Jump to content

Συγγενες, Κληρονομικο, Επικτητο


Azrai

Recommended Posts

Η δρεπανοκυτταρικη αναιμια ειναι, ως γνωστον, κληρονομικη.....

Ειναι ομως και συγγενης? Ειναι τα δυο αυτα αντιφατικα?

Κατα την προσωπικη μου αποψη, οχι... Υπαρχουν νοσηματα συγγενη και κληρονομικα (οπως η εν λογω κυρια, αλλα και αλλα, οπως η φαινυλκετονουρια), υπαρχουν συγγενη και μη κληρονομικα (οπως η τρισωμια 21 ας πουμε) και μη συγγενη κληρονομικα οπως η ασθενεια του Huntington (εμφανιζεται στα 30-40, αλλα το γονιδιο υπαρχει εξαρχης....)

Ολες οι γνωμες ειναι αποδεκτες (αρκει να συμφωνειτε μαζι μου!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγενές σημαίνει πως είναι παρόν στη γέννηση. Το αν αυτό είναι κληρονομικό ή επίκτητο( ενδομήτρια ζωή ) είναι άλλο θέμα. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς σε μπερδεύει και αναρωτιέσαι.....

Δεν διαφωνούμε απόλυτα γιαυτό γράφω τη γνώμη μου.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφη, συμφωνω απολυτα μαζι σου... Ο λογος που ρωταω ειναι διοτι προεκυψε ενα θεμα σε μια εδρα Παθολογιας και ειπα να ρωτησω την γνωμη αλλων εδω μεσα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δρεπανολυτταρική αναιμία Αζραι είναι συγγενής και μάλιστα εξ'αίματος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :antegeia:

Υ.Γ.: Για τις θαυμαστριές μου στο φόρουμ!! θα λείψω λιγάκι λόγω σοβαρού προβλήματος στο υπολογιστή. Ενός κακού μύρια έπονται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντώς Azrai έχεις δίκιο πως οι καθηγητές μας δεν το αναφέρουν σωστά πολλές φορές με αποτέλεσμα να μου πάρει μήνες για να καταλάβω πως είναι κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πάντως για την τρισωμία 21 δεν ισχύει απόλυτα το μη κληρονομικό, διότι μπορεί να οφείλεται σε ισοζυγισμένη μετάθεση στο γονέα. Νομίζω σε αυτή την περίπτωση εμπίπτει τρόπον τινά στα κληρονομικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.