Jump to content

τι ειδικότητα να επιλέξω;;


Recommended Posts

Σε μία εβδομάδα από τώρα ορκίζομαι και ακόμα να αποφασίσω τί ειδικότητα θα ακολουθήσω. είμαι στα χαμένα. μισώ την παθολογία και θέλω να αποφύγω ειδικότητες με μεγάλο παθολογικό κομμάτι. προτιμώ χειρουργικές ειδικότητες και τέλος δεν πολυθέλω εργαστηριακές γιατί σου λέει μετά θέλουν κεφάλαιο για τα μηχανήματα. 

σκέφτομαι ΩΡΛ, Γυναικολογία και δερματολογία, ενώ αυτό που πραγματικά θέλω είναι πλαστική χειρουργική η οποία με την αναμονή της στην Ελλάδα είναι απλησίαστη. αν δεν βαριέστε, πείτε καμιά γνώμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

36 minutes ago, Oceanborn91 said:

Σε μία εβδομάδα από τώρα ορκίζομαι και ακόμα να αποφασίσω τί ειδικότητα θα ακολουθήσω. είμαι στα χαμένα. μισώ την παθολογία και θέλω να αποφύγω ειδικότητες με μεγάλο παθολογικό κομμάτι. προτιμώ χειρουργικές ειδικότητες και τέλος δεν πολυθέλω εργαστηριακές γιατί σου λέει μετά θέλουν κεφάλαιο για τα μηχανήματα. 

σκέφτομαι ΩΡΛ, Γυναικολογία και δερματολογία, ενώ αυτό που πραγματικά θέλω είναι πλαστική χειρουργική η οποία με την αναμονή της στην Ελλάδα είναι απλησίαστη. αν δεν βαριέστε, πείτε καμιά γνώμη.

Κι εγω πλαστικη θέλω και θα υπομεινω την αναμονή που δεν ειναι και τοσο απλησιαστη αν υπολογισεις μεσα σε αυτην τα 2 χρονια χειρουργικης και τον ενα χρονο αγροτικου (και ενα στρατο αν δεν εισαι κοπελα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να πας εξωτερικο για να κανεις την πλατικη χειρουργικη που σου αρεσει παιζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, όχι κι "φυσιολογική" μια αναμονή 6-7 (κατά μ.ο) χρόνων.

Δεν γεμίζεται ακόμα και με αγροτικό-Στρατό-Ειδικότητα, μένει καμμιά 3ετία στην οποία τι θα κάνεις, θα σου βγάζει χαρτζιλίκι ο μπαμπάς ή θα "αγροτικεύεις" κάπου ανά την επικράτεια ;

Είναι απίστευτο το πως εκτιμάει τον χρόνο ο μέσος απόφοιτος της Ιατρικής, να θεωρείται δλδ φυσιολογική μια 7ετής αναμονή, ενώ και μετά το πέρας της αναμονής, η εκπαίδευση είναι ανεπαρκέστατη και το μέλλον ζοφερό (ρωτήστε έναν πλαστικό πως τα βγάζει πέρα αυτή την εποχή).

Απ΄την στιγμή που δεν έχεις ιατρικό background (αλλιώς δεν θα μας ρώταγες), δήλωσε αυτό που θέλεις (π.χ Πλαστική) για να τρέχει εδώ και καν' την για εξωτερικό. Αν ψαχτείς σοβαρά και προσπαθήσεις, μπορείς να τα καταφέρεις να την κάνεις έξω, και να γυρίσεις εδώ σαν Ειδικός (ή να παραμείνεις έξω και για εργαστείς εκεί αν τα πράγματα εδώ δεν φτιάξουν).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντήσατε!... έπαιζε ένα πρόβλημα με την σελίδα και δεν καταλάβαινα πως να απαντήσω..

εν τέλει δήλωσα.... αναισθησιολογία...! :lol: τώρα... ό,τι γίνει!...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.