Jump to content

Διαδικασία και τρόπος προκήρυξης θέσεων γιατρών ΕΣΥ


ξενος

Recommended Posts

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια αυτο τι ειδους προκηρυξη ειναι??? 

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/64ΑΕ4690Β3-ΛΞΖ

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι ιατροί, για την στελέχωση/ενίσχυση της θέσης του ΤΕΠ Παθολογικού Τομέα Γ.Ν. Κέρκυρας, με ιατρούς: α) για μια θέση με βαθμό ΕΑ' ειδικότητας, Παθολογίας ή Καρδιολογίας ή Πνευμονολογίας-Φυματιολογίας και β) για μια (1) θέση με βαθμό ΕΒ' ειδικότητας, Παθολογίας ή Καρδιολογίας ή Πνευμονολογίας-Φυματιολογίας, να καταθέσουν έως την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 06/12/2019, σχετική αίτηση και πλήρες βιογραφικό σημείωμα στην Γραμματεία του Νοσοκομείου, προκειμένου το Επιστημονικό Συμβούλιο του Νοσοκομείου να καταρτίσει πίνακα αξιολόγησης των υποψηφίων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

38 minutes ago, ξενος said:

 

Βγηκαν τα αρχικα μορια γιατις θεσεις ΤΕΠ 6ης ΥΠΕ 1,5 χρονο μετα την προκηρυξη!!!emclaps

Για 104 θεσεις συνολικα υπαρχουν 69 υποψηφιοι! Αν υπολογισουμε τις σιγουρες παραιτησεις μεχρι την τελικη καταταξη αλλα και τις πιθανες αλληλοεπικαλυψεις στις προτιμησεις σιγουρα θα μεινουν πολλες θεσεις κενες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

29 λεπτά πριν, iceman said:

 

Βγηκαν τα αρχικα μορια γιατις θεσεις ΤΕΠ 6ης ΥΠΕ 1,5 χρονο μετα την προκηρυξη!!!emclaps

Για 104 θεσεις συνολικα υπαρχουν 69 υποψηφιοι! Αν υπολογισουμε τις σιγουρες παραιτησεις μεχρι την τελικη καταταξη αλλα και τις πιθανες αλληλοεπικαλυψεις στις προτιμησεις σιγουρα θα μεινουν πολλες θεσεις κενες.

προβλεπω πως ο βασιλης 

σε επομενες προκηρυξεις θα βγαζει τεποθεσεις.

(θα εχει τους λογους του)

αφου πρωτα γεμίσει τις ΜΕΘ

και πριν τις ΜΕΘ γεμισει βεβαιως  το ΕΣΥ  με νοσηλευτες και λοιπο προσωπικο.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΙΑΤΡΩΝ ΕΣΥ!!!

Κατατεθηκε χθες νομοσχεδιο (και) του Υπουργειου Υγειας

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/11151198.pdf

 

1) Οι αλλαγες ΔΕΝ αφορουν οσες προκηρυξεις ηδη τρεχουν ΕΚΤΟΣ απο την ακολουθη διαταξη "ο Υπουργος διατηρει το δικαιωμα αναπομπης των πρακτικων....."

 

2) ΔΕΝ εχει αλλαγες στα κριτηρια μοριοδοτησης γιατι για αυτο αρκει απλη υπουργικη αποφαση , που μπορει να βγει αφου ψηφιστει ο νομος.

 

3) "Σπαει" το κοινο Συμβουλιο για 1η-2η και 3η-4η ΥΠΕ. Απο δω και περα θα μπορειτε να δηλωνετε σε μια προκηρυξη ή την 1η ή την 2η ΥΠΕ πχ.

 

4) Με επιφυλαξη καταλαβαινω οτι κατατασσονται αρχικα υποφηψιοι 5πλασιοι των θεσεων, δηλαδη αν ειναι 2 θεσεις κατατασσονται 10 υποψηφιοι.

 

5) Δινεται η δυνατοτητα εφοσον εξαντληθουν οι επιτυχοντες , να κληθουν επιπλεον ατομα για συνεντευξη (δεν οριζει ποσα)

 

 

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 λεπτά πριν, iceman said:

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΙΑΤΡΩΝ ΕΣΥ

Καλά οι αλλαγές είναι ελάχιστες.

Μια παραγραφούλα,με όσα ήδη ανέφερες + τη δυνατότητα κλήσης επιλαχόντων στην συνέντευξη.

Κοινώς τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.

(πέντε παράγραφοι για τον τρόπο πρόσληψης μέσω ΕΟΔΥ)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 minutes ago, Clairvoyant said:

Καλά οι αλλαγές είναι ελάχιστες.

Μια παραγραφούλα,με όσα ήδη ανέφερες + τη δυνατότητα κλήσης επιλαχόντων στην συνέντευξη.

Κοινώς τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.

(πέντε παράγραφοι για τον τρόπο πρόσληψης μέσω ΕΟΔΥ)

 

 

Νομιζω οτι οι αλλαγες αφορουν την "εμπειρια" που απεκτησαν απο τις πρωτες προκηρυξεις που βγηκαν με το νεο συστημα και καταλαβαν το ποσο ευκολα μπορουν να μεινουν κενες θεσεις ενω υπαρχουν υποψηφιοι.

Επισηςο Κικιλιας κατοχυρωνει περαιτερω νομικα το δικαιωμα αναπομπης των πρακτικων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/7/2019 at 11:36 AM, iceman said:

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΙΑΤΡΩΝ ΕΣΥ!!!

Κατατεθηκε χθες νομοσχεδιο (και) του Υπουργειου Υγειας

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/11151198.pdf

 

ΨΗΦΙΣΤΗΚΑΝ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ!

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/k-ryth-ygeias-pap-apospasma.pdf

Αρθρα 3 και 4

 

Να σημειωσω οτι μεχρι στιγμης δεν εχει ψηφισθει ανανεωση της διαταξης που απαγορευε σε υπηρετουντες ιατρους ΕΣΥ να δηλωσουν υποψηφιοτητα σε αλλη θεση (εκτος και εαν παραιτουνταν) μεχρι 31/12/2019.

Οποτε στη νεα προκηρυξη του Υπουργειου που θα βγει το 2020 ετοιμαστειτε να "ανταγωνιστειτε" ΚΑΙ τα βιογραφικα των νυν ιατρων ΕΣΥ

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, iceman said:

 

Να σημειωσω οτι μεχρι στιγμης δεν εχει ψηφισθει ανανεωση της διαταξης που απαγορευε σε υπηρετουντες ιατρους ΕΣΥ να δηλωσουν υποψηφιοτητα σε αλλη θεση (εκτος και εαν παραιτουνταν) μεχρι 31/12/2019.

Οποτε στη νεα προκηρυξη του Υπουργειου που θα βγει το 2020 ετοιμαστειτε να "ανταγωνιστειτε" ΚΑΙ τα βιογραφικα των νυν ιατρων ΕΣΥ

Για τη λίστα επικουρικών ολοι λεμε (ειτε κανουμε τα στραβα ματια είτε οχι) περί αδικίας για αυτους που βρισκονται αγκυροβολημενοι και βλεπουν να μη διοριζονται

(λογω παρατασεων,       

ειδικης εμπειρίας στην επάλειψη τζελ,

στην κλινικη ιατρική (κλινικων -και οχι εργαστηριακών-ειδικοτήτων)

και ομως αν και το λεμε, τιποτα δεν αλλαζει.

------

 

αναφεροντας το παραπάνω κατα τον ιδιο τροπο η μη απαγορευση σε ιατρους του ΕΣΥ να ξαναδηλώσουν 

εχοντας πχ μαζεμενα 15 χρονια στην πλατη τους ουτε και αυτο ειναι δικαιο για τους νεους γιατρους που περιμενουν

<<αλα επικουρικο>>  ποτε θα μπουν στο ΕΣΥ (σε αυτο το ΕΣΥ του Heretai)

 

προσφατα αυτοι οι 175 τεπογιατροι (ασχετα οτι δεν ειναι και τοσο ποθητη θεση) ενα ποσοστο απο  αυτους ελαβε, δλδ θα παρει τεποθεση επειδη ακριβως καποιοι με 15 χρονια πχ ΕΣΥτες δεν τους επιτράπηκε να δηλώσουν.

 

το θεμα δεν ειναι ομως το ΤΕΠ και αυτοι οι 175.

 

προσωπικη γνωμη πως οι ΕΣΥτες αν θελουν να διεκδικήσουν  καποια αλλη θεση του ΕΣΥ  θα πρεπει αυτο να γινει με καποια αλλη διαδικασία.

Αν μπει στο ιδιο τσουβαλι ο 40χρονος  γυροβολος γιατρος με τον 50χρονο ΕΣΥτη για μια θεση

τοτε στη συντριπτικη πλειοψηφία των περιπτωσεων, την θεση θα την  καταλαβει ο ΕΣΥτης.

Ποιο το κακο? εσείς θα μου πείτε τα υπερ και τα κατα,και σιγουρα ειναι απο ποια πλευρα ειναι ο καθενας.

 

ναι αν ειμαι ο 50χρονος  παιδιατρος στην κορινθο και στη ζακυνθο και στη Σαμο που τα εχω δει κωλυομενα σαφώς και θελω να εχω μια ευκαιρία να βρω θεση στην πρωτευουσα (κακα τα ψεμματα) με τις λιγοτερες  ελλείψεις.Και ουτε ειναι θεμα δικό μου, αλλα του κρατους που αδιαφορει για το οτι θα μεινει χωρίς γιατρο η παιδιατρική κλινικη με επομενο να κλεισει (γιατι μπουχτησα και δεν μπορω αλλο...και απο το πολύ μπουχτισμα θελω να κανω αλλα πραγματα τωρα και να διαλεξω κατι αλλο, κατι καλύτερο).

Ετσι ναι θελω να ξαναδηλώσω και εγω στη νεα προκήρυξη του 2020, του 2021, του 2022.

 

αν ειμαι ομως ο 38χρονος παιδίατρος απο την αλλη που θελει μια θεση στο ΕΣΥ (του Heretai) σαφώς και δεν θελω να δηλώσουμε ολοι μαζι στον ιδιο κουβα  για μια θεση στο παιδων μαζι με τον 50χρονο παιδίατρο (με τα 15 ετη προυπηρεσίας του)

γιατί θεση δεν θα παρω ποτε.

θελω  να μην δηλωσει ο 50χρονος (και ετσι να μην κλεισει και η παιδιατρικη κλινικη στην επαρχια απο τη μια και απο την αλλη να εχω μια ευκαιρία να διοριστω στο ΕΣΥ,

αλλη μια ευκαιρια  πριν παρω τα μπογαλακια μου για το εξωτερικό

και ας μας βριζουν οι αλλοι οτι δεν ειμαστε πατριωτες

και αφηνουμε την Ελλαδα/το πλοιο που βουλιαζει στα δυσκολα).

 

και ειναι αυτες οι δυο περιπτωσεις που ανεφερα

και ειναι και αρκετες αλλες με παρα πολλες παραλλαγές.

 

το θεμα ειναι πως ο βασίλης ή ο κούλης  (αυτοι οι αψεγαδιαστοι ανθρωποι που κουνησαν το χερι στον Αλεξη) να βρουν  καποια λυση και σε αυτο το προβλημα.

και ο βασίλης και ο κουλης και ο αλεξης δεν ειναι το θεμα μου, απλα ονοματα ειναι που εκπροσωπουν καποια χρωματα μιας πολιτικής παραταξης.

 

το θεμα μου ειναι

οπως και αν λενε τον εκαστοτε και οτι χρωμα και αν εχει η παραταξη του,

να πραξει με μετρο  το γενικοτερο καλό.

αυτο ειναι το θεμα,αυτο το απλό που σας προκαλεσε μολις τωρα το γελιο, γιατι το εχουμε ως κατι τοσο ουτοπικο.

 

Φτασαμε εδώ που φτασαμε γιατι τα εργα αυτων και τα δικά μας, μας φερανε στο σημερα.

ευχολογια δεν μ αρεσει να λεω, ας τα ακούσετε  οπουδηποτε αλλου θελετε.

 

λενε πως το προβλημα δεν ειναι αυτοι που κανουν το κακό

το προβλημα και φταιξιμο  βρισκεται στους αλλους  τους << καλους>> που το βλεπουν, δεν αντιδρουν και αφηνουν να διαιωνίζεται.

 

(θα μεταφερω αυτουσιο κατι και στο νημα με τους τεπογιατρους, στα πλαισια που κοιταμε ολοι τον μικροκοσμό μας)

Τροποποιήθηκε από oust
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.