Jump to content

Σχόλιο από ειδικευόμενο παθολογίας στο «Κρατικό» Νίκαιας «Αγ. Παντελεήμων


Shrink!

Recommended Posts

http://www.isarkadias.gr/42655/uncategorized/scholio-apo-idikevomeno-pathologias- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika --kratiko-nikeas-ag-panteleimon/

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον μου προκάλεσε η καταγραφή της πραγματικότητας απο το συνάδελφο για τις συνθήκες εργασίας στο νοσοκομείο που εργάζεται(κατάσταση που υφίσταται στα περισσότερο νοσοκομεία της χώρας). Προσωπικά βίωσα στο αγροτικό μου σε νησί (4ος τουριστικός προορισμός της χώρας) ανάλογες συνθήκες..Ασθενείς να βρίζουν, να προσβάλουν, να υποτιμούν , να καταγγέλουν στη διοίκηση (για λόγους πχ: που αρνήθηκα να συνταγογραφήσω 17:00 το απόγευμα στα ΤΕΠ τα μηνιαία φάρμακα του ασθενούς ,και αφού του εξήγησα πως αυτό γίνεται στην πρωινή συνταγογραφία ), να καταγγέλουν στις εφημερίδες κτλ κτλ..

Ανάλογες συνθήκες,και χειρότερες βιώνει ένα μεγάλο κομμάτι του ιατρικού πληθυσμού(κυρίως ειδικευόμενοι και αγροτικοί). Θέλω όμως να εκφράσω την άποψη,που έχω αναφέρει και σε άλλα άρθρα ,της ευθύνης που φέρουμε λογω ανοχής στις υπάρχουσες συνθήκες.

Σε περιπτώσεις βίας(σωματικής, ψυχολογικής,) απο πλευράς ασθενών ή συγγενών οφείλει το θύμα (ο εφημερεύων ιατρός) να δείχνει μηδενική ανοχή ,να καλεί την αστυνομία και μέσω διοίκησης,σωματίου ,ή με την συνεισφορά υπόλοιπων συναδέλφων ,αν το περιστατικό κρίνεται σοβαρό να προβεί σε μήνυση.Ο θύτης που επιτέθηκε σε δημόσιο λειτουργό είναι αντιμέτωπος με τις κατηγορίες του Άρθρο 308Α Απρόκλητη σωµατική βλάβη 1. Με φυλάκιση τουλάχιστον έξι µηνών τιµωρείται η απλή σωµατική βλάβη (άρθρο

308 παρ.1, εδ. α) αν έγινε χωρίς πρόκληση από τον παθόντα. 2. Αν η πράξη της προηγούµενης παραγρ. έχει το χαρακτήρα επικίνδυνης σωµατικής βλάβης (άρθρο 309) ή αν σ’ αυτήν συµµετείχαν δύο ή περισσότεροι, επιβάλλεται φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους.
άρθρο 315: 2. Αν στην περίπτωση του άρ. 308 ο παθών είναι δηµόσιος υπάλληλος και η πράξη τελέστηκε κατά την εκτέλεση της υπηρεσίας του ή για λόγους σχετικούς µε την εκτέλεσή της, η δίωξη ασκείται αυτεπαγγέλτως..
Παράβαση του άρθρου 306 περί έκθεσης ζωής σε κίνδυνο (με αυτή την κατηγορία διοικήσεις νοσοκομείων απειλούσαν ειδικευομένους όταν εφάρμοζαν το κατοχυρωμένο δικαίωμα της επίσχεσης).Παράβαση του άρθρου 333 περί απειλής,άρθρου 361 περί εξύβρισης κτλ κτλ κτλ. Φυσικά αξιώνεται και αποζημίωση για προσβολή της προσωπικότητας.
Έχουμε τη δυνατότητα να αμυνθούμε και καθόμαστε να φιλονικούμε και να γινόμαστε θύματα μιας κατάστασης που στη τελική ενισχύει την τοπική αντικοινωνική κουλτούρα. Ποσες φορες έχω ακούσει σε παρέες ηλικιωμένων στα καφενεία να λένε: Θα πάω στο νοσοκομείο και αν μου πάνε κόντρα θα τα κάνω που.....να. Ο κόσμος δυστυχώς ξέρει πως αν κάνει φασαρία θα πετύχουν περισσότερα από ότι αν ζητούσαν κάτι πολιτισμένα.Συνεπώς και εμεις οι ιατροι μέσω θετικής ενίσχυσης συντελούμε σε αυτή τη κατάσταση.Να τονίσω πως νομική ευθύνη έχει και η διοίκηση όταν δεν παρέχει ικανοποιητικές συνθήκες ασφαλείας στην εργασία.Απαντήσεις τουτέστιν έχω προσλάβει σεκιούριτη δεν είναι αποδεκτές όταν επανειλημμένα αυτή η ενέργεια δεν επαρκεί για την ασφάλεια των εργαζομένων...
Στη συνέχεια θεωρώ πως συνάδελφοι γίνονται συνεργοί όταν ενώ υπάρχει απόφαση : Σύμφωνα με τη με ΑΡ.ΠΡΩΤ. Υ4α/ΟΙΚ110886εγκ/06 της Δ/νσης Μον Υγείας της Γενικής Δ/νσης Υγείας του Υπ. Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης
ορίζεται ότι «Τα εξωτερικά ιατρεία.(τακτικά, εφημερίας και επειγόντων περιστατικών), λειτουργούν σε όλα τα νοσηλευτικά ιδρύματα της χώρας στα πλαίσια των αντίστοιχων ιατρικών τομέων με ιατρούς των αντίστοιχων ιατρικών ειδικοτήτων, για να παρέχουν πρωτοβάθμια περίθαλψη ποιότητας κατά τρόπο αποτελεσματικό στον πολίτη που προσέρχεται για ιατρική εξέταση και θεραπεία. Ευνόητο είναι ότι όλα τα εξωτερικά ιατρεία λειτουργούν πάντοτε υπό την άμεση ευθύνη, επίβλεψη και καθοδήγηση ειδικευμένου ιατρού αντίστοιχης ειδικότητας, ο οποίος πλαισιώνεται από ειδικευόμενο ιατρό που ενεργεί κατ’ εντολή του ειδικευμένου ιατρού, κατά τρόπο ώστε να
εκπαιδεύεται στην παροχή πρωτοβάθμιας περίθαλψης στην ειδικότητά του. Δεν νοείται λειτουργία εξωτερικού ιατρείου «εν απουσία» ειδικευμένου ιατρού.»
Επίσης σύμφωνα με τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας που είνα και νόμος του κράτους (ΦEK A/287) NOMOΣ ΥΠ’ΑΡΙΘ. 3418 "Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας." ορίζεται ως εξής: Άρθρο 9

Υποχρεώσεις του ιατρού προς τον ασθενή.

1. Ο ιατρός δίνει προτεραιότητα στην προστασία της υγείας του ασθενή.

2. Ο ιατρός δεν μπορεί να αρνείται την προσφορά των υπηρεσιών του για λόγους άσχετους προς την επιστημονική του επάρκεια, εκτός εάν συντρέχει ειδικός λόγος, που να καθιστά αντικειμενικά αδύνατη την προσφορά των υπηρεσιών του.

Συνεπώς και ο νόμος απαιτεί, όταν δεν έχεις την επιστημονική επάρκεια να αντιμετωπίσεις ένα περιστατικό οφείλεις να αρνηθείς.

( Σαφέστατα οταν δεχθήκατε να είστε χωρίς παρουσία ειδικού, είστε συνεργός και εκείνη τη στιγμή που έρχεται ενα επείγον περιστατικό ,ο μοναδικός ιατρός είστε εσείς και ο ειδικός είναι σπίτι του, θα προσφέρεις πρώτες βοήθειες.)

Βέβαια αν θεωρείτε πως η ειδικότητα της επειγοντολογίας είναι κάτι που κατέχετε απο το 1ο ή 2ο έτος ειδικότητας,μπορείτε να πάτε στο εξωτερικό και να κάνετε σεμινάρια σε ειδικούς επειγοντολόγους με 20 χρόνια εμπειρίας.....

Δικαιολογίες του στυλ ,ναι αλλά υπάρχει πίεση απο ειδικούς,διοικητικούς κτλ κτλ εξηγούν αλλα δεν δικαιολογούν .Το να σε απειλεί ο διευθυντής να μη σου δώσει το κολόχαρτο της συστατικής επιστολής και εσύ να ενδίδεις σε τέτοιες πρακτικές σημαίνει πως οι ζωές των ασθενών σου είναι κατώτερες του χαρτιου....

Συμπερασματικά απαιτείστε να μπουν οι ειδικοί στα τεπ.Είναι όχι μόνο δικαίωμά σας αλλα και υποχρέωσή σας. Αν δεν σας ακούει κανένας προβείτε σε εξώδικο και μετέπειτα σε μήνυση.Απευθυνθείτε στον ιατρικό σας συλλογο,συνδικαλιστικό σας όργανο, συνήγορο του πολίτη.Αν το χοντρύνετε τόσο δεν υπάρχει περίπτωση να μην βελτιωθούν οι συνθηκες άσκησης εργασίας σας.

Tέλος όσον αφορά τις διακομιδές με την με αριθ πρωτοκ. Υ4δ/Γ.Π.οικ.161698/23.12.2010 εγκύκλιο της Δ/νσης Αναπτυξης Μον. Υγείας της Γενικής Δ/νσης Υγείας του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ορίζεται ότι: «ο συνοδός ιατρός ορίζεται από το Νοσοκομείο ή τα Κ.Υ. που διακομίζει περιστατικό με ευθύνη του Διευθυντή του τμήματος ή του αντικαταστάτη του και να είναι ανάλογης ειδικότητας και εμπειρίας προς το είδος και την βαρύτητα της παθήσεως του διακομιζομένου ασθενούς ώστε να

εξασφαλίζεται η αναγκαία υποστήριξη του ασθενούς κατά τη διάρκεια της διακομιδής του από το ένα Νοσοκομείο στο άλλο. Προσοχή εδώ: O ανώτερος έχει δικαίωμα να περιορίσει τα ατομικά( εργατικά δικαιώματα) όταν 1) προβλέπεται από το νόμο(και πράγματι το άρθρο 9 του 3418/2005 λέει ρητά 2.3. Ο ιατρός οφείλει να παρέχει τις υπηρεσίες του για την αντιμετώπιση επειγόντων περιστατικών ανεξάρτητα από την ειδικότητά του. Η υποχρέωση αυτή βαρύνει τον ιατρό, ακόμη και όταν δεν υπάρχουν τα κατάλληλα μέσα για
την άσκηση της ιατρικής, και ισχύει μέχρι την παραπομπή του ασθενή σε ιατρό κατάλληλης ειδικότητας ή τη μεταφορά του σε κατάλληλη μονάδα παροχής υπηρεσιών φροντίδας και περίθαλψης. Σε κάθε περίπτωση, ο ιατρός οφείλει να εξαντλήσει τις υπάρχουσες, κάτω από τις δεδομένες συνθήκες, δυνατότητες, σύμφωνα με τις επιταγές της ιατρικής επιστήμης.2) Όταν ισχύει η αρχή της αναλογικότητας σύμφωνα με την οποία ένας περιορισμός οφείλει να πληροί 3 κριτήρια.(της αναγκαιότητας,της καταλληλότητας και της αναλογικότητας).Πρακτικά τι σημαίνει αυτό: Αν δεν υπάρχει διαθέσιμος άλλος ιατρός καταλληλότερης εμπειρίας ή ειδικότητας(πχ αγροτικό σε ενα ξερονήσι) εκτελείς τη διακομιδή.Σε ένα νοσοκομείο με ειδικούς και καταλληλότερες ειδικότητες πχ αναισθησιολόγου πάει εκείνος,αρκεί να είναι διαθέσιμος, και όχι αγροτικός-ειδικευόμενος.

Καταλαβαίνετε ότι όλοι μας σε ένα καζάνι βράζουμε. Ας σταματήσουμε τα παράπονα μεταξύ μας και ας διεκδικήσουμε τα νόμιμα.Και ας συνειδητοποιήσουμε πως ένα μεγάλο ποσοστό αυτής της κατάστασης συνεχίζεται λόγω της αδράνειας και της ανοχής μας.

Από την άλλη πλευρά,αν αυτά που γράφω μας δημιουργούν τις εξης αυτοματοποιημένες σκέψεις: 1) Σιγά μη βγάλω εγώ το φίδι απο τη τρύπα, 2) Δεν αλλάζει τίποτα 3)φοβάμαι να τα βάλω με τη μάζα, ανωτέρους κτλ κτλ 4) Ας ξεκινήσουν οι άλλοι και εγώ ακολουθώ 5)ου μπλέξεις ας σωπάσουμε ,ας σκύψουμε το κεφάλι και ας μη ξανακλαφτούμε.Αν δε βοηθήσουμε εμείς τους εαυτούς μας ,δε θα το κάνει ο ξένος.

Να δηλώσω το σεβασμό μου σε όλους τους συναδέλφους που απεργούν, καταφεύγουν σε εξώδικα, μηνύσεις, αρνούνται να εκτελέσουν εκεί που πρέπει και σε γενικές γραμμες μάχονται για μια καλύτερη υγεία για τους πολίτες και ανθρώπινες εργασιακές συνθήκες.

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις

Και ένα παράδειγμα: http://www.patris.gr/articles/244071/164062?PHPSESSID=5mh5ipfcmu6ojktg8du285bmp0#.U8KNLfldVgY

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενταξει το άρθρο ειναι ο,τι καλύτερο και πιο αληθινό εχω διαβασει για το εσυ. Μάλλον θα το φωτοτυπησω και θα το μοιράζω στα τεπ.

Εχω δυο φορες απειλήσει ασθενή με μήνυση, μια που μου έβρισε την μανα και εναν που με είπε βουρλο. Ο λογος;

Στην μια ειπα οτι έπρεπε να περιμενει τα εργαστηριακά γιατι το μηχάνημα κανει μια συγκεκριμένη ωρα να τα βγάλει, κ οτι κ αν κανει ο γιατρός, θέλει την ωρα του, κ ο άλλος επειδη καθόταν στο box μισή ωρα και κανεις δεν ασχολιόταν μαζι του άρχισε να φωνάζει. Κ του είπα οτι θα ειχε δικαίωμα να διαμαρτύρεται αν μας έβλεπε να καθόμαστε και να χαζεύουμε, προφανώς ειχαμε περιστατικά να διεκπεραιωσουμε, κ η απάντηση ηταν "αντε ρε βουρλο". Και οι δυο μου είπαν θα με μηνύσουν οταν τους απάντησα ανάλογα, και οταν τους ειπα οτι θελω ονόματα και διευθύνσεις να τους κανω μήνυση αγωγή και θα με πληρώνουν μεχρι τα τρισεγγονα τους, Κο Κο Κο, γατάκια...

Η φράση που ειναι η απόλυτη αλήθεια στο άρθρο ειναι οτι έρχονται σαν τραμπουκοι και περιμένουν τον απόλυτο σεβασμό. Κ οτι ειναι τσοπάνηδες που δεν ξέρουν ουτε να γράψουν κ μιλάνε μαζι σου ιατρικως με βάση τι τους είπε η θεια τους η μαμη...κι αν αυτο που κανεις εσυ το ξερεις καλύτερα απο την εν λόγω θεια.

Ασε το οτι ξεκινάνε με το "κοπελια σου λεω"...ε μετα φταίω εγω να τους απαντάω "μπάρμπα Γιώργο" και "κυρα μοσχουλα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω καταλήξει ότι είμαστε ανάγωγος λαός.

Ποτέ δεν κατάλαβα τον ενικό στον ιατρό, ανεξάρτητα του αν είσαι μεγαλύτερός του. Δλδ στην Τράπεζα μιλάς στον υπάλληλο στον ενικό ; Δεν νομίζω.

Εκτός και αν ο ενικός χρησιμοποιείται για να νιώσει ο άλλος οικειότητα με τον ιατρό του, αλλά και πάλι, πρώτα ρωτάς.

Eμένα αυτό το "γιατρούλη μου" με εξοργίζει. Το άκουγα στο αγροτικό, το άκουσα και μια δύσκολη ημέρα σαν ειδικεύομενος και αντί για την αντιβίωση που ήθελε να του συνταγογραφήσω, του είπα με τον τρόπο μου "take my balls", και ο παππούς περίμενε κανά μισάωρο να του την γράψει άλλος.

Μάλιστα είχα εξοργιστεί τόσο, που θα τα έψελνα σε όποιον μου έκανε παρατήρηση για το θέμα, επιμελητής, Διευθυντής, υπουργός οποιοσδήποτε.

Απ' την άλλη, έχω ακούσει να αποκαλεί "γιατρούλη" τον διευθυντή μου μια γιαγιά, οπότε δεν πρέπει να το παίρνω προσωπικά ; Δεν ξέρω, κάποια πράγματα έχουν να κάνουν και με το timing.

Έχει χαθεί παντελώς η μπάλα, φταίνε και τα ΜΜΕ για την αρνητική εικόνα που (ως ένα βαθμό δικαιολογημένα) έχει δημιουργηθεί για τους γιατρούς, φταίμε και οι ίδιοι για την άσχημη εικόνα, ενώ αρκετοί ασθενείς έρχονται ψυλλιασμένοι ότι ο γιατρός θα ζητήσει λεφτά, ενώ την αναβολή του χειρουργείου την εκλαμβάνουν ως σήμα για συναλλαγή..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.