Jump to content

Αναστολή ειδικότητας ενώ ηδη ασκουμαι σε αυτη


Recommended Posts

Παιδιά,μια βοήθεια αν ξέρετε..

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό οικογενειακό πρόβλημα υγείας και πρακτικά είμαι ο μόνος που μπορει να συνεισφέρει (αφορά τον πατέρα μου)

Κανένα άλλο μέλος της οικογένειας δε μπορει να βοηθήσει (άλλος λόγω αναπηρίας,άλλος επειδή ειναι στο εξωτερικό κτλ)

Πρακτικά,το περνάω όλο εγω και όλο το βάρος εχει πέσει πάνω μου...

Πήρα μια άδεια απο την κλινική μια εβδομάδα αλλα προφανώς δε μπορώ να λείψω άλλο...κρεμάω συναδέλφους,αφήνω εφημερίες πίσω κτλ κτλ...

Για να μη σας πρήζω,το ερώτημα ειναι : μπορώ να ζητήσω αναστολή της ειδικότητάς μου για ένα διάστημα μεχρι να στρώσουν τα πράγματα;;;

Κατι σαν άδεια άνευ αποδοχών κτλ..και να υπηρετήσω το υπόλοιπο στο τελος...

Είμαι λιγο μετά τη μέση της ειδικότητας...

Thanks προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό κουράγιο. Στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου ή στο υπουργείο ρώτησες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanks admin..

Οχι ακόμα και ξέρω οτι εκεί πρέπει πρωτίστως να παω,..αλλα σήμερα προέκυψε η ανάγκη για παραπάνω άδεια (μετάφραση :σήμερα στράβωσε η κατάσταση) και προσπαθώ μπας και βγάλω άκρη μέσα στο Σαββατοκύριακο.."..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε τέτοιες περιπτώσεις υπάρχει συνήθως από τους συναδέλφους κάποια ελαστικότητα και διάθεση να εξυπηρετήσουν όπως μπορούν στη δύσκολη κατάσταση, αφού σε αυτή τη θέση μπορεί να βρεθεί ο καθένας οποιαδήποτε στιγμή.

Όπως είπε και ο Lord μίλα με τους συναδέλφους αλλά και με το Διευθυντή σου (οφείλει να ξέρει) για να βγάλεις όπως μπορείς τις επόμενες μέρες και από βδομάδα μόλις μπορέσεις πήγαινε στο Γραφείο Προσωπικού. Με συνεννόηση εντός Κλινικής υπάρχουν λύσεις, ακόμα και με αναρρωτικές κλπ.

Ελπίζω να έχεις πέσει σε φυσιολογικούς ανθρώπους και όχι σε ζώα. Περαστικά και όλα να πάνε καλά με το γονιό σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δόξα τω Θεω ,δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρις στιγμής,,,

Και ο διευθυντής μου αλλα και τα παιδιά της κλινικής έχουν δειξει κατανόηση.

Προσπαθώ όμως εγω να είμαι εντάξει...δε θέλω να λείπω πχ ένα μήνα και να πληρωνομαι κανονικά.

Προς το παρόν ,κανεις δε γκρινιάζει,αλλα προσπαθώ να κανω κινήσεις ώστε να μη δυσανασχετησει κανεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μου έτυχε κάτι αντίστοιχο στο τέλος της Χειρουργικής, το τελευταίο δίμηνο και με τεράστια χιλιομετρική απόσταση, γιατί όταν η κατάσταση "στραβωνε" πολύ, έπρεπε να φεύγω ότι ώρα κι αν τύχαινε από το Αγρίνιο για να φθάσω Θεσσαλονίκη, φαντάζεσαι πόσες ώρες μακριά. Κάποιοι συνάδελφοι αναγκάσθηκαν να μπουν να με αντικαταστήσουν ξαφνικά σε εφημερίες μου ακόμα και Σάββατα και Κυριακές ώστε να φύγω και κανένας τους δεν δέχθηκε ούτε καν να πάρει τα χρήματα για την εφημερία που έκανε. Ήταν εποχές που κάναμε 13 εφημερίες ο καθένας για να βγει το πρόγραμμα, οπότε όταν έλειπα κι εγώ οι υπόλοιποι αναγκαστικά έκαναν 15-16 εφημερίες το μήνα. Θα τους χρωστάω για πάντα ευγνωμοσύνη.

Ασχολήσου με το πρόβλημμα της οικογένειάς σου και τα υπόλοιπα θα λυθούν. Είναι δευτερεύουσας σημασίας εξάλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.