Jump to content

Μερικες αποριες για το αγονο αγροτικο...


redsea

Recommended Posts

Καλησπερα! embye

1)γνωριζει κανεις εαν σε καποια αγονα αγροτικα οι κατοικοι φιλοτιμουνται και παρεχουν διαμονη, η κατι τετοιο ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας? Σκεφτομαι για καποιο μικρο νησι...

2)απ'οσα συμπερανα η δηλωση για το ειδικο μερος της ειδικοτητας γινεται την πρωτη μερα που παρουσιαζεσαι για το αγονο. Μπορεις να εχεις δηλωσει απο πριν το γενικο κομματι, η πρεπει να δηλωσεις και γενικο και ειδικο μαζι?

3)πιστευετε οτι αξιζει το αγονο για καποιον που θελει να μειωσει την αναμονη? Ή ειναι προτιμοτερο να κανω το γενικο κομματι σε περιφεριακο νοσοκομειο οπου ειναι πιθανο να με δεχθουν γρηγορα?

4)Με ποια περιεργη λογικη χαρακτηριζονται ως αγονα ιατρεια πχ στη σχοινουσα, αλλα οχι στη σικινο... Ειναι θεμα κτηριακων υποδομων?

p.s. οπως βλεπετε γραφτηκα μονο για τις αποριες μου οποτε αν καποιος ασχοληθει να μου απαντησει τον ευχαριστω! emwin

p.s.2. τα smileys του φορουμ ειναι πολυ μπροστα emchef

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Ναι. Στα περισσότερα αν ψάξεις. Και δεν το κάνουν οι κάτοικοι, αλλά ο τοπικός Δήμος.

Είχε αναρτηθεί λίστα με καταλύμματα (συνήθως είναι σε κακό χάλι), και μπορείς να την αναζητήσεις στο site του Υπουργείου.

2) Όχι. Μπορείς να δηλώσεις αν θέλεις πρώτα το γενικό, και μετά με την βεβαίωση του άγονου να δηλώσεις και το ειδικό.

3) Τι Ειδικότητα θέλεις να κάνεις ;

Οι περισσότερες έχουν πέσει δραματικά, γιατί να μην ξεκινήσεις το γενικό κομμάτι επαρχία ;

Το άγονο δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, πέραν του συνεχούς άγχους να μην σου σκάσει κάτι που θα αντιμετωπίσεις μόνος σου, στην ερημιά.

Κάποτε που έπαιρνες 600€ επιπλέον άξιζε... ;)

4) Δεν γνωρίζω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω κοπριτη. :)

Οι ειδικοτητες που σκεφτομαι ειναι ενδο και δερμα, δηλαδη καθαρα λαιφσταιλ ειδικοτητες με τρελες αναμονες στην ελλαδα ακομη και σημερα...

Ο λογος που σκεφτομαι να κανω αγονο ειναι γιατι μου ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασια. Και γιατι ειναι θεσεις σε αγονα που τις βλεπω μονιμως κενες και ειμαι βεβαιος οτι θα τις πιασω με την πρωτη. Για την παθολογια στην επαρχια.. λιγοτερο σιγουρος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ διάλεξα άγονο (μικρό νησάκι) λόγω ιδιοσυγκρασίας, αλλά η απομόνωση (επιστημονική και ανθρώπινη) είναι κάτι που δύσκολα αντιμετωπίζεται επί μακρόν, και με κούρασε η συνεχής ετοιμότητα (για την οποία δεν έπαιρνα φράγκο επιπλέον).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4)Με ποια περιεργη λογικη χαρακτηριζονται ως αγονα ιατρεια πχ στη σχοινουσα, αλλα οχι στη σικινο... Ειναι θεμα κτηριακων υποδομων?

Εδώ υπάρχει άγονο αγροτικό που βρίσκεται πάνω σε παλαιά εθνική οδό (βασική Ε.Ο. προ Εγνατίας) στη Β. Ελλάδα, 15 km από πρωτεύουσα νομού και εξυπηρετείται κάθε μισή ώρα από ΚΤΕΛ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Περι δονούσας δεν ξέρω αν θα σε ενδιέφερε αυτό το άρθρο :Ρ

http://www.lifo.gr/guests/viral/40562

προφανως δεν εφημερευει 24 ωρες τη μερα καθε μερα ΑΛΛΑ το ωραριο των αγροτικων δεν ειναι 09.00 με 14.00..........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει πουθενά επίσημα γραμμένο οτι ο αγροτικός γιατρός έχει συγκεκριμένο ωράριο και οτι δεν είναι απ οίκο 24ωρες κάθε μέρα εκεί που βρίσκεται (άγονο και μη); Απ'όσο θυμάμαι δεν υπάρχει ξεκάθαρα γραμμένο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, το εχω διαβασει ηδη! Δεν ειναι και ιδιαιτερα κατατοπιστικο βεβαια, γι αυτο θα ηθελα να μαθω περισσοτερα απο καποιον που προσφατα ηταν εκει ή γενικα αποψη απο αγονο σε μικρο νησι,σχετικα με το τι διαθετει στο περιπου το ιατρειο απο ιατροφαρμακευτικο εξοπλισμο δεδομενου οτι εισαι μονος, οι ελλειψεις πολλες, και θα ηθελα να εχω προετοιμαστει για το τι μπορω να αντιμετωπισω εκει απο αποψη επειγοντως και αντιμετωπισης, μιας και σε λιγο παιρνω πτυχιο και με αγχωνει το θεμα.

Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

1) Ναι. Στα περισσότερα αν ψάξεις. Και δεν το κάνουν οι κάτοικοι, αλλά ο τοπικός Δήμος.

Είχε αναρτηθεί λίστα με καταλύμματα (συνήθως είναι σε κακό χάλι), και μπορείς να την αναζητήσεις στο site του Υπουργείου.

2) Όχι. Μπορείς να δηλώσεις αν θέλεις πρώτα το γενικό, και μετά με την βεβαίωση του άγονου να δηλώσεις και το ειδικό.

3) Τι Ειδικότητα θέλεις να κάνεις ;

Οι περισσότερες έχουν πέσει δραματικά, γιατί να μην ξεκινήσεις το γενικό κομμάτι επαρχία ;

Το άγονο δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο, πέραν του συνεχούς άγχους να μην σου σκάσει κάτι που θα αντιμετωπίσεις μόνος σου, στην ερημιά.

Κάποτε που έπαιρνες 600€ επιπλέον άξιζε... ;)

4) Δεν γνωρίζω.

Γιατί να μην προσφέρει κάτι ιδιαίτερο το άγονο?? εφόσον μπορείς να δηλώσεις και το ειδικό μέρος της ειδικότητας μόλις μπεις στο αγροτικό, κερδίζεις ένα χρόνο αναμονής.. Έτσι δεν είναι? γιατί και γω σκέφτομαι να κανω άγονο γι αυτό το λόγο μόνο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. ήθελα να ρωτήσω, αν εγώ ξεκινήσω αγροτικό (πιθανόν άγονο) και ανοίξει η θέση μου για το γενικό μέρος της ειδικότητας στους 5-6 μήνες που θα είμαι στο αγροτικό, τι κάνω τότε?? διακόπτω το αγροτικό και το ολοκληρώνω μετά το τέλος της ειδικότητας?? κι αν κάνω αυτό έχει κάποια επιβάρυνση μετά? άκουσα αν δεν κάνω λάθος ότι μετα δεν μπόρεις να πας εκεί που θέλεις για αγροτικό αλλά σε τοποθετούν αυτοί όπου θέλουν.. ισχύει?

ή σαν δεύτερη επιλογή μπορώ να πάρω ανάκληση για 6 μήνες και να ολοκληρωσω το αγροτικό και ύστερα να ξεκινήσω την ειδικότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. ήθελα να ρωτήσω, αν εγώ ξεκινήσω αγροτικό (πιθανόν άγονο) και ανοίξει η θέση μου για το γενικό μέρος της ειδικότητας στους 5-6 μήνες που θα είμαι στο αγροτικό, τι κάνω τότε?? διακόπτω το αγροτικό και το ολοκληρώνω μετά το τέλος της ειδικότητας?? κι αν κάνω αυτό έχει κάποια επιβάρυνση μετά? άκουσα αν δεν κάνω λάθος ότι μετα δεν μπόρεις να πας εκεί που θέλεις για αγροτικό αλλά σε τοποθετούν αυτοί όπου θέλουν.. ισχύει?

ή σαν δεύτερη επιλογή μπορώ να πάρω ανάκληση για 6 μήνες και να ολοκληρωσω το αγροτικό και ύστερα να ξεκινήσω την ειδικότητα?

αν παρεις αγονο αγροτικο τοτε παιρνεις ανακληση διορισμου στην ειδικοτητα και την ξεκινας αργοτερα

αν δεν παρεις αγονο παραιτεισαι (χωρις να χασεις τα μορια σου) και κανεις το υπολοιπο του αγροτικου αργοτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι και από το άγονο μπορεί να παραιτηθεί, αλλά διαγράφεται από τη λίστα του ειδικού μέρους και ξαναδηλώνει εκ νέου μόλις διοριστεί στο γενικό της ειδικότητας. Εννοείται πως πηγαίνει πάλι στο τέλος της λίστας. Για τα μόρια από το άγονο δεν είμαι και τόσο σίγουρος τι συμβαίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα.. οπότε αν δηλώσω άγονο καλύτερα να πάρω ανάκληση για να μην χάσω τα μόρια και να μην ξαναδηλώσω εκ νέου το ειδικό κομμάτι.. σας ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν δλδ παραιτη8εις απο αγονο αγροτικο για να λογους διορισμου σε ειδικοτητα, αλλα αλλη απο αυτη που ειχες δηλωσει με το αγονο, χανεις τα μορια σου απο αγροτικο? γινεσαι δλδ μηδενισμενος??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γνωρίζω πως αν παραιτηθεί κάποιος από αγροτικό χάνει τα μόριά του όσον αφορά στο αγροτικό. Αν δε παραιτηθεί από άγονο, χάνει και τη δήλωσή του για το ειδικό μέρος. Τι συμβαίνει όμως αν κάποιος παραιτηθεί από άγονο αγροτικό, ενώ έχει κάνει αίτηση σε δύο νοσοκομεία για ενιαία ειδικότητα; Χάνει καποια αίτηση σε νοσοκομείο τότε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.