Jump to content

Απαγορεύεται ο ειδικευόμενος να έχει κοινωνικές επαφές με τους ασθενείς του...(?)


anasMZ

Recommended Posts

Γειά σας,

Ίσως, να ακούγεται αστείος ο παραπάνω τίτλος...

Παρόλα αυτά, θα 'θελα να ρωτήσω, αν υπάρχει επίσημο καταστατικό (τί λέω τώρα... emsadwalk ),
βάσει του οποίου,
ο ειδικευόμενος απαγορεύεται ρητά να έχει μια απλή κοινωνική επαφή με ασθενείς του,
και αν αυτός ο "όρος" παραβιαστεί
ο Διευθυντής της Κλινικής του, να έχει το Δικαίωμα να τον παραπέμψει στην κρίση Διοικητικού συμβουλίου, υπό του Διοικητού του Νοσοκομείου, και του Δ/ντού της Ιατρικής Υπηρεσίας,
με αίτημα και στόχο, την παραίτησή και διαγραφή του ειδικευομένου από την Κλινική.... ;;

Σοβαρολογώ... Δεν είναι αστείο.... empuke

Σας ευχαριστώ θερμά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ εχεις δικαιωμα να κανεις ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ (εφοσον δεν παραβιαζεις ΝΟΜΟΥΣ εννοειται)

οποτε μην χαλιεσαι. δεν μπορει να σου κανει τιποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνα γκομενάκι παίζει????? Πονηρεεεεεεεεε!

Μην μασάς δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eχμ όχι απο νομικής πλευράς είσαι πλήρως καλυμμένος, να κάνεις ακόμα και όργια.

Αλλά ΝΑΙ απαγορεύεται !! πόσο μάλλον αν μιλάμε για "γκομενάκι" κιόλας.

Είναι εντελώς μα παντελώς ανήθικο -δεοντολογικά απαράδεκτο.

Απαγορεύεται να έχεις οποιαδήποτε κοινωνική επαφή με τρέχοντα ασθενή σου.

Ας μεγαλώσουμε τουλάχιστον οι νέοι γιατροί με τις σωστές αρχές.

Αν μάθουμε να σεβόμαστε εμείς πρώτοι το επαγγελμα μας,ίσως σιγά σιγά να αρχίσουν να μας πέρνουν και στα σοβαρότερα οι τριγύρω. Γιατί μετά μην απορείς με τους τίτλους ο dr. Φακελάκιας , ο αρχί -λαμόγιος μεγαλοκαρχαρίας καθηγητής!

ή με τη βρώμα που θα βγάζει η κάθε μία /ένας παραέξω: Kοίτα το λιγούρη το γιατρό ! άκου να δεις τι έγινε χτες! Eγώ πετάχτηκα μέχρι το νοσοκομείο για ένα στομαχόπονο και αυτός με έγδυσε ολόκληρη για να με εξετάσει και μετά μου την έπεσε και στη ψύχρα!

Φτάνει πια ας σεβαστούμε τουλάχιστον αυτό που κάνουμε ,όλοι μας! βάζω και τον εαυτό μου μεσα

Φιλικά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να έχει μια απλή κοινωνική επαφή με ασθενείς του

Φίλε έτσι όπως το γράφεις, εγώ καταλαβαίνω καφεδάκι και κουβεντούλα για τη σφαγή στη Λωρίδα της Γάζας...

Αν είναι έτσι, δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εμείς γ@μησαμε ρε φιλε αλλα δε χάσαμε τη δουλειά μας!! Ελεος!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eχμ όχι απο νομικής πλευράς είσαι πλήρως καλυμμένος, να κάνεις ακόμα και όργια.

Αλλά ΝΑΙ απαγορεύεται !! πόσο μάλλον αν μιλάμε για "γκομενάκι" κιόλας.

Είναι εντελώς μα παντελώς ανήθικο -δεοντολογικά απαράδεκτο.

Απαγορεύεται να έχεις οποιαδήποτε κοινωνική επαφή με τρέχοντα ασθενή σου.

Ας μεγαλώσουμε τουλάχιστον οι νέοι γιατροί με τις σωστές αρχές.

Αν μάθουμε να σεβόμαστε εμείς πρώτοι το επαγγελμα μας,ίσως σιγά σιγά να αρχίσουν να μας πέρνουν και στα σοβαρότερα οι τριγύρω. Γιατί μετά μην απορείς με τους τίτλους ο dr. Φακελάκιας , ο αρχί -λαμόγιος μεγαλοκαρχαρίας καθηγητής!

ή με τη βρώμα που θα βγάζει η κάθε μία /ένας παραέξω: Kοίτα το λιγούρη το γιατρό ! άκου να δεις τι έγινε χτες! Eγώ πετάχτηκα μέχρι το νοσοκομείο για ένα στομαχόπονο και αυτός με έγδυσε ολόκληρη για να με εξετάσει και μετά μου την έπεσε και στη ψύχρα!

Φτάνει πια ας σεβαστούμε τουλάχιστον αυτό που κάνουμε ,όλοι μας! βάζω και τον εαυτό μου μεσα

Φιλικά :)

Δεν είναι απο νομικής πλευράς καλλυμένος.Ο κώδικας ιατρικής δεοντολογίας είναι και νόμος του κράτους. Το ερώτημα είναι τι ειδικότητα κάνεις anasMZ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, την έπεσες σε ασθενή σου και ρωτάς για κώδικα δεοντολογίας και κουραφέξαλα ? Are you serious ?

Προσωπικά, αν ήμουν διευθυντής, θα έκανα ό,τι περνούσε απ' το χέρι μου για να διώξω απ' την Κλινική μου έναν λιγούρη ειδικεύομενο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο που κι ως που καταλαβατε ολοι οτι την επεσε σε ασθενη? Τι κανιβαλισμος ειναι αυτος? Ακομα και ετσι αν το εκανε εκτος νοσοκομειου καλυμμενος ειναι.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση το προβλημα ειναι ο διευθυντης του ο οποιος (σιγουρα για αλλους λογους) θελει να τον κυνηγησει και να τον τρομαξει ωστε να τον εξαναγκασει σε παραιτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ σε μικρό μέρος θα το απέφευγα (πλην αγροτικού βέβαια)

Εμ βέβαια, διότι όταν σκάσει μύτη η δίμετρη Σουηδέζα με πόνο στο ποδαράκι, ποιος ασχολείται με δεοντολογίες ;;; emhehe

swedish_girls_01.jpg

Ειδικά αν έχει και τέτοιο τατουάζ !!! emdevil2

Χάσαμε και τον Τάσο που κάτι θα ήξερε περί νομοθεσίας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 8: "5. Ο ιατρός δεν πρέπει να εκμεταλλεύεται την εμπιστοσύνη του ασθενή, να χρησιμοποιεί τη θέση του για τη σύναψη ανάρμοστων προσωπικών σχέσεων με τους ασθενείς ή τους συγγενείς τους, να ασκεί οικονομικές ή άλλες πιέσεις, να αποκαλύπτει εμπιστευτικές πληροφορίες και να συστήνει θεραπείες ή να παραπέμπει τους ασθενείς σε εξετάσεις οι οποίες δεν είναι προς το συμφέρον τους"

Οι απλές κοινωνικές σχέσεις δεν εντάσσονται στο παραπάνω.

Δεν υπάρχει παραπομπή με αίτημα την παραίτηση. Με αίτημα την απόλυση, ναι... αλλά ο δικηγόρος σου θα κάνει μάλλον πάρτυ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς, μια απάντηση, έτσι για να αποφορτίσω το "Σειρηνάκιο" μυαλό κάποιων συναδέλφων λίγο πιο πάνω...

Όταν λέω κοινωνική επαφή, εννοώ κοινωνική επαφή, χωρίς το παραμικρό "υπονοούμενο"...

Βέβαια, είναι αναπόφευκτο, και καταβάθος ανίατο,
αυτό το φοβερά σεξιστικό ένστικτο, που λίγο πολύ έχουμε όλα τα αγοράκια στο Χώρο μας...

Άρθρο 8: "5. Ο ιατρός δεν πρέπει να εκμεταλλεύεται την εμπιστοσύνη του ασθενή, να χρησιμοποιεί τη θέση του για τη σύναψη ανάρμοστων προσωπικών σχέσεων με τους ασθενείς ή τους συγγενείς τους, να ασκεί οικονομικές ή άλλες πιέσεις, να αποκαλύπτει εμπιστευτικές πληροφορίες και να συστήνει θεραπείες ή να παραπέμπει τους ασθενείς σε εξετάσεις οι οποίες δεν είναι προς το συμφέρον τους"

Οι απλές κοινωνικές σχέσεις δεν εντάσσονται στο παραπάνω.

Δεν υπάρχει παραπομπή με αίτημα την παραίτηση. Με αίτημα την απόλυση, ναι... αλλά ο δικηγόρος σου θα κάνει μάλλον πάρτυ :)


Φίλε μου Lord.. :)

Δεν έφτασα σ'αυτό το ακραίο σημείο...
Απλά, απειλήθην (σόρρυ για την καθαρευουσιά), ότι "απαγορεύεται να έχω την οποιαδήποτε κοινωνική επαφή με τους ασθενείς μου"...
"Θα υπάρξουν κυρώσεις και άλλες ιστορίες..."

Τέσπα..

Η αλήθεια είναι ότι, ήδη με το που διορίστηκα, έκανα ασφαλιστήριο συμβόλαιο "Νομικής προστασίας ιατρών",
που προβλέπει,
όχι μόνο υπεράσπισή μου σε ενδεχόμενο Δικαστήριο,
αλλά και διεκδίκηση αποζημίωσης, λόγω ψυχικής οδύνης ή και ηθικής βλάβης... emrasta

Φίλε, δεν υπάρχει, για μένα τουλάχιστον,
μεγαλύτερη ανταμοιβή και ενέργεια ψυχής, από την άμεση -εγκάρδια επαφή με τον ασθενή μου...
Και αυτή την ικανοποίηση, ΔΕΝ πρόκειται να μου την ραγίσει ΚΑΝΕΝΑ "καταστατικό"... πόσο μάλλον, όταν ΔΕΝ υφίσταται καν...

https://www.youtube.com/watch?v=GsDQ17Wmopg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΛΑΔΗ, Ο ΑΣΘΕΝΗΣ Η΄ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΤΟΥ ΗΡΘΑΝ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΝ ΕΝΤΟΣ Η΄ ΕΚΤΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ Ο

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΕ ΑΠΕΙΛΕΙ ΜΕ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ... ΜΑΛΙΣΤΑ...

ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΗΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Anasmz, αν η κοινωνική επαφή όντως δεν περιέχει κανένα υπονοούμενο και περιλαμβάνει απλά τυπικότητες, γιατί ρωτάς; Είναι δυνατόν να υπάρξουν κυρώσεις για κάτι που προφανώς δεν είναι παράτυπο;

Στη θέση σου θα επέφευγα να δεχτώ κάποιο ευχαριστήριο δώρο, έστω και ευτελές, για να μην δημιουργούνται υποψίες στην κλινική και τον διευθυντή σου, όπως λέει παραπάνω ο dreamchaser.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΛΑΔΗ, Ο ΑΣΘΕΝΗΣ Η΄ ΚΑΠΟΙΟΣ/Α ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΤΟΥ ΗΡΘΑΝ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΝ ΕΝΤΟΣ Η΄ ΕΚΤΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ Ο

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΣΕ ΑΠΕΙΛΕΙ ΜΕ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ... ΜΑΛΙΣΤΑ...

ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΗΡΕΣ ΚΑΠΟΙΟ ΔΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΞΩ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ???

Anasmz, αν η κοινωνική επαφή όντως δεν περιέχει κανένα υπονοούμενο και περιλαμβάνει απλά τυπικότητες, γιατί ρωτάς; Είναι δυνατόν να υπάρξουν κυρώσεις για κάτι που προφανώς δεν είναι παράτυπο;

Στη θέση σου θα επέφευγα να δεχτώ κάποιο ευχαριστήριο δώρο, έστω και ευτελές, για να μην δημιουργούνται υποψίες στην κλινική και τον διευθυντή σου, όπως λέει παραπάνω ο dreamchaser.

Ρε παιδιά.. (με την καλή έννοια..)

Είπα τίποτα για "δώρο"... ;;

Απλά, είχα κάποιες συνομιλίες, μέσω email, με ασθενείς μου,

και, όταν οι ασθενείς αυτοί, ως προσωπικοί ασθενείς (ή πελάτες -πές το όπως θέλεις..) του Δ/ντή,

του είπαν ότι,

"ναί, ξέρουμε, μας το είχε πεί και ο Χ. μέσω email που μιλήσαμε...",

ο chief τα πήρε στο κρανίο... !

Εντάξει, ας μην γελιόμαστε...

Κάθε γιατρός (ειδικευμένος εννοείται), μπορεί να βρεθεί παγιδευμένος και εκτεθειμένος,

αν ο ειδικευόμενος, σε ορισμένες περιπτώσεις, αρχίζει να υοθετεί στάση του τύπου "vivere pericolosamente"...

Κι αν αρχίσει και τα χώνει, έμμεσα και έντεχνα,

επικοινωνώντας μέσω email με τους ασθενείς του -ασθενείς/πελάτες του Επιμελητή.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά, είχα κάποιες συνομιλίες, μέσω email, με ασθενείς μου,

και, όταν οι ασθενείς αυτοί, ως προσωπικοί ασθενείς (ή πελάτες -πές το όπως θέλεις..) του Δ/ντή,

του είπαν ότι,

πελατες 100%

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για αυτό έγινε όλη η κουβέντα; Είπα κι εγώ παίχτηκε τίποτα καλό... emnysta

Μα κι εσύ e-mail; Δεν έπαιξε κανένα τηλ.; Να μην έχουν καμιά καλή κόρη, ανιψιά αυτοί οι ασθενείς; Ε, μα... B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θέλουν προσοχή αυτά.

Έχω ενημερώσει και εγώ ασθενείς-πελάτες Διευθυντή-Υποδιευθυντή όταν ζήτησαν την γνώμη μου, αλλά με πολύ προσοχή και χωρίς να τους λέω 100% την αλήθεια δυστυχώς.

Απ' την άλλη ας πρόσεχαν. Έχω δει απίστευτες μ@λ@κίες και malpractice, επειδή ο κουτοπόνηρος Νεοέλλην θέλει να πάει στον "καλύτερο" (aka Διευθυντής) και να την βγάλει ει δυνατόν τσάμπα.

Ε, δεν θα του ανοίξω εγώ τα μάτια με κίνδυνο να δημιουργήσω προβλήματα στον εαυτό μου.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν μπορεί να σε "παραιτήσει", αλλά μπορεί να σου κάνει την ζωή δύσκολη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτη η νεα γενιά...συνεχώς με απογοητεύει...

αντί να ακούσουμε για πίπες στα όρθια, για υγρά βρακάκια και για κρεβάτια που αναστέναξαν, ακούσαμε, ακουσον ακουσον, για ανταλλαγη μειλ με ασθενείς με αντικείμενο ΠΑΛΙ την ιατρική.

Χωρίς να ξερω τι ειδικότητα κάνεις, μαντεύω ότι είσαι σίγουρα παθολόγος. Αν είσαι χειρουργός, πήγαινε αύριο να παραδώσεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, δε σου χρειάζεται!!

Παντως το φορουμ εχει αντανακλαστικά. Με το που μυριστήκανε όλοι κοκό βγήκανε από τη χειμερία νάρκη τους. Αντε πίσω στα καβούκια σας τωρα, το μόνο που κατάφερε ήταν να μας κ@υλώσει!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.