Jump to content

Ειδικευόμενοι και ηλεκτρονική συνταγογράφηση... (;;)


anasMZ

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους,

Θα 'θελα να ρωτήσω, σαν Ειδικευόμενοι,

μπορούμε να συνταγογραφούμε, αναφέροντας "Αντιγραφή Συνταγής Ειδικού τάδε"... ;;

Κι αν είναι έτσι,

το αντίστοιχο plafon, για ένα maximum ετήσιο ποσό συνταγογραφηθέντων φαρμάκων, πώς ρυθμίζεται ;;

Δηλαδή, με απλά λόγια,

υπάρχει ρίσκο, να "χρεωθούμε" με ακριβά φάρμακα, που μας λέει να γράψουμε ο Επιμελητής μας -και ο οποίος, κλασσικά, "δεν είναι εξοικειωμένος" με το σύστημα... ;;

Σας ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα φάρμακα που γράφεις με τον κωδικό σου τα χρεώνεσαι στο δικό σου το πλαφόν ανεξαρτήτως του ονόματος επιμελητή/καθηγητή που βάζεις στη διάγνωση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ευκαιρία να λέτε πως έχετε πιάσει το πλαφόν σας, ώστε να αναγκάζονται να συνταγογραφούν μόνοι τους.

Φτάνει πια.

Μετά τα εισιτήρια, εξιτήρια, πορείες νόσου, κλείσιμο αρχαίων φακέλων, αλλαγές σε ξεκάρφωτα πελατάκια που εμφανίζονται όποτε θέλουν χωρίς ραντεβού, αναζήτηση ιστοπαθολογικών που χρονίζουν, αναζήτηση τομογραφιών που χρονίζουν, συνταγογράφηση φαρμάκων και εξετάσεων στα βιβλιάρια φίλων-γνωστών-συγγενών-πελατών, ενημερωτικά σημειώματα για σικέ άδειες φίλων-γνωστών-συγγενών-πελατών και άλλες πολλές εργασίες γραμματέως, προϊσταμένης, νοσηλεύτριας, βοηθού θαλάμου, τραπεζοκόμου, τραυματιοφορέα, οδηγού, κλητήρα κτλ που δεν χρειάζεται να αναφέρω γιατί τις γνωρίζετε όλοι, ήλθε η ώρα να βρουν και οι ειδικευόμενοι λίγο χρόνο μέσα στη μέρα για να κάνουν επιτέλους αυτό για το οποίο βρίσκονται πραγματικά στη θέση τους:

Να εκπαιδευτούν στην ιατρική τους ειδικότητα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ευκαιρία να λέτε πως έχετε πιάσει το πλαφόν σας, ώστε να αναγκάζονται να συνταγογραφούν μόνοι τους.

Φτάνει πια.

Μετά τα εισιτήρια, εξιτήρια, πορείες νόσου, κλείσιμο αρχαίων φακέλων, αλλαγές σε ξεκάρφωτα πελατάκια που εμφανίζονται όποτε θέλουν χωρίς ραντεβού, αναζήτηση ιστοπαθολογικών που χρονίζουν, αναζήτηση τομογραφιών που χρονίζουν, συνταγογράφηση φαρμάκων και εξετάσεων στα βιβλιάρια φίλων-γνωστών-συγγενών-πελατών, ενημερωτικά σημειώματα για σικέ άδειες φίλων-γνωστών-συγγενών-πελατών και άλλες πολλές εργασίες γραμματέως, προϊσταμένης, νοσηλεύτριας, βοηθού θαλάμου, τραπεζοκόμου, τραυματιοφορέα, οδηγού, κλητήρα κτλ που δεν χρειάζεται να αναφέρω γιατί τις γνωρίζετε όλοι, ήλθε η ώρα να βρουν και οι ειδικευόμενοι λίγο χρόνο μέσα στη μέρα για να κάνουν επιτέλους αυτό για το οποίο βρίσκονται πραγματικά στη θέση τους:

Να εκπαιδευτούν στην ιατρική τους ειδικότητα!

Φίλε μου sggjjst, κάποιο διάστημα πριν ξεκινήσω ειδικότητα, ήμουνα της ίδιας φιλοσοφίας και Λογικής...

Όταν όμως, δεν υπάρχει ΚΟΙΝΟ μέτωπο διεκδίκησης, από την πλευρά ΟΛΩΝ των συνειδικευομένων σου,

τότε η "μπουλντόζα" του ΕΣΥ σε ισοπεδώνει...

Αυτή τη στιγμή, είναι φορές, που σχεδόν δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου, about my total compliance to the rules.... emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα φάρμακα που γράφεις με τον κωδικό σου τα χρεώνεσαι στο δικό σου το πλαφόν ανεξαρτήτως του ονόματος επιμελητή/καθηγητή που βάζεις στη διάγνωση..

Παρόλα αυτά, δύσκολο να πείς ότι : "Έχω ξεπεράσει το πλαφόν μου"...

Κι αυτό γιατί, το μηνιαίο μου φλαφόν, για Συνταγογράφηση, ως "άνευ ειδικότητας" είναι περίπου 2500 ευρώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα φάρμακα που γράφεις με τον κωδικό σου τα χρεώνεσαι στο δικό σου το πλαφόν ανεξαρτήτως του ονόματος επιμελητή/καθηγητή που βάζεις στη διάγνωση..

Παρόλα αυτά, στο τελικό έντυπο που προκύπτει, αν δεν κάνω λάθος, ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ αναφορά, στο ότι πρόκειται για "Αντιγραφή αγωγής",

οπότε προκύπτει ότι,

εμείς, άσχετα αν είμαστε ανειδίκευτοι, συνταγογραφούμε Αξονικές/Μαγνητικές και (ενδεχομένως) και πανάκριβα φάρμακα -πχ. Ιντερφερόνες κλπ... empolice empolice

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην συνταγή μπορεί να φαίνεται η γνωμάτευση ειδικού, αλλά η αξία του φαρμάκου μετράει στο δικό σου πλαφόν.

Όσοι κάναμε αγροτικό έχουμε μεγαλύτερο πλαφόν, αλλά όχι αρκετό για να συνταγογραφήσω π.χ τις προάλλες συσκευασία 10 ενέσεων Innohep αξίας 90€, τις οποίες ακατανόητα (κατ΄εμέ) δεν ήθελε-είχε διάθεση να συνταγογραφήσει αγγειοχειρουργός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ευκαιρία να λέτε πως έχετε πιάσει το πλαφόν σας, ώστε να αναγκάζονται να συνταγογραφούν μόνοι τους.

Και τοτε ειναι που μετα χαρας σου δινουν τους κωδικους τους να συνταγογραφησεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ευκαιρία να λέτε πως έχετε πιάσει το πλαφόν σας, ώστε να αναγκάζονται να συνταγογραφούν μόνοι τους.

Και τοτε ειναι που μετα χαρας σου δινουν τους κωδικους τους να συνταγογραφησεις...

Ναι αλλά μπορείς να ανταπαντήσεις, δήθεν αθώα "Τώρα που θα μου δώσετε τους κωδικούς σας, μου επιτρέπετε να γράψω με αυτούς και κάτι μαγνητικούλες στις θειες μου και στις γιαγιάδες μου που με έχουν πρήξει?". Μπορεί και να τους ξεφορτωθείς, δεν χάνεις τίποτα...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιστορία με το πλαφόν είναι το θέατρο του παραλόγου. Ας ελπίσουμε οτι θα το αποσύρουν σύντομα ή έστω να κάνουν κάποια βιώσιμη τροποποίηση γιατί το Μάρτιο το πρόβλημα θα είναι πολύ μεγαλύτερο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα φάρμακα που γράφεις με τον κωδικό σου τα χρεώνεσαι στο δικό σου το πλαφόν ανεξαρτήτως του ονόματος επιμελητή/καθηγητή που βάζεις στη διάγνωση..

Παρόλα αυτά, δύσκολο να πείς ότι : "Έχω ξεπεράσει το πλαφόν μου"...

Κι αυτό γιατί, το μηνιαίο μου φλαφόν, για Συνταγογράφηση, ως "άνευ ειδικότητας" είναι περίπου 2500 ευρώ...

εμενα ειναι 200 ευρω το πλαφον οποτε ειναι πολυ ευκολο να πω οτι ξεπερασα το πλαφον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ευκαιρία να λέτε πως έχετε πιάσει το πλαφόν σας, ώστε να αναγκάζονται να συνταγογραφούν μόνοι τους.

Και τοτε ειναι που μετα χαρας σου δινουν τους κωδικους τους να συνταγογραφησεις...

Ναι αλλά μπορείς να ανταπαντήσεις, δήθεν αθώα "Τώρα που θα μου δώσετε τους κωδικούς σας, μου επιτρέπετε να γράψω με αυτούς και κάτι μαγνητικούλες στις θειες μου και στις γιαγιάδες μου που με έχουν πρήξει?". Μπορεί και να τους ξεφορτωθείς, δεν χάνεις τίποτα... :)

Of course, no my dear... emrasta

Γιατί, ναι μεν θα βγάζεις όλη τη λάντζα, και θα κατεβάζεις (από μέσα σου) τα "καντηλάκια" σου, όταν το σύστημα μπλοκάρει,

αλλά,

το τελικό έντυπο (στο όνομα του Επιμελητή σου) που θα έχεις κάνει εκτύπωση,

θα πρέπει να φέρει τη σφραγίδα του και την υπογραφή του...

Άρα, έχει κάθε δικαίωμα τελικής επιλογής, ως προς το τί θα υπογράψει τελικά...... emsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα φάρμακα που γράφεις με τον κωδικό σου τα χρεώνεσαι στο δικό σου το πλαφόν ανεξαρτήτως του ονόματος επιμελητή/καθηγητή που βάζεις στη διάγνωση..

Παρόλα αυτά, δύσκολο να πείς ότι : "Έχω ξεπεράσει το πλαφόν μου"...

Κι αυτό γιατί, το μηνιαίο μου φλαφόν, για Συνταγογράφηση, ως "άνευ ειδικότητας" είναι περίπου 2500 ευρώ...

εμενα ειναι 200 ευρω το πλαφον οποτε ειναι πολυ ευκολο να πω οτι ξεπερασα το πλαφον.

Τί ειδικότητα κάνεις ;;

Για όλους τους συναδέλφους, (εν γένει) παθολογικής ειδικότητας, που δηλώνονται στο Σύστημα για συνταγογράφηση από "Εξωτερικό Ιατρείο του τάδε Γ.Ν.",

το αντίστοιχο πλαφόν, είναι στα 2500 χιλιάρικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλα αυτά, δύσκολο να πείς ότι : "Έχω ξεπεράσει το πλαφόν μου"...

Κι αυτό γιατί, το μηνιαίο μου φλαφόν, για Συνταγογράφηση, ως "άνευ ειδικότητας" είναι περίπου 2500 ευρώ...

εμενα ειναι 200 ευρω το πλαφον οποτε ειναι πολυ ευκολο να πω οτι ξεπερασα το πλαφον.

Τί ειδικότητα κάνεις ;;

Για όλους τους συναδέλφους, (εν γένει) παθολογικής ειδικότητας, που δηλώνονται στο Σύστημα για συνταγογράφηση από "Εξωτερικό Ιατρείο του τάδε Γ.Ν.",

το αντίστοιχο πλαφόν, είναι στα 2500 χιλιάρικα...

παιδιατρικη.

και εχω στειλει και e-mail.

αλλα στα @#$#@# μου. δεν μπορουμε, δεν γραφουμε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΗΔΙΚΑ

Περιορισμοί στην Ηλεκτρονική Συνταγογράφηση για τους αγροτικούς ιατρούς, ιατρούς άνευ ειδικότητας και ειδικευόμενους.

Σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 8-2-2017 στο σύστημα της Ηλεκτρονικής Συνταγογράφησης εφαρμόστηκαν περιορισμοί για τους αγροτικούς ιατρούς, τους ιατρούς άνευ ειδικότητας και τους ειδικευόμενους ιατρούς, σύμφωνα με το έγγραφο του ΕΟΠΥΥ με αρ.πρωτ. ΔΒ4Γ/Γ23/241/οικ.15583/29-4-2015, σε συνέχεια του ΦΕΚ 3677/Β/31-12-2014 (υπουργική απόφαση Γ3γ/105023/22-12-2014). Βρείτε εδώ το έγγραφο του ΕΟΠΥΥ και το ΦΕΚ.

Αναλυτική περιγραφή

Εάν ο ιατρός είναι αγροτικός, τότε:

  Μπορεί να καταχωρεί απλές συνταγές με Ποσότητα φαρμάκου έως 1 τεμάχιο.

  Προκειμένου να καταχωρήσει συνταγή για Χρόνια Πάθηση, δηλαδή Θεραπεία Μηνός, Θεραπεία Δίμηνη και Επαναλαμβανόμενες συνταγές (έως και τρίμηνες), θα πρέπει να δηλώσει στο σύστημα την ύπαρξη Γνωμάτευσης από ιατρό ειδικότητας.

  Εάν έχει καθοριστεί Χρόνια πάθηση (δηλαδή Θεραπεία Μηνός, Θεραπεία Διμήνου και Επαναλαμβανόμενες έως και τρίμηνες συνταγές), τότε η Ποσότητα φαρμάκου καθορίζεται ως συνήθως, δηλαδή από 1 έως 10 τεμάχια.

  Εάν έχει καθοριστεί ότι η συνταγή περιέχει Μονοδοσικά φάρμακα, τότε η Ποσότητα φαρμάκου καθορίζεται ως συνήθως, δηλαδή από 1 έως 120 τεμάχια.

Εάν ο ιατρός είναι άνευ ειδικότητας, τότε:

 Μπορεί να καταχωρεί απλές συνταγές με Ποσότητα φαρμάκου έως 1 τεμάχιο.

 Προκειμένου να καταχωρήσει συνταγή για Χρόνια Πάθηση, δηλαδή Θεραπεία Μηνός, Θεραπεία Δίμηνη και Επαναλαμβανόμενες συνταγές (έως και τρίμηνες), θα πρέπει να δηλώσει στο σύστημα την ύπαρξη Γνωμάτευσης από ιατρό ειδικότητας.

  Εάν έχει καθοριστεί Χρόνια πάθηση (δηλαδή Θεραπεία Μηνός, Θεραπεία Διμήνου και Επαναλαμβανόμενες έως και τρίμηνες συνταγές), τότε η Ποσότητα φαρμάκου καθορίζεται ως συνήθως, δηλαδή από 1 έως 10 τεμάχια.

 Εάν έχει καθοριστεί ότι η συνταγή περιέχει Μονοδοσικά φάρμακα, τότε η Ποσότητα φαρμάκου καθορίζεται ως συνήθως, δηλαδή από 1 έως 120 τεμάχια.

Εάν ο ιατρός είναι ειδικευόμενος, τότε:

 Μπορεί να καταχωρεί απλές συνταγές με Ποσότητα φαρμάκου έως 1 τεμάχιο.

 Προκειμένου να καταχωρήσει συνταγή για Θεραπεία Μηνός, θα πρέπει να δηλώσει στο σύστημα την ύπαρξη Γνωμάτευσης από ιατρό ειδικότητας.

 Δεν έχει τη δυνατότητα έκδοσης συνταγής για Θεραπεία Δίμηνη ή Επαναλαμβανόμενης συνταγής.

 Εάν έχει καθοριστεί Χρόνια πάθηση (δηλαδή Θεραπεία Μηνός), τότε η Ποσότητα φαρμάκου καθορίζεται ως συνήθως, δηλαδή από 1 έως 10 τεμάχια.

Οι παραπάνω περιορισμοί ισχύουν για συνταγές ασφαλισμένων του ΕΟΠΥΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.