Jump to content

Ειμαι πρωτοετης...Εχω αποριες!!!!!!!!


tik-tak

Recommended Posts

Καλωσορίσατε στην Ιατρική Σχολή Αθηνών !!!

Έχετε απορίες για το πρόγραμμα των διαλέξεων,για τα εργαστήρια, για τα συγγράμματα;;
Έχετε απορίες για τις έδρες και τις γραμματείες τους;
Έχετε απορίες για τις βιβλιοθήκη και τα αναγνωστήρια;
Έχετε απορίες για την παν/κή λέσχη,τις φοιτητικές δραστηριότητες κοκ;


Κάθε απορία σας καλοδεχούμενη!!!
Όλο και κάποιος/α μεγαλύτερου έτους θα βρεθεί να σας την λύσει!!!


Στην παρούσα θεματική ενότητα μπορείτε να διατυπώνετε τις απορίες που σας δημιουργήθηκαν !!


Για αρχή, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο χάρτη της ενότητας του Α΄έτους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Στην ιστοσελίδα του Καποδιστριακού υπάρχει ο Χρήσιμος οδηγός για τους νεοεισαχθέντες φοιτητές




Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

Μια ερωτηση παιδια....ποσα και ποια κατεπιλογην μπορουμε να επιλεξουμε σε καθε εξαμηνο....π.χ. ειμαι 2 και μπορω να επιλεξω ενα που απαιτει γνωσεις 3? δλδ σε καθε εξαμηνο μηπως υπαρχουν καποια συγκεκριμενα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση παιδια....ποσα και ποια κατεπιλογην μπορουμε να επιλεξουμε σε καθε εξαμηνο....π.χ. ειμαι 2 και μπορω να επιλεξω ενα που απαιτει γνωσεις 3? δλδ σε καθε εξαμηνο μηπως υπαρχουν καποια συγκεκριμενα?

Στη σελίδα 29 του οδηγού σπουδών (2009-2010) αναφέρει:

Οι φοιτητές μπορούν να δηλώσουν στην αρχή κάθε εξαμήνου και να παρακολουθήσουν τα υπποχρεωτικά μαθήματα και 2 κατ' επιλογήν μαθήματα του εξαμήνου που βρίσκονται ή προηγούμενου εξαμήνου (ανώτερο όριο κατά ακαδημαϊκό έτος 3 κατ' επιλογήν μαθήματα, πλην των φοιτητών 11ου και 12ου εξαμήνου που μπορούν να δηλώσουν 4 κατ' επιλογήν).

Επίσης, πρόσεξε ποια επιλογής διδάσκονται στο χειμερινό και ποια στο εαρινό εξάμηνο, πριν δηλώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς καλές σπουδές !

Έχετε δίκιο. Υπάρχουν συγκεκριμένος αριθμός και συγκεκριμένα επιλεγόμενα μαθήματα που μπορείτε να επιλέξετε ανά εξάμηνο. Στο δεύτερο εξάμηνο με βάση τις οδηγίες από τη γραμματεία στις εγγραφές του περσινού εαρινού εξαμήνου ο μέγιστος αριθμός ήταν τρία μαθήματα επιλογής.

Υπενθυμίζω ότι αρκούν 12 για να πάρετε πτυχίο.

Κάποιες φιλικές συμβουλές από έναν μεγαλύτερο : Να επιλέγετε μαθήματα με δυο κριτήρια : πρώτον επιλέγετε κυρίως μαθήματα που θα τα περάσετε εύκολα και χωρίς να αφιερώσετε πολύ χρόνο (χρόνος που καλό είναι να αφιερώνεται στα υποχρεωτικά μαθήματα). Το ποια είναι τα εύκολα κυκλοφορούν λίγο πολύ στις συνομιλίες των φοιτητών στη Σχολή. Να είστε φειδωλή/ φειδωλός στις δηλώσεις ειδικά στα πρώτα έτη, ειδικά σε μαθήματα που απαιτούν και δήλωση συγγραμμάτων στον Εύδοξο, αφού ο μέγιστος αριθμός συγγραμμάτων που έχετε τη δυνατότητα να δηλώσετε είναι περιορισμένος. Δώστε μεγάλη βαρύτητα στα υποχρεωτικά μαθήματα. Υπάρχουν εύκολα και πολύ πιο ενδιαφέροντα μαθήματα επιλογής και με αρκετά χρήσιμα βιβλία σε μεγαλύτερα έτη.
Όσο προχωράτε στα έτη και οι γνώσεις σας αυξάνονται και πιθανώς αρχίζετε να διαμορφώνετε μια καλύτερη εικόνα για το τι θα θέλετε να κάνετε μετά τη Σχολή, τότε μπορείτε να επιλέξετε και κάποια μαθήματα με βάση τα ενδιαφέροντά σας, ή τις ειδικότητες που σκέφτεστε.

Η αντιστοιχία μαθημάτων επιλογής και ελάχιστο εξάμηνο που μπορεί ο φοιτητής να το διαλέξει υπάρχει στον Οδηγό Σπουδών 2014-2015 στις σελίδες 139 -158

Τα μαθήματα που μπορείτε να διαλέξετε για το δεύτερο εξάμηνο ως επιλογής είναι τα εξής :

3. Κυτταρική Φυσιολογία Εαρινό Νευρικού Συστήματος : Δύσκολο για πρωτοετή. Πολύ χρήσιμο ως εισαγωγή στην Φυσιολογία του δεύτερου έτους. Αν παρακολουθείτε πάντως υπάρχει bonus και φτιάχνει και ο βαθμός αν γράψετε μέτρια.
4. Φυσιολογία της Γήρανσης: Δεν θα το συνιστούσα.
7. Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές στην Ιατρική: Θεωρείται εύκολο σχετικά μάθημα.
9. Φυσική Ανθρωπολογία ΙΙ - Σκελετική και Πληθυσμιακή Ανθρωπολογία: Παλιοτερα το μαθημα ηταν βαρετο αλλα επαιρνες βαθμο για πλακα. Δεν ξερω τι ισχυει πλέον, καθώς το μάθημα έχει χωριστεί στα δύο.
16. Φυσιολογία των Οστών της Κίνησης και της Άσκησης: Αν ισχύει ακόμα η εξέταση μέσω απαλλακτκικης εργασίας, προσφέρεται για βαθμό.
49. Βιοϊατρική Τεχνολογία: Δεν έχω γνώμη, καθώς το μάθημα είναι σχετικά καινούργιο. Κρίνοντας από αυτά που διάβασα (δεν απαιτούνται υποχρεωτικές παρουσίες και η εξέταση γίνεται με γνωστά πολλαπλής) τότε λογικά προσφερεται για βαθμό.
87. Νευροεπιστήμες και Συμπεριφορά : Ενδιαφέρον μάθημα, πάλι ξεφεύγει από πλευράς γνώσεων, σκεφτείτε το ενδεχόμενο να το παρακολουθήσετε απλά, αν το αντικείμενο σας φαίνεται ενδιαφέρον. Ίσως πρέπει να δηλωθεί "αναγκαστικά" για να πάρετε το βιβλίο της Νευροανατομιας της κα. Τζόνσον που δίνουν πλεον. Έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα με τη χορήγηση συγγράμματος Νευροανατομίας στο Β Έτος από όσο γνωρίζω. Διευκρινήστε το εγκαίρως.
93. Κλινική Νευυροανοσολογία :Σε καμία περίπτωση δεν αφορά φοιτητές του πρώτου έτους.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα, έχω φρικάρει αρκετά,γιατί ακούω διαρκώς πως τα μαθήματα είναι πολύυυυ δύκολα και θα δυσκολευτώ να αντεπεξέλθω.Φυσικά καταλαβαίνω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα,αλλά δεν το φοβάμαι...πιστεύετε ότι θα πρέπει να σκεφτώ το φροντιστήριο; (έδωσα με το 5%,και κατά πάσα πιθανότητα θα καταφέρω να μπω στην Αθήνα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, έχω φρικάρει αρκετά,γιατί ακούω διαρκώς πως τα μαθήματα είναι πολύυυυ δύκολα και θα δυσκολευτώ να αντεπεξέλθω.Φυσικά καταλαβαίνω ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα,αλλά δεν το φοβάμαι...πιστεύετε ότι θα πρέπει να σκεφτώ το φροντιστήριο; (έδωσα με το 5%,και κατά πάσα πιθανότητα θα καταφέρω να μπω στην Αθήνα...)

Νομιζω είστε υπερβολική/υπερβολικός, αν και ολοι (ή εστω οι περισσοτεροι) οταν περάσαμε στην Ιατρική Αθήνας αντιμετωπίζαμε με άγχος, ακόμα και δέος τα μαθήματα. Με καθημερινο διαβασμα (χωρις υπερβολες) δεν θα έχετε κανενα απολύτως προβλημα. Οι οδηγοι των παραταξεων, τα θεματα του καθε μαθηματος στο εδώ forum, αλλά και στα αντίστοιχα group του facebook για την Ιατρική Αθήνας,φτιαχνουν έναν σκελετο που κατευθυνει αρκετά ως προς τα πιο σημαντικά κάθε μαθηματος. Τα πράγματα έχουν βελτιωθεί αρκετά και στο επίπεδο διδασκαλίας σε σχέση με το παρελθόν, ενώ και απλά πράγματα όπως το eclass που έχει αναρτημένες τις παρουσίασεις των μαθημάτων βοηθούν αρκετά.

Η Ιατρική απαιτεί ένα μέσο μυαλό και πάνω από όλα πειθαρχία και συστηματικό διάβασμα.

Και κάτι ακόμα : να πηγαίνετε στις εξετάσεις ακόμα κι αν δεν νιώθετε άριστα προετοιμασμένη/προετοιμασμένος. Ίσως ακούγεται αυτονόητο, αλλά πολλοί καθυστέρησαν γιατί δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν εγκαίρως το "σύνδρομο" του σχολείου ή των πανελληνίων εξετάσεων (πρέπει να τα ξέρω ΟΛΑ άριστα)

Καλες σπουδες !

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα , ρε παιδιά επειδη έχω μπερδευτεί την Δευτέρα θα ξεκινήσει η σχολή με το κανονικό πρόγραμμα ?

Γιατί η γραμματεία .... μας ανέλυσε αναλυτικά το τι πρεπει να κανουμε....emrantingemranting 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλιότερα κάθε έδρα έβγαζε ανακοίνωση για το πότε ξεκινάνε τα μαθήματά της. Συνήθως δεν ξεκινούσαν όλα μαζί αλλά με διαφορά 1-2 ημερών. Τώρα βέβαια αν σας είπαν ότι ξεκινάτε από Δευτέρα όλα/ένα (?) εγώ θα σου πρότεινα να πας στη σχολή και ακόμα και αν δεν γίνουν ολα θα χεις πράγματα να κάνεις (= χάζεμα στη σχολή, γνωριμίες κλπ). Ρίξε και μια ματιά στο οδηγό σπουδών για το πρόγραμμα σας να έχεις μια ιδέα και θα εισαι οκ.

Μην αγχώνεσαι εκτός από εσένα θα είναι άλλοι 200 που θα τριγυρνάνε σαν χαμένοι στην σχολη τη Δευτέρα οπότε όλοι μαζί θα την βρείτε την άκρη :)

 

υγ: στη είσοδο της σχολής (από την Μ. Ασίας) υπάρχει και ένα αναλυτικός χάρτης της σχολής αλλά ακόμα και αν δεν καταλαβαίνειςβγάζεις άκρη:

α) ακολούθα τη μάζα (= τους υπόλοιπους 200 χαμένους-εξερευνητές)

β) ρώτα κάποιον που να φαίνεται οτι γνωρίζει τα κατατόπια :P (άσε που μπορεί να βρεθούν και κάποιοι "φιλικοί" συμφοιτητές aka κομματόσκυλα (...) που θα ρθουν από μόνοι τους να σας "βοηθήσουν" )

Τροποποιήθηκε από mad cow
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαζεμένες οι ανακοινώσεις υπάρχουν στην ιστοσελίδα της Γραμματείας και εδώ στο topic του πρώτου έτους . 

Με μια πρόχειρη ματιά το πρώτο μάθημα Χημείας γίνεται τη Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου στις 09:00 στο αμφιθέατρο Φυσιολογίας (κτίριο 15)

Επίσης το Εργαστήριο Φυσικής είχε βγάλει ανακοίνωση, αφού ολοκληρώσουν την εγγραφή τους στην Ιατρική Σχολή (παραλαβή Αρ. Μητρώου), να προσέλθουν στο Εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής (Γραφείο 18, 1ος όροφος, κτήριο 5), έως και την Παρασκευή 25/9/2015, προκειμένου να δηλώσουν τα στοιχεία τους για την εγγραφή στις εργαστηριακές ασκήσεις του μαθήματος. Αν δεν πήγατε να πάτε από εκεί τη Δευτέρα. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ .... οντως θα έρθω σαν ψαρακας ?? για να ειμαι σιγουρος ,αλλα ελεος θα επρεπε να εχουν μια γενικη ανακοινωση απο τη γραμματεία για το ποτε να πάμε... το να βγαζει καθε εδρα ποτε ξεκιναει μονη της ειναι ελεος (???) 

Ασε που πας για διευκρινησεις στη γραμματεια και σου απανταει : εγω δν ξερω τπτ ....  οτι καταλαβεις απο το σαιτ , χαχχαχα

Τεσπα...ευχαριστω και παλι

Τροποποιήθηκε από Ejection
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το να βγαζει καθε εδρα ποτε ξεκιναει μονη της ειναι ελεος (???) 

Ασε που πας για διευκρινησεις στη γραμματεια και σου απανταει : εγω δν ξερω τπτ ....  οτι καταλαβεις απο το σαιτ , χαχχαχα

Και μόλις περιέγραψες ένα κομμάτι της φοιτητικής σου ζωής :P

Καλή αρχή κι ακόμη καλύτερη συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Αφροδίτη featured, unfeatured and pinned this topic
  • 4 weeks later...

Παιδιά νέα ερώτηση......

Συμφέρει να πάρουμε συγγράματα από άλλους φοιτητές (ανταλλαγή) ?

Δηλαδή οι μονάδες που σου δίνει ο εύδοξος είναι αρκετές για μελλοντικά "σοβαρά" συγγράματα (π.χ παθολογία) ? 

πόσες μονάδες περίπου κυμαίνονται αυτά τα "σοβαρά" συγγράματα ?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πιο ακριβά συγγράμματα κοστίζουν μέχρι 100 μονάδες. Οι επιλογές για ανταλλαγή είναι περιορισμένες γιατί περιέχουν μόνο όσα συγγράμματα διατίθενται ως επιλογές στον εύδοξο. Γι'αυτό, "καλά" συγγράμματα δεν νομίζω να χρειαστεί να πάρεις πάνω από 2-3, οπότε μην τα κάνεις όλα ανταλλαγή... 

Από κει και πέρα, το αν σε συμφέρει η ανταλλαγή είναι σχετικό. Αν το βιβλίο είναι σε πολύ καλή κατάσταση, συμφέρει να πάρεις βιβλίο από ανταλλαγή. Αλλιώς ανάλογα το βιβλίο...  Γενικά πάντως καλό είναι να έχεις υπόψιν σου και την αξία μεταπώλησης των συγγραμμάτων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλημέρα... Μιας και που είναι σελίδα για πρωτοετείς θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος ,που μπήκε από κατατακτήριες, πότε ξεκίνησε μαθήματα... Φεβρουάριο της χρονιάς που ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα ή τον επόμενο Οκτώβρη ; Και επίσης αν του αναγνωριστήκαν τα μαθήματα Φυσική, Χημεία, Βιολογία .
Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλημέρα και καλή χρονιά. 

Το' χω απορία γενικά απ'όσα διαβάζω για τις προηγούμενες χρονιές: Μα γιατί η υποδοχή των πρωτοετών γίνεται αφότου ξεκινήσουν τα μαθήματα; Τα μαθήματα ξεκινάνε 26/09 κάθε χρονιά; ΕΠΙΣΗΣ αυτό το πρόγραμμα, που διαβάζω ότι έγινε πέρυσι, με της εξοικείωση των πρωτοετών με την κλινική πράξη θα γίνει και φέτος; ΚΑΙ θα παίξει κανένα μικροσκόπιο σε κάνα εργαστήριο φέτος να γουστάρουμε; 

Συγγνώμη ρε παιδιά για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά έχω ανυπομονησία...ένα ενθουσιασμένο πρωτοετό.

Υ.Γ:Ξέρει κανείς πότε θα ανοίξει η ιστοσελίδα της σχολής;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Insurgeont said:

Μα γιατί η υποδοχή των πρωτοετών γίνεται αφότου ξεκινήσουν τα μαθήματα; 

Μεχρι να γραφτειτε και να ξεκινησετε μαθήματα ερχονται μεσα Οκτώβρη.

Οπότε για να μην πέσει κοντά στην 28η Οκτωβρίου το κάνουν Νοέμβρη.

Οχι όμως μέσα Νοέμβρη γιατι υπαρχει η επετειος της 17ης και όχι τέλος Νοέμβρη γιατί μετά πλησιάζουν Χριστούγεννα.

Οπότε κατάλληλη ημερομηνία αν μεχρι τότε δεν εχουν ξεκινήσει καταλήψεις ειναι 1-10 Νοεμβρίου περίπου. 

Τροποποιήθηκε από ΤρελοΓιαΤρώς
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε τι τρομάζεις το παιδί;;; :P

Η ιστοσελίδα δεν ξέρω πότε θα ανοίξει αλλά υποθέτω θα είναι όπως και πριν δηλαδή άχρηστη.

Για ανακοινώσεις να βλέπεις το site της γραμματείας grammateia.med.uoa.gr (συνήθως τις ανεβάζουν πριν λήξουν οι προθεσμίες) και όταν πάρεις τους κωδικούς σου από τη γραμματεία στο eclass.uoa.gr. Κάποια μαθήματα έχουν και δικές τους σελίδες αλλά πλέον σπάνια βάζουν εκεί κάτι που δεν υπάρχει στα προαναφερθέντα (οπότε λογικά δεν θα σε απασχολήσουν ποτέ). Από κει και πέρα υπάρχει και αλληλοενημέρωση σε γκρουπάκια στο fb (συνήθως κάθε έτος φτιάχνει το δικό του) αλλά και εδώ.

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε που ήμουν εγώ (εχουν περάσει χροοονια) μικροσκόπια στο πρώτο έτος θα χρησιμοποιήσετε λίγες φορές στα εργαστήρια της βιολογίας. Για την εξοικίωση με τις κλινικές δεν γνωρίζω αλλά δυστυχώς όπως και πολλά άλλα στη σχολή βασίζονται στη καλή θέληση και δεν είναι τόσο οργανωμένα. Πάντως θα βγει αντίστοιχη ανακοίνωση από τη γραμματεία όταν/αν γίνει.

Καλή αρχή και ... καλό τέλος!

 

υγ: welcome to the jungle :D

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

43 λεπτά πριν, mad cow said:

Ρε τι τρομάζεις το παιδί;;; :P

για να χαρει το εγραψα και για να βρει χομπι... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη και πάλι παιδιά και ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Ξέρετε τίποτα για αλλαγή στο πρόγραμμα σπουδών φέτος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με το πιλοτικό πρόγραμμα της εξοικείωσης των πρωτοετών με την κλινική πράξη , σύμφωνα με όσα άκουσα πήραν 15 άτομα ... Για κάθε μέλος ΔΕΠ που δηλώνει ότι επιθυμεί να είναι μέντορας αντιστοιχούν 3 φοιτητές οπότε όλα εξαρτώνται από το πόσα μέλη ΔΕΠ θα δηλώσουν και φυσικά τον παράγοντα της τύχης. 

Εργαστήρια θα έχετε στην Βιολογία ( 4 το εξάμηνο ) και στην Φυσική ( 4 το πρώτο εξ και 2 το δεύτερο). Στην βιολογία θα έχετε τα μικροσκόπια φυσικά , υπάρχει το ενδεχόμενο να σου κακοφανούν οι λίγες ώρες εργαστηρίων ...  Θα έχετε και ασκήσεις στην Στατιστική που θα γίνονται στο κτήριο πολυμέσων ( Κτήριο αναγνωστηρίου , πάνω όροφος). 
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • 1 year later...
On 23/1/2006 at 10:31 ΜΜ, tik-tak said:

Καλωσορίσατε στην Ιατρική Σχολή Αθηνών !!!

Έχετε απορίες για το πρόγραμμα των διαλέξεων,για τα εργαστήρια, για τα συγγράμματα;;
Έχετε απορίες για τις έδρες και τις γραμματείες τους;
Έχετε απορίες για τις βιβλιοθήκη και τα αναγνωστήρια;
Έχετε απορίες για την παν/κή λέσχη,τις φοιτητικές δραστηριότητες κοκ;


Κάθε απορία σας καλοδεχούμενη!!!
Όλο και κάποιος/α μεγαλύτερου έτους θα βρεθεί να σας την λύσει!!!


Στην παρούσα θεματική ενότητα μπορείτε να διατυπώνετε τις απορίες που σας δημιουργήθηκαν !!


Για αρχή, μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο χάρτη της ενότητας του Α΄έτους

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: ειμαι πρωτοετής και δεν θέλω να δώσω ένα μάθημα συγκεκριμένο τώρα στις εξετάσεις του Α'εξαμήνου, αλλά να το δώσω Σεπτέμβρη, επειδή δεν είμαι έτοιμος. Δημιουργείται κάποιο θέμα με το βαθμό του πτυχίου ή αναγράφεται στο πτυχίο ότι έχω δώσει το μάθημα δύο φορές (μία τον ιανουαριο και μία το σεπτέμβριο) άσχετα αν δεν το έδωσα τον ιανουάριο; Ευχαριστώ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο στην αναλυτική βαθμολογία θα φαίνεται ότι δεν δώσατε π.χ. τον Ιανουάριο και δώσατε το μαθημα τον Σεπτέμβρη. Δεν έχει καμία επίπτωση στο βαθμό του πτυχίου ή κάπου αλλού.

Να λάβετε πάντως υπόψιν πως είναι προτιμότερο να περάσετε με μέτριους βαθμούς, ειδικά τα μαθήματα του 1ου έτους μέχρι και τον Σεπτέμβριο, γιατί αργότερα θα έχετε λιγότερο χρόνο να ασχοληθείτε, θα έχετε χάσει την όποια επαφή έχετε τώρα και μάλλον θα σας φαίνονται (ψιλο)άσχετα και βαρετά. Σκεφτείτε στο χειμερινό του 6ου να διαβαζετε π.χ. Παιδιατρική και να πρέπει να δώσετε π.χ. Στατιστική ή Ιατρική Χημεία για να ορκιστείτε κανονικά το καλοκαίρι.   

Καλές σπουδές !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 ώρες πριν, Comfortably Numb said:

Μόνο στην αναλυτική βαθμολογία θα φαίνεται ότι δεν δώσατε π.χ. τον Ιανουάριο και δώσατε το μαθημα τον Σεπτέμβρη. Δεν έχει καμία επίπτωση στο βαθμό του πτυχίου ή κάπου αλλού.

Να λάβετε πάντως υπόψιν πως είναι προτιμότερο να περάσετε με μέτριους βαθμούς, ειδικά τα μαθήματα του 1ου έτους μέχρι και τον Σεπτέμβριο, γιατί αργότερα θα έχετε λιγότερο χρόνο να ασχοληθείτε, θα έχετε χάσει την όποια επαφή έχετε τώρα και μάλλον θα σας φαίνονται (ψιλο)άσχετα και βαρετά. Σκεφτείτε στο χειμερινό του 6ου να διαβαζετε π.χ. Παιδιατρική και να πρέπει να δώσετε π.χ. Στατιστική ή Ιατρική Χημεία για να ορκιστείτε κανονικά το καλοκαίρι.   

Καλές σπουδές !

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Μέχρι πόσα μαθήματα μπορώ να δώσω το Σεπτέμβριο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.