Jump to content

Poll: Δωρεά οργάνων-σώματος


sjjggst

ΔΩΡΕΑ ΟΡΓΑΝΩΝ  

10 members have voted

  1. 1. Σκέφτεστε στο άμεσο μέλλον να μπείτε στη λίστα δωρητών οργάνων-σώματος?

    • Είμαι ήδη ή Ναι, το σκέφτομαι σοβαρά. Προτιμώ αν συμβεί το μοιραίο να προσφέρω ζωή σε συνανθρώπους μου. Θα προτρέψω και τους οικείους μου να πράξουν το ίδιο.
      8
    • Δεν είμαι αρνητικός στη δωρεά οργάνων-σώματος, αρκεί να μην αφορά τα δικά μου όργανα και το δικό μου σώμα
      2
    • Απόλυτα όχι, υπάρχουν προσωπικοί, κοινωνικοί ή θρησκευτικοί λόγοι που με κάνουν να είμαι εντελώς αντίθετος με τη δωρεά οργάνων. Θα αποτρέψω και τους οικείους μου.
      0


Recommended Posts

Επειδή πολύς λόγος γίνεται για την ευλογία των μεταμοσχεύσεων και τη δωρεά οργάνων και σώματος και θεωρείται υποχρέωσή μας η ενημέρωση του κοινού, τι σκέψεις κάνουν οι Έλληνες γιατροί για το συγκεκριμένο θέμα, σε προσωπικό επίπεδο? Ας μετρηθούμε λοιπόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν είναι ήδη υποχρεωτική η δωρεά οργάνων, εκτός αν δηλώσουμε το αντίθετο;

Μήπως να τεθούν στο Poll και τα εξής ερωτήματα: δωρεά οργάνων και σώματος, οργάνων μόνο ή σώματος μόνο;

Το ρωτάω αυτό, χωρίς να γνωρίζω εάν έχουμε δικαίωμα επιλογής, αλλά για να μην κρυβόμαστε μεταξύ μας, ξέρουμε το ήθος που επιδεικνύει μεγάλο μέρος του σιναφιού μας απέναντι στον νεκρό (χιουμοράκι ανατομείου, νεκροτομείου κλπ)

Υ.Γ Η δωρεά ομφαλοπλακουντιακού αίματος μετράει;

Υ.Γ.2 Για αποφυγή παρεξηγήσεων, ψήφισα ΝΑΙ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ορισμένοι γιατροί-αρπαχτικά που γνωρίζω, τρίβουν τα χέρια τους και γελούν χαιρέκακα εις βάρος των ρομαντικών/ευαίσθητων/ουμανιστικών/αλτρουιστικών ψυχών!

Προγραμματίζουν πως θα πουλήσουν τα ωάρια σε κυκλώματα του εξωτερικού, τις φιάλες αίματος σε ιδιωτικά νοσοκομεία της Ευρώπης, κτλ.

Ξεχάσατε πως οι μισοί Καθηγητές Γυναικολογίας της Θεσσαλονίκης είναι υπόδικοι, κι ελεύθεροι προσωρινά με εγγύηση 100.000 ευρώ, λόγω συμμετοχής σε εγκληματική Οργάνωση που διακινούσε φτωχές Βαλκάνιες πόρνες στην Ελλάδα, τις ανάγκαζε να λάβουν τεράστιες δόσεις κτηνιατρικών ορμονικών φαρμάκων για μαζική πρόκληση ωοθυλακιορρυξίας, αφαιρούσε πολλά ωάρια σε βρώμικα δωμάτια ξενοδοχείων χωρίς παρουσία αναισθησιολόγου ή στοιχειώδεις συνθήκες αντισηψίας, τις έστελνε πίσω στις Χώρες τους την ίδια μέρα αιμορραγούσες μέσα σε λεωφορεία του ΚΤΕΛ, πωλούσε τα ωάρια σε πλούσια άτεκνα ζευγάρια του εξωτερικού, μέσω των Κέντρων Εξωσωματικής και των Μαιευτικών Κλινικών τους, υποστηρίζοντας οτι προέρχονταν από εθελούσιες δωρεές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν είναι ήδη υποχρεωτική η δωρεά οργάνων, εκτός αν δηλώσουμε το αντίθετο;

Μήπως να τεθούν στο Poll και τα εξής ερωτήματα: δωρεά οργάνων και σώματος, οργάνων μόνο ή σώματος μόνο;

Το ρωτάω αυτό, χωρίς να γνωρίζω εάν έχουμε δικαίωμα επιλογής, αλλά για να μην κρυβόμαστε μεταξύ μας, ξέρουμε το ήθος που επιδεικνύει μεγάλο μέρος του σιναφιού μας απέναντι στον νεκρό (χιουμοράκι ανατομείου, νεκροτομείου κλπ)

Υ.Γ Η δωρεά ομφαλοπλακουντιακού αίματος μετράει;

Υ.Γ.2 Για αποφυγή παρεξηγήσεων, ψήφισα ΝΑΙ

Ο νόμος δεν κάνει καμία διαφορά και εξακολουθεί να απαιτείται η έγγραφη συγκατάθεση των συγγενών. Απλώς τώρα πια θεωρείται πως...συναινεί και ο κλινικά νεκρός! Ούτε πριν την εφαρμογή του νόμου τον ρωτούσε κανείς βέβαια αν συναινεί ή όχι, τυπικό είναι το θέμα με το νόμο Λοβέρδου.

Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο, ίσως να επικεντρωθούμε μόνο στη δωρεά οργάνων που είναι πιο σημαντική για την κοινότητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@sjjggst,

Δηλαδή, η μέχρι τώρα ιατρική σου εκπαίδευση, σε οδηγεί να λες πως το ομφαλοπλακουντικό αίμα δεν είναι χρήσιμο για την κοινότητα;

Ξέρεις πόσα είδη καρκίνου θεραπεύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας που ο sjjggst είναι απών από τη συζήτηση, παίρνω το θάρρος να πω, μιας και απαντούσε σε δικά μου ερωτήματα, ότι δεν πήρε θέση για το ομφαλοπλακουντιακό αίμα, αλλά εξαίρεσε από το Poll τη δωρεά σώματος.

Αν κάνω λάθος, ζητώ συγγνώμη και ας με διαψεύσει ο ίδιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.