Jump to content

(Ηλεκτρονικό) Ενημερωτικό σημείωμα νοσηλείας ασθενούς...


anasMZ

Recommended Posts

Γειά σας!

Είναι φορές, που αναπολώ εκείνο το "μπακαλόχαρτο" που δίναμε στην Π/Θ ενός επαρχιακού Γ.Ν. κατά την έξοδο του ασθενούς... emsadwalk

Τώρα, καθότι Πανεπιστημιακή η Κλινική μας,

θα πρέπει να ετοιμάσουμε πλήρες ηλεκτρονικό (σε word στον υπολογιστή) Ενημερωτικό σημείωμα νοσηλείας,

με όλες τις Εργαστηριακές εξετάσεις που έκανε...

Τις Γνωματεύσεις αυτών, την πορεία νόσου κλπ κλπ...

Ένα προσεγμένο (τέτοιο) ενημερωτικό, θέλει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ώρες...... emsadwalk

Και προφανώς, ΔΕΝ υπάρχει (ελεύθερος) χρόνος, για να το ετοιμάσεις κατά τη διάρκεια του τυπικού ωραρίου σου...

Άρα, υποχρεωτικά "αξιοποιείς" τον υποτιθέμενο ελεύθερο χρόνο σου,

που υποτίθεται ότι τον έχεις για διάβασμα, αλλά και για την πάρτη σου στην τελική...

Και στη λένε, κιόλας, οι Επιμελητές που "έχεις καθυστερήσει το ενημερωτικό του τάδε ασθενή"...... emranting emranting

Στις Κλινικές σας, εσείς, τί κάνετε σχετικά... ;; emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και στην επαρχια και στο Παιδων πεντελης που εκανα παιδιατρικη χειρογραφα τα διναμε τα ιστορικα.

και παλι αρκετα ωρα μου επαιρναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ θλιβερή ιστορία αυτά τα ηλεκτρονικά ενημερωτικά...και στη δική μας κλινική υποφέρουμε...η ώρα των εξιτηρίων είναι ώρα βασάνου...Σου τη λένε οι μεν επειδή δεν διώχνεις γρήγορα τον κόσμο σου τη λέει και ο κόσμος που καθυστερεί να φύγει...και αν γράψεις πρόχειρο ενημερωτικό,όταν ο χρόνιος ασθενής ξαναέρθει, τότε θα το πάρουν στα χέρια του και θα πουν:<<ποιός το έγραψε αυτό ρε παιδιά; Πως είναι έτσι;>> Μετά ακούς και της ιστορίες τέρατα του στυλ :<<εγώ όταν είμουν ειδικεύομενος έγραφα 15 εξιτήρια μόνος μου...>> και νοερά του ρίχνεις μια μπουνία στη γελοία υπεροπτική του φάτσα,λες και σου κάηκε κανένα @ρχίδι για το πόσα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ εξιτήρια έγραφε στην εποχή του...Απο ειδικεύομενοι έχουμε καταντήσει γραμματειακή υποστήριξη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ θλιβερή ιστορία αυτά τα ηλεκτρονικά ενημερωτικά...και στη δική μας κλινική υποφέρουμε...η ώρα των εξιτηρίων είναι ώρα βασάνου...Σου τη λένε οι μεν επειδή δεν διώχνεις γρήγορα τον κόσμο σου τη λέει και ο κόσμος που καθυστερεί να φύγει...και αν γράψεις πρόχειρο ενημερωτικό,όταν ο χρόνιος ασθενής ξαναέρθει, τότε θα το πάρουν στα χέρια του και θα πουν:<<ποιός το έγραψε αυτό ρε παιδιά; Πως είναι έτσι;>> Μετά ακούς και της ιστορίες τέρατα του στυλ :<<εγώ όταν είμουν ειδικεύομενος έγραφα 15 εξιτήρια μόνος μου...>> και νοερά του ρίχνεις μια μπουνία στη γελοία υπεροπτική του φάτσα,λες και σου κάηκε κανένα @ρχίδι για το πόσα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ εξιτήρια έγραφε στην εποχή του...Απο ειδικεύομενοι έχουμε καταντήσει γραμματειακή υποστήριξη.

Το μόνο "καλό" με τη δική μας Κλινική, είναι τουλάχιστον (...),

ότι δείχνουν "κατανόηση", και ΔΕΝ απαιτούν να έχεις το αναλυτικό ηλεκτρονικό ενημερωτικό, με την έξοδο του ασθενούς,

αλλά μέχρι και ένα μήνα μετά...

Μήπως, θα πρέπει να νιώθω και κ@λοφαρδος, που είμαι τόσο "τυχερός"... ;;; emranting emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.