Jump to content

αναλώσιμα διαβητη


gerkos

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,

ειμαι νέος αγροτικος(εχω κανει τον μηνα μου στο νοσοκομείο),προσφατα ξεκινησα τις εφημεριες μου στο Κ.Υ,μου τηλεφωνησαν σημερα απο ένα φαρμακειο και μου είπαν ότι τις χειρογραφες συνταγες για τα αναλωσιμα του διαβητη(ταινιες-σκαριφιστηρες) δεν μπορουν να τις "περασουν",γιατι δεν είμαι πιστοποιημένος στο e-πεδυ(?????) και το όταν βάζουνε το Αμκα μου,τους πεταει το πρόγραμμα έξω...

εχω πάρει 200 τηλέφωνα απο το πρώι(μόνο στα κεντρικα του Εοππυ δεν το σηκωνουν)και δεν μπορω να βρω άκρη..

είχε κανείς την ιδια εμπείρα???ξερει κανεις τι πρέπει να κάνω????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν περαστεί το ΑΜΚΑ του ιατρού στην ηλεκτρονική δήλωση διαβητολογικού υλικού στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ, εμφανίζεται το όνομά του (αν γραφεί λάθος ο ΑΜΚΑ εμφανίζει "ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ"). Όταν ο ιατρός δεν είναι πιστοποιημένος, τότε εμφανίζεται με κόκκινα γράμματα το μήνυμα "Ο τάδε δεν εμφανίζεται πιστοποιημένος. Αν προχωρήσετε σε υποβολή θα γίνει έλεγχος των στοιχείων" αλλά το πρόγραμμα επιτρέπει την υποβολή του διαβητολογικού υλικού. Προφανώς ο φαρμακοποιός φοβάται μήπως ακυρωθεί στον έλεγχο και δεν αποζημιωθεί από τον ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ηλεκτρονικη συνταγογραφηση σε αναγνωριζει ως πιστοποιημενο χρηστη? γραφεις ηλεκτρονικα συνταγες?

ναι μια χαρα,κανονικα γραφω συνταγες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν περαστεί το ΑΜΚΑ του ιατρού στην ηλεκτρονική δήλωση διαβητολογικού υλικού στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ, εμφανίζεται το όνομά του (αν γραφεί λάθος ο ΑΜΚΑ εμφανίζει "ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ"). Όταν ο ιατρός δεν είναι πιστοποιημένος, τότε εμφανίζεται με κόκκινα γράμματα το μήνυμα "Ο τάδε δεν εμφανίζεται πιστοποιημένος. Αν προχωρήσετε σε υποβολή θα γίνει έλεγχος των στοιχείων" αλλά το πρόγραμμα επιτρέπει την υποβολή του διαβητολογικού υλικού. Προφανώς ο φαρμακοποιός φοβάται μήπως ακυρωθεί στον έλεγχο και δεν αποζημιωθεί από τον ΕΟΠΥΥ.

ναι,δηλαδη τι εννοουν δεν ειμαι πιστοποιημενος???(πρεπει να εγγραφω καπου).....το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζει κ ο ετερος αγροτικος που ξεκινησαμε μαζι στο ιδιο κεντρο υγειας.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νεο: πήγα σε ενα φαρμακειο και δοκιμασαν να μπουνε στο e-πεδυ με το αμκα μου......κ ενω οταν εισαγουν το αμκα,βγαινει το ονομα μου,βγαινει επισης και η εξης προειδοποιηση: "Ο.....ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΙΑΤΡΩΝ(!!!!!!)Αν προχωρήσετε σε υποβολή θα γίνει έλεγχος των στοιχείων"........whaaaat????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα εννοείς ότι δεν σε δείχνει σαν πιστοποιημένο ιατρό στην e-ΔΑΠΥ.

Αυτό είναι συχνό φαινόμενο κατά τους αρχικούς 2-3 μήνες του αγροτικού, που κατά "θαυματουργό" τρόπο εξαλείφεται στην πορεία!

Επειδή περισσότερες πιθανότητες έχεις να πιάσεις τζόκερ από το να βγάλεις γραμμή στην ΗΔΙΚΑ, για αυτό καλύτερα στείλε τους mail. Συνήθως απαντούν την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα και δίνουν λύση.

Επίσης επικοινώνησε με την μηχανογράφηση και το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που ανήκεις να πράξουν και αυτοί τα δέοντα!

Καλό ξεκίνημα και καλή δύναμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα εννοείς ότι δεν σε δείχνει σαν πιστοποιημένο ιατρό στην e-ΔΑΠΥ.

Αυτό είναι συχνό φαινόμενο κατά τους αρχικούς 2-3 μήνες του αγροτικού, που κατά "θαυματουργό" τρόπο εξαλείφεται στην πορεία!

Επειδή περισσότερες πιθανότητες έχεις να πιάσεις τζόκερ από το να βγάλεις γραμμή στην ΗΔΙΚΑ, για αυτό καλύτερα στείλε τους mail. Συνήθως απαντούν την επόμενη ή μεθεπόμενη μέρα και δίνουν λύση.

Επίσης επικοινώνησε με την μηχανογράφηση και το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που ανήκεις να πράξουν και αυτοί τα δέοντα!

Καλό ξεκίνημα και καλή δύναμη...

ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειμαι σιγουρος αν τα αναλωσιμα του διαβητη εμπιπτουν στην παρακατω ανακοινωση

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΤΡΩΟΥ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ Ε ...

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΤΡΩΟΥ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΥ
Σε συνέχεια της ανακοίνωσης για την επικαιροποίηση του μητρώου των γιατρών που εκδίδουν γνωματεύσεις για την αποζημίωση παροχών του ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ σας παραθέτουμε το πρόγραμμα εγγραφής των γιατρών.
Η εγγραφή θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες που παρέχονται στην από 23/10/2014 πρώτη ανακοίνωση. Να σημειωθεί εδώ ότι, στην ίδια εφαρμογή πρέπει να εισέλθουν και οι συμβεβλημένοι γιατροί με τους κωδικούς eΔΑΠΥ που ήδη
διαθέτουν προκειμένου να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία τους.
Μετά το τέλος της διαδικασίας εγγραφής όλων των γιατρών θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση για να γίνει γνωστή η ημερομηνία έναρξης της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής συνταγογράφησης όλων των γνωματεύσεων που αφορούν παροχές του ΕΚΠΥ.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειμαι σιγουρος αν τα αναλωσιμα του διαβητη εμπιπτουν στην παρακατω ανακοινωση

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΤΡΩΟΥ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ Ε ...

ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΣΗ ΜΗΤΡΩΟΥ ΓΙΑΤΡΩΝ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΑΡΟΧΩΝ ΤΟΥ ΕΚΠΥ
Σε συνέχεια της ανακοίνωσης για την επικαιροποίηση του μητρώου των γιατρών που εκδίδουν γνωματεύσεις για την αποζημίωση παροχών του ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ σας παραθέτουμε το πρόγραμμα εγγραφής των γιατρών.
Η εγγραφή θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες που παρέχονται στην από 23/10/2014 πρώτη ανακοίνωση. Να σημειωθεί εδώ ότι, στην ίδια εφαρμογή πρέπει να εισέλθουν και οι συμβεβλημένοι γιατροί με τους κωδικούς eΔΑΠΥ που ήδη
διαθέτουν προκειμένου να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία τους.
Μετά το τέλος της διαδικασίας εγγραφής όλων των γιατρών θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση για να γίνει γνωστή η ημερομηνία έναρξης της υποχρεωτικής ηλεκτρονικής συνταγογράφησης όλων των γνωματεύσεων που αφορούν παροχές του ΕΚΠΥ.

αυτο δεν αφορα τους ιδιωτες ιατρους??? πρεπει εμεις οι αγροτικοι να βγαλουμε κωδικο στο e-δαπυ????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.