Jump to content

Επιλογη ασφαλιστικου φορεα απο ειδικευομενους?


penguin

Recommended Posts

Γεια σας! Ζητω τα φωτα σας παρακαλω.

Εχουν στελει επισημο εγγραφο σε ολους τους ειδικευομενους του νοσοκομειου να επιλεξουν (απο ο,τι καταλαβα) αν θελουν να συνεχισουν να πληρωνουν εισφορες πλεον και στο τσαυ περαν του εφκα. 

Δεν εχω στα χερια μου το χαρτι γιατι με κανονικη αδεια ειμαι εκτος Αθηνων και με πηραν τηλεφωνο σημερα να παω αυριο αρον αρον να παρω το χαρτι και να δηλωσω προτιμηση γιατι ληγει η προθεσμια. Ζητω συγγνωμη που ειμαι ασαφης ως προς το περιεχομενο του εγγραφου αλλα φανταζομαι εχει σταλει σε ολους τους ειδικευομενους και δεν το εχω μπροστα μου.

 

Παρακαλω μηπως μπορειτε να μου απαντησετε

 

1. Ληγει οντως η προθεσμια? Μου ειπαν στο τηλ οτι ληγει ενω στο ιντερνετ ειδα να λεγεται οτι μπορει καποιος να επιλεξει οποτε θελει και μετα να γνουν οι συμψηφισμοι.

 

2. Η επιλογη αφορα το διαστημα που ειμαστε ειδικευομενοι μονο? Δεδομενου οτι ενα μηνα αργοτερα ληγει η συμβαση της ειδικοτητας μου, η επιλογη αφορα και το μετα? Επιλεγω τωρα και το αν ως ελευθερος επαγγεματιας ή οτιδηποτε μετα θελω να ειμαι εφκα ή και τσαυ?

 

Ζητω συγγνωμη για τις ερωτησεις μου αλλα ειμαι σε πολυ πιεσμενη περιοδο και δεν εχω προλαβει να τα μελετησω. Εκτιμω καθε βοηθεια να με διαφωτισετε. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε μας δεν εχει ερθει τετοιο χαρτι ακομα.

νομιζω παντως οτι αυτη η επιλογη αφορα μονο τους παλαιους ασφαλισμενους (πρωτη ασφαλιση προ 1993)

κοιτα και αυτο το εγγραφο

http://www.ygeianet.gr/images/site/1510/52957_large/egkyklios_yp._erg._aru_36.pdf

 Καταβολή Εισφοράς

Ι. Με τις διατάξεις της παρ. 3 του ανωτέρω άρθρου προβλέπεται ότι οι ασφαλισμένοι, πριν και μετά την 1/1/1993, για τους οποίους για την ίδια απασχόληση προκύπτει υποχρέωση ασφάλισης σε περισσότερους του ενός φορείς κύριας ασφάλισης, συμπεριλαμβανομένου του Δημοσίου, καταβάλλουν υποχρεωτικά από 1/1/2017 μία ασφαλιστική εισφορά, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 38 του ν.4387/2016 για τους εμμίσθους ασφαλισμένους.

Για τους μέχρι 31/12/1992 (παλαιούς) ασφαλισμένους της ανωτέρω κατηγορίας δίνεται η δυνατότητα προαιρετικής καταβολής δεύτερης ασφαλιστικής εισφοράς, κατόπιν σχετικής αίτησής τους, προκειμένου να θεμελιώσουν δεύτερο συνταξιοδοτικό δικαίωμα γήρατος ή αναπηρίας ή να προσαυξήσουν το χρόνο ασφάλισής τους. Στην περίπτωση αυτή ο ασφαλισμένος καταβάλλει το συνολικό ποσοστό εισφοράς (ασφαλισμένου και εργοδότη), το οποίο ανέρχεται σε 20%.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ ευχαριστω πολυ. Κι εγω πανω κατω αυτα βρηκα ψαχνοντας. Θα δω αυριο τι ειναι και ενημερωνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πηρα το χαρτι. Αναφερεται σε αυτα που υπαρχουν και στο ιντερνετ.

Απο 1/1/17 ολοι ειναι αναγκαστικα ασφαλισμενοι στο ΕΦΚΑ. Οσοι θελουν να δινουν συνταξιοδοτικες εισφορες και στο ΤΣΑΥ πρεπει να κανουν αιτηση για να τους κανουν επιπλεον κρατησεις (μεγαλυτερα ποσα απο πριν γιατι σε αυτες δεν συμμετεχει πλεον ο εργοδοτης).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 minutes ago, penguin said:

Πηρα το χαρτι. Αναφερεται σε αυτα που υπαρχουν και στο ιντερνετ.

Απο 1/1/17 ολοι ειναι αναγκαστικα ασφαλισμενοι στο ΕΦΚΑ. Οσοι θελουν να δινουν συνταξιοδοτικες εισφορες και στο ΤΣΑΥ πρεπει να κανουν αιτηση για να τους κανουν επιπλεον κρατησεις (μεγαλυτερα ποσα απο πριν γιατι σε αυτες δεν συμμετεχει πλεον ο εργοδοτης).

 

οποτε δεν υπαρχει προθεσμια για να αγχωνεσαι.

αν και δεν ξερω ποιος θα ηθελε να πληρωνει 100-200 ευρω παραπανω το μηνα ως εισφορες με την ελπιδα μιας μεγαλυτερης συνταξης σε 30-40 χρονια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μας το νοσοκομειο επικαλειται παρατυπα προθεσμια εως 30/12 σε οσους θελουν και ΤΣΑΥ. Μαλλον για να αφαιρουνται αυτοματα απο τον επομενο μισθο αυτοματα οι κρατησεις.

Βασει νομου ομως, οχι, δεν υπαρχει χρονικος περιορισμος στο ποτε και αν το αποφασισεις.

Δεν θεωρω οτι αξιζει. Ετσι κι αλλιως και το ΤΣΑΥ για χρεωκοπια θα παει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.