Jump to content

Διαδικαστικά Έναρξης Ειδικότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου αλλού κάτι σχετικό αλλά επειδή δεν βρήκα άκρη είπα να ξεκινήσω ένα νέο topic..
Είμαι 6ο ετής φοιτήτρια ορκίζομαι σε 1,5 μήνα και δεν έχω ιδέα πως ξεκινούμε το ψάξιμο για ειδικότητα, που παίρνουμε τηλέφωνα, τι ρωτάμε κ γενικά αδρά από που πρέπει να αρχίσω με τα διαδικαστικά..
Αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος με πληροφορίες για την όλη διαδικασία θα του ήμουν υπόχρεη.!

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο sub-forum "Ειδικότητα στην Ελλάδα" έχει pinned τόπικς σχετικά με το ερώτημά σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου...!!

Ναι τα είδα τα σχετικά topic αλλά πέρα από νομοθεσίες και το πως ξεκινάς την ειδικότητα αφού ήδη εχεις καταθέσει τα χαρτιά, δεν βρήκα κάτι σχετικό...!!
Γι'αυτό θα καταχραστώ ακόμα μια φορά την καλοσύνη σου και θα σου ζητήσω, μια σύντομη ενημέρωση του πως να αρχίσω να κινούμε σχετικά με τα διαδικαστικά της αναζήτησης των θέσεων, ή αν υπάρχει κάτι οργανωμένο ένα copy paste σε περίπτωση που δεν το έχω δει !!

Ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για τον χρόνο σου (και συγγνώμη αλλά η πλήρης άγνοια μου δένει τα χέρια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενική Παθολογία σκέφτομαι...είτε ολόκληρη είτε σπαστά, δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν έχω ιδέα΄για την διαδικασία αναζήτησης! Που παίρνω τηλέφωνα, τι ρωτάω, τι ισχύει,πως μαθαίνω για τις αναμονές, πως καταθέτω χαρτιά!

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δες και εδω αν σενδιαφερει η αθηνα για παραδειγμα

http://patt.gov.gr/main/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=109&lang=el

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σπουδάζω Αλεξ/πολη και θα ήθελα να κάνω ειδικότητα ή εδώ πλήρη, ή Σέρρες-Δράμα-Καβάλα 3 χρόνια και μετά Θεσσαλονική ή Αλεξ/πολη το ειδικό μέρος..!!! Mου είπαν πως πρέπει να πάρω τηλ στις αντίστοιχες διευθύνσεις υγείας, το θέμα ειναι, τι ρωτάω και τι σημαίνει ότι μου πουν..!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.

http://www.pamth.gov.gr/iatroi/lists-u8.php?nid=1

δες εδω για βορεια ελλαδα

διαλεγεις την διευθυνση υγειας που θες και το αντιστοιχο νοσοκομειο

ας πουμε οτι εχει 14 θεσεις για παθολογια και δινει 3 χρονια ειδικοτητας

και αυτη τη στιγμη υπηρετουν 8

επομενως αν αυριο πρωι πρωι πας και δηλωσεις θα εισαι το νουμερο 9

οποτε ρωτας στο τηλεφωνο ποτε αναμενεται να ανοιξει η θεση σου στο περιπου

αυτο ειναι βεβαια μια απλοικη σχετικα προσεγγιση καθως παραδεχομαστε οτι ολοι θα κανουνε για παραδειγμα 3 χρονια ειδικοτητας

αλλιως περιπλεκεται το πραγμα αν ο νουμερο 2 κανει μονο 2 χρονια,ο νουμερο 3 κανει 1,5 χρονο, ο νουμερο 4 κανει 3 χρονια και παει λεγοντας

να υπολογισεις ομως οτι πλεον,σε αρκετα νοσοκομεια πεφτουνε οι αναμονες πιο γρηγορα αποτι πιστευουμε αρχικα καθως πολλοι γιατροι δεν πανε για παραδειγμα οταν ανοιξει η θεση τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραία, παίρνω εγω τηλ. στην διευθυνση υγείας πχ. Σερρών μου λέει πχ. στην παθολογία ανοίγουν 4 θέσεις το 2014 και έχουμε 6 άτομα σε αναμονή, αυτό είναι καλο πχ??

ανάμεσα σ'ενα νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδικότητα και αδειάζουν 3-4 θέσεις με 20 άτομα αναμονή και ένα που δίνει μερική και έχει 7 ατομα αναμονή πιο θα επέλεγες?? (καθαρά γνώμη σου)

πέρα απ΄την διεύθυνση υγείας εγώ πρέπει να παίρνω τηλ. και στα αντίστοιχα νοσοκομεία..!!??

Επίσης μια δευτερεύουσα αλλά άκρως σημαντική πληροφορία, έχω μια γνωστή και στέλνω σε αυτή με φαξ το πτυχίο (γιατί είμαι μακριά) και της έχω κάνει πληρεξούσιο για κατάθεση πτυχίου.. προηγείται αυτή η διαδικασία απ'το να το στείλω απευθείας με φαξ στην διευθυνση υγείας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχεις το δικαιωμα να δηλωσεις ενα νοσοκομειο που δινει μερικη και αλλο ενα που δινει πληρη,οποτε η δευτερη ερωτηση σου δεν εχει νοημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι πρεπει να παιρνεις και στα αντιστοιχα νοσοκομεια

για να δεις αν ειναι καλο η οχι οπως λες,θα πρεπει να δεις αυτα που σου ειπα,δλδ ποσες θεσεις για παθολογια δινει το νοσοκομειο σερρων,ποσοι εχουνε ηδη δηλωσει και ποτε υπολογιζεται νανοιξει η θεση σου αμα δηλωσεις αυριο πρωι πρωι.απο κει και μετα εσυ αποφαισζεις αν σε 2 η σε 3 χρονια απο τωρα πχ θεωρειται καλος χρονος αναμονης η οχι.συγκρινεις με αλλα νοσοκομεια σε αλλες πολεις η νομους και βλεπεις που σε συμφερει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.