Jump to content

καθυστερηση διορισμου ειδικοτητας


gp123

Recommended Posts

Γεια σας...

ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος καθυστέρησης διορισμού στην ειδικότητα, πέρα της αλλαγής διεύθυνσης στα ΕΛΤΑ...

χρειάζομαι μόνο 1 μήνα να το παρατείνω για προσωπικούς λόγους και δε θέλω να αρνηθώ το διορισμό για 1 μήνα...

ευχαριστώ εκ των προτέρων...:-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία φάση !

Σε 1 μήνα περνούν οι γιορτές με την οικογένεια/γκόμενο-α αντί στο νοσοκομείο και δεν χάνουμε κι τον διορισμό... Ελλαδάρα. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προφανώς αυτός είναι ο τρόπος που σκέφτεσαι εσύ, γι αυτό κι απαντάς έτσι...ο διορισμός θα μου έρθει μετά τα χριστούγεννα υπολογίζω...σκέψου μια γιορτή να περάσω καλά για 1 μήνα μετά τα χριστούγεννα...

χρειάζομαι λίγη καθυστέρηση εξαιτίας έρευνας στο εξωτερικό και δε θέλω να τα παρατήσω για λίγο...

αν γνωρίζει κάποιος έναν τρόπο ας τον πει...διαφορετικά, προσβολές από τον οποιοδήποτε που απλά θέλει να βγάλει κακία δε θα ωφελήσουν πουθενά ή μάλλον βοηθάνε στην ψυχοθεραπεία του ίδιου που κάθεται κι απαντά βλακείες για να καλύψει την ανασφάλεια του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, βέβαια, "ανασφάλεια" εξαιτίας ενός κόπανου που απαξίωσε να μας αδειάσει την λίστα αναμονής στο νοσοκομείο μου, με αποτέλεσμα να μείνει η Κλινική 6 μήνες με άδεια θέση ειδικευομένου κι να κάνω... 9 εφημερίες λίγο πριν τελειώσω, ενώ και ο επόμενος που περίμενε τον πήγε 6 μήνες πίσω.

Μάλλον άλλοι έχουν ανασφάλειες και δεν αδειάζουν τις λίστες στην Ελλάδα, ενώ κάποιοι έχουν τελειώσει ακόμα κι Ειδικότητα έξω, αλλά εξακολουθούν να "κοσμούν" τα ονόματά τους τις λίστες στην Ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο καθένας έχει το δίκιο του και προφανώς γίνονται αυθαιρεσίες και καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου...

αλλά επίσης αυθαίρετο είναι το γεγονός ότι περίμενα να ανοίξει η θέση μου τα μέσα του 16 κι εγώ οργάνωσα άλλα πράγματα στο ενδιάμεσο...υπό άλλες συνθήκες θα χαιρόμουν, αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς οργάνωσα κάποια πράγματα στα οποία έδωσα και χρήματα...οπότε το να βρω ένα τρόπο να γλιτώσω κάποιες βδομάδες να ζημιωθώ όσο γίνεται λιγότερο οικονομικά μου είναι απαραίτητο γιατί χρειάζομαι τη θέση...

τεσπα, αντιλαμβάνομαι την αγανάκτησή σου, αλλά εφόσον είμαστε σε ένα αυθαίρετο σύστημα όλοι ζημιώνονται από αστάθμητους παράγοντες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η πλέον εύκολη κι γρήγορη μέθοδος είναι αυτή με το ταχυδρομείο. Απλά συνννεοείσαι με τον ταχυδρόμο ώστε να μην γράψει ότι το παρέλαβες.

Απ' ότι ξέρω, πρέπει εντός 10-15 ημερών να επανέλθει. Αυτό το διάστημα προστιθέμενο στις 15 ημέρες προθεσμία διορισμού που έχεις σου βγάζει περίπου τον μήνα που θέλεις.

Ανάκληση μπορείς να πάρεις πλέον μόνο μία φορά, κι γι' αυτό εσχάτως βλέπεις να ενεργοποιούνται διορισμοί ατόμων απ΄το 2008 κι το 2010, κι κατόπιν να διαγράφονται απ' τις λίστες (καθότι προφανώς ευρίσκονται στο εξωτερικό).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ για την απάντησή σου και λυπάμαι για το δηκτικό ύφος του 2ου μηνύματός μου...καλή συνέχεια με όσο γίνεται λιγότερα πονοκεφαλιάσματα σε όλους μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή αρχή κι σε σένα, και εγώ αδίκως (καθώς θέλεις μόνο 1 μήνα αναβολή διορισμού) σε τσουβάλιασα με κάποιους άλλους που χρησιμοποιούν τις πρακτικές που περιέγραψα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το αυτονόητο που λες πιο πάνω δεν είναι δεδομένο...ακόμη και να μην αντέχεις, να πέφτεις κάτω από την κούραση τόλμησε να πεις στο διευθυντή σου δεν κάνω επιπλέον εφημερίες, για να δεις αντίδραση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 22, παρ. 4 του Συντάγματος: "Oποιαδήποτε μορφή αναγκαστικής εργασίας απαγορεύεται".

Αν δεν μπορείτε εσείς οι ίδιοι να υπερασπιστείτε τα δικαιώματά σας, καλά κάνουν και το παίζουν βασιλικότεροι του βασιλέως. "Δώσε θάρρος στο χωριάτη..." λέει ο πάνσοφος λαός.

Τουλάχιστον κάνε μια επίσημη αναφορά και πρωτοκόλλησέ την ότι υποχρεούσαι σε υπεράριθμες εφημερίες ώστε να εξασφαλίσεις κάποια στιγμή το δικαίωμα να τις διεκδικήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ποιος είναι ο διευθυντής σου για να μην τολμήσεις να διεκδικήσεις κάτι το οποίο νόμιμα δικαιούσαι συνάδελφε? Mετά απορούμε γιατί οι καθηγητάδες και οι διευθυντάδες την έχουν δει κάπως, η κλινική είναι το τσιφλίκι τους και κάνουν ότι τους καπνίσει. Με τη σιωπή και την ανοχή σίγουρα θα βρείτε το δίκιο σας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα η κλινικη εχει 5 ειδικευομενους και καθε βραδυ χρειαζεται ενας στα επειγοντα και ενας πανω, πολυ θα ηθελα να δω καποιον απο εσας να δειχνει αρθρα του Συνταγματος στο διευθυντη του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αμα η κλινικη εχει 5 ειδικευομενους και καθε βραδυ χρειαζεται ενας στα επειγοντα και ενας πανω, πολυ θα ηθελα να δω καποιον απο εσας να δειχνει αρθρα του Συνταγματος στο διευθυντη του.

καποιοι το εχουν κανει......

καποιοι επισης εχουν κλεισει κλινικες γιατι δεν εβγαινε το προγραμμα ολου του μηνα (πχ 2 επιμελητες)

και καποιοι αλλοι κανουν (2*30)/5=12 εφημεριες/μηνα.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρεαλιστικα αν το κανεις και υποχωρησουν φανταζομαι καταληγεις να δουλευεις σε εχθρικο περιβαλλον για το υπολοιπο της ειδικοτητας σου, ειτε γιατι θα φορτωσουν τις εφημεριες σου σε αλλους ειτε μονο και μονο απο εκδικητικοτητα. Δε λεω οτι πρεπει να δεχομαστε αδιαμαρτυρητα οτι μας φορτωνουν αλλα μεσα σ'αυτο το χαλι η καλυτερη περιπτωση συνηθως ειναι να σου πληρωνουν τις εφημεριες που κανεις, οσες ειναι αυτες (ξερω απο φιλους για νοσοκομεια που εχουν κοψει κονδυλι και πληρωνουν τις εξτρα εφημεριες εκτος μισθολογιου).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρεαλιστικά υπάρχει ο νόμος 4264 ΦΕΚ 118 15/5/2014 αρθρο 43, παρ. 1, που ορίζει το μέγιστο των εφημεριών των ειδικευόμενων γιατρών σε όλες τις ζώνες. Υπάρχουν οι νόμοι που ορίζουν ότι στην εφημερία ο ειδικευόμενος γιατρός ενεργεί υπό την καθοδήγηση και τις εντολές του ειδικευμένου και η ευρωπαϊκή οδηγία που έχει ενσωματωθεί στο εσωτερικό δίκαιο που ορίζει το ανώτατο όριο εβδαμαδιαίων ωρών εργασίας (νυχτερινής και ημερήσιας). Αν τώρα ο οποιοσδήποτε διευθυντής κλινικής θέλει να φορτώσει το πρόβλημα της δημόσιας υγείας στις πλάτες των ειδικευόμενων της κλινικής του, είναι καθήκον μας να μην το επιτρέψουμε. Αν δεν μπορούμε να διεκδικήσουμε αυτό που ορίζει ο νόμος, τι θα γίνει με τα τόσα άλλα που πρέπει να αλλάξουν στη δημόσια υγεία; Βέβαια ο άνθρωπος που ξεκίνησε το θέμα ρωτούσε απλά πως μπορεί να καθυστερήσει το διορισμό του, ως γνήσιος νεοέλληνας το εξέτρεψα λιγουλάκι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σύστημα στην Ελλάδα είναι απίστευτα Διευθυντο-κεντρικό (δυστυχώς). Αν δεν σας έχει έτοιμο ιατρείο ο μπαμπάς σας, μόλις τελειώσετε ειδικότητα θα χρειάζεστε τον καλό λόγο του Διευθυντή σας (και το θερμό recommendation letter) για να κάνετε οτιδήποτε, οπουδήποτε (ακόμα πιο δυστυχώς). Μιλάω από πολλή και κακή πείρα (τρις-δυστυχώς).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα γνωρίζω ποια είναι τα διακαιώματα μας για τις εφημερίες...αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχουν και οι συνειδικευόμενοί σου την ίδια άποψη...την έχω πατήσει πολύ άσχημα διεκδικώντας περιορισμό εφημεριών που έφταναν τις 9 κι έγινα το μαύρο πρόβατο της κλινικής...ξαφνικά, οι υπόλοιποι που μαζί παιδευόμασταν έτρεξαν να γλείψουν το διευθυντή...και στο τέλος να καταλήγεις ενδεχομένως σαν έναν άλλο συνάδελφο σε ένα άλλο ποστ που ψάχνει τρόπο να δώσει εκτός της περιφέρειας που υπάγεται το νοσοκομείο ειδικότητα...

από τη στιγμή που οι ειδικευόμενοι είναι αναλώσιμοι, οι διευθυντές βρίσκουν τρόπο και πατάνε...

πιστέψτε με ήμουν ο πρώτος που υπερασπιζόμουν τα βασικά εργασιακά μου δικαιώματα...αν βρείτε μια λύση σε όλο αυτό το ''κωλοχανιο'' πείτε μου κι εμένα, γιατί εγώ δε βρήκα ακόμη...

ps.δεν πειράζει, ξέφυγα κι εγώ ο ίδιος από το θέμα που ξεκίνησα, αλλά ας δώσουμε όλοι μαζί λίγο πόνο, κάπου πρέπει να τα πούμε... empopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.