Jump to content

εφημερίες τον μήνα εκπαίδευσης


drkrikri

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχει 3 μέρες που ξεκίνησα τον υποχρεωτικό μήνα εκπαίδευσης στο αγροτικό μου και μου ζήτησαν σήμερα κιόλας

από το Κ.Υ να πάω για εφημερία σε ένα άλλο Κ.Υ του νομού. Δεν υπάρχει κάποια γραπτή απόφαση αλλά ο δυπεάρχης έδωσε προφορική

 άδεια στα Κ.Υ σε περίπτωση ελλείψεων. Είναι κατι τέτοιο νόμιμο? Μπορώ να αρνηθώ εφόσον δεν έχω καλά καλά ξεκινήσει την υποχρεωτική μου εκπαίδευση?

Επίσης υπάρχει κάποιος νόμος που να μου κατοχυρώνει το να κάνω εφημερίες μόνο στο Κ.Υ που ανήκω και όχι σε όλον τον νομό?? 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε οτι αφορα το πρωτο σκελος,δεν γνωριζω και δεν απαντω

για το δευτερη ομως ερωτηση σου,σε παραπεμπω σε αυτο

 

http://www.pfy.gr/forum/index.php?topic=4515.0

 

ειναι του 2013 βεβαια και ισως κατι να εχει αλλαξει εκτοτε.επισης,αναφερεται σε γενικους γιατρους,αλλα παιρνεις μιαν ιδεα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα ψάξω μήπως ισχύει το ίδιο και για εμάς.

Αν κανείς γνωρίζει τίποτε παραπάνω, αναμένω απάντηση!!! 

Επίσης (μια και σε βρίσκω πλήρως ενήμερο) το αγροτικό μου είναι άγονο και αναμένω πριν τελειώσω να με φωνάξουν

για ειδικότητα πλήρους τοποθέτησης. Διάβασα σε πολύ παλιά σχόλια οτι έχω κυρώσεις (μηδενισμός μορίων) αν παραιτηθώ για ειδικότητα.

 Ισχύει ακόμη κάτι τέτοιο? Στο φεκ δε ξεχωρίζει άγονο ή μη..." Ιατροί (υπόχρεοι και επί θητεία) που  ενώ υπηρετούν παραιτηθούν πριν τη συμπλήρωση της δωδεκάμηνης υπηρεσίας υπαίθρου (υποχρεωτικής ή μη),εκτός από την περίπτωση έναρξης ειδικότητας στην ημεδαπή, σε επόμενη προκήρυξη ή πρόσκληση ενδιαφέροντος δεν έχουν δικαίωμα επιλογής θέσης, αλλά διορίζονται και τοποθετούνται σε κενές θέσεις των Γενικών Νοσοκομείων –Κέντρων Υγείας, των Π.Ε.Δ.Υ− Κέντρων Υγείας, των Π.Ε.Δ.Υ Περιφερειακών Ιατρείων, των Π.Ε.Δ.Υ Πολυδύναμων Περιφερειακών Ιατρείων, των Π.Ε.Δ.Υ− Ειδικών Περιφερειακών Ιατρείων, κατά την κρίση της υπηρεσίας. "     Γνωρίζεις κάτι παραπάνω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς έγγραφη  και υπογεγραμμένη απόφαση της προϊσταμένης αρχής, της ΥΠΕ δηλαδή, δεν πας πουθενά. Πρωτίστως "ανήκεις" στην ΥΠΕ. Αυτή μπορεί να σε μετακινεί οπουδήποτε εντός ορίων της. Και δυστυχώς αυτή είναι ακόμη μεγαλύτερη και απο τον νομό που λες.

Αυτό που χάνεις στο άγονο σίγουρα είναι η δυνατότητα 2ης αίτησης. Που δε σε αφορά όμως. Για τον μηδενισμό δεν είμαι απολύτως βέβαιος. Νομίζω ότι το παραπάνω που γράφεις σε καλύπτει στη βάση του ότι δεν παραιτήθηκες για να πας "παραλία". Αν έχει κάποιος άλλος κάτι πιο σίγουρο, γιατί αυτά αλλάζουν και συνεχώς, ας συνεισφέρει με την απάντησή του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"...εκτός από την περίπτωση έναρξης ειδικότητας στην ημεδαπή..."

 

το ειπες και μονη σου.Στην περιπτωση σου,οταν με το καλο ανοιξει η θεση σου για ειδικευση,παραιτεισαι απο το αγροιτκο και ΔΕΝ μηδενιζονται τα μορια σου,ακομα και αν κανεις αγονο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι είναι και αυτό!! Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια και τους δύο. 

Περιμένω νεώτερα για τις εφημερίες στο κομμάτι της εκπαίδευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη, quot-άρεις ένα κείμενο που γράφει σαφώς ότι εξαιρούνται του μηδενισμού όσοι παραιτούνται για έναρξη Ειδικότητας κι ρωτάς αν μηδενίζεται ο αγροτικός που παραιτείται για έναρξη Ειδικότητας κι έχεις τελειώσει την Ιατρική ;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μμμμμ εγω παλι αναρωτιεμαι πως γινεται να υπαρχει καποιος που τελειωσε ιατρικη και εχει τοσο ελευθερο χρονο (ολοι τρεχουμε με αγροτικα, ειδικοτητες, εφημεριες, ερευνα, μεταπτυχιακα, δευτερους και τριτους τιτλους σπουδων) που τον χρησιμοποιει οχι για να βοηθησει συναδελφους (ορκιστηκαμε να βοηθαμε γνκ τον συνανθρωπο μας αν θυμασαι..) αλλα για να τους κατακρινει...οπως επιςης να βγαζει τοση κακια και ειδικα για θεματα που δεν τον αφορουν..παντως σιγουρα και οι δυο πρεπει μα κανουμε τα παραπονα μας στον υπουργο παιδειας για αλλαγη του τροπου εισαγωγης στην τριτοβαθμια εκπαιδευση......

προς ενημερωση ολων εχω μιλησει για το σχετικο με το υπουργειο και ακομη και με αυτο το φεκ ισχυριζονται οτι χανεις τα μορια σου αν παραιτηθεις απο αγονο γτ καπου καποτε υπηρχε αντιστοιχη νομοθεσια. Αρα αν καποιος βρεθηκε σε αντιστοιχη θεση και ξερει κατι παραπανω..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η εξαιρεση του μηδενισμου σε περιπτωση εναρξης ειδικοτητας στην ημεδαπη καταγραφεται ξεκαθαρα! 

Τις προφορικες διευκρινισεις απο το καθε υπαλληλο του υπουργειου ας μη τις λαμβανουμε σοβαρα υποψη! Αλλα αν εχουν αξια, σε προσωπικη επικοινωνια μου με μια κυρια στο τμημα των αγροτικων επιβεβαιωθηκε αυτο που καταγραφεται στις τελευταιες υπουργικες αποφασεις, ΦΕΚ κλπ, οτι οντως υπαρχει εξαιρεση μηδενισμου για το συγκεκριμενο λογο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.