Jump to content

Υποχρεωτικές οι εφημερίες για λήψη ειδικότητας ??


Recommended Posts

Γειά σας..

Διαβάζω το Forum εδώ και αρκετά χρόνια..

Δεν έτυχε να συμμετέχω σε κάποια συζήτηση. Και ψάχνοντας στην αναζήτηση για κάτι σχετικό, μάλλον δεν βρήκα κάτι..

Θα ήθελα πάρα πολύ τη γνώμη και ίσως και την εμπειρία κάποιων συναδέλφων σ'ένα πρόβλημα που έχει προκύψει...

Τελικά, αντί να περιμένεις να σε κυνηγήσουν οι ασθενείς ή οι συνοδοί τους, για λάθη και αμέλειες που έχεις κάνει,

και θα κάνεις γιατί είναι ανθρώπινο αν αναλογιστεί κανείς το μυαλό "τυρόγαλο" ενός ειδικευόμενου...

Σε κυνηγάνε οι επιμελητές σου.. και μάλιστα με ελεεινό τρόπο.... :( :(

Δεν ξέρω, μάλλον θέλουν να με αναγκάσουν να παραιτηθώ...

Μου το δήλωσαν ξεκάθαρα, ότι δεν δέχονται να κάνουν εφημερία μαζί μου...

Όχι όλοι τους, αλλά τουλάχιστον κάποιοι από αυτούς..

Σιγά ρε λεβέντες...

Χτύπα ξύλο, κάποια λάθη που έγιναν, δεν συνέβη (χτύπα ξύλο) το μοιραίο...

Θα μου πείς, ώπα ρε μάγκα, περιμένεις να φύγει άνθρωπος δηλαδή... ?? :( :(

Σίγουρα όχι..

Αλλά, κάποιες πρωτοβουλίες που πήρα, δυστυχώς, στράβωσαν...

Όμως και πάλι, δόξα τω Θεώ, δεν έγινε το μη αναστρέψιμο...

Πώς να μην πάρεις πρωτοβουλίες, όταν είσαι μόνος σου...

Δεν πάει να λέει το πρόγραμμα "ενεργό εφημερία ο τάδε"...

Δεν θα σου αναθέτουμε, λέει, ασθενείς...

Και δεν θα εφημερεύεις, αφού κανείς δεν σε εμπιστεύεται για να εφημερεύσεις μαζί του...

Αυτά μου "ανακοίνωσε" ο Υποδιευθυντής....

Δεν ξέρω, ίσως μπλοφάρουνε, θέλουνε να με εκφοβίσουνε, για να παραιτηθώ...

Πάντως, έχουνε κοπεί τα πόδια μου... :(

emrip emrip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται τα λαθη που εγιναν αδερφε, το "σιγα ρε λεβεντες" μπορει και να ισχυει μπορει και οχι.

Δεν ξερω τι εκανες και γιατι τα εχουν μαζι σου, ποιος εχει δικιο κτλ αλλα προσωπικα οταν τα κανω σκατα προσπαθω να βαλω τι κεφαλι κατω, να διαβασω και να τους αποδειξω σιγα σιγα οτι ειτε εκαναν λαθος για μενα ειτε βελτιωθηκα αισθητα. Δουλεια με μεγαλη ευθυνη κανεις, υπο συνεχη πιεση θα ζεις, deal with it.

Φιλικη γνωμη, δεν σου κανω κριτικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται τα λαθη που εγιναν αδερφε, το "σιγα ρε λεβεντες" μπορει και να ισχυει μπορει και οχι.

Δεν ξερω τι εκανες και γιατι τα εχουν μαζι σου, ποιος εχει δικιο κτλ αλλα προσωπικα οταν τα κανω σκατα προσπαθω να βαλω τι κεφαλι κατω, να διαβασω και να τους αποδειξω σιγα σιγα οτι ειτε εκαναν λαθος για μενα ειτε βελτιωθηκα αισθητα. Δουλεια με μεγαλη ευθυνη κανεις, υπο συνεχη πιεση θα ζεις, deal with it.

Φιλικη γνωμη, δεν σου κανω κριτικη.

Σε καταλαβαίνω, και δεν παίρνω στραβά την κριτική σου..

Και ποτέ μου δεν έκανα ούτε μαγκιές, ούτε αφασία..

Όμως, δεν μπορούν να σου λένε αρνούμαστε να εφημερεύσουμε μαζί σου..

Δεν θα ήτανε σκόπιμο να αναφερθώ σε συγκεκριμένα λάθη και παραλείψεις, αν και δεν είναι και κατατοπιστικό να μιλάμε με γενικότητες, το καταλαβαίνω..

Όμως, η απορία μου, στην πράξη είναι :

Μπορούν να σε εξαιρέσουν από ασθενείς και εφημερίες ???

Σε τελική ανάλυση, αν δούλευες στην ιδιωτική κλινική τους, να σε πετάξουν...

Αφού δουλεύεις σε δημόσιο νοσοκομείο,

να προβούν στις τυπικές νόμιμες διαδικασίες που προβλέπονται (ας κάνουμε γαργάρα τη "φυσική παρουσία ειδικευμένου στην εφημερία"...),

και αν αποδειχθείς ανίκανος, από την αρμόδια (δεν ξέρω πώς λέγεται) επιστημονική επιτροπή,

τότε δεν ξέρω... να με διαγράψουν...

Που, εδώ έχουν συμβεί τερατουργήματα, και πραγματικά εγκλήματα με Ειδικευμένους και έμπειρους υποτίθεται επιμελητές,

και (κακώς...) δεν τιμωρήθηκαν ποτέ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με μια σχετικα γρηγορη αναζητηση πανω δεξια βρηκα αυτο

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/9738-iuiio-dhio-aeeydhaae-oeo-aaoeciaanssaao-oui-aaeaeeeaaoiiyiui/

ελπιζω να σε βοηθησει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λάθος όλων μας είναι που δεχόμαστε να εφημερεύουμε χωρις ειδικευμένο στο νοσοκομείο. Πρόσφατα εκτέλεσα τηλεφωνική εντολή επιμελητή Α΄ που αν και λανθασμένη δεν μπόρεσα να πράξω διαφορετικά. Όταν όμως με κάλεσε ο διευθυντής να ζητήσει διευκρινήσεις τον παρέμπεψα στο συνάδελφό του και το θέμα έληξε ειρηνικά :-)

Προσωπικά δεν θεωρώ πως πρέπει να ρισκάρω την επαγγελματική μου σταδιοδρομία και την υγεία του ασθενούς, Στα περισσότερα περιστατικά τους συμβουλεύομαι τηλεφωνικά και το καταγράφω στο βιβλίο των συμβάντων για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν λες δεν θα εφημερευουν μαζι σου...εννοουν οτι δεν θα ειναι ενεργη εφημερια μαζι σου; ή οτι δεν δεχονται να σε αφηνουν μονο και αυτοι να ειναι σπιτι ή να κοιμούνται στην εφημερια (οπως γινεται κλασικα);

Σου δινουν οι ιδιοι οδηγιες τις οποιες αμελεις ή αλλαζεις το θεραπευτικο πλανο χωρις να τους το πεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όμως, η απορία μου, στην πράξη είναι :

Μπορούν να σε εξαιρέσουν από ασθενείς και εφημερίες ???

Λογικά όχι.

Δες τι συνέβη σε διευθυντή κλινικής στο Βόλο (κλικ στο βελάκι του quote για ολόκληρο το άρθρο)

[...]

Ο συγκεκριμένος διευθυντής, εκτός από την πειθαρχική διαδικασία που πέρασε, καλείται σύντομα σε δίκη μετά από ποινική δίωξη που ασκήθηκε σε βάρος του για παράβαση καθήκοντος κατ' εξακολούθηση και κατά συρροή στο πλαίσιο διοίκησης της κλινικής του δημόσιου νοσοκομείου καθώς η δίκη στο Τριμελές Πλημμελειοδικείο Βόλου έχει προσδιοριστεί για τον ερχόμενο Ιούνιο.

Σύμφωνα με όσα του αποδίδονται, ο εν λόγω γιατρός φερόταν να λειτουργεί με καταχρηστική και αντιδεοντολογική συμπεριφορά ως γιατρός και ως επικεφαλής κλινικής, αποκλείοντας εκ προθέσεως τους τρεις επιμελητές από τα χειρουργεία και τις ιατρικές πράξεις, πλήττοντας την επιστημονική και επαγγελματική τους υπόσταση, αλλά και το ίδιο το έργο της κλινικής.

[...]

Σύμφωνα με την απόφαση του πειθαρχικού συμβουλίου του ΙΣΜ, ο διευθυντής δεν φρόντισε για την αρμονική συνεργασία με τους επιμελητές της κλινικής, περιορίζοντας τα καθήκοντά τους στο χειρουργικό τομέα κατά τρόπο υπέρμετρο.

Στην απόφαση υπογραμμίζεται ότι «αντί να χρησιμοποιήσει το δυναμικό των γιατρών προς μεγιστοποίηση των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας του Γενικού Νοσοκομείου Βόλου, επιδόθηκε σε έντονη αντιπαλότητα και αποκλεισμό τους από τα τακτικά χειρουργεία, που μόνο χρήσιμο δεν ήταν ενώ επίσης του καταλογίζουν ότι με τη συμπεριφορά του δεν σεβάστηκε την επαγγελματική τους εμπειρία, τα προσόντα και τον ζήλο τους για την καλύτερη άσκηση της ειδικότητάς τους».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως απο περιπτωση που γνωριζω που δεν το άφηναν να κάνει εφημερίες γιατί τον θεωρούσαν επικύνδυνο δε είχε θέμα με την ειδικότητα...περίμεναν πως και πως να τελειώσει γιατί δεν μπορούσαν να τον διώξουν και περιμένουν απλά να κοπεί 50 φορές στις εξετάσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο topic starter μας παρουσιάζει την δική του οπτική. Για να μην τον εμπιστεύονται όμως θα έχουν τους λόγους τους.

Πρόσφατα μας ήρθε στην Κλινική "φρέσκος" απόφοιτος Αν.Ευρώπης, 25 χρονών, χωρίς να έχει πάει καν Στρατό-Αγροτικό.

Το παληκάρι, παρότι καλοπροαίρετο, εδώ και καιρό απλώς μεταφέρει χαρτιά, ενώ εφημερίες δεν θέλει να κάνει μαζί του κανένας Ειδικός και οι λόγοι αυτονόητοι.

Φυσικά κλειστή εφημερία (χωρίς ειδικό), δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει χωρίς να κινδυνέψει άνθρωπος.

Το πρόβλημα ξεκινάει απ΄την ελλ.οικογένεια, τράβα παιδί μου να γίνεις γιατρός, δεν δίνουμε 2η φορά Πανελλήνιες, επιλέγεται η εύκολη λύση, σπρώχνουμε χρήμα, τελειώνει το βλαστάρι μας, αντί να το στείλουμε λίγο αγροτικό να πάρει μυρωδιά (όχι πως και αυτό δεν είναι χάσιμο χρόνου, ειδικά με την κατάργηση του 3μήνου στο νοσοκομείο), επιλέγουμε να ξεκινήσει αμέσως το βασικό κομμάτι μιας και οι αναμονές έχουν σχεδόν εκμηδενιστεί, οπότε το πρόβλημα μετατίθεται στην Κλινική, όπου δυστυχώς δεν υπάρχει ο απαιτούμενος χρόνος να μάθεις στον άλλον τα βασικά (από αιμοληψίες ξεκινήσαμε...), καθώς ο κόσμος δεν επαρκεί, αλλά και η αντιμετώπιση απ' τους Ειδικούς δεν είναι η πρέπουσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο συγκεκριμένος που ήξερα ειλικρινά πιστεύω είχε απλά χαμηλό νοητικό επίπεδο...του στυλ...γιατί τα μπουκαλάκια με το αίμα από την αιμοληψία είναι ζεστό...ανεξάρτητα που τελείωσε ο καθένας, όλοι είμαστε τραγικοί στην αρχή...αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος μπορείς να κάνεις...εγώ τουλάχιστον ρωτούσα συνέχεια κι έπρηζα συνέχεια τους επιμελητές μου...βέβαια, έτυχε και περίπτωση που χοντρή μαλακία που μου είπε να κάνω σε φάρμακο την έριξε πάνω μου, του στυλ πήγα να ρωτήσω κάτι που δεν ήμουν σίγουρος και μου είπε κάτι και μετά στον ασθενή πήγε και είπε άλλο πράγμα...δεν ξέρω σε ποια περίπτωση εντάσσεται ο συνάδελφος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

Εξαφανίστηκα το διάστημα αυτό, αφενός γιατί, σε κάποιες φάσεις, έχασα το μυαλό μου...

Αφετέρου, και πολύ ρεαλιστικά, γιατί πρέπει να μιλήσω με ειδικό δικηγόρο εξειδικευμένο στα θέματα αυτά...

Οπότε, μέσα στην εβδομάδα, ό,τι νεότερο έχω θα το αναρτήσω, γιατί, πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι και οχυρωμένοι, τελικά, έναντι των "πνευματικών δασκάλων" μας...... emsadwalk emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παντως απο περιπτωση που γνωριζω που δεν το άφηναν να κάνει εφημερίες γιατί τον θεωρούσαν επικύνδυνο δε είχε θέμα με την ειδικότητα...

περίμεναν πως και πως να τελειώσει γιατί δεν μπορούσαν να τον διώξουν και περιμένουν απλά να κοπεί 50 φορές στις εξετάσεις...

Κοίταξε, νομίζω ότι, αν τον ένιωθαν "φόβο και τρόμο" της κλινικής,

θα μπορούσαν, να τον αφήσουν να πάρει πρωτοβουλίες, ώστε να κάνει κάποια λάθη,

χωρίς εννοείται, να κινδυνεύσει ο ασθενής,

και αν υπάρχει σχετικό επιστημονικό όργανο, να τον καλέσουν σε κρίση, και να τον αποπέμψουν ως ακατάλληλο... ??

Πάντως, είναι δυνατόν, να μην απαιτείται ένας minimum αριθμός εφημεριών, στο πλαίσιο της εκπαίδευσής σου ως ειδικευόμενος... ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδή ξέρω για συγκεκριμένη περίπτωση ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ...ούτε καθηγητής, ούτε διευθυντής...είχε βάλει λυτούς και δεμένους αυτός κι έπαιρναν τηλέφωνα...προσπαθησαν να τον διωξουν, δεν υπαρχει τετοιο δικαιωμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνωμη αλλα τι λάθος θα μπορούσε να ειναι αυτό που να δικαιολογουσε μεν την παραπομπή σε κριση, αλλα να μην ηταν επικίνδυνο για τον ασθενή?

Δυστυχώς όταν μιλάμε για εφημερία ούτε εγω θα ήθελα κάποιον που κανει ερωτήσεις για τη θερμοκρασία του φρεσκοληφθεντος αίματος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρακτικά ουδείς Δ/ντής μπορεί να ξωπετάξει απ' την Κλινική του ειδικεύομενο.

Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να τον θέσει ουσιαστικά εκτός Κλινικής (και εκτός χειρουργείων αν μιλάμε για Χειρουργική Κλινική) και να κάνει υπομονή μέχρι να τελειώσει η σύμβασή του.

Εννοείται φυσικά ότι μπορεί να μην του εγκρίνει παράταση.

Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να μην του δώσει στο τέλος το χαρτί επάρκειας, κάτι που μπορεί να κοστίσει στον ειδικεύοενο ένα επιπλέον 6μηνο Ειδικότητας (υποθέτω αμισθί).

Αν κάνει πολύ μεγάλη πατάτα σε εφημερία και κινδυνεύσει ασθενής, μπορεί κάλλιστα να γίνει αναφορά, δικαστήρια (κάποτε) κτλ. αλλά και πάλι η Κλινική θα έχει πρόβλημα, πέραν του ότι αυτός ο ειδικεύομενος δεσμεύει θέση από κάποιον άλλον ικανότερο, και αποτέλεσμα αυτού είναι να φορτώνει την δουλειά που του αναλογεί στους υπόλοιπους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω συνυπάρξει με 2 επικίνδυνους συναδέλφους/ειδικευόμενους, παιδιά λειτουργικά αναλφάβητα (δεν αστειεύομαι) και με οριακή νοημοσύνη, από αυτούς που στο Λύκειο πέρναγαν την τάξη με 12 και έτρωγαν και φατούρο στο διάλειμμα. Φυντάνια του ανατολικού μπλοκ φυσικά.

Στην κλινική μετά τις πρώτες χοντράδες αντιμετώπισαν τα προβλήματα που περιγράφονται παραπάνω, οι επιμελητές δεν τους ήθελαν για εφημερία και δεν τους εμπιστεύονταν ούτε οι νοσηλεύτριες για την αιμοληψία καθώς ήταν ακατάλληλοι για οποιαδήποτε εργασία πλην της αναζήτησης αποτελεσμάτων εξετάσεων. Τι έγινε τελικά; Παίρναν 3-4 εφημερίες το μήνα (όχι Σ/Κ) ως υπεράριθμοι (χώσιμο στους υπόλοιπους ειδικευόμενους) και με εντολή διευθυντή τον καθένα τον "παντρεύτηκε" ένας από τους παλιούς της κλινικής για να τον αστυνομεύει. Πέρασαν ζάχαρη στην ειδικότητα, χωρίς εργασίες και ζορίσματα και στις εξετάσεις με το καλημέρα τους πέρασαν για να μην τους έχουν πάλι μπροστά τους.

Συμπέρασμα: φίλε, στην Ελλάδα ζεις, δεν τρέχει και τίποτα αν μισοκάνεις την ειδικότητα, γιατρός θα βγεις στο τέλος όπως όλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλες οι ιστορίες από πάνω, όσο γραφικές και αν ακούγονται είναι αληθινές. Υπάρχουν μάλιστα και περιπτώσεις που είναι ακόμη χειρότερες.

Όλοι τελειώνουν ειδικότητα, όλοι παιρνουν το χαρτί του ειδικού ιατρού.

Αν ιδιωτεύσουν η ζημιά είναι μικρότερη. Απλά στέλνουν τα περιστατικά στο εφημερεύον νοσοκομείο.

Ένα 40% από αυτούς όμως καταλήγει στο ΕΣΥ είτε από την αρχή είτε μετά από μερικά χρόνια που αναγκάζονται

να κλείσουν τα ιατρεία τους, αφού όσο και να προσπαθήσουν να κοροιδέψουν το κόσμο, στο τέλος αποκαλύπτεται

η επικίνδυνη ιατρικη τους ανεπάρκεια.

Και εκεί είναι το μεγάλο πρόβλημα. Παλαιότερα ήταν εύκολο να "χαθούν" μέσα στα νοσοκομεία με minimal ζημιά, αλλά τώρα

που μαζεύτηκε σχετικά το σύστημα και μειώθηκαν οι πόροι, έχουν γίνει περισσότερο επικίνδυνοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έχω συνυπάρξει με 2 επικίνδυνους συναδέλφους/ειδικευόμενους, παιδιά λειτουργικά αναλφάβητα (δεν αστειεύομαι) και με οριακή νοημοσύνη, από αυτούς που στο Λύκειο πέρναγαν την τάξη με 12 και έτρωγαν και φατούρο στο διάλειμμα. Φυντάνια του ανατολικού μπλοκ φυσικά.

Στην κλινική μετά τις πρώτες χοντράδες αντιμετώπισαν τα προβλήματα που περιγράφονται παραπάνω, οι επιμελητές δεν τους ήθελαν για εφημερία και δεν τους εμπιστεύονταν ούτε οι νοσηλεύτριες για την αιμοληψία καθώς ήταν ακατάλληλοι για οποιαδήποτε εργασία πλην της αναζήτησης αποτελεσμάτων εξετάσεων. Τι έγινε τελικά; Παίρναν 3-4 εφημερίες το μήνα (όχι Σ/Κ) ως υπεράριθμοι (χώσιμο στους υπόλοιπους ειδικευόμενους) και με εντολή διευθυντή τον καθένα τον "παντρεύτηκε" ένας από τους παλιούς της κλινικής για να τον αστυνομεύει. Πέρασαν ζάχαρη στην ειδικότητα, χωρίς εργασίες και ζορίσματα και στις εξετάσεις με το καλημέρα τους πέρασαν για να μην τους έχουν πάλι μπροστά τους.

Συμπέρασμα: φίλε, στην Ελλάδα ζεις, δεν τρέχει και τίποτα αν μισοκάνεις την ειδικότητα, γιατρός θα βγεις στο τέλος όπως όλοι.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας.

Νομίζω ότι σιγά σιγά το νερό μπαίνει στ'αυλάκι, και επειδή δεν είμαι τελικά και τόσο "δημόσιος κίνδυνος", θα με συνηθίσουν, και θα ασχοληθούν ίσως κάπως πιο επισταμένως με την "εκπαίδευσή" μου...

Πάντως με αφορμή αυτό που γράφει ο συνάδελφος, δεν καταλαβαίνω γιατί στις εξετάσεις, τους πέρασαν έτσι αβίαστα...

Ίσα ίσα εκεί θα περίμενε κανείς, να τους βασανίσουν,

όχι μόνο μπας και μάθουν 5 βασικά πράματα (αν ήτανε τόσο ανεπαρκείς), αλλά και για να βγάλουν το άχτι τους...

Εκτός κι αν δεν εξετάστηκαν από τους επιμελητές τους -πανεπιστημιακούς...

Που και πάλι, αν εξετάστηκαν από άγνωστη επιτροπή εξεταστών, θα τους είχαν κόψει στο 5λεπτο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξετάστηκαν και από το διευθυντή τους - και υπεύθυνο για την εκπαίδευσή τους - με την υπόλοιπη επιτροπή προφανώς μιλημένη. Και οι δυο τους πέρασαν με ερώτηση τύπου "ποιος ήταν δεύτερος στη Μπουντεσλίγκα πέρισυ".

Επί χρόνια στην κλινική έκαναν τα πάντα για να μην τους έχουν στα πόδια τους και να μην τους βλέπουν και αναρωτιέσαι γιατί δεν τους έκοψαν στις εξετάσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω συνυπάρξει με 2 επικίνδυνους συναδέλφους/ειδικευόμενους, παιδιά λειτουργικά αναλφάβητα (δεν αστειεύομαι) και με οριακή νοημοσύνη, από αυτούς που στο Λύκειο πέρναγαν την τάξη με 12 και έτρωγαν και φατούρο στο διάλειμμα. Φυντάνια του ανατολικού μπλοκ φυσικά.

Στην κλινική μετά τις πρώτες χοντράδες αντιμετώπισαν τα προβλήματα που περιγράφονται παραπάνω, οι επιμελητές δεν τους ήθελαν για εφημερία και δεν τους εμπιστεύονταν ούτε οι νοσηλεύτριες για την αιμοληψία καθώς ήταν ακατάλληλοι για οποιαδήποτε εργασία πλην της αναζήτησης αποτελεσμάτων εξετάσεων. Τι έγινε τελικά; Παίρναν 3-4 εφημερίες το μήνα (όχι Σ/Κ) ως υπεράριθμοι (χώσιμο στους υπόλοιπους ειδικευόμενους) και με εντολή διευθυντή τον καθένα τον "παντρεύτηκε" ένας από τους παλιούς της κλινικής για να τον αστυνομεύει. Πέρασαν ζάχαρη στην ειδικότητα, χωρίς εργασίες και ζορίσματα και στις εξετάσεις με το καλημέρα τους πέρασαν για να μην τους έχουν πάλι μπροστά τους.

Συμπέρασμα: φίλε, στην Ελλάδα ζεις, δεν τρέχει και τίποτα αν μισοκάνεις την ειδικότητα, γιατρός θα βγεις στο τέλος όπως όλοι.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας.

Νομίζω ότι σιγά σιγά το νερό μπαίνει στ'αυλάκι, και επειδή δεν είμαι τελικά και τόσο "δημόσιος κίνδυνος", θα με συνηθίσουν, και θα ασχοληθούν ίσως κάπως πιο επισταμένως με την "εκπαίδευσή" μου...

Πάντως με αφορμή αυτό που γράφει ο συνάδελφος, δεν καταλαβαίνω γιατί στις εξετάσεις, τους πέρασαν έτσι αβίαστα...

Ίσα ίσα εκεί θα περίμενε κανείς, να τους βασανίσουν,

όχι μόνο μπας και μάθουν 5 βασικά πράματα (αν ήτανε τόσο ανεπαρκείς), αλλά και για να βγάλουν το άχτι τους...

Εκτός κι αν δεν εξετάστηκαν από τους επιμελητές τους -πανεπιστημιακούς...

Που και πάλι, αν εξετάστηκαν από άγνωστη επιτροπή εξεταστών, θα τους είχαν κόψει στο 5λεπτο....

Φίλε Complicated &Confused, σίγουρα δεν μπορώ να κρίνω τα υποτιθέμενα λάθη σου...

Και σίγουρα, εδώ μέσα, δεν είμαστε,

ούτε "Λαϊκό Δικαστήριο", αλλά και ούτε "αυθεντίες"...

Προσωπικά, πιστεύω ότι, είναι αναπόφευκτο, κατά τη διάρκεια της ειδικότητας, κάθε ειδικευόμενος θα κάνει αρκετά λάθη...

Είμαστε εκπαιδευόμενοι -ασκούμενοι... (πέρα από τις "απαιτήσεις" των Επιμεληταράδων μας... )

Άρα, είναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ, να κάνουμε λάθη -αμέλειες, και παραλήψεις....

Το σημαντικό είναι, τα λάθη αυτά, να μην είναι μη αναστρέψιμα...

Και κάποιες φορές, αναπόφευκτα, και εντελώς ρεαλιστικά, αυτό είναι και θέμα τύχης...

Όπως και να 'χει,

αφενός, σου εύχομαι καλό ξεμπέρδεμα....

Αφετέρου, χωρίς δεύτερη σκέψη, κάνε μια Ασφάλεια νομικής κάλυψης ιατρών...

Δεν λέω για Ασφάλεια αστικής ευθύνης ιατρών,

αλλά, για "Νομική κάλυψη ιατρών"...

Θα σου κοστίσει περίπου 80 ευρώ/έτος...

Και, σου παρέχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ όταν, και αν συμβεί κάτι...

Πάντως, είναι πολύ άσχημο να έχεις "αντιπάλους" σου, τους επιμελητές (= δασκάλους σου)...

Ενώ, θα περίμενε κανείς, λογικά, να έχεις "απέναντί σου" είτε ασθενείς, είτε συνοδούς -συγγενείς ασθενών....

Εξετάστηκαν και από το διευθυντή τους - και υπεύθυνο για την εκπαίδευσή τους - με την υπόλοιπη επιτροπή προφανώς μιλημένη. Και οι δυο τους πέρασαν με ερώτηση τύπου "ποιος ήταν δεύτερος στη Μπουντεσλίγκα πέρισυ".

Επί χρόνια στην κλινική έκαναν τα πάντα για να μην τους έχουν στα πόδια τους και να μην τους βλέπουν και αναρωτιέσαι γιατί δεν τους έκοψαν στις εξετάσεις;

map031, έχω κι εγώ, την ίδια απορία...

Μου φαίνεται, πολύ πιο (ας πούμε) λογική και αναμενόμενη στάση, κατά τη διάρκεια των Εξετάσεων, να τους "αναγκάσουν", να καταλάβουν την ανεπάρκειά τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακούγεται λογικό αυτό που λες διότι το βλέπεις σαν δυσλειτουργία ενός εκπαιδευτικού θεσμού. Ο διευθυντής της κλινικής όμως το βλέπει σαν διαχειριστικό πρόβλημα ενός δημόσιου φορέα, όπου αντιμετωπίζεις αποτελεσματικά τα προβλήματα απλά κρύβοντάς τα. Είναι ζήτημα διαφορετικής οπτικής γωνίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Imo το πρόβλημα στο ΕΣΥ είναι ότι οι περισσότεροι δ/ντες, ακόμη και πανεπιστημιακοί, βλέπουν τον εαυτό τους μόνο ως γιατρό και όχι ως εκπαιδευτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Imo το πρόβλημα στο ΕΣΥ είναι ότι οι περισσότεροι δ/ντες, ακόμη και πανεπιστημιακοί, βλέπουν τον εαυτό τους μόνο ως γιατρό και όχι ως εκπαιδευτή.

το κακό είναι να μην βλέπουν τον εαυτό τους ως ιδιώτη γιατρό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.