Jump to content

Πλήρης και αποκλειστικη απασχοληση ειδικευομενων


ivgms

Recommended Posts

Καλησπερα!

Ρωτησα στο Υπουργειο σημερα και μου ειπαν πως απαγορευεται ειδικευομενος να κανει μεταπτυχιακο παραλληλα, ακομη και αν δεν τον εμποδιζει στο ωραριο του, διοτι ειναι "πληρους  και αποκλειστικης απασχολησης". Οταν της απαντησα πως ειναι αμισθη θεση, μου ειπε πως και παλι θεωρειται "απασχοληση" και πως μονο συγγραφικο/καλλιτεχνικο εργο μπορεις να κανεις παραλληλα (ακομα κ εμμισθα αυτα τα τελευταια). 

 

Γνωριζετε εαν ισχυει πραγματι κατι τετοιο? Σημειωτεον, μου ειπε πως ξερουν πως συμβαινει παρατυπα, αλλα μπορει να γινει καταγγελια εφοσον μαθευτει ποιος συγκεκριμενα το κανει. Κοιταξα ενδεικτικα καποιες συμβασεις ειδικευομενων απο το διαυγεια και δν βρηκα καποιον τετοιον ορο. Γνωριζω πως μπορει αν γινει ανακληση διορισμου για λογους μεταπτυχιακου, αλλα δεν ειναι λογικο να σου στερουν τον βιοπορισμο μεσω της ειδικοτητας για το χρονικο διαστημα αυτο, ποσω μαλλον εφοσον ειναι αμισθο,,, Εχει καποιος εμπειρια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διδακτορικο μια χαρα κανεις,μεταπτυχιακο γιατι λοιπον δεν μπορεις??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, ivgms said:

Θελεις να μου εξηγησεις πώς το εννοεις?


Για αυτά που σου είπαν στο Υπουργείο λέω. Εδώ στρατιωτικοί ειδικεύομενοι κάνουν εφημερίες και σε ιδιωτικές Κλινικές και εσύ ρωτάς για ένα μεταπτυχιακό που θα κάνεις αμισθί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αααα, ναι! Μα με επιασε εξ απηνης, πανω στη συζητηση μου το ξεφουρνισε, γι αυτο και ξεχασα στιγμιαια οτι μπορει και εκει να μην ξερουν τι τους γινεται. Θα ζητησω να μου παρουσιασουν εγγραφο οπου να αναφερεται ρητα. Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 8/11/2016 at 1:47 ΜΜ, ivgms said:

Καλησπερα!

Ρωτησα στο Υπουργειο σημερα και μου ειπαν πως απαγορευεται ειδικευομενος να κανει μεταπτυχιακο παραλληλα, ακομη και αν δεν τον εμποδιζει στο ωραριο του, διοτι ειναι "πληρους  και αποκλειστικης απασχολησης". Οταν της απαντησα πως ειναι αμισθη θεση, μου ειπε πως και παλι θεωρειται "απασχοληση" και πως μονο συγγραφικο/καλλιτεχνικο εργο μπορεις να κανεις παραλληλα (ακομα κ εμμισθα αυτα τα τελευταια).

Γνωριζετε εαν ισχυει πραγματι κατι τετοιο? Σημειωτεον, μου ειπε πως ξερουν πως συμβαινει παρατυπα, αλλα μπορει να γινει καταγγελια εφοσον μαθευτει ποιος συγκεκριμενα το κανει. Κοιταξα ενδεικτικα καποιες συμβασεις ειδικευομενων απο το διαυγεια και δν βρηκα καποιον τετοιον ορο. Γνωριζω πως μπορει αν γινει ανακληση διορισμου για λογους μεταπτυχιακου, αλλα δεν ειναι λογικο να σου στερουν τον βιοπορισμο μεσω της ειδικοτητας για το χρονικο διαστημα αυτο, ποσω μαλλον εφοσον ειναι αμισθο,,, Εχει καποιος εμπειρια?

Λοιπόν, ηδού τι λέει το Τ.Σ.Α.Υ.:

Στην ασφάλιση του Ταμείου υπάγονται υποχρεωτικά: α) Οι απασχολούμενοι σε ερευνητικά προγράμματα πανεπιστημίων, νοσοκομείων, ή άλλων ιδρυμάτων, β) Οι συμμετέχοντες σε μεταπτυχιακές σπουδές είτε ως υπότροφοι είτε χωρίς αμοιβή, γ) Όσοι υγειονομικοί κάνουν πρακτική άσκηση για λήψη άδειας άσκησης επαγγέλματος χωρίς αμοιβή, δ) Οι απασχολούμενοι ως σύμβουλοι επιχειρήσεων ή οργανισμών σε θέματα ειδικότητάς τους, εφόσον η σχέση τους δεν είναι εξαρτημένη, ε) Όσοι έχουν επιχειρήσεις εμπορίας ή εισαγωγής ειδών ή παροχής υπηρεσιών συναφών με το υγειονομικό επάγγελμα, στ) Οι απασχολούμενοι σε μη κυβερνητικές οργανώσεις εντός ή εκτός Ελλάδας άνευ αμοιβής. Τα ανωτέρω πρόσωπα υποχρεούνται στην καταβολή των εισφορών του ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα υγειονομικού και για όλους τους κλάδους ασφάλισης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη διάταξη του άρθρου 76 του Ν. 2676/1999. Στην περίπτωση αυτή δεν καταβάλλεται η εισφορά που προβλέπεται από τις διατάξεις της παρ. 5 του άρθρου 4 καθώς και της παρ. 1 του άρθρου 14 του Ν. 982/1979, όπως ισχύουν. Σε περίπτωση που οι κατά τα άνω υγειονομικοί μετέχουν σε περισσότερες από μια εταιρείες ή συντρέχει και άσκηση ελευθερίου επαγγέλματος καταβάλλουν στο Ε.Τ.Α.Α. Τομέα Υγειονομικών μια φορά την ανωτέρω εισφορά.(Άρθρο 18 παρ. 4 Ν. 3232/04.

Δεν ξέρω, αν εννούνε ότι επειδή η ειδικότητα είναι "πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης" δεν δικαιολογεί παράλληλα και άλλη "εργασία" όπως οι μεταπτυχιακές σπουδές, τότε υπάρχει θέμα. Όταν υπογράφαμε υπεύθυνη δήλωση για τα δικαιολογητικά της ειδικότητας, υπογράφαμε ότι δεν κατέχουμε άλλη "έμμισθη" θέση. Και επομένως οι Μεταπτυχιακές Σπουδές δεν θα έπρεπε να θεωρείται αντένδειξη σαν επιπρόσθετη ενασχόληση πάνω στην ειδικότητα. Επιπλέον, κανένα κριτήριο δεν υπάρχει στις προκηρύξεις των Μεταπτυχιακών σχετικά με την παράλληλη ενασχόληση. Ίσα ίσα, ζητάνε αναλυτικό βιογραφικό, και ξέρω πάμπολλους ειδικευόμενους που κάνουνε παράλληλα μεταπτυχιακό και δεν απορρίφθηκε η αίτησή τους γι' αυτόν τον λόγο.

Αν εννοούνε ότι το Μεταπτυχιακό είναι "πλήρους και αποκλειστικής" τότε αυτό πώς συμβαδίζει με το ότι καταβάλουμε εισφορά "ελευθέρως ασκούντος το επάγγελμα" ??? Πάντως ένα είναι σίγουρο: Το Τ.Σ.Α.Υ. Θεσσαλονίκης δέχεται ειδικότητα παράλληλα με Διδακτορικό. Δεν ξέρω σε τι διαφέρει το Μεταπτυχιακό, μια και η ομπρέλα "μεταπτυχιακές σπουδές" περιλαμβάνει και τα δύο. Επίσης, υπάρχει η τελευταία πρόβλεψη ότι παράλληλες ενασχολήσεις μαζί, δικαιολογούν ΜΟΝΟ μία εισφορά.

Υ.Σ.: Τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά αποτελούν ακαδημαϊκούς τίτλους. Ο μόνος τρόπος να σε βγάλουνε άουτ, είναι να ισχυριστούνε ότι η ειδικότητα ως πλήρους και αποκλειστικούς αποκλείει άλλες μορφές εργασίας. Όμως θυμάμαι (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) ότι υπογράψαμε ότι δεν ασκούμε παράλληλη "έμμισθη" εργασία. Τέλος, στην πράξη κανείς δεν είχε ποτέ πρόβλημα παράλληλα με την ειδικότητα. Κάποιοι μάλιστα κάνανε και το κορόιδο και δεν πληρώσανε καν ΤΣΑΥ. Εννοείται ότι το τελευταίο δεν το συνιστώ με τίποτα, δεν παίζεις με το ταμείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υποθέτω πως ούτε καμιά εκδρομούλα μπορείς να πας, ή έστω για ένα καφεδάκι γιατί είσαι "πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.