Jump to content

Περί Συνταγογράφησης Ειδικευόμενου


Inside

Recommended Posts

Επειδή το γραφείο προσωπικού μου δεν το κατέχει το θέμα... θα ήθελα τα φώτα σας:

1) Έχοντας κάνει αγροτικό έχω ακόμα τους κωδικούς για το e-prescription. Συνεχίζω με αυτούς και στην ειδικότητα ; (απλά αλλάζω την Μονάδα απο οπου συνταγογραφώ;). Ή πρέπει να ενημερωθεί και η ΗΔΙΚΑ;

2) Για το τι γράφει απο φάρμακα ο νόμος είναι σαφής (μονο για επείγοντα και ένα κουτί και για χρόνια νοσ. επι γνωμάτευσης ειδικού). Όμως δεν βρήκα πουθενά κάποια αναφορά τι δικαιούται να γράψει απο εργαστηριακές εξετάσεις. Σαν ειδικότητα αναφέρει "ανευ" οπότε θεωρητικά μπορείς και γράφεις και εργαστηριακές εξετάσεις πέραν του πεδίο της ειδικότητας σου - κάτι που προφανώς δε θα επιτρέπεται. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Inside said:

Επειδή το γραφείο προσωπικού μου δεν το κατέχει το θέμα... θα ήθελα τα φώτα σας:

1) Έχοντας κάνει αγροτικό έχω ακόμα τους κωδικούς για το e-prescription. Συνεχίζω με αυτούς και στην ειδικότητα ; (απλά αλλάζω την Μονάδα απο οπου συνταγογραφώ;). Ή πρέπει να ενημερωθεί και η ΗΔΙΚΑ;

Στην κλινική μου (παθολογική) συνταγογραφούμε με τους κωδικούς των επιμελητών μας. Σε άλλες κλινικές, κάθε ειδικευόμενος συνταγογραφεί με τον δικό του. Πρέπει, όμως, πρώτα, να γίνει η αλλαγή - ρώτα στην τεχνική υπηρεσία του νοσοκομείου.

Αν δεν ξέρει το γραφείο προσωπικού, πάρε τηλέφωνο στην ΗΔΙΚΑ (ένα 5ψήφιο που δίνουν).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου είπαν απ΄το γραφείο προσωπικού ότι μπορώ να συνεχίσω με τον δικό μου λογαριασμό, απλά να αλλάξω την μονάδα συνταγογράφησης.

Ένα κοινό λάθος που κάνουν πολλοί στην Ελλάδα λόγω της σειράς που πραγματοποιείται Αγροτικό-Ειδικότητα, ο ειδικεύομενος δεν θεωρείται κάποια ανώτερη βαθμίδα για το σύστημα, "'ανευ" Ειδικότητας ο μέν, "άνευ" Ειδικότητας είναι και ο δε, οπότε δεν υπάρχει κάποια διαφορά.

Για ποιές εξετάσεις (εκτός Ειδικότητας) μιλάς ;

Πριν κανα 2-3 χρόνια μπορούσες να γράψεις σχεδόν τα πάντα, από αξονονικές, μαγνητικές μέχρι όλες τις εργαστηριακές, πλέον το πολύ μέχρι υπέρηχο και κάποιες βασικές εργαστηριακές. Μάλιστα είναι τόσο άγρια πετσοκομμένα, που ούτε μια Ιστολογική Γενική-Βασική, δεν μπορείς πια να στείλεις, πράγμα πολύ σημαντικό για τις χειρουργικές Ειδικότητες, πλέον ούτε αυτή μπορείς να συνταγρογραφήσεις.

Οπότε, αν δεν σου πουν κάτι διαφορετικό στο νοσοκομείο σου, απλά αλλάζεις την Μονάδα Συνταγογράφησης.

Οι κωδικοί των ειδικών χρειάζονται, γιατί όπως έγραψα, πλέον πολύ λίγες εργαστηριακές και απεικονιστικές εξετάσεις μπορεί να συνταγογραφήσει ένας ιατρός ΑΝΕΥ Ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, kopritis said:

Εμένα μου είπαν απ΄το γραφείο προσωπικού ότι μπορώ να συνεχίσω με τον δικό μου λογαριασμό, απλά να αλλάξω την μονάδα συνταγογράφησης.

Ένα κοινό λάθος που κάνουν πολλοί στην Ελλάδα λόγω της σειράς που πραγματοποιείται Αγροτικό-Ειδικότητα, ο ειδικεύομενος δεν θεωρείται κάποια ανώτερη βαθμίδα για το σύστημα, "'ανευ" Ειδικότητας ο μέν, "άνευ" Ειδικότητας είναι και ο δε, οπότε δεν υπάρχει κάποια διαφορά.

Για ποιές εξετάσεις (εκτός Ειδικότητας) μιλάς ;

Πριν κανα 2-3 χρόνια μπορούσες να γράψεις σχεδόν τα πάντα, από αξονονικές, μαγνητικές μέχρι όλες τις εργαστηριακές, πλέον το πολύ μέχρι υπέρηχο και κάποιες βασικές εργαστηριακές. Μάλιστα είναι τόσο άγρια πετσοκομμένα, που ούτε μια Ιστολογική Γενική-Βασική, δεν μπορείς πια να στείλεις, πράγμα πολύ σημαντικό για τις χειρουργικές Ειδικότητες, πλέον ούτε αυτή μπορείς να συνταγρογραφήσεις.

Οπότε, αν δεν σου πουν κάτι διαφορετικό στο νοσοκομείο σου, απλά αλλάζεις την Μονάδα Συνταγογράφησης.

Οι κωδικοί των ειδικών χρειάζονται, γιατί όπως έγραψα, πλέον πολύ λίγες εργαστηριακές και απεικονιστικές εξετάσεις μπορεί να συνταγογραφήσει ένας ιατρός ΑΝΕΥ Ειδικότητας.

Σευχαριστώ πολύ.

Εννοώ τις εξετάσεις στο 1 και 2 (βιοχημικές/ορμονολογικές). Π.χ. σου δίνει έναν συγκεκριμένο αριθμό πλαφόν. Μπορεί όμως π.χ. ένας ειδικευόμενος (ειδικότητα εκτός ενδο) να γράψει t3 t4 (εννοώντας οτι είναι εκτός του "πεδίου" του; Σε αυτές χρειάζεται γνωμάτευση; Φαντάζομαι κανείς δε θα έχει απάντηση γιατί δεν θα ειναι σαφώς οριζόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορμονολογικές σου επιτρέπει το σύστημα να γράψεις ; Έχω την εντύπωση ότι όχι μόνο ειδικεύομενους, αλλά ούτε Ειδικούς Γενικούς Ιατρούς δεν αφήνει το σύστημα να τις συνταγογραφήσουν και είχε γίνει σαματάς γιατί στην επαρχία δεν είναι παντά εφικτή και εύκολη η πρόσβαση σε ενδοκρινολόγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

21 ώρες πριν, kopritis said:

Ορμονολογικές σου επιτρέπει το σύστημα να γράψεις ; Έχω την εντύπωση ότι όχι μόνο ειδικεύομενους, αλλά ούτε Ειδικούς Γενικούς Ιατρούς δεν αφήνει το σύστημα να τις συνταγογραφήσουν και είχε γίνει σαματάς γιατί στην επαρχία δεν είναι παντά εφικτή και εύκολη η πρόσβαση σε ενδοκρινολόγο.

Σαν αγροτικος γινοταν σιγουρα (απλα δεν σου επετρεπε πολλα). δεν ξερω αν εχει αλλαξει αν και δεν νομιζω. οι γενικοι γιατροι μπορουσαν να γραψουν απολα. απλα μερικοι αρνουνται να το κανουν.

edit- kopriti έχεις δίκιο! Είχα στο μυαλό μου τι συνέβαινε πριν 2 χρόνια (οπου ουσιαστικά μπορούσαμε να γράψουμε τα πάντα ως "ανευ"). Μπήκα και πια ως ανευ μου επιτρέπει 5 εξετάσεις στο 'βιολογικων υλικων 1" και 1 στο "βιολ. υλ. 2" τραγικό. Απο απεικονιστικές 1 ακτινογραφίες, 1 u/s.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έχω το εξής ερώτημα:

Μπορεί γιατρός ειδικότητας (μιλάω και για ειδικευμένους) να συνταγογραφεί φάρμακα  γενικότερης χρήσης (μη ειδικά άλλης ειδικότητας) ακόμα και αν δεν είναι στο πεδίο της ειδικευσής του;

Π.χ. ένας νευρολόγος ή δερματολόγος να συνταγογραφήσει αντιβίωση για λοίμωξη αναπνευστικού, ή ΜΣΑΦ για οσφυαλγία ή αντισταμινικά για γνωστή αλεργική ρινίτιδα  κτλ.;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.