Jump to content

ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΤΟ 251 ΓΝΑ


giorgakis glikas

Recommended Posts

προς ενημέρωση των συναδέλφων που θέλουν να κάνουν εκεί ειδικότητα.

- Το κλίμα είναι πολύ άσχημο
- δε δίνουν χειρουργεία και χρόνους ούτε καν στους τριτοετείς τους
- κανένας εκπαιδευτικός προσανατολισμός
- και οι παραιτήσεις δίνουν και παίρνουν. Προσφάτως μέρχι ΚΑΙ οι ΔΙΚΟΙ τους ειδικευόμενοι προσπαθούν να το αποφύγουν κάνοντας ειδικότητα στο εξωτερικό ή παίρνοντας ειδικότητα σε επαρχειακά στρατιωτικά και μη.
- τελειώνοντας ζήτησα από το διευθυντη χαρτί ευδόκιμης και του ειπα ότι το χρειάζομαι αμεσα (μπούρδες δηλαδή για να δω τι θα κάνει) και το υπέγραψε μετα από τρεις μέρες μετά από πολλά τηλέφωνα που του έκανα.

Οτι άλλο θέλετε να ρωτήσετε , στη διάθεσή σας.
Οποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να περάσει και ο ίδιος μια βόλτα και να ρωτήσει και να δει ώστε να μου δώσει δίκιο η άδικο. Μπορεί επίσης να ρωτήσει και τους ίδιους τους στρατιωτικούς που τώρα συνεχίζουν την ειδίκευσή τους στα μεγάλα αθηναικά νοσοκομεία, πχ Γεννηματάς Λαικό Ιπποκράτιο κτλ.


Καλό θα ήταν να κάνουμε μια συλογική προσπάθεια και να μιλάμε για τα νοσοκομεία από τα οποία περάσαμε ώστε να βοηθούμε και τους νεότερους. Και επίσης είναι κρίμα άτομα σα τους γιατρούς του γνα να βρίσκουν ειδικευόμενους- δούλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μ.....τι μ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ok....i got it....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς ενημέρωση των συναδέλφων που θέλουν να κάνουν εκεί ειδικότητα.

- Το κλίμα είναι πολύ άσχημο

- δε δίνουν χειρουργεία και χρόνους ούτε καν στους τριτοετείς τους

- κανένας εκπαιδευτικός προσανατολισμός

- και οι παραιτήσεις δίνουν και παίρνουν. Προσφάτως μέρχι ΚΑΙ οι ΔΙΚΟΙ τους ειδικευόμενοι προσπαθούν να το αποφύγουν κάνοντας ειδικότητα στο εξωτερικό ή παίρνοντας ειδικότητα σε επαρχειακά στρατιωτικά και μη.

- τελειώνοντας ζήτησα από το διευθυντη χαρτί ευδόκιμης και του ειπα ότι το χρειάζομαι αμεσα (μπούρδες δηλαδή για να δω τι θα κάνει) και το υπέγραψε μετα από τρεις μέρες μετά από πολλά τηλέφωνα που του έκανα.

Οτι άλλο θέλετε να ρωτήσετε , στη διάθεσή σας.

Οποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να περάσει και ο ίδιος μια βόλτα και να ρωτήσει και να δει ώστε να μου δώσει δίκιο η άδικο. Μπορεί επίσης να ρωτήσει και τους ίδιους τους στρατιωτικούς που τώρα συνεχίζουν την ειδίκευσή τους στα μεγάλα αθηναικά νοσοκομεία, πχ Γεννηματάς Λαικό Ιπποκράτιο κτλ.

Καλό θα ήταν να κάνουμε μια συλογική προσπάθεια και να μιλάμε για τα νοσοκομεία από τα οποία περάσαμε ώστε να βοηθούμε και τους νεότερους. Και επίσης είναι κρίμα άτομα σα τους γιατρούς του γνα να βρίσκουν ειδικευόμενους- δούλους.

κάποια βλακεία έκανα και έσβησα το πρώτο αρθρο. αν μπορεί ο διαχειριστής να το φτιαξει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και για να προλάβω την απορία κάποιων,

''μα γιατί δεν παραιτήθηκες'',

δεν παραιτήθηκα, διότι έκανα μόνο ένα χρόνο εκεί και γιατί θα έχανα τη σειρά για το δεύτερο τμήμα αν αργούσα την ευδόκιμη κατά ένα εξάμηνο, που θα μου έπαιρνε ο διορισμός σε άλλο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό θα ήταν να κάνουμε μια συλογική προσπάθεια και να μιλάμε για τα νοσοκομεία από τα οποία περάσαμε ώστε να βοηθούμε και τους νεότερους. Και επίσης είναι κρίμα άτομα σα τους γιατρούς του γνα να βρίσκουν ειδικευόμενους- δούλους.

Αυτό είναι μια καλή και χρήσιμη ιδέα.

Να πω κι εγώ τότε την εμπειρία μου.

Γενική Χειρουργική στο ΓΝ Αγρινίου, 2004-2005, πολλά χειρουργεία (κυρίως κήλες, σκωληκοειδεκτομές, χολοκυστεκτομές, αλλά και επείγοντα με βαριά τροχαία, διατρήσεις πεπτικού έλκους, λίγα ογκολογικής φύσεως), άπειρα χειρουργεία στους ειδικευόμενους σαν πρώτοι χειρουργοί και από την αρχή μάλιστα της ειδικότητας (όρεξη να έχετε...), ζόρικες εφημερίες όπου φυσικά είστε μόνοι, καλό κλίμα μεταξύ των ειδικευόμενων της Κλινικής αλλά και γενικά με τους υπόλοιπους γιατρούς του Νοσοκομείου, οι επιμελητές σε γενικές γραμμές καλοί και φιλικοί, εκτός από το Διευθυντή που είναι από τους πιο δύστροπους που θα γνωρίσετε στη ζωή σας (αλλά δίνει όλα του τα χειρουργεία στους ειδικευόμενους, απαιτεί όμως πολύ γερό στομάχι για να μπαίνεις μαζί του, επίσης φ α ν α τ ι κ ό ς αντικαπνιστής σε σημείο που να δημιουργεί προβλήματα), οι νοσηλεύτριες της Κλινικής γενικά είναι αστέρια και πολύ συνεργάσιμες. Δεν νομίζω να ξέχασα τίποτα σημαντικό, ήμουν εκεί πριν 9 χρόνια και δεν ήμουν καν ντόπιος (Σαλονικιός που την πρώτη μέρα έψαχνε στο χάρτη που διάολο πέφτει αυτό το Αγρίνιο....)

Γενικά συνιστάται με τα 1000, αρκεί να το πάρεις απόφαση πως τα καντήλια που θα ακούσεις μέσα σε μια μέρα από το Διευθυντή για ψύλλου πήδημα δεν θα τα ακούσεις συνολικά στην υπόλοιπη ζωή σου. Θα πάρεις αν έχεις όρεξη όμως πραγματικά εκατοντάδες χειρουργεία στα χέρια μέσα σε 1 χρόνο. Επαναλαμβάνω πως έχει κάποια χρόνια που τελείωσα αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει και πάρα πολλά πράγματα.

Edit: Σημαντική πληροφορία - οι Αγρινιώτες ειδικευόμενοι δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να κάτσουν να κάνουν εφημερία το Σάββατο ή την Κυριακή που παίζει εντός έδρας ο Παναιτωλικός, γιατί θέλουν να πάνε στο γήπεδο. Αυτές είναι οι μέρες που παίρνουν την εφημερία "οι ξένοι" :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το 251 ΓΝΑ αποκόμισα κ εγώ τις χειρότερες εντυπώσεις. Παραιτήθηκα μετα τον πρώτο χρόνο της ειδικότητας, γιατί δεν είχα βάλει ούτε ενα ράμμα. Και να πω ότι δεν το κυνηγούσα τις ευκαιρίες.... Θεωρώ πως το υπουργείο υγείας πρέπει να τους αφαιρέσει τις θέσεις ειδικότητας. Δεν αξίζουν ούτε εναν ειδικευόμενο γιατί απλά ψάχνουν σκλάβους για να υπηρετούν τα πελατάκια τους. Όποιος ενδιαφέρεται για γενική χειρουργική να επιλέξει τον Α.Σαββα. Εκεί τα πράγματα αλλάζουν άρδην. Αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

και κάτι ακόμα

Και να πω ότι δεν το κυνηγούσα τις ευκαιρίες....

συνάδελφε, τι ευκαιρίες να κυνηγήσεις? Τους στρατιωτικούς τους κρατάνε για χειρουργεία μέρχι τις 11 το βράδυ για να κάνουν την υψηλή επιστήμη τους. Σκέψου δηλαδή να σε διατάζουν να κάνεις 8 εφημερίες το μήνα χωρίς ρεπώ και τις υπόλοιπες να κάθεσαι ως αργά το βράδυ για να βάλει ο κάθε μη πω τώρα , το πελατάκι του. Και είναι τόσο αφιλότιμοι οι επιμελητές που δε σου δίνουν ούτε ράμμα και στη λένε και από πάνω με μαλακίες του τύπου

''Καμιά παρέμβαση στον ασθενή μου αν δε το ξέρω εγώ!''

Βέβαια η μόνη παρέμβαση που κάνουν οι ίδιοι είναι να ρυθμίζουν ισοζύγια, να αναρρωτιούνται αν θα βάλλουν 2 ή 3 κάλια στον ορό κτλ κτλ κτλ.

Το ότι ορισμένοι κανουν τη χολοκυστεκτομή σε 3 ωρες ( είναι αλήθεια αυτό) είναι αδιάφορο.

Γιατί όπως διατείνονται, τα ευκολα περιστατικά πάνε στα ιδιωτικά και τους καθηγητάδες των πανεπιστημιακών. Για τα δύσκολα ειναι το FErry Ultra και το 251 ΓΝΑ.

Θεωρώ πως το υπουργείο υγείας πρέπει να τους αφαιρέσει τις θέσεις ειδικότητας

Ϊσως πρέπει να μιλήσουμε με το υπουργείο για το θέμα αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.