Jump to content

Βοήθεια για κινηματογραφικό σενάριο


EUDIS

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, φοιτητές και μη.

Αντιλαμβάνομαι ότι ίσως ακούγεται περίεργο το θέμα που ανοίγω σε αυτό το φόρουμ, αλλά θεώρησα ότι είστε άτομα κατάλληλα για να απαντήσουν.

Για τις ανάγκες ενός κινηματογραφικού σεναρίου, αναζητούμε μια (σπάνια, προφανώς) πάθηση ή σύνδρομο που να πληροί τα εξής χαρακτηριστικά:

- Να προκαλεί αιφνίδιο, απροειδοποίητο θάνατο, ανα πάσα στιγμή.

- Να μην επηρεάζει, κατά τ' άλλα, την φυσιολογική ζωή του πάσχοντα

- Να κοστίζει πανάκριβα μια ενδεχόμενη θεραπεία - ίσως να απαιτείται και εξωτερικό.

- Να πλήττει νέους - και βασικά νέα.

Οι προτάσεις που έχουμε λάβει μέχρι στιγμής από συναδέλφους σας Ιατρούς είναι οι εξής:

1. Σύνδρομο Μακρού QT τύπου 2 - Κάποια καρδιοπάθεια που μπορεί να προκαλέσει αιφνίδιο θάνατο και απαιτείται προσοχή σε εκπλήξεις/τρόμο (πχ κόρνες, ξυπνητήρια).

2. Ρετινοβλάστωμα - Κάποιο πρόβλημα (καρκίνος?) στο μάτι που κάνει μεταστάσεις στο ήπαρ.

Όσοι και όσες θέλετε να πείτε άλλες ιδέες, θα σας είμαι ευγνώμων για τη βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν και δεν ειναι καθολου ο τομεας μου,ρηξη εγκεφαλικου ανευρυσματος σκεφτηκατε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόσος NAXOS aka Υπολειπόμενη μορφή αρρυθμιογόνου μυοκαρδιοπάθειας δεξιάς κοιλίας. Και έξτρα δημιουργικές αφορμές για το σκηνοθέτη λόγω της ονομασίας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α εμενα το αγαπημενο μου ειναι το συνδρομο brugada !! ετσι που λατινοφέρνει και το όνομα :) προκαλεί αρρυθμίες - λιποθυμικά - κ αιφνίδιο θάνατο. θεραπευτικά νομίζω μπαίνει βηματοδότης - απινιδωτής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.