υποβάλλοντας και τα σχετικά πιστοποιητικά ευδόκιμης άσκησης στη στρατολογία. Από ουσιαστικής άποψης, τόσο τον στρατό όσο και τους στατευμένους συμπολίτες μας, αλλά και εσάς, σας συμφέρει πολύ περισσότερο να υπηρετεί μαζί τους ιατρός με δύο χρόνια ειδικότητας παρά ιατρός με μηδενική κλινική εμπειρία. Διαφορετικά μπορείτε να δοκιμάσετε να ζητήσετε εξαγορά της θητείας σας έχοντας κλείσει τα 33. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 1/2/2023 at 10:59 AM, Dr. Stress said:

Ευχαριστώ πολύ. Να ρωτήσω κάτι ακόμα μήπως ξέρεις.

Μέχρι τα 33 πρέπει να έχεις τελειώσει ολόκληρη την ειδικότητα; Π.χ εγώ προλαβαίνω να κάνω τα 2 χρόνια του γενικού μέρους μέχρι τα 33, αλλά όχι και το ειδικό

Βρήκες τελικά τι ισχύει για αυτο? Είμαι και εγώ σε αυτήν την θεση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/1/2023 at 4:58 ΜΜ, And21 said:

Βρήκες τελικά τι ισχύει για αυτο? Είμαι και εγώ σε αυτήν την θεση!

Όχι, κάποια στιγμή θα πάρω στην στρατολογία να ρωτήσω αλλά δεν ξέρω αν θα καταλάβει τι εννοώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18 hours ago, Dr. Stress said:

Όχι, κάποια στιγμή θα πάρω στην στρατολογία να ρωτήσω αλλά δεν ξέρω αν θα καταλάβει τι εννοώ

Πριν μερικά χρόνια είχε ως προϋπόθεση τα συνολικά χρόνια της ειδικότητας να μην ξεπερνούν το 33ο έτος της ηλικίας . Ωστόσο , με νόμο το αφαίρεσαν αυτό και άφησαν αυτό που ζητάνε στα δικαιολογητικά , δηλαδή να είσαι γραμμένος ή διορισμένος σε κάποιο νοσοκομείο .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/1/2023 at 3:58 ΜΜ, And21 said:

Πριν μερικά χρόνια είχε ως προϋπόθεση τα συνολικά χρόνια της ειδικότητας να μην ξεπερνούν το 33ο έτος της ηλικίας . Ωστόσο , με νόμο το αφαίρεσαν αυτό και άφησαν αυτό που ζητάνε στα δικαιολογητικά , δηλαδή να είσαι γραμμένος ή διορισμένος σε κάποιο νοσοκομείο .

Καλό αυτό. Αφού είσαι στην ίδια θέση να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; Προφανώς είσαι εκτός στρατού με άλλη αναβολή. Τι γίνεται όταν για να υπογραφεί ο διορισμός σου πρέπει να έχεις την αναβολή για ειδικότητα (για να βγουν τα χρόνια) αλλά για να πάρεις την αναβολή πρέπει να έχει υπογραφεί ο διορισμός σου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 1/16/2023 at 9:53 PM, Dr. Stress said:

Καλό αυτό. Αφού είσαι στην ίδια θέση να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; Προφανώς είσαι εκτός στρατού με άλλη αναβολή. Τι γίνεται όταν για να υπογραφεί ο διορισμός σου πρέπει να έχεις την αναβολή για ειδικότητα (για να βγουν τα χρόνια) αλλά για να πάρεις την αναβολή πρέπει να έχει υπογραφεί ο διορισμός σου;

Στα δικαιολογητικά για την αναβολή λέει ότι πρέπει να είσαι διορισμένος ή ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ για απόκτηση ειδικότητας .

Οπότε , και σε λίστα να είσαι μάλλον αρκεί .Έτσι το καταλαβαίνω . Και εγώ θέλω να κάνω το γενικό μέρος (2 έτη ) , να πάω στρατό και μετά το ειδικό μέρος -ρευματολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, And21 said:

Στα δικαιολογητικά για την αναβολή λέει ότι πρέπει να είσαι διορισμένος ή ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ για απόκτηση ειδικότητας .

Οπότε , και σε λίστα να είσαι μάλλον αρκεί .Έτσι το καταλαβαίνω . Και εγώ θέλω να κάνω το γενικό μέρος (2 έτη ) , να πάω στρατό και μετά το ειδικό μέρος -ρευματολογία.

Αυτό πίστευα και εγώ, αλλά δυστυχώς η στρατολογία μου απάντησε αυτό: "όπως ρητά προβλέπει το άρθρο 19 ν.3421/2005 (ΦΕΚ 302Α΄), για τη χορήγηση αναβολής απαιτείται ο ενδιαφερόμενος να είναι ήδη εγγεγραμμένος στο νοσηλευτικό ίδρυμα, δηλαδή να έχει ήδη αναλάβει Υπηρεσία. Η εγγραφή σε λίστα αναμονής δεν πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου."

Αν μάθεις κάτι διαφορετικό σε παρακαλώ κάνε μια ενημέρωση εδώ γιατί καιγόμαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 hours ago, Dr. Stress said:

Αυτό πίστευα και εγώ, αλλά δυστυχώς η στρατολογία μου απάντησε αυτό: "όπως ρητά προβλέπει το άρθρο 19 ν.3421/2005 (ΦΕΚ 302Α΄), για τη χορήγηση αναβολής απαιτείται ο ενδιαφερόμενος να είναι ήδη εγγεγραμμένος στο νοσηλευτικό ίδρυμα, δηλαδή να έχει ήδη αναλάβει Υπηρεσία. Η εγγραφή σε λίστα αναμονής δεν πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου."

Αν μάθεις κάτι διαφορετικό σε παρακαλώ κάνε μια ενημέρωση εδώ γιατί καιγόμαστε

What? Δηλαδή το γραμμένος ειναι το ίδιο με το έχει αναλάβει υπηρεσια? Μα πως θα αναλάβει υπηρεσια από την στιγμή που πρέπει να έχει αναβολή ? Το ένα αναιρεί το άλλο ! Θεώρησα ότι για αυτό λέει διορισμένος ή γραμμένος για προλαμβάνει αυτό το θέμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

14 hours ago, Dr. Stress said:

Αυτό πίστευα και εγώ, αλλά δυστυχώς η στρατολογία μου απάντησε αυτό: "όπως ρητά προβλέπει το άρθρο 19 ν.3421/2005 (ΦΕΚ 302Α΄), για τη χορήγηση αναβολής απαιτείται ο ενδιαφερόμενος να είναι ήδη εγγεγραμμένος στο νοσηλευτικό ίδρυμα, δηλαδή να έχει ήδη αναλάβει Υπηρεσία. Η εγγραφή σε λίστα αναμονής δεν πληροί τις προϋποθέσεις του νόμου."

Αν μάθεις κάτι διαφορετικό σε παρακαλώ κάνε μια ενημέρωση εδώ γιατί καιγόμαστε

Λοιπόν κάλεσα την στρατολογική υπηρεσια. Μπερδεμένα μου τα είπαν . Πρέπει μου είπαν να έχω τοποθετηθεί στο νοσοκομείο . Τους ρώτησα , πως θα γίνει αυτό από την στιγμή που για την τοποθέτηση απαιτείται ισοχρονη αναβολή . Σαφή απάντηση δεν έλαβα πάρα μόνο ότι το νοσοκομείο ξέρει . Με την απορία έμεινα συναδελφε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 λεπτά πριν, And21 said:

Λοιπόν κάλεσα την στρατολογική υπηρεσια. Μπερδεμένα μου τα είπαν . Πρέπει μου είπαν να έχω τοποθετηθεί στο νοσοκομείο . Τους ρώτησα , πως θα γίνει αυτό από την στιγμή που για την τοποθέτηση απαιτείται ισοχρονη αναβολή . Σαφή απάντηση δεν έλαβα πάρα μόνο ότι το νοσοκομείο ξέρει . Με την απορία έμεινα συναδελφε.

Το νοσοκομείο μπορεί να αρνηθεί να προχωρήσει τον διορισμό σας αν η διάρκεια της εκπαιδευσής σας σε αυτό υπερβαίνει το 33ο έτος της ηλικίας σας που είναι και η ηλικία μέχρι την οποία μπορείτε να πάρετε αναβολή λόγω ειδικότητας. Διαφορετικά εσείς θα παρουσιαστείτε στο νοσοκομείο, προσκομίζοντας τον σχετικό νόμο βάσει του οποίου δικαιούστε να αιτηθείτε στον στρατό παράταση της αναβολής σας μέχρι τα 33. Θα επιμείνετε να προχωρήσει ο διορισμός σας και θα ζητήσετε με την ολοκλήρωση του διορισμού σας και βεβαίωση πρόσληψης για στρατολογική χρήση στην οποία θα πρέπει να αναγράφεται η διάρκεια της εκπαιδευσής σας στο εν λόγω νοσοκομείο, καθώς και ότι το νοσοκομείο είναι αναγνωρισμένο από το υπουργείο υγείας για την χορήγηση ιατρικής ειδικότητας. Κατόπιν υποβάλετε τη βεβαίωση στη στρατολογία και περιμένετε την απαντησή της - αν υπάρχει πρόβλημα στην αίτηση για παράταση αναβολής σας ενημερώνουν εγγράφως, αν όλα είναι σωστά, ενημερώνουν το προφίλ σας στη στρατολογία ώστε να φαίνεται ότι έχετε αναβολή μέχρι και το 33ο έτος της ηλικίας σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

31 minutes ago, Abaris said:

Το νοσοκομείο μπορεί να αρνηθεί να προχωρήσει τον διορισμό σας αν η διάρκεια της εκπαιδευσής σας σε αυτό υπερβαίνει το 33ο έτος της ηλικίας σας που είναι και η ηλικία μέχρι την οποία μπορείτε να πάρετε αναβολή λόγω ειδικότητας. Διαφορετικά εσείς θα παρουσιαστείτε στο νοσοκομείο, προσκομίζοντας τον σχετικό νόμο βάσει του οποίου δικαιούστε να αιτηθείτε στον στρατό παράταση της αναβολής σας μέχρι τα 33. Θα επιμείνετε να προχωρήσει ο διορισμός σας και θα ζητήσετε με την ολοκλήρωση του διορισμού σας και βεβαίωση πρόσληψης για στρατολογική χρήση στην οποία θα πρέπει να αναγράφεται η διάρκεια της εκπαιδευσής σας στο εν λόγω νοσοκομείο, καθώς και ότι το νοσοκομείο είναι αναγνωρισμένο από το υπουργείο υγείας για την χορήγηση ιατρικής ειδικότητας. Κατόπιν υποβάλετε τη βεβαίωση στη στρατολογία και περιμένετε την απαντησή της - αν υπάρχει πρόβλημα στην αίτηση για παράταση αναβολής σας ενημερώνουν εγγράφως, αν όλα είναι σωστά, ενημερώνουν το προφίλ σας στη στρατολογία ώστε να φαίνεται ότι έχετε αναβολή μέχρι και το 33ο έτος της ηλικίας σας.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μπορώ να αιτηθω αναβολη έχοντας τον διορισμό της Διαύγειας; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, Abaris said:

Το νοσοκομείο μπορεί να αρνηθεί να προχωρήσει τον διορισμό σας αν η διάρκεια της εκπαιδευσής σας σε αυτό υπερβαίνει το 33ο έτος της ηλικίας σας που είναι και η ηλικία μέχρι την οποία μπορείτε να πάρετε αναβολή λόγω ειδικότητας. Διαφορετικά εσείς θα παρουσιαστείτε στο νοσοκομείο, προσκομίζοντας τον σχετικό νόμο βάσει του οποίου δικαιούστε να αιτηθείτε στον στρατό παράταση της αναβολής σας μέχρι τα 33. Θα επιμείνετε να προχωρήσει ο διορισμός σας και θα ζητήσετε με την ολοκλήρωση του διορισμού σας και βεβαίωση πρόσληψης για στρατολογική χρήση στην οποία θα πρέπει να αναγράφεται η διάρκεια της εκπαιδευσής σας στο εν λόγω νοσοκομείο, καθώς και ότι το νοσοκομείο είναι αναγνωρισμένο από το υπουργείο υγείας για την χορήγηση ιατρικής ειδικότητας. Κατόπιν υποβάλετε τη βεβαίωση στη στρατολογία και περιμένετε την απαντησή της - αν υπάρχει πρόβλημα στην αίτηση για παράταση αναβολής σας ενημερώνουν εγγράφως, αν όλα είναι σωστά, ενημερώνουν το προφίλ σας στη στρατολογία ώστε να φαίνεται ότι έχετε αναβολή μέχρι και το 33ο έτος της ηλικίας σας.

Πάντως έχω διαβάσει σε άλλο thread πως δεν σου υπογράφουν τον διορισμό αν δεν έχεις την αναβολή γιατί μετά θεωρείται άκυρος. Ένας από ότι θυμάμαι έγραφε πως έπεισε το νοσοκομείο να υπογράψουν, να το στείλουν με φαξ στη στρατολογία και η στρατολογία να εκδώσει την αναβολή την ίδια ημέρα.

Το σίγουρο είναι πως υπάρχει κενό στο συγκεκριμένο νόμο που επικαλούνται. Όποιος τη χρειάζεται προφανώς δεν του φτάνει αυτή που έχει ήδη για να διοριστεί, αλλιώς γιατί υπάρχει;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

11 minutes ago, Dr. Stress said:

Πάντως έχω διαβάσει σε άλλο thread πως δεν σου υπογράφουν τον διορισμό αν δεν έχεις την αναβολή γιατί μετά θεωρείται άκυρος. Ένας από ότι θυμάμαι έγραφε πως έπεισε το νοσοκομείο να υπογράψουν, να το στείλουν με φαξ στη στρατολογία και η στρατολογία να εκδώσει την αναβολή την ίδια ημέρα.

Το σίγουρο είναι πως υπάρχει κενό στο συγκεκριμένο νόμο που επικαλούνται. Όποιος τη χρειάζεται προφανώς δεν του φτάνει αυτή που έχει ήδη για να διοριστεί, αλλιώς γιατί υπάρχει;

Ακριβώς! Πως γίνεται να διοριστείς όταν απαιτούν να έχεις αναβολή ? Κάποια πλευρά κάνει λάθος! Εκτός και αν αρκεί ο διορισμός από διαύγεια . Το κενό νομίζω είναι ότι το γραμμένος το ταυτίζουν με το ότι έχεις αναλάβει υπηρεσία.

Τροποποιήθηκε από And21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
On 11/1/2023 at 4:58 ΜΜ, And21 said:

Βρήκες τελικά τι ισχύει για αυτο? Είμαι και εγώ σε αυτήν την θεση!

Συμπληρώνω πως μετά από επικοινωνία και πάλι με την στρατολογία, αναβολή για ειδικότητα παίρνεις ανεξαρτήτου πόσα χρόνια σου έχουν μείνει για ειδικότητα. Το μόνο κόλλημα επομένως είναι αυτό που είπαμε μετά, σχετικά με το ποια υπογραφή θα μπει πρώτη. Ίσως με έναν δικηγόρο που ασχολείται με στρατιωτικό δίκαιο κλπ να είναι πιο εύκολο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα !! υπάρχει καποια εξέλιξη σχετικά με αυτο το θέμα ? βρισκομαι στην ίδια θεση κι εγω , πήγα ρωτησα την περιφέρεια Αττικής και μου είπαν οτι μπορώ στον διορισμό να υπογράψω την σύμβαση και θα έχω 10 μέρες διορία να πάω στο νοσοκομείο αναβολή για λόγους ειδικότητας. Υπάρχει κάποιος απο δω που έλυσε αυτο το ζήτημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.