Jump to content

μισθοδοσία αγροτικού


featured

Recommended Posts

καλησπέρα,ειμαι νεοδιορισμένος σε υπηρεσία υπαίθρου και αυτο το διάστημα εκτελώ τον μήνα της εκπαίδευσης.

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις εφημερίες και την μισθοδοσία.αρχικά επειδη το νοσοκομείο το νομού εχει  τεράστιες ελλείψεις απο τον πρώτο κιόλας μήνα με έβαλαν να κάνω εφημερίες.μου ζητησαν αν θελω να κανω παραπάνω απο 7 με την προυπόθεση παντα ότι εχει εγκριθεί κονδύλιο για το νοσοκομείο και θα τις πληρωθω όλες.απο άλλους αγροτικους σε άλλους νομους ξέρω ότι εχει μπει πλαφόν στις εφημερίες.δηλ. και 10 να κανεις τις 7 θα πληρωθείς.εγω αφου με διαβεβαιωσαν οτι θα τις πληρωθω όλες εβαλα 8.μεταξύ αυτων ειναι δυο κυριακες και ενα σαββατο.μηπως γνωρίζει κανεις αν θα τις πληρωθω κανονικά ως αργίες?ή θα τις πληρωθω απλα ως καθημερινες?

επιπλέον στο αγροτικο που βρισκομαι μπορω να κανω εφημερίες και στο ΚΥ αλλα και στο νοσοκομειο.ετσι δυνητικα μου ειπαν,οτι μπορω να κανω 7 εφημερίες σε ΚΥ και αλλες 7 στο νοσοκομειο και να τις πληρωθω όλες κανονικα γιατι λενε "τα χρηματα μπαινουν με διαφορετικο κωδικο".

εχει κανεις καμια αποψη για τα παραπανω?ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα αυτά που σου είπαν ήταν στο προφορικό ή σου παρουσίασαν και κάποιο χαρτί που να επιβεβαιώνει τα λεγόμενά τους ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποια ακριβώς ΥΠΕ μιλάμε? Σοφό πως έβαλες μόλις 1 εφημερία πάνω από το πλαφόν σου, έτσι για να τους τεστάρεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6η υπε.αλλα δεν εχει καποιο νοημα αυτο που λες διοτι οι εφημεριες μου θα πληρωθουν σε 3 μηνες και βαλε.οποτε δε θα εχω καποια εικονα απο τωρα για αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι έχεις υπόψη το αδιανόητο μπάχαλο που γίνεται αυτή τη στιγμή στην 6η ΥΠΕ, σχετικά με την αποπληρωμή των εφημεριών των αγροτικών για το...2015. Ούτε συζήτηση φυσικά για τους μήνες του 2016 κι ας έχει φθάσει ήδη Ιούνιος.

Δες σε άλλο topic τι ακριβώς γράφουν επί του θέματος διάφοροι συνάδελφοί σου από την 6η ΥΠΕ και τι ακριβώς έχουν πληρωθεί (λίγα πράγματα...).

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος στο ότι μπορεί να έχουν εξασφαλίσει κονδύλια για κάποιες επιπλέον εφημερίες, αλλά 7+7 δεν παίζει με την καμμία να πληρωθείς με τις τωρινές (ούτε καν τις μελλοντικές) δημοσιονομικές συνθήκες της χώρας.

Οι άλλοι αγροτικοί κάνουν επιπλέον εφημερίες απ΄το πλαφόν τους βέβαιοι ότι θα τις πληρωθούν, τις έχουν πληρωθεί ή έχουν και αυτοί προφορικές βεβαιώσεις ; Και για πόσες μιλάμε, 1-2 ή άλλες 7 ;

Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αυτή την στιγμή στην Πρωτοβάθμια, άντε να κάνει κάποιος 1 εφημερία παραπάνω,  αλλά τις διπλάσιες αδερφέ είναι πραγματικά απίθανο να τις πληρωθείς. Εδώ παίζει να σου κόψουν και απ΄το πλαφόν που έχεις τώρα, όπως θα διαβάσεις αλλού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι το γνωρίζω αυτο.αλλα οταν κανεις εφημερίες στο αγροτικο τις πληρωνεσαι απο την υπε ενω οταν κανεις στο νοσοκομειο τις πληρωνεσαι απο το υπουργειο υγειας ή κάποιο άλλο φορέα.γι αυτο μου ειπανε οτι μπαινουν με "διαφορετικό κωδικό".τωρα περα απο όλα αυτα και εγω το πιστευω οτι δεν παιζει να πληρωθω τίποτα ή πολυ πολυ λιγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά, οι επιπλέον εφημερίες εγκρίνονται (ή δεν εγκρίνονται) από τον Διοικητή εντός 15 ημερών από την ημέρα κατάθεσης του προγράμματος των εφημεριών του Νοσοκομείου ή του ΚΥ και η έγκριση αυτή δημοσιεύεται στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ. Έτσι λέει ο νόμος, τουλάχιστον.

Απλά παρακολούθησέ το μόνος σου για να δεις την ανακοίνωση της έγκρισης ή σε λίγες ημέρες ζήτα από το Γραφείο Μισθοδοσίας να σου δείξουν στο ΔΙΑΥΓΕΙΑ την απόφαση έγκρισης των εφημεριών που ξεπερνούν το πλαφόν σου. Μόνο έτσι σε καλύπτει ο νόμος, σε περίπτωση που μείνεις απλήρωτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα....Το ότι από την ΥΠΕ εγκρίνουν το πρόγραμμα των εφημεριών που στέλνουν τα ΚΥ δε σημαίνει αυτόματα και ότι θα πληρωθούν οι πέραν του πλαφόν εφημερίες. Υπάρχουν συνάδελφοι εδώ μέσα που ενώ όλο το 2015 στέλναν προγράμματα ξεπερνώντας το πλαφόν τους (για να μη "κλείσουν" τα ΚΥ) τελικά ενημερώθηκαν το Μάιο του 2016 ότι οι πέραν του πλαφόν εφημερίες δε θα πληρωθούν. Καλό λοιπόν είναι να μη μείνει κάποιος μόνο στα λόγια ("Ναι, ΘΑ τις πληρωθείτε") και στο ότι έχει εγκριθεί το πρόγραμμα αλλά να ζητήσει ένα χαρτί επίσημο που να λέει πως η ΥΠΕ έχει στη διάθεσή της το απαραίτητο κονδύλι για την πληρωμή των πέρα του πλαφόν εφημεριών.

Όσον αφορά τις εφημερίες σε ΚΥ και τις εφημερίες σε Νοσοκομείο, ναι ο κωδικός είναι διαφορετικός αλλά το ΑΦΜ είναι ένα οπότε καταλαβαίνεις πως το σύστημα που περνιούνται online οι εφημερίες θα "χτυπήσει" και δε θα πληρωθείς.

Γενικά οι ΥΠΕ είναι υπερβολικά "δυσκοίλιες" όσον αφορά τη γραφειοκρατεία και τις πληρωμές γενικότερα με μια τάση κοροϊδίας. Ειδικά η 6η ΥΠΕ κρατάει τη σημαία! Σε άλλο τόπικ η συνάδελφος @Dr Irol τα γράφει πάρα πολύ κατατοπιστικά όσον αφορά την 6η ΥΠΕ. Μιλάει για απλήρωτες εφημερίες, για περικοπή ως και 60% από το πλαφόν, για ενημέρωση που είχαν πως οι εφημερίες του Μαρτίου θα πληρωθούν σε όλους εκτός από τους αγροτικούς και άλλα πολλά διασκεδαστικά. 

Συμπέρασμα: Ρώτα, μάθε, ζήτα ότι σου λένε γραπτά όπως σου είπε και ο συνάδελφος @kopritis παραπάνω, σκέψου και μετά αποφάσισε αν θέλεις πραγματικά να μπεις σε αυτή την πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία. Και για οτιδήποτε νεότερο που θα μάθεις ενημέρωσε αν θέλεις και τους συναδέλφους εδώ.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/6/2016 at 3:23 ΠΜ, featured said:

καλησπέρα,ειμαι νεοδιορισμένος σε υπηρεσία υπαίθρου και αυτο το διάστημα εκτελώ τον μήνα της εκπαίδευσης.

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις εφημερίες και την μισθοδοσία.αρχικά επειδη το νοσοκομείο το νομού εχει  τεράστιες ελλείψεις απο τον πρώτο κιόλας μήνα με έβαλαν να κάνω εφημερίες.μου ζητησαν αν θελω να κανω παραπάνω απο 7 με την προυπόθεση παντα ότι εχει εγκριθεί κονδύλιο για το νοσοκομείο και θα τις πληρωθω όλες.απο άλλους αγροτικους σε άλλους νομους ξέρω ότι εχει μπει πλαφόν στις εφημερίες.δηλ. και 10 να κανεις τις 7 θα πληρωθείς.εγω αφου με διαβεβαιωσαν οτι θα τις πληρωθω όλες εβαλα 8.μεταξύ αυτων ειναι δυο κυριακες και ενα σαββατο.μηπως γνωρίζει κανεις αν θα τις πληρωθω κανονικά ως αργίες?ή θα τις πληρωθω απλα ως καθημερινες?

επιπλέον στο αγροτικο που βρισκομαι μπορω να κανω εφημερίες και στο ΚΥ αλλα και στο νοσοκομειο.ετσι δυνητικα μου ειπαν,οτι μπορω να κανω 7 εφημερίες σε ΚΥ και αλλες 7 στο νοσοκομειο και να τις πληρωθω όλες κανονικα γιατι λενε "τα χρηματα μπαινουν με διαφορετικο κωδικο".

εχει κανεις καμια αποψη για τα παραπανω?ευχαριστω εκ των προτερων.

Καλά, οι τύποι έχουν ξεπεράσει κάθε φαντασία τελικά. Δύο τινά. Είτε είναι άσχετοι, είτε απλά αδίστακτοι.

Ο νόμος είναι σαφής και μιλά για πλαφόν που ορίζεται σε ποσό που αντιστοιχεί σε 5+1+1. Δηλ στο αγροτικό λίγο πάνω απο τα 400€ (αν δε με απατά η μνήμη μου, γιατι πάει και καιρός). Τώρα το να κάνεις εσυ 5+1+2 είναι προφανώς περίπου 24ώρες κλεισμένος σε ένα νοσοκομείο/ΚΥ απλήρωτος. Εκτός πια αν στην 6η ΥΠΕ είναι τόσο γατόνια που έχουν λεφτά να μοιράζουν για υπερβάσεις.... Not.

Και άντε να είσαι σε κανένα ήσυχο ΚΥ με καλές συνθήκες, πάει στα κομμάτια. Το να κάνεις με το πτυχίο στο χέρι, μόνος στο ΤΕΠ Νοσοκομείου τον Παθολογοχειρουργοπανεπιστήμονα και να σου σκάνε ταυτόχρονα τα ΟΠΟ και οι ΚΕΚ σε κανα νησί καλοκαίρι, δεν είναι και ειδυλλιακός τρόπος να ξεκινάς την Ιατρική σαν επάγγελμα.

Εν συντομία. Άποψή μου... Κάντε ο,τι περνάει απο το χέρι σας για να δουλεύετε με ασφαλείς συνθήκες πρωτίστως και έπειτα και αμοιβόμενοι. Και καλή αρχή... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει "ήσυχο νησί" το καλοκαίρι, ίσως μόνο τα βουνά.

Ακόμα και στα μικρότερα, ο πληθυσμός υπερτριπλασιάζεται (ένα νησάκι π.χ με 300 μόνιμους, το καλοκαίρι συνηθώς ξεπερνάει τους 1,500).

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, αλλά όπως βλέπεις ψάχνουν θύματα.

Βασίζονται στην άγνοια κινδύνου των νέων συναδέλφων και στον ζήλο-όρεξη που έχει καθένας όταν ξεκινάει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά σε καμμιά περίπτωση μην κάνετε παραπάνω εφημερίες ειδικά αν είστε στην 6η ΥΠΕ.Οι άνθρωποι είναι μέγιστοι απατεωνες,εμάς ακόμα δεν μας έχουν πληρώσει τις εφημερίες του 2015 στις οποίες μας κάνανε περικοπή γύρω στο 30% γιατί...έτσι.Και δεν μιλάω για τις έξτρα,κόψανε 30% από τις 7 κανονικές(5 καθ,1 Σαββατο 1 Κυριακή/αργία).Δηλαδή από 420 ευρώ μας δώσανε περίπου 280 ευρώ να τα πάρουμε τσίχλες!Τελευταία βέβαια μας βάζουν κάτι 100ρικάκια όποτε το θυμούνται μετά από τις μηνύσεις που ετοιμάζονται να τους έρθουν μπας και την γλιτώσουν με λιγότερα.Μακριά από την 6η ΥΠΕ και τα κέντρα υγείας της όσο μπορείτε,εκτός αν είστε οπαδοί της τζάμπα εργασίας οπότε πάσο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/6/2016 at 3:23 ΠΜ, featured said:

καλησπέρα,ειμαι νεοδιορισμένος σε υπηρεσία υπαίθρου και αυτο το διάστημα εκτελώ τον μήνα της εκπαίδευσης.

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις εφημερίες και την μισθοδοσία.αρχικά επειδη το νοσοκομείο το νομού εχει  τεράστιες ελλείψεις απο τον πρώτο κιόλας μήνα με έβαλαν να κάνω εφημερίες.μου ζητησαν αν θελω να κανω παραπάνω απο 7 με την προυπόθεση παντα ότι εχει εγκριθεί κονδύλιο για το νοσοκομείο και θα τις πληρωθω όλες.απο άλλους αγροτικους σε άλλους νομους ξέρω ότι εχει μπει πλαφόν στις εφημερίες.δηλ. και 10 να κανεις τις 7 θα πληρωθείς.εγω αφου με διαβεβαιωσαν οτι θα τις πληρωθω όλες εβαλα 8.μεταξύ αυτων ειναι δυο κυριακες και ενα σαββατο.μηπως γνωρίζει κανεις αν θα τις πληρωθω κανονικά ως αργίες?ή θα τις πληρωθω απλα ως καθημερινες?

επιπλέον στο αγροτικο που βρισκομαι μπορω να κανω εφημερίες και στο ΚΥ αλλα και στο νοσοκομειο.ετσι δυνητικα μου ειπαν,οτι μπορω να κανω 7 εφημερίες σε ΚΥ και αλλες 7 στο νοσοκομειο και να τις πληρωθω όλες κανονικα γιατι λενε "τα χρηματα μπαινουν με διαφορετικο κωδικο".

εχει κανεις καμια αποψη για τα παραπανω?ευχαριστω εκ των προτερων.

Πλάκα με κάνεις, αδερφέ!!! 6η ΥΠΕ και πληρωμή δεν υπάρχει απλά, λέμε. Πόσο μάλλον για extra! Εκτός αν μιλάς για όνειρο θερινής νυκτός, οπότε πάσο!

Λοιπόν, άκου πώς έχει το πράγμα. Το κουτσουνάκι μου η @Elpi, έχει δίκιο. Και επειδή τα ζω από πρώτο χέρι -6η ΥΠΕ εδώ- γράφε: εφημερίες απλήρωτες από το '15. Και για να είμαι και πιο ακριβής, απλήρωτες μέχρι την Παρασκευή. Πληρωθήκαμε την Παρασκευή τις περικοπές του Δεκέμβρη, ΑΛΛΑ μετά από επίσημη καταγγελία στο Υπουργείο και με το τελεσίγραφο ότι, αν δεν πληρωθούμε, θα απευθυνθώ στον Εισαγγελέα. Πληρωθήκαμε, ναι, αλλά όχι όλα, δεσμεύτηκαν δε ότι μέχρι τέλη Ιουλίου θα πληρωθούμε και τα υπόλοιπα. Σαν ένδειξη καλής θελήσεως -μεγάλη καρδιά γαρ- θα κάνω υπομονή μέχρι τότε. Ούτε μια μέρα παραπάνω. Αλλά extra εφημερίες;;;;;;;;;;;; Πού ακούστηκε αδερφέ; Αν έχεις χαρτί, όπως ειπώθηκε ήδη, τότε τόλμα το! Προφορικά όμως; Γιατί; Πάνε κάνε τα μπάνια σου σε καμιά παραλία του Ιονίου! Κρύα θάλασσα μεν, αλλά σίγουρα πιο ζεστή από την ψυχρολουσία που θα φας, όταν τελικά δεις τον λογαριασμό σου!

Στη διάθεσή σου για οποιαδήποτε απορία.

 

Ps1: Παρά το μελανό κομμάτι των πληρωμών, ΚΥ Γαργαλιάνων, μακράν το καλύτερο ever! Και κυριολεκτώ. Θα μπω σε λεπτομέρειες εν καιρώ, αν όχι απόψε (αν βρω χρόνο).

Ps2: @Elpiemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μόλις με πήρα απο την ΥΠΕ να μου πουν ότι δεν εχω τα στοιχεία μου και θα πληρωθω απο το τέλος του επόμενου μήνα.τι να πω.δεν ελπιζω σε τίποτα πλέον.. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.