Jump to content

ΡΕΠΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΌΤΗΤΑ


Recommended Posts

Υπάρχουν κλινικές γενικής χειρουργικής που να παίρνουν οι ειδικευμένοι τα ρεπό τους; Μιλάω για την Αθήνα. Πόσα ρεπό δικαιούται ένας ειδικευμένος και πώς τα διεκδικεί. Ιδίως σε χειρουργική ειδικότητα. Υπάρχει έστω 1 νοσοκομείο έστω 1 κλινική πού τα ρεπό να τα παίρνεις κανονικά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Πόσα ρεπό δικαιούται ένας ειδικευμένος; Όσες ενεργείς εφημερίες κάνει! Τα παίρνει εντός 7 ημερών.

2) Πώς τα διεκδικεί; Ζητώντας τα, βάσει νόμου!

3) Υπάρχει έστω 1 νοσοκομείο έστω 1 κλινική πού τα ρεπό να τα παίρνεις κανονικά; Δηλ. θα τα διεκδικήσεις λέγοντας ότι στο τάδε νοσοκομείο τα παίρνουν; Τι σε νοιάζει; Ο νόμος είναι νόμος, κάθε απάντηση που θα λάβεις Ή θα είναι νόμιμη Ή θα είναι παράνομη, καταχρηστική, εκβιαστική κ.ο.κ.

Δηλ. αν εσύ τους πεις ότι από αύριο θα πηγαίνεις για δουλειά στις 10 και θα φεύγεις στη 1, αυτοί δε θα επικαλέστούν τη νομοθεσία;

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ, ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ! Ή ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Ή ΘΑ ΠΑΤΑΝΕ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΑΝΩ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ!

Edit: Σόρυ, μόλις το είδα: "ειδικευμένος", όχι ειδικευόμενος; Δηλ. διορισμένος ή επικουρικός;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν κλινικές γενικής χειρουργικής που να παίρνουν οι ειδικευμένοι τα ρεπό τους; Μιλάω για την Αθήνα. Πόσα ρεπό δικαιούται ένας ειδικευμένος και πώς τα διεκδικεί. Ιδίως σε χειρουργική ειδικότητα. Υπάρχει έστω 1 νοσοκομείο έστω 1 κλινική πού τα ρεπό να τα παίρνεις κανονικά;

Καλή ερώτηση, αλλά δεν νομίζω πως κάπου στην Ελλάδα, κάποιος ειδικευμένος Χειρουργός παίρνει ρεπό. Προφανώς έχει το νόμιμο δικαίωμα αλλά δεν έχω ακούσει για κάποιον στην Αθήνα που να κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ζητανε ολα τα ρεπο τους για συγκεκριμενους λογους μεταξυ αλλων οπως

1. οι περισσοτεροι κανουν τις εφημεριες τους απο το σπιτι (τις πληρωνονται ενεργες και τις κανουν on call) χωρις να τους ελεγχει κανεις, οποτε δεν κουραζονται. Η δε αδιαφορια ορισμενων φτανει στο επιπεδο του οτι πρεπει να απειλησεις ως ειδικευομενος οτι θα καλεσεις εισαγγελεα για να πατησουν στο νοσοκομειο.

2. δε θελουν να τους παρει αλλος τα τυχερα (μπορει να τους ριξουν στη μοιρασια αν δεν ειναι εκει)

κλπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά, καλό είναι να θυμόμαστε πως αν οι ειδικευόμενοι φοβούνται το Διευθυντή τους μια φορά, οι Επιμελητές Β' τον φοβούνται δέκα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενος..... Και μάλιστα στο 1st έτος. Άρα θέμα διευθυντή καθαρά. Λοιπόν ποιοι τα δίνουν; και δεν ρωτάω παρά για τον απλό λόγο ότι θέλω να δηλώσω νοσοκομείο στην Αθήνα που όμως να παίρνω τα ρεπό χωρίς να τσακώνομαι και να επικαλούμαι νόμους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενος..... Και μάλιστα στο 1st έτος. Άρα θέμα διευθυντή καθαρά. Λοιπόν ποιοι τα δίνουν; και δεν ρωτάω παρά για τον απλό λόγο ότι θέλω να δηλώσω νοσοκομείο στην Αθήνα που όμως να παίρνω τα ρεπό χωρίς να τσακώνομαι και να επικαλούμαι νόμους

Θα ψάξεις πολύ για να βρεις νοσοκομείο που όταν βγαίνεις από εφημερία και δεν θα πηγαίνεις στο χειρουργείο να κρατάς τα άγγιστρα του διευθυντή σου. Λυπάμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενος..... Και μάλιστα στο 1st έτος. Άρα θέμα διευθυντή καθαρά. Λοιπόν ποιοι τα δίνουν; και δεν ρωτάω παρά για τον απλό λόγο ότι θέλω να δηλώσω νοσοκομείο στην Αθήνα που όμως να παίρνω τα ρεπό χωρίς να τσακώνομαι και να επικαλούμαι νόμους

Οποτε περνας απο τα νοσοκομεια που σε ενδιαφερουν και ρωτας τους ειδικευομενους της κλινικης αν δινουν χειρουργεια, αν δινουν ρεπο και οτι αλλο θες.

Υπαρχει π.χ. χειρουργικη κλινικη πανεπιστημιακη που ξερω στην αθηνα που δινουν ελαχιστες Lap-Chol και αυτες στο τελευταιο ετος. Και επειδη το ψωμι σας ειναι οι χολες και οι κηλες, αντιλαμβανεσαι τι σημαινει αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά, καλό είναι να θυμόμαστε πως αν οι ειδικευόμενοι φοβούνται το Διευθυντή τους μια φορά, οι Επιμελητές Β' τον φοβούνται δέκα.

Γιατί αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενος..... Και μάλιστα στο 1st έτος. Άρα θέμα διευθυντή καθαρά. Λοιπόν ποιοι τα δίνουν; και δεν ρωτάω παρά για τον απλό λόγο ότι θέλω να δηλώσω νοσοκομείο στην Αθήνα που όμως να παίρνω τα ρεπό χωρίς να τσακώνομαι και να επικαλούμαι νόμους

Οποτε περνας απο τα νοσοκομεια που σε ενδιαφερουν και ρωτας τους ειδικευομενους της κλινικης αν δινουν χειρουργεια, αν δινουν ρεπο και οτι αλλο θες.

Με πρόλαβες. Ακριβώς αυτό. Θα διαλέξεις δέκα π.χ. νοσοκομεία που καλύπτουν πρωτίστως τις επαγγελματικές σου φιλοδοξίες, και μετά θα τα πάρεις σβάρνα ένα-ένα, όχι μόνο για το θέμα των ρεπό, αλλά και γιατί πολλά νοσοκομεία έχουν πάνω από μία χειρουργική κλινική, πολλές φορές με διαφορετικό αντικείμενο ενασχόλησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δλδ χειρουργική και ρεπό δεν πάνε μαζί. Αυτό κατάλαβα. Να είμαι έτοιμος για αυτή την πραγματικότητα. Για αυτό ποσταρα εξάλλου. Αφού είμαι εκτός χορού ακόμα και δεν ξέρω τί γίνεται να βγάλω 1 άκρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δλδ χειρουργική και ρεπό δεν πάνε μαζί. Αυτό κατάλαβα. Να είμαι έτοιμος για αυτή την πραγματικότητα. Για αυτό ποσταρα εξάλλου. Αφού είμαι εκτός χορού ακόμα και δεν ξέρω τί γίνεται να βγάλω 1 άκρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, η αλήθεια είναι η εξής,

Το 80% των ειδικευομένων είναι ρουφιάνοι. Αρα,

1ο Δε ζητούν ρεπώ γιατί θέλουν να γλύψουν

2ο Κάποιοι από αυτούς προέρχονται από τριτοκοσμικές χώρες, συνεπως έχουν το κόμπεξ ότι είναι καθυστερημένοι, αλλά δε το αποδέχονται. Αρα, δε θα πάρουν ρεπώ για να το παίξουν γιατραρες και συνεπείς. Δεν έχει λογική αυτό που λέω, αλλα αναφερόμαστε σε τρόμπες, άρα δέξου το. Ετσι σκέφτονται. Τέλος.

3ο προκειμένω να γλύψουν όχι μόνο θα δουλέψουν κτηνωδώς σα μαλάκες που είναι αλλά θα σε θάψουν στο διευθυντη θα σε μειώσουν κτλ κτλ κτλ. Κατινιές.

4ο Χειρουργική κάνουν και οι γκόμενες, οι γκόμενες τρίβονται στους διευθυντές και οι διευθυντές ζητάνε να πηδήξουν γενικώς.....

5ο Οι επιμελητές εκβιάζουν με τα χειρουργεία. Φάε σκατά να σου δώσω κανένα ψιχουλάκι στο χ/ο.

Συνεπώς, δημιουργείται μια άρρωστη κατάσταση.

Τώρα τι κάνεις?

1ο Διαλέγεις νοσοκομεία με λίγες εφημερίες ώστε να μειώσεις τα ξενύχτια

2ο Οι κλινικές του ΕΣΥ έχουν συνήθως πιο ανθρώπινο ωράριο

3ο Ρωτάς πως είναι το κλιμα στη κάθε κλινικη που σκέφτεσαι να δουλέψεις

Και κάτι άλλο, το να μη παίρνεις ρεπω αντέχεται. Το να μην εκπαιδεύεσαι είναι η φρίκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... Χειρουργική κάνουν και οι γκόμενες, οι γκόμενες τρίβονται στους διευθυντές και οι διευθυντές ζητάνε να πηδήξουν γενικώς.....

Μη νομίζεις, και στις μη χειρουργικές ειδικότητες όταν οι συναδέλφισσες είναι κουρασμένες/θλιμμένες/στρεσαρισμένες/αρρωστούλες/μανούλες/μανούλια κάποιος από τους άντρες της κλινικής τρώει την π0+#@. Πιθανώς παγκόσμιο φαινόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι θαυμαστής του ωραίου φύλου, ουδέποτε υπέκυψα στις γλοιώδεις συμπεριφορές που επιδεικνύουν συνάδελφοι (παίζει να είμαστε απ' τους περισσότερο στερημένους κλάδους), ειδικά απέναντι σε κάποια που το γνωρίζει και το εκμεταλλεύεται.

Π.χ πρόσφατα που ήρθε σε rotation μια πραγματικά ωραία κοπέλα, έκανε αυτά που θα έκανε και ένας άνδρας ειδικεύομενος.

Κατά τα λοιπά, το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν υπάρχει ενιαία στάση, με αποτέλεσμα ακόμα και όσοι θέλουν να διεκδικήσουν τα ρεπό τους να μην το κάνουν λόγω φόβου πιθανής στοχοποίησης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ψιλο-offtopic

όταν στην ερώτηση "τι έδειξε η αξονική του 20χρονου που είχε τροχαίο", ο ακτινολόγος από την κονσόλα ακόμα απαντάει "ρήξη σπληνός - κοιλιά γεμάτη υγρό", κι ο ειδ/νος χειρουργός ανταπαντά "και γω τι να τον κάνω τώρα?" κι έρχεται να περιμένει για το πόρισμα, το πρόβλημα ξεπερνάει το ζήτημα των χαμένων ρεπό... το 20χρονο βρίσκεται ήδη αλλού... :(

ένας ακτινολόγος που παίρνει τα ρεπό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...

Δηλαδή τι, κώλωσε να καλέσει τον επιμελητή; Θα 'ναι άλλη μία απ' τις περιπτώσεις που οι ειδικευόμενοι δεν έχουν καμία ευθύνη γιατί δεν είναι ειδικοί. emofftopic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τα λοιπά, το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν υπάρχει ενιαία στάση, με αποτέλεσμα ακόμα και όσοι θέλουν να διεκδικήσουν τα ρεπό τους να μην το κάνουν λόγω φόβου πιθανής στοχοποίησης...

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είμαστε όλοι μαζοχιστές.

ψιλο-offtopic

όταν στην ερώτηση "τι έδειξε η αξονική του 20χρονου που είχε τροχαίο", ο ακτινολόγος από την κονσόλα ακόμα απαντάει "ρήξη σπληνός - κοιλιά γεμάτη υγρό", κι ο ειδ/νος χειρουργός ανταπαντά "και γω τι να τον κάνω τώρα?" κι έρχεται να περιμένει για το πόρισμα, το πρόβλημα ξεπερνάει το ζήτημα των χαμένων ρεπό... το 20χρονο βρίσκεται ήδη αλλού... :(

ένας ακτινολόγος που παίρνει τα ρεπό...

Δεν είσαι καθόλου off topic.

Οταν είσαι χειρουργός και η δουλειά σου είναι να κάνεις λάντζα και να διεκπεραιώνεις εκκρεμότητες των από πάνω, τότε, για ποιο λόγο σου ζητάνε να εφημερεύεις σε τριτοβάθμιο νοσοκομείο σε υποδοχή τραύματος? Εδώ το θέμα διευρύνεται. Από τη στιγμή που δε παίρνεις ρεπώ ώστε να κοιμηθείς και να μελετήσεις, δε θα ανταπεξέλθεις ούτε στην εφημερία ουτε στην αντιμετώπιση μια οξείας κατάστασης . Ολοι το ζήσαμε. Δηλαδή, μας θέλουν για τη βρώμικη δουλειά μόνο.

Και εννοείται πως ο νέος χειρουργός θα απαντήσει ''και τώρα τι να κάνω''. Γιατί αυτό του μάθανε. Να κρατά άγκιστρα και να βαράει 80ωρα την εβδομάδα. Η ευθύνη ανήκει στους επιμελητές ολοκληρωτικά.

το θέμα δεν είναι τα χαμένα ρεπό. Το θέμα είναι η εξάντληση των συναδέλφων και η μη εκπαίδευσή τους. Και εγώ σε αυτή τη κατηγορία ανήκω. Απλώς, κάποιοι παραδέχονται το πρόβλημα και κάποιοι κοροϊδεύουν τον εαυτό τους. Τις προάλλες μίλαγα με ένα φίλο που κάνει 10 εφημερίες χωρίς ρεπό και όταν ρώτησα γιατί το κάνει μου απάντησε ότι υπάρχουν τα άλλα επαγγέλματα και υπάρχει και η ιατρική, οι ποιο αξιόλογοι επαγγελματίες είναι οι γιατροί και οι πιλότοι των F-16 (δε κατάλαβα ούτε εγώ το συσχετισμό αυτών των δύο, εδώ υπάρχει κάποια παθολογία μάλλον), o ιατρός δεν έχει ωράριο και λοιπές πίπες. Δε ξέρω τι να απαντήσω σε τέτοια άτομα. Προτείνω τη στείρωση, να σωθούν οι επόμενοι.

τώρα, σχετικά με το 20 χρονο που είναι ΄΄αλλού΄΄ , ας γινόσουν εσύ γενικός χειρουργός να τα έκανες καλύτερα. Και δε ξέρω καν αν μπορούσε να σωθεί το παιδί. Αρα δε κρίνω τη κατάσταση.

αυτές οι καταστάσεις καλό θα ηταν να συζητιώνταi μεταξύ μας, όχι σε ένα δημόσιο forum

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τα λοιπά, το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν υπάρχει ενιαία στάση, με αποτέλεσμα ακόμα και όσοι θέλουν να διεκδικήσουν τα ρεπό τους να μην το κάνουν λόγω φόβου πιθανής στοχοποίησης...

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είμαστε όλοι μαζοχιστές.

ψιλο-offtopic

όταν στην ερώτηση "τι έδειξε η αξονική του 20χρονου που είχε τροχαίο", ο ακτινολόγος από την κονσόλα ακόμα απαντάει "ρήξη σπληνός - κοιλιά γεμάτη υγρό", κι ο ειδ/νος χειρουργός ανταπαντά "και γω τι να τον κάνω τώρα?" κι έρχεται να περιμένει για το πόρισμα, το πρόβλημα ξεπερνάει το ζήτημα των χαμένων ρεπό... το 20χρονο βρίσκεται ήδη αλλού... :(

ένας ακτινολόγος που παίρνει τα ρεπό...

(...)

τώρα, σχετικά με το 20 χρονο που είναι ΄΄αλλού΄΄ , ας γινόσουν εσύ γενικός χειρουργός να τα έκανες καλύτερα. Και δε ξέρω καν αν μπορούσε να σωθεί το παιδί. Αρα δε κρίνω τη κατάσταση.

αυτές οι καταστάσεις καλό θα ηταν να συζητιώνταi μεταξύ μας, όχι σε ένα δημόσιο forum

ο λόγος που σχολίασα είναι η αντίδραση του ειδικευόμενου και η αδυναμία (?) του να αντιδράσει στο επείγον του πράγματος... ούτε εγώ ξέρω αν θα μπορούσε να σωθεί να το παιδί, αλλα σίγουρα ο χαμένος χρόνος μέχρι να κινητοποιηθεί ο μηχανισμός δεν ήταν υπέρ του...

ο καθένας οφείλει να κάνει αυτό που πρέπει από την πλευρά του, δεν έχω σκοπό να μπω σε αντιπαράθεση του ποιος το κάνει καλύτερα και ποιος σώζει ζωές και ποιος όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά τα λοιπά, το πρόβλημα έγκειται στο ότι δεν υπάρχει ενιαία στάση, με αποτέλεσμα ακόμα και όσοι θέλουν να διεκδικήσουν τα ρεπό τους να μην το κάνουν λόγω φόβου πιθανής στοχοποίησης...

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν είμαστε όλοι μαζοχιστές.

ψιλο-offtopic

όταν στην ερώτηση "τι έδειξε η αξονική του 20χρονου που είχε τροχαίο", ο ακτινολόγος από την κονσόλα ακόμα απαντάει "ρήξη σπληνός - κοιλιά γεμάτη υγρό", κι ο ειδ/νος χειρουργός ανταπαντά "και γω τι να τον κάνω τώρα?" κι έρχεται να περιμένει για το πόρισμα, το πρόβλημα ξεπερνάει το ζήτημα των χαμένων ρεπό... το 20χρονο βρίσκεται ήδη αλλού... :(

ένας ακτινολόγος που παίρνει τα ρεπό...

Δεν είσαι καθόλου off topic.

Οταν είσαι χειρουργός και η δουλειά σου είναι να κάνεις λάντζα και να διεκπεραιώνεις εκκρεμότητες των από πάνω, τότε, για ποιο λόγο σου ζητάνε να εφημερεύεις σε τριτοβάθμιο νοσοκομείο σε υποδοχή τραύματος? Εδώ το θέμα διευρύνεται. Από τη στιγμή που δε παίρνεις ρεπώ ώστε να κοιμηθείς και να μελετήσεις, δε θα ανταπεξέλθεις ούτε στην εφημερία ουτε στην αντιμετώπιση μια οξείας κατάστασης . Ολοι το ζήσαμε. Δηλαδή, μας θέλουν για τη βρώμικη δουλειά μόνο.

Και εννοείται πως ο νέος χειρουργός θα απαντήσει ''και τώρα τι να κάνω''. Γιατί αυτό του μάθανε. Να κρατά άγκιστρα και να βαράει 80ωρα την εβδομάδα. Η ευθύνη ανήκει στους επιμελητές ολοκληρωτικά.

το θέμα δεν είναι τα χαμένα ρεπό. Το θέμα είναι η εξάντληση των συναδέλφων και η μη εκπαίδευσή τους. Και εγώ σε αυτή τη κατηγορία ανήκω. Απλώς, κάποιοι παραδέχονται το πρόβλημα και κάποιοι κοροϊδεύουν τον εαυτό τους. Τις προάλλες μίλαγα με ένα φίλο που κάνει 10 εφημερίες χωρίς ρεπό και όταν ρώτησα γιατί το κάνει μου απάντησε ότι υπάρχουν τα άλλα επαγγέλματα και υπάρχει και η ιατρική, οι ποιο αξιόλογοι επαγγελματίες είναι οι γιατροί και οι πιλότοι των F-16 (δε κατάλαβα ούτε εγώ το συσχετισμό αυτών των δύο, εδώ υπάρχει κάποια παθολογία μάλλον), o ιατρός δεν έχει ωράριο και λοιπές πίπες. Δε ξέρω τι να απαντήσω σε τέτοια άτομα. Προτείνω τη στείρωση, να σωθούν οι επόμενοι.

τώρα, σχετικά με το 20 χρονο που είναι ΄΄αλλού΄΄ , ας γινόσουν εσύ γενικός χειρουργός να τα έκανες καλύτερα. Και δε ξέρω καν αν μπορούσε να σωθεί το παιδί. Αρα δε κρίνω τη κατάσταση.

αυτές οι καταστάσεις καλό θα ηταν να συζητιώνταi μεταξύ μας, όχι σε ένα δημόσιο forum

πολλα like!!! ειδικα εκει που λες προτεινω την στειρωση να σωθουν οι επομενοι!! respect!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντώ: δεν έχω γνωρίσει ΚΑΝΕΝΑΝ ειδικεύομενο Χειρουργικής που να παίρνει ρεπό στην Ελλάδα. Άλλες ειδικότητες ναι. Ο εκβιασμός περί χειρουργείων δουλεύει μια χαρά.

Και ας πετάνε κόκκαλα. Ουσιαστικά, σου δίνουν κουκούτσια για να εργάζεσαι υπερωριακά χωρίς να πληρώνεσαι, να βγάζεις την λάντζα, και να τρέχεις τα πελατάκια τους.

Η λύση είναι η σύγκρουση, αλλά ποιός έχει τα balls να την προκαλέσει ; Ανέκαθεν υπήρχαν οι γλύφτες, οι ρουφιάνοι, οι ιδιοτελείς που θα υποκύψουν σε εκβιασμούς και προσωπικά συμφέροντα. Επίσης, συχνά ο διευθυντής δεν δείχνει διατεθειμένος να τα σπάσει με τους Επιμελητές.

Στην Κλινική μου, υπάρχει Επιμελητής που δεν δίνει ούτε κύστη κόκκυγος (κυριολεκτώ) και μας τα κάνει τσουρέκια (πραγματικά όμως) με τα περιστατικά του, στα χειρουργεία των οποίων δεν μας δίνει ούτε μια απολίνωση. Ο Διευθυντής δεν ενδιαφέρεται. Άλλος στην θέση του θα μπορούσε να πει "όποιος Επιμελητής δεν δίνει χειρουργεία θα τρέχει τα περιστατικά του μόνος του". Το έχω ακούσει αλλού. Δεν ξέρω φυσικά αν ήταν φωτοβολίδα.

Το πρόβλημα στις χειρουργικές Ειδικότητες δεν είναι η κόπωση. Αυτή είναι δεδομένη.

Το ζητούμενο είναι πόσο παραγωγική είναι αυτή η κόπωση, τι παίρνεις στο χρονικό διάστημα που κάνεις Ειδικότητα. Απ΄την στιγμή που το 80% είναι παραϊατρική λάντζα, αυτομάτως σκέφτεσαι πόσο καλύτερα θα ήταν να καθίσεις σπίτι σου να ξεκουραστείς και να διαβάσεις.

Τόσο απλό είναι.

Υ.Γ

Αυτά τα ψευτό-hardcore "είμαστε χειρουργοί, αντέχουμε" κτλ. μου προκαλούν θυμηδία και τα έχω ακούσει και εγώ.

Πρόκειται δυστυχώς για άτομα που ωραιοποιούν την πραγματικότητα, προκειμένου να ζήσουν ευχάριστα σ' αυτήν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.