Jump to content

Κενες θεσεις Χειρουργικης και Ορθοπεδικης στην Μυτιληνη


MPOT

Recommended Posts

κανε την αγγελία λίγο πιο attractive. πες μας υπέρ και κατά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει πληροφοριες και εδω

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/35991-snenieaaiyo-eyoaaeo-aaenionaeetho-ooc-iooeethic/

Κατα ποσο ισχυουν βεβαια θα μας πει ο φιλος.

Παντως για οσους κανουν το γενικο κομματι της ΓΧ για ορθοπαιδικη, θεωρω πολυ θετικο οτι σε αφηνουν να συμμετεχεις σε ορθοπαιδικα χειρουργεια. Στο Ναυπλιο μου ειχαν απαγορευσει να συμμετεχω σε ορθοπαιδικα και με κυνηγουσαν οποτε εμπαινα (ντροπη τους) ασε που η εκπαιδευση στη ΓΧ ηταν αισχρη (εβαζαν π.χ. τους σπιλους και τα νυχια στο χειρουργειο αντι για το σηπτικο και τα εκαναν οι ιδιοι προς αγραν πελατειας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ειμαι ουτε ορθοπεδικος,ουτε χειρουργος αλλα απο τους ειδικευομενους της ορθοπεδικης που εχουν περασει τα τελευταια 3 χρονια ακουω τα καλυτερα.φυσικα βλακες υπαρχουν παντου αλλα χειρουργεια κανεις πολλα.αυτο ισχυει κ για καποιον που κανει γεν.χειρουργικη κ θελει ορθοπεδικη.δηλ αν κανεις εδω γεν.χειρουργικη κ δεν εχει ειδικευομενους ορθοπεδικης(η τουλαχιστον δεν ειναι καλυμενες ολες οι θεσεις) ανετα μπαινεις(κ εννοω μπαινεις κ κανεις χειρουργεια).το τελευταιο ισχυει κ για καποιον που θελει να κανει ουρολογια(δεν υπαρχει θεση για ειδικευομενο,εχει ομως 3 επιμελητες οι οποιοι σε θελουν στα χειρουργεια τους αν θελεις) κ νομιζω κ για ν/χ.

τωρα για την χειρουργικη τι να πω.υπαρχει κενη θεση.αυτααααα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πράγματα είναι πάνω-κάτω όπως τα λέει η καλή συνάδελφος (δώσε πολλά χαιρετίσματα σε όλους MPOT).

Εγώ έφυγα από την ορθοπεδική τα Χριστούγεννα λόγω διορισμού στην πλήρη. Η κλινική αυτή τη στιγμή έμεινε χωρίς ειδικευόμενους (προβλέπονται 3 θέσεις) και ως το καλοκαίρι θα έχουν μείνει 3 ειδικοί λόγω συνταξιοδότησης -εκτός αν διοριστεί και κανένας επικουρικός.

Πέρσι έγιναν 620 ορθοπεδικές επεμβάσεις και οι ειδικευόμενοι πήραμε σχεδόν το 100% του τραύματος.

Κοντολογίς, αν πάει κάποιος τώρα, θα έχει μεν πολλή δουλειά, αλλά θα γράψει καμια 200αρια διατροχαντήρια και υποκεφαλικά σαν πρώτος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοντολογίς, αν πάει κάποιος τώρα, θα έχει μεν πολλή δουλειά, αλλά θα γράψει καμια 200αρια διατροχαντήρια και υποκεφαλικά σαν πρώτος

σαν α' βοηθός ή σαν χειρουργός;

και σε πόσο χρόνο θα τα γραψει; σε ενα χρονο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πράγματα είναι πάνω-κάτω όπως τα λέει η καλή συνάδελφος (δώσε πολλά χαιρετίσματα σε όλους MPOT).

Εγώ έφυγα από την ορθοπεδική τα Χριστούγεννα λόγω διορισμού στην πλήρη. Η κλινική αυτή τη στιγμή έμεινε χωρίς ειδικευόμενους (προβλέπονται 3 θέσεις) και ως το καλοκαίρι θα έχουν μείνει 3 ειδικοί λόγω συνταξιοδότησης -εκτός αν διοριστεί και κανένας επικουρικός.

Πέρσι έγιναν 620 ορθοπεδικές επεμβάσεις και οι ειδικευόμενοι πήραμε σχεδόν το 100% του τραύματος.

Κοντολογίς, αν πάει κάποιος τώρα, θα έχει μεν πολλή δουλειά, αλλά θα γράψει καμια 200αρια διατροχαντήρια και υποκεφαλικά σαν πρώτος

θα δωσω :-) καλη συνεχεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα δωσω :-) καλη συνεχεια

πες τους "χαιρετίσματα από τον όχι_πια_ράμματα" emshifty

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα δωσω :-) καλη συνεχεια

πες τους "χαιρετίσματα από τον όχι_πια_ράμματα" emshifty

μετα απο 3 χρονια ολοι μαζι στο νησι και μονο : οχι_πια_.... ,να πω θα καταλαβουν απο ποιον ειναι ^_^

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοντολογίς, αν πάει κάποιος τώρα, θα έχει μεν πολλή δουλειά, αλλά θα γράψει καμια 200αρια διατροχαντήρια και υποκεφαλικά σαν πρώτος

σαν α' βοηθός ή σαν χειρουργός;

και σε πόσο χρόνο θα τα γραψει; σε ενα χρονο;

Σαν χειρουργός, άνετα μέσα σε έναν χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Από φίλη που ήταν εκεί πολύ πρόσφατα:

Δεν ισχύουν πλέον τα παραπάνω (αν ίσχυαν ποτέ).

Αεροπορικά και ακτοπλοικά εισιτήρια τα ακριβότερα στην Ελλάδα.

Ενοίκια ακριβά για τα μικρά διαμερίσματα που ψάχνει ένας ειδικευόμενος.

Τιμές στα πάντα ακριβότερες π.χ. σουβλάκι από 2,5 ευρώ και πάνω.

Φοβερή υγρασία (νησί). Απαιτεί θέρμανση που κοστίζει.

Χάλια ζωή το χειμώνα, καλύτερα 3 μήνες το καλοκαίρι (αλλά μη φανταστείτε τίποτα σοβαρό, και τουρίστες βλέπουν πλεόν με το κυάλι).

Επίπεδο σαν νοσοκομείο χάλια, εκπαίδευση μηδέν, τα περί χειρουργείων εκεί μύθος, δε θα βγάλετε ούτε ελιά, για λαντζέρηδες ψάχνουν όπως σε όλα τα επαρχιακά νοσοκομεία, ούτε χειρουργεία άλλων ειδικοτήτων παίζουν.

Επαρχιακή βλαχονοοτροπία και κουτσομπολίστικη καφρίλα αντίθετα παίζει μπόλικη.

Με λίγα λόγια, αν δεν είστε ντόπιοι, μην πλησιάσετε ούτε για το γενικό κομμάτι ειδικότητας. Δεν αξίζει με τίποτα. Και μην παρασύρεστε από αυτά που γράφουν ή λένε κάποιοι για να εξυπηρετήσουν άλλους ή τον εαυτό τους. Πλέον τα περισσότερα νοσοκομεία έχουν πρόβλημα να καλύψουν και τις εφημερίες τους, και πέφτει πολύ παραμύθι. Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι μέχρι που θα φτάσει ο ξεπεσμός του ιατρικού σώματος, όταν παραπληροφορούμε συνειδητά προκειμένου να κάνουμε την δουλίτσα μας (ή την δουλίτσα άλλων), ήτοι να μοιραστεί η δουλειά και κυρίως οι εφημερίες.

Τα ίδια έγραφαν εδώ για θέσεις Χειρουργικής αντίστοιχου μεγέθους νησιού, και όταν πήγα εκεί στο μήνα του αγροτικού, απλώς συνέχισα το αγροτικό μου (είχα παράλληλα τον διορισμό μου στο ίδιο νοσοκομείο για 2 χρόνια Χειρουργικής και εγώ διάλεξα -σοφά πιστεύω- να συνεχίσω το αγροτικό μου απ' το να βγάζω την λάντζα των ντόπιων).

Οι εντυπώσεις μου αντίστοιχες με του προηγούμενου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.