Jump to content

Εξετάσεις ιατρικής ειδικότητας -αλλαγή Επιτροπής ??


Anas-M

Recommended Posts

Γειά σας,

Συγχωρήστε με, αν έχει ξαναγίνει το σχετικό ερώτημα, αλλά, μιλώντας με έναν συνάδελφο, που έχει κάποια έντονα προβλήματα με τους Διευθυντές των Κλινικών του (χωρίς ο ίδιος, δυστυχώς, να είναι τόσο "αληταράς"...),

μου έλεγε ότι, τελειώνοντας, θα αιτηθεί να δώσει Εξετάσεις σε άλλη Εξεταστική Επιτροπή...

Αυτό, αν γνωρίζετε, είναι εφικτό, ή τελικά, αποτελεί άλλη μια είδηση, τύπου "Ράδιο αρβύλα"... ;;

Για παράδειγμα, λέει, επειδή, μεταξύ των δικαιολογητικών που υποβάλλεις, καταθέτεις και λογαριασμό ΔΕΚΟ, για πιστοποίηση της μόνιμης κατοικίας σου...

Άραγε, μπορείς να επιδιώξεις να εξεταστείς από την αντίστοιχη Επιτροπή Εξετάσεων του Νομού της μόνιμης κατοικίας σου ;;

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεις, αλλα πρεπει να βρω τον συνδεσμο πρωτα που ελεγε με ποιον ακριβως τροπο γινεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας,

Συγχωρήστε με, αν έχει ξαναγίνει το σχετικό ερώτημα, αλλά, μιλώντας με έναν συνάδελφο, που έχει κάποια έντονα προβλήματα με τους Διευθυντές των Κλινικών του (χωρίς ο ίδιος, δυστυχώς, να είναι τόσο "αληταράς"...),

μου έλεγε ότι, τελειώνοντας, θα αιτηθεί να δώσει Εξετάσεις σε άλλη Εξεταστική Επιτροπή...

Αυτό, αν γνωρίζετε, είναι εφικτό, ή τελικά, αποτελεί άλλη μια είδηση, τύπου "Ράδιο αρβύλα"... ;;

Για παράδειγμα, λέει, επειδή, μεταξύ των δικαιολογητικών που υποβάλλεις, καταθέτεις και λογαριασμό ΔΕΚΟ, για πιστοποίηση της μόνιμης κατοικίας σου...

Άραγε, μπορείς να επιδιώξεις να εξεταστείς από την α

 

 

μπορεις, αλλα πρεπει να βρω τον συνδεσμο πρωτα που ελεγε με ποιον ακριβως τροπο γινεται

Παιδιά, δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό...

Κι εγώ, έχει τύχει να το ακούσω, ότι σχετικά "απλά", είναι εφικτή η αλλαγή αυτή, αλλά δεν το πολυνομίζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχωρέστε με για την άκυρη μορφοποίηση της απάντησής μου...

Ας κάνουν κάτι οι Admins, γιατί δεν μπορώ να σβήσω τις περιττές παραθέσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για διαβασε και αυτο...

 

http://www.isli.gr/isli/docs/symmetoxi_iatrwn.pdf

Φίλε "ξένος", επειδή το θέμα με αφορά και μένα για ένα φιλο μου

Όπως φαίνεται από την εγκύκλιο αυτή, υποχρεούσαι να δώσεις εξετάσεις στο Νοσοκομείο που τελείωσες

Άρα, πχ. να τελείωσεις στη Λάρισα, και επειδή έγινες σκ@τ@ με τους καθηγητές σου εκεί, και να ζητήσεις να εξεταστείς στην Αθήνα ή πχ. στην Πάτρα,

μάλλον φαίνεται αδύνατο...

Μπορείς δηλαδή να αλλάξεις, και να επιλέξεις Εξεταστική επιτροπή, μόνο αφού χάσεις τουλάχιστον  1 χρόνο από τη ζωή σου, μαζί με την όποια ψυχοσωματική σου φθορά...

Και αυτός ο κυριολεκτικά 1 χρόνος, μεταφράζεται σε 3 αποτυχημένες εξετάσεις (= 6μήνες) συν 6 μήνες άμμισθης θητείας,

που και πάλι, αν το καταλαβαίνω καλά, θα την κάνεις σε όποια νοσοκομειακή μονάδα επιλέξει η οικεία εξεταστική επιτροπή...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εκτος και αν εχεις κανει το τελευταιο λεει κομματι στο εξωτερικο,οποτε επιλεγεις νομιζω σε ποια επιτροπη θα εξεταστεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εισαι ο μονος που αντιμετωπιζεις τετοιο θεμα..αυτο να ξερεις!για να δωσεις εξετασεις , πρεπει να παρεις χαρτι ευδοκιμης ασκησης..στο λεω γιατι υπαρχουν κ τετοιες απειλες που δεχονται ειδικευομενοι..καθιστε 5 χρονια <γλείψτε με , σας κανω χαρη που στε στη κλινικη μου-ειδικευομενοι μου  κ αναπνεετε τετοιο αερα>καντε οτι κανετε , κ στο τελος δε σας δινω το χαρτι!αν θελει μπορει κ κει να σε...

 

αν ειναι ειδικοτητα που δεν εχει πολυ αναμονη <πληρη παθ/για -χειρ/κη-ορθ/κη>, πηγαινε το τελευταιο εξαμηνο κ δηλωσε σε νοσοκομειο αλλης περιφερειας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εισαι ο μονος που αντιμετωπιζεις τετοιο θεμα..αυτο να ξερεις!για να δωσεις εξετασεις , πρεπει να παρεις χαρτι ευδοκιμης ασκησης..στο λεω γιατι υπαρχουν κ τετοιες απειλες που δεχονται ειδικευομενοι..καθιστε 5 χρονια <γλείψτε με , σας κανω χαρη που στε στη κλινικη μου-ειδικευομενοι μου  κ αναπνεετε τετοιο αερα>καντε οτι κανετε , κ στο τελος δε σας δινω το χαρτι!αν θελει μπορει κ κει να σε...

αν ειναι ειδικοτητα που δεν εχει πολυ αναμονη <πληρη παθ/για -χειρ/κη-ορθ/κη>, πηγαινε το τελευταιο εξαμηνο κ δηλωσε σε νοσοκομειο αλλης περιφερειας!

Όντως στην αίτηση για συμμετοχή σου στις εξετάσεις για ειδικότητα απαιτείται και χαρτί ευδόκιμης άσκησης...

Δηλαδή εννοείς, το να παραιτηθείς, και να ξαναμπείς σε νέα λίστα αναμονής, για να κάνεις το τελευταίο τουλάχιστον 6μηνο σε άλλο νοσοκομείο άλλης περιφέρειας.

Βέβαια αυτό, με την προϋπόθεση ότι δεν θα βρείς ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΜΟΝΗΣ...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.