Jump to content

Εισαγωγή στην Π/Θ λόγω υπαρκτού ή "πέτσινου" Πρωτόκολλου (?)


anasMZ

Recommended Posts

Γεια χαρά,

Τελικά, υπάρχουν σύγχρονα κριτήρια, βάσει των οποιων, κάποιες ειδικές παθολογικές οντότητες εισάγονται στην Παθολογική Κλινική, και όχι σε άλλες, πολύ πιο άμεσα σχετιζόμενες με τη θεωρούμενη διαταραχή ;; (...)

Για παράδειγμα, και λόγω της ειδικότητας που κάνω, τα εγκεφαλικά επεισόδια...

Τις προάλλες, είχε έρθει στα Επείγοντα, μια βαριά αιμορραγία στα βασικά γάγγλια...

Οι Νευροχειρουργοί, λόγω "μη ένδειξης άμεσης επέμβασης", έριξαν το μπαλάκι στους "Νευρολόγους/Παθολόγους",
και αντίστοιχα οι Νευρολόγοι άσκησαν "βέτο", ότι ο ασθενής είναι πάνω από 65 ετών (ήταν 70 ακριβώς...), και "άδειασαν" το περιστατικό στη "μάντρα" της Παθολογικής...

M άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε... emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρκάρισμα με Νοοτρόπ ή χωρίς; emfear Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία αντιμετώπιση των ΑΕΕ στο επαρχιακό νοσοκομείο που έκανα αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρκάρισμα με Νοοτρόπ ή χωρίς; emfear Αυτή ήταν η πρώτη και τελευταία αντιμετώπιση των ΑΕΕ στο επαρχιακό νοσοκομείο που έκανα αγροτικό.

Αχ και βαχ...

1) Αυτή η κωμωδία με το γ@μημένο το Nooτρόπ, μήπως πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει...???

Ακόμα και σε Π/Θ Τριτοβάθμιου Νοσοκομείου (στο οποίο, βεβαίως βεβαίως, κάνω ειδικότητα..), εξακολουθούν να το χρησιμοποιούν... !!

Και το τεράστιο γ@μημένο γαμώτο,

είναι ότι, τρέχοντας σαν το Βέγγο, όλη τη μέρα, ΔΕΝ έχω το παραμικρό κουράγιο και ενέργεια, πηγαίνοντας σπίτι, να διαβάσω δύο πράγματα και να ξεστραβωθώ...

Και τελικά, στην κρίσιμη στιγμή, θα εφαρμόσω και 'γώ (και 'σύ, και όλοι μας),

τη "θεραπεία" που εφάρμοζε ο (γαμάουλας) ο Επιμελητής μας...

Για δές παρακάτω... emsadwalk

Effects on platelet aggregation

Due to the effect of piracetam on platelet aggregation (see section 5.1), caution is recommended in patients with severe haemorrhage, patients at risk of bleeding such as gastrointestinal ulcer, patients with underlying disorders of haemostasis, patients with history of haemorrhagic CVA, patients undergoing major surgery including dental surgery, and patients using anticoagulants or platelet antiaggregant drugs including low dose aspirin

Άρα, δηλαδή, το γ@μημένο το Νοοτρόπ (γιατί το συχαίνομαι και που το ακούω...),

έχει μάλλον ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΗ σε αιμορραγικά ΑΕΕ,

και, ενδεχομένως, είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΙΣΚΟ, όταν συγχορηγείται με άλλα 1ης γραμμής αντιαιμοπεταλιακά (Salospir 100mg), στο πλαίσιο Θεραπείας για τα Ισχαιμικά ΑΕΕ ......

2) Δεν μιλάμε για "επαρχιακά" Νοσοκομεία, που καλώς ή κακώς, τα 'χει πάρει η μπάλα και ο δι@ολος μαζί...

Μιλάμε, για Τριτοβάθμια Νοσοκομεία,

που τσακώνονται, σχεδόν λές και είμαστε σε γήπεδο, και το περιστατικό γίνεται "μπαλάκι", από τη μία Κλινική στην άλλη, για να καταλήξει στη "μάντρα" που λέγεται Παθολογική......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγκεφαλική αιμορραγία ιδίως στα βασικά γάγγλια (κύριο αίτιο υπέρταση) είναι μη χειρουργό περιστατικό στη πλειονότητα των περιπτώσεων.

Η εγκεφαλική αιμορραγία είναι είδος εγκεφαλικού επομένως πηγαίνει σε παθολόγους (εκτός αν θέλει χειρουργείο).

Αν και η πρόγνωση δεν είναι πολύ καλή όπου και να πάει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λες βαριά εγκεφαλική αιμορραγία τι εννοείς; Πώς και μπαίνουν τέτοια περιστατικά από την πρώτη στιγμή στην κλινική και δεν πάνε στη ΜΕΘ ή τουλάχιστον στη ΜΑΦ; Επιτρέπουν οι συνθήκες στην κλινική για επανειλημμένες νευρολογικές εξετάσεις, σωστό έλεγχο της πίεσης (ενδαγγειακής συν/πλην ενδοκρανιακής), κλπ κλπ για τα πρώτα 24ωρα; (Ρωτάω γιατί δεν έχω εμπειρία από Ελληνική Παθολογική κλινική εκτός από όταν ήμουν φοιτητής)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχει νόημα σε 70χρονο να το βάλεις στην εντατική με basal ganglia hypertensive bleed.

Ειδικά αν είναι ανεγχείρητο.

Δεν έχει νόημα να κανεις pressure monitoring γιατι δε πρόκειται να κάνεις τίποτα χειρουργικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη χειρουργική αντιμετώπιση σίγουρα γνωρίζεις καλύτερα από εμένα. Για την εισαγωγή στο icu όμως σύμφωνα με τα AHA/ASA guidelines 2010: "Initial monitoring and management of ICH patients should take place in an intensive care unit, preferably one with physician and nursing neuroscience intensive care expertise. (Unchanged from the previous guideline)" Class I, lvl B.

Δεν αναφέρεται ηλικία, ούτε φαίνεται να έχει σημασία αν είναι χειρουργήσιμο περιςτατικό ή όχι. Το ICU προσφέρει συχνό monitoring (GCS, neuro deficit progression, labs, etc) και titration για διάφορα IV gtts που πιθανότατα θα χρειαστεί ο ασθενής.

"Early deterioration is common in the first few hours after ICH onset".

Αυτό που δε γνωρίζω είναι αν αυτό είναι εφικτό στην Ελλάδα λόγω της έλλειψης κρεβατιών ΜΕΘ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι πραγματικά ατσαλάκωτος από την πραγματικότητα του ΕΣΥ, ευτυχώς! Ο παππούς που θα φτάσει στα ΤΕΠ με εγκεφαλικό επεισόδιο θα είναι τυχερός αν δεν τη βγάλει σε διαδρομο και φιλοξενίες και βρει κρεβάτι σε δωμάτιο παθολογικής. (Επαρχία που έκανα αγροτικό ήταν τυχερός αν έκανε αξονική στο επόμενο 12ωρο). Άσε που, όπως είπε και ο Alexoulis, συχνά δεν έχει και πολλή σημασία αφού τα περιθώρια παρέμβασης είναι ανύπαρκτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αγγία πάνε σε stroke Units δηλαδή σε παθολόγους (όπου μπορούν να κάνουν monitor GCS κτλ).

Δεν είναι εντατικές αλλα designated acute stroke units (Δες stroke NICE guidelines αφου θες να μιλήσουμε με guidelines)

70 χρονών με large hypertensive basal ganglia bleed δεν έχει κανένα νόημα να παει σε εντατική. (Η θα επιζήσει με stroke η θα πεθάνει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε anaz μου στο σπίτι σου θα τον πάρεις τον παππού; Πολλή ιδρυματοποιηση στα ελληνικα νοσοκομεία πάντως. Τα παίρνουν ολοι προσωπικά, λες κ ειναι τα αμπελοχωραφα του παππού τους. Βάλε τον εκει σε ενα κρεβάτι, και πήγαινε σπίτι σου να διαβάσεις ήρεμος χωρίς νεύρα :D εμενα το μονο request απο τους συναδέλφους ειναι να έρχονται όλες οι πάσες νωρις κ με ενα βασικό εργαστηριακό έλεγχο. Απο εκει κ μετα, η φεύγει απο εμενα η μπαίνει κ τελειώνει το θέμα.

Επίσης εχω πει σε εναν συνάδελφο που ειχα καλέσει για εκτίμηση και ρώταγε "κ εμενα τι με θέλεις, κ εγω τι να σου κανω" " "ειχα βιτσιο τεςςερις τα ξημερώματα να δω την φάτσα σου ρε συνάδελφε, έλεος τι με θέλεις κ τι με θέλεις".

Καλα το πρωτόκολλο ειναι σαν τις αρμοδιότητες στο ελληνικό νοσοκομείο, αστικός μύθος. Χαλαραααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε anaz μου στο σπίτι σου θα τον πάρεις τον παππού; Πολλή ιδρυματοποιηση στα ελληνικα νοσοκομεία πάντως. Τα παίρνουν ολοι προσωπικά, λες κ ειναι τα αμπελοχωραφα του παππού τους. Βάλε τον εκει σε ενα κρεβάτι, και πήγαινε σπίτι σου να διαβάσεις ήρεμος χωρίς νεύρα :D εμενα το μονο request απο τους συναδέλφους ειναι να έρχονται όλες οι πάσες νωρις κ με ενα βασικό εργαστηριακό έλεγχο. Απο εκει κ μετα, η φεύγει απο εμενα η μπαίνει κ τελειώνει το θέμα.

Επίσης εχω πει σε εναν συνάδελφο που ειχα καλέσει για εκτίμηση και ρώταγε "κ εμενα τι με θέλεις, κ εγω τι να σου κανω" " "ειχα βιτσιο τεςςερις τα ξημερώματα να δω την φάτσα σου ρε συνάδελφε, έλεος τι με θέλεις κ τι με θέλεις".

Καλα το πρωτόκολλο ειναι σαν τις αρμοδιότητες στο ελληνικό νοσοκομείο, αστικός μύθος. Χαλαραααα

Να σου πώ κάτι ;

Άπαξ και εφημερεύω, και επομένως πληρώνομαι για την παροχή των αντίστοιχων υπηρεσιών εφημέρευσής μου

(άσχετα αν παίρνουμε ψίχουλα, όταν τα πάρουμε, που ΔΕΝ αντισταθμίζουν τη φθορά ψυχής και σώματος από το ξενύχτι και την ένταση...),

οφείλω,

να πάρω τον κώλο μου, και να κατέβω στα Επείγοντα και να τον εκτιμήσω...

Ακόμα κι αν, από μέσα μου, μπορεί να σκέφτομαι "φάε, τώρα, έναν μπούστη"...

Τώρα, το αν, η πρόγνωση του περιστατικού, δεν αναμένεται να αλλάξει σημαντικά, με το αν γίνει Εισαγωγή στην Παθολογική ή τη Νευρολογική,

ok, πάω πάσο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το προβλημα με αυτούς τους ασθενεις είναι ότι πολλές φορές επιβιώνουν, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γιατρών και το interdisciplinary approach. :)

στα εξωτερικά πάει στο stroke unit,η τουλάχιστον σε μια ΜΑΦ. και νοοτροπ κανονικά, σε μας τουλάχιστον.

τωρα στην Ελλάδα, μια φορά μου τυχε και το κανα εισαγωγή στη χειρουργική, δεν το παιρνανε οι παθολογοι. τελικά στο 6ωρο εκανε αξονική, το πηρανε οι παθολόγοι, τελικά διασωληνώθηκε, τελικα πήγε ΜΕΘ, τελικα βγήκε αφασικός και περπαταει και μετα βίας. πάλι καλά, άγιο είχε. εγώ του πα οταν βγηκε να παει να αναψει μια λαμπάδα στον Αγιο Χαράλαμπο, μεγάλη η χάρη του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το προβλημα με αυτούς τους ασθενεις είναι ότι πολλές φορές επιβιώνουν, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γιατρών και το interdisciplinary approach. :)

στα εξωτερικά πάει στο stroke unit,η τουλάχιστον σε μια ΜΑΦ. και νοοτροπ κανονικά, σε μας τουλάχιστον.

τωρα στην Ελλάδα, μια φορά μου τυχε και το κανα εισαγωγή στη χειρουργική, δεν το παιρνανε οι παθολογοι. τελικά στο 6ωρο εκανε αξονική, το πηρανε οι παθολόγοι, τελικά διασωληνώθηκε, τελικα πήγε ΜΕΘ, τελικα βγήκε αφασικός και περπαταει και μετα βίας. πάλι καλά, άγιο είχε. εγώ του πα οταν βγηκε να παει να αναψει μια λαμπάδα στον Αγιο Χαράλαμπο, μεγάλη η χάρη του.

Αν και, πάνω στη διαδικτυακή μας τριβή, έχουμε ρίξει μπινελίκια,

πές μου κάτι ρε φιλαράκι,

εννοείς, αν κατάλαβα καλά,

ότι η Πιρακετάμη έχει ένδειξη χορήγησης (και μάλιστα στο εξωτερικό -για ποιά Χώρα μιλάμε.. ?) σε Αγγειακά εγκεφαλικά συμβάμματα... ;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω κανει 4 μηνες σε μονάδα εγκεφαλικών,ειμαι σχεδον 4 χρονια αγγλια.

Δεν έχω δει ΠΟΤΕ, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ασθενη με Πιρακεταμη.

Επρεπε να το γκουγκλάρω να δω τι είναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω κανει 4 μηνες σε μονάδα εγκεφαλικών,ειμαι σχεδον 4 χρονια αγγλια.

Δεν έχω δει ΠΟΤΕ, ΟΥΤΕ ΕΝΑ ασθενη με Πιρακεταμη.

Επρεπε να το γκουγκλάρω να δω τι είναι

Να 'σαι καλά φίλε μου..

Παρόλα αυτά, μάλλον (πιθανά) και στο UK, φαίνεται να έχει approved administration for treatment, but under other indications...

Αλλιώς, δεν θα υπήρχε στο επίσημο Compendium medicines.

http://www.medicines.org.uk/emc/searchresults.aspx?term=piracetam&searchtype=QuickSearch

Βέβαια, μπορεί και να κάνω λάθος..

Btw, Συμπάθαμε για τα βλαχο-εγγλέζικά μου... emsaddam

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγγλικό συνταγολόγιο είναι στο bnf.org.

Από εκεί και η μοναδική ένδειξη για piracetam είναι το cortical myoclonus και έχει καθαρή αντένδειξη το Ich.

EDIT: και το link που εχεις βάλει τα ίδια λέει, απλά το bnf ειναι το επίσημο συνταγολόγιο που χρησιμοποιείται ευρέως στην Αγγλία

post-15965-0-89607900-1395517909_thumb.j

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.