Jump to content

Κάντε τις προτάσεις για την ιστοσελίδα μας


KonstantinosMD

Recommended Posts

Έχετε κάποια σκέψη ή ιδέα για την καλυτερη οργάνωση των fora ;

Θα θέλατε να δείτε κάποιο νέο θέμα ή υποκατηγορία?

Πείτε μας τις προτάσεις σας!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ θα το προτείνω , αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό . Είναι εύκολο να υπάρχει στο forum, ένα on line ελληνοαγγλικό και αγγλοελληνικό λεξικό ΙΑΤΡΙΚΩΝ όρων?

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν νομίζω πώς ένα online λεξικό ιατρικών όρων είνα απαραταίτητο. Μπορείς με λίγα χρήματα να αγοράσεις ένα λεξικό της magenta. Και δεν θα χρειάζεσαι κάθε τόσο να μπαίνεις στο νετ για να δείς μια μόνο λέξη. Άλλωστε τα λεξικά δεν ανανεώνονται τόσο γρήγορα. Και πες ότι είσαι με το φορητό σου σε διακοπές κ δεν έχεις ιντερνετ τι θα κάνεις?

Εγώ θα ζήταγα με συννενόηση με τις γραμματείες των μαθημάτων να στέλνουν με mail τις ανακοινώσεις σε ειδικό πεδίο στο φόρουμ. Εφόσον δακτυλογραφούν την ανακοίνωση δεν τους είναι τίποτα να την στείλουν στον web-μάστορα. Άντε κ αν δεν έχουν ιντερνετ, μια δισκετούλα και τη στέλνει κάποιος απο εμάς. Αν γίνεται να αναλάβει ο καθένας από εμας μια ή κ περισσότερες έδρες(άσχετα αν ΄το μαθήματα είναι παλαιοτέρων ετών για εμας) και να στέλνει τις ανακοινώσεις και στο φόρουμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λεξικά υπάρχουν ονλάιν στο ίντερνετ...... ίσως στο μέλλον βάλουμε κάποιο λινκ , δεν είναι άσχημη ιδέα...

όσο για τις γραμματείες. Το έχουμε σκεφτεί. Από την μία δεν εκπροσωπούμε κανένα επίσημο φορέα, από την άλλη το γεγονός ότι η σελίδα είναι ανεξάρτητη χωρίς να εκπροσωπεί κανένα κερδοσκοπικό ή άλλο οργανισμό ίσως να είναι και καλό για μια τέτοια κίνηση.
Το επεξεργαζόμαστε ακόμη!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι βρε c. Εθελοντικά. Θα πούμε ότι ο Άγγελος θα αναλάβει παθάν-παθφύς, η Μαρίζα την ιατροδικαστική(!).... Μην το πολυσκεφτεστε και κάψετε καμία φλάτζα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Προτείνω, για να γίνει λίγο πιο εύχρηστη η περιήγηση στα menu, να δημιουργηθεί κάτι ανάλογο με αυτό που έχω δεί στο greeklaws: στην πρώτη του σελίδα πάνω-πάνω υπάρχει μία οριζόντια μπάρα που γράφει ''Μαθήματα-Ειδήσεις-Πληροφορίες-Συζητήσεις-Φοιτητικά-Σύνδεσμοι-Εμείς'' και απλώς μετακινώντας το ποντίκι επάνω σ΄αυτά εμφανίζεται το υπομενού της κάθε κατηγορίας.

2.Στο ''Ερωτήσεις/Ανακοινώσεις ετών'', μήπως μπορείτε να δημιουργήσετε μία ''στέγη'' ειδική για το πτυχίο? Γιατί μέχρι τώρα φιλοξενείται μεν από το Στ΄έτος, αλλά νά, δεν θα ήταν καλύτερα να έχουμε ένα δικό μας χώρο για να λέμε τον πόνο μας με την ησυχία μας, χωρίς να μας ακούει κανείς?

3.Στα θέματα που υπάρχουν περισσότερες από μία σελίδες, αν είναι δυνατό επιλέγοντάς τα, πχ.από την πρώτη σελίδα στο ''Latest discussions'', να εμφανίζεται πρώτα η σελίδα με τα πιό πρόσφατα σχόλια.

Αυτά για την ώρα.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να στείλεις attachment με pm. Μήπως θα ήταν καλό να μπει αυτή η δυνατότητα, καθώς δεν μπορούν όλα τα μέλη να επικοινωνούν μέσω εμαιλ? Νομίζω ότι μια πρώτη προσέγγιση θα μπορούσε να γίνει αντίστοιχα με το reply στα φορα μέχρι 100ΚΒ.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

δεν σας έχουμε "γράψει" και ούτε σταματήσαμε φυσικά να αναβαθμίζουμε την ιστοσελίδα μας...

απλά είναι κοντά στην έκδοσή της η έκδοση 2.0 του invision power board το οποίο και χρησιμοποιούμε, οπότε το αναμένουμε ώστε να το εγκαταστήσουμε!

καταλαβαίνετε ότι υπό αυτές τις συνθήκες δεν αξίζει πάρα πολύ να αρχίσουμε τις αλλαγές και επεμβάσεις, που σε ένα μήνα θα σβηστούν!!!

εν αναμονή λοιπόν!!!



ΥΓ. όποιος θέλει να πάρει μία γεύση από τις δυνατότητες του νέου board ας μου στείλει ένα ΠΜ να του δώσω ένα λινκ στο οποίο έχω εγκαταστήσει την test μορφή...(ακόμη είμαστε pre-beta αλλά οι δημιουργοί δουλεύουν εξαιρετικά γρήγορα!!)

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δε φταίνε αυτοί! Πρόβλημα του internet explorer είναι.... εμφανίζεται και σε άλλα φόρουμς στο ίντερνετ, με την ίδια μηχανή (δηλαδή το invision power board).
Σε όσα δεν εμφανίζεται, απλά οι admins εκεί έχουν επέμβει οι ίδιοι με γνώσεις προγραμματισμού ανώτερες από τις δικές μας!
Στο firebird αλλά και σε άλλους browser το "DNA", απλά πηγαίνει σε 2η σειρά και δεν είναι συνεχόμενο....

Βασικά ο δημιουργός του invision board χρησιμοποιεί το mozilla firebird για να δοκιμάζει το φόρουμ του. Σημειώνουμε ότι ο firebird είναι σαφώς καλύτερος browser από τον ΙΕ, ο οποίος έχει μείνει χωρίς εξέλιξη εδώ και πολύυυ καιρό.

Πάντως στην επόμενη έκδοση του invision power board, που περιμένω από μέρα σε μέρα, πρέπει να έχει λυθεί το πρόβλημα με τον IE!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Firefox είναι πλέον ο Firebird.

Και όντως πολύ το έχουν μακρύ... το DNA

Για λεξικό ιατρικών όρων online λίγο δύσκολο φαίνεται... μπορεί να βάλουμε συνδέσεις. Δυστυχώς δεν υπάρχει στο ίντερνετ ελληνοαγγλικό-αγγλοελληνικό...

Αν σκεφτείς πάντως ότι τα χειρότερα έχουν κάπου 5000 όρους και τα καλύτερα 20000 δεν είναι και πάρα πολύ γράψιμο αν δεν τους αναλύσουμε...

Attachment στα pm δεν εξυπηρετούν το βασικό σκοπό της δημοσιότητας του forum. Επίσης, γεμίζουν το χώρο στο server επικίνδυνα . Ένα email στο yahoo ή το hotmail είναι υπόθεση λεπτών να δημιουργηθεί και είναι προσβάσιμο από παντού. Αν δεν ξέρεις πώς να φτιάξεις ένα, μπορώ να σε βοηθήσω... (ο ΠΕΦΤΟΥΛΑΣ! μια ταινία...)

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χε... να πούμε ότι η νέα έκδοση του φόρουμ θα έχει τη δυνατότητα για attachments στα ΠΜ ή όχι?

πάντως δεν έχουμε αποφασίσει αν θα την ενεργοποιήσουμε ακόμη

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πάντως όπως είπα και σε άλλο τόπικ, στη διεύθυνση www.greekmeds.gr/ipb2 μπορείτε να πάρετε μία καλή πρόγευση της νέας μηχανής του φόρουμ. Το "SPLATS FORUM" είναι χιουμοριστικό και πλήρως ελεύθερο προς χρήση. Γράφτε μέσα ό,τι θέλετε χωρίς φόβο και πάθος. Όταν σε λίγες μέρες βγει η κανονική του έκδοση και το εγκαταστήσουμε, το SPLATS θα διαγραφεί πλήρως.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Βαλτε σε καθε ετος εναν καταλογο με τα βιβλια του -

και να μπορει να προσΘετει ο καθενας και σχολια:

ποιο ειναι καλο και κακο? ποιο να κρατησω στην βιβλιοθηκη μου? ποιο ειναι βιβλιο αναφορας και ποιο πρεπει να μαθω απεξω? (οχι μονο για να περασω το μαθημα αλλα και για να εχω γερες βασεις) -

αλλα και να προτεινει και αλλα βιβλια - ετσι θα εχουμε ενα ειδος βιβλιογραφιας για καθε μαθημα (και για τα επιλεγομενα!!)

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχιστε να ανεβαζετε σημειωσεις-Θεματα απο την Κοβανη,γιατι τα ηδη υπαρχοντα ειναι και λιγα και πολλες φορες ημιτελη(Θεματα του στυλ"Δεν θυμαναι ακριβως τι μπηκε,ηταν ομως απο το ταδε κεφαλαιο").

Δεν παει αλλο να πληρονουμε τα ωραια μας ευρουλακια στη φραγκοφονισα Κοβανη,σελιδα και διευρο!(δεν υπαρχει θεμα πνευματικων δικαιωματων,και αυτη απο αλλους τα αντιγραφει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να περιορίσετε το μέγεθος των signatures σε 150 χαρακτήρες και να αποσυνδέσετε δυνατότητες αλλαγής χρώματος/font/μεγέθους/img σε αυτές γιατί είναι πολύ ενοχλητικό το μισό πάχος της σελίδας να αποτελείται από signatures. Επίσης, αν δεν μπορείτε να αλλάξετε το DNA που χαλάει το format, αποσυνδέστε το

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία πρώτη λύση στο πρόβλημά σου είναι:
Από την κεντρική σελίδα του greekmeds πάμε forums ---> My Controls -----> Board Settings ------> Do you wish to view members signatures when reading topics? -----> και πατάμε -->No.
....έτσι δεν βλέπουμε υπογραφές.

Όσο για την έλικα του DNA...το πρόβλημα είναι μόνο στον I.E.
Προσωπικά χρησιμοποιώ Mozilla Firefox.. ένα browser που υπερτερεί σαφώς του explorer!
Δοκιμασέ το !!!!


Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ρολόι του φόρουμ λειτουργεί ; Ή μόνο το δικό μου χάνει ώρες;

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σκεψου λειτουργει σε εμενα!!!

εχεις βαλει GMT +2:00 hours και κλικ στο κουτακι απο κατω που λεει "Is daylight savings time in effect" ;

αν δε κανει τπτ ρωτα το γειτονα σου

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστώ... το πρώτο το κανόνισα... να αλλάξω τον ΙΕ μετά από τόσα χρόνια δε μου πάει... ξέρεις τώρα. "γέρικο σκυλί...."

και εγώ τα ίδια έλεγα.. να αλλάξεις όμως, να αλλάξεις! ΤΡΑΣΤ ΑΣ!!!

Μέχρι να βγουν τα επόμενα Windows οπότε και θα έχουμε ΣΟΒΑΡΗ αναβαθμισμένη έκδοση του ΙΕ, ο firefox φαίνεται πως θα κυριαρχήσει με μεγάλη άνεση! Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως θα ηταν καλο να μπει μια ενοτητα με "Χρησιμα Links".Κατα καιρους πολλοι δινουμε ωραιεσ διευθυνσεις ιατρικου περιεχομενου και μη και νομιζω πως θα ηταν καλο να μπει μια ενοτητα οπου θα ειναι ομαδοποιημενα και ετσι χρησιμα για ολουσ μασ ανα πασα στιγμη!!!Τι λετε???
THANKS!!!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχω καρφιτσώσει στο φόρουμ Γενικά Ιατρικά...το θέμα με τίτλο : Ιατρικά sites...
---->δες εδώ

εκεί ο καθένας θα μπορεί να γράφει ότι σχετικό!!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.