Jump to content

Ας πέσουν οι μάσκες...


Recommended Posts

Ώρα να πέσουν οι μάσκες.... B)

emstar Τι είχατε ντυθεί σε παλίοτερες απόκριες???? emstar

Μήπως emafro

ή μήπως emarabia

ή :cool10:

ή emcat

ή emalien

ή ....

Ήταν πετυχημένη η στολή ή είσασταν για τις :splats: !!!

αααααααααα και για να μη ξεχάσω...τι σκοπεύετε να ντυθείτε φέτος???? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαριζα...με το καρναβαλι μας εχει λιγο πρηξει...

Αλλα παρολα αυτα επειδη εχω λαβει μερος σε πολλα καρναβαλια, εχω ντυθει

1) Στο γκρουπ grease το 98 στην Πατρα

2) Χανουμισα το 99 παλι στην Πατρα

3) Προβατο το 2000 στην Ξανθη (με το γκρουπ των φοιτητων)

4) Στην Αθηνα το 2001 και 2002 τιποτα

5) Στα Γιαννενα το 2003 με μια μπλε περουκα και κατι γυαλια μπλε επισης ηταν η καλυτερη μεταμφιεση (παραδοξως κανεις δεν με γνωριζε :blink: )

Κατα καιρους εχω ντυθει και σπανιολα, υπηρετρια, μαυρη, κινεζα (αλλα αυτα στο δημοτικο,πιανονται; :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως κατεξοχήν Πατρινός,από στολές άλλο τίποτα!!!!

Τι ζορό ?(κλασσικά)

Τι καουμπόης (καθόλου κλασσικά,ε?)

Τι ιππότης (δεν μου πάει)

Τι ο εαυτός μου

Και τέλος το επίσης πολύ κλασσικό (το σταμάτησα πλέον) μποξεράκι-κολάν!Μιλάμε για συνδυασμούς,όχι αστεία!

Γυναίκα δεν ντύνομαι!Φοβάμαι τα κουσούρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η καλύτερη στολή μου ήταν στη στ' δημοτικού σε πάρτυ μασκέ: Σαρλώ με ρούχα δικά μου και επιμέλεια μακιγιάζ-μουστακίου από τη μανούλα. Απολογισμός: κέρδισα το βραβείο καλύτερης στολής (1 κομπιουτεράκι :lol: που είναι και αυτό που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα!! :wacko: )

Από κει και μετά και επειδή γενικά οι απόκριες δεν είναι και η καλύτερη εποχή μου, δεν ξαναντύθηκα. Μέχρι πέρυσι που πήγα στο καρναβάλι της Βενετίας και 2 φορές έκανα face-painting (ήμουν η μόνη γάτα σε όλη την πόλη!!!! :wacko: ) και μια φορά έβαλα μια βελούδινη κάπα με τη γνωστή λευκή περούκα και τη μάσκα-με-ματσούκι-για-να-την-κρατάς. Κι από κάτω φαινόντουσαν βέβαια τα άρβυλα αλλά δε μας νοιάζει.

Μιλάμε για τρομερή επιτυχία!!! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτο αποκριάτικο πάρτυ και πάρτυ γενεθλιών...έκλεινα τα 2...εγώ ντυμένη μπαλαρίνα με ένα κόκκινο φορεματάκι , που είχε κουδουνάκια πάνω , προσπαθώ να σβήσω τα κεράκια αλλά δεν...βασικά μου έκαναν λαδιά και πήραν απο αυτά που ξαν'ανάβουν...εεε δε μπορούσα και ο μπαμπάς μου άρχισε να με κοροιδεύει..."δεν έφαγες το φαγητό σου σήμερα???" και διάφορα τέτοια...εεε πάω και εγώ μπροστά απο τη τούρτα...κάθομαι κάτω και emcry ...λέτε να μου έμεινε κανένα απωθημένο??? :P:P:P

Μετά ακολούθησαν κάτι άλλες...κλόουν emclown1 ...πειρατής B) ...κινέζα :rolleyes: ...μαζορέτα...κτλ...

1ο έτος Πάτρα--->group...(δε θυμάμαι νούμερο) Ιπτάμενοι πίκατσου... :splats::splats: :splats: ντάξ το ξέρω οτι είμασταν για ντομάτες...που να μας βλέπατε κιόλας... :lol::lol::lol:

2ο έτος Πάτρα---->group...(πάλι δε θυμάμαι το νούμερο) Μικι και Μίνι DISNEYLAND

3ο έτος Πάτρα----->group...(γμτ δε θυμάμαι... :P ) Μοnroe εν taxi απο τη διαφήμιση με το C3...ναι ναι ήμουν μια μελαχροινή Monroe... :splats::splats:

Και φέεεεεεεεεεεεετος--------->Η μαφία ξαναχτυπά!!! embluesbrother

:wub::wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παπαρουνα οταν ημουν πολυ μικρη

αμαζονα

μαθητρια με μπλε ποδια κτλ κτλ

σπανιολα

cowgirl

αρχαια ελληνιδα...ολη η ταξη την ειχε δει ετσι...αμερικανακια με αθλητικα και χλαμυδες...το θεμα ειναι οτι αυτο γινοταν μονο στο σχολειο και μας κοιταγαν καλα καλα στο δρομο να κυκλοφορουμε με σεντονια και στεφανια στο κεφαλι..:D:D:D:D:D

τελειωνοντας το λυκειο επρεπε να κανουμε μια χορογραφια ως ταξη οποτε ειπαμε να χορεψουμε το τραγουδι απο το εργο "chicago" και βαλαμε στολες στυλ 50's

:):):):)emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολοι λιγο ή πολυ λογω περιστασεων μασκαρευομαστε...μπορει να μην ειναι μια ενδυμασια,ενα κουστουμι .....ειναι ομως μια προσωπικη μασκα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν από τις καρναβαλικές αμφιέσεις της παιδικής μου ηλικίας , θυμάμαι ελάχιστα….μασκαρευόμουν ? Δε μασκαρευόμουν ? η γενική ακαθόριστη αίσθηση που έχω είναι ότι δεν πρέπει να ήμουν ικανοποιημένη : κάτι φωτογραφίες με αμφίεση νεράιδας έχω , κάτι με σπανιόλας…πάντως θυμάμαι τον εαυτό μου να ήθελε να ντυθεί καουμπόης ή ινδιάνος …

Για αρκετά χρόνια μέχρι πρόπερσι δεν μασκαρευόμουν και απέφευγα τα μπαλ-μασκέ…

Εντέλει , νιώθω ότι πρόπερσι και πέρσι καρνιβαλίστηκα με επιτυχία:

πρόπερσι αποφασίσαμε με τις κολλητές μου να φτιάξουμε μόνες μας τις στολές .Αγοράσαμε τα υφάσματα και τα αξεσουάρ από την Αιόλου και το Μοναστηράκι. Μασκαρεύτηκα μαύρος φύλαρχος : πήρα μια τεράστια άφρο περούκα , τιγρέ ύφασμα για το φόρεμα ,καφέ χοντρό καλσόν, κοκάλινα περιβραχιόνια και ξύλινα περιδέραια και ….μια καφέ μπογιά. Έβαψα πρόσωπο και χέρια. Φυσικά, δεν με αναγνώρισε κανένας…ίσως , γιαυτό και να το ευχαριστήθηκα πολύ!

Είχε πολλή πλάκα να διασχίζω το κέντρο της Αθήνας με μένα ως αφρικανό στο τιμόνι του αμαξιού και τις φίλες μου συνεπιβάτες ως μεθύστακα μάγκα και ντομάτα ! Μας έβλεπαν από τα γειτονικά αμάξια και γελούσαν!

Τα μόνα πλην είναι ότι : ξέβαφα συνεχώς και λέρωνα όσους με άγγιζαν ( θεέ μου, πόσες άσπρες στολές και πουκάμισα λέρωσα ! ) ενώ όταν καθάρισα τη μπογιά άρχισα να νιώθω το πρόσωπό μου να «καίγεται» και έσπευσα να το «σβήσω» με μπόλικη ενυδατική…άσχημη εμπειρία

Με τα ίδια περίπου υλικά , αλλά προνοώντας για την ενυδατική πριν το βάψιμο του προσώπου, έφτιαξα πέρυσι τη στολή ενός διαβόλου: πήρα κόκκινο σπρέι και έβαψα την άφρο περούκα , αγόρασα μια μαύρη πέρτα, ένα δόρυ και κέρατα διαβόλου για να προεξέχουν από την περούκα. Έβαψα όλο το πρόσωπο κόκκινο με έντονες πράσινες πινελιές γύρω από τα μάτια. Με μαύρο μολύβι έκανα χοντρά τα φρύδια και τα ένωσα…πολύ άσχημη ήμουν, χι,χι,χι….ήταν η φορά που κατάφερα να ξεπεράσω την ασχήμια που έτσι κι αλλιώς περιφέρω…

Καλά ,είχε πλάκα, που μια φίλη μου, θρησκευόμενη , μου ζήτησε να απομακρυνθώ και να μην της μιλάω γιατί της προκαλούσε δυσαρέσκεια το θέαμά μου…

Φέτος….δεν έχω όρεξη να μασκαρευτώ, παρά τις προσπάθειες που έχει καταβάλει εδώ στο φόρουμ μας η Μαρίζα για να μας εμφυσήσει την καρναβαλική διάθεση…μία η εξεταστική, μία η προεκλογική περίοδος, μία ότι οι Απόκριες ήρθαν φέτος νωρίς…

Καλή επιτυχία στη μασκαράτα σ’ όσους τολμήσουν!!! Καλή διασκέδαση!!!

ΥΓ1: Α! μην ξεχάσετε να βάλετε ενυδατική στο πρόσωπο πριν το αποκριάτικο μακιγιάζ ,ΟΚ???

ΥΓ2: έχω μια απορία : γιατί τα αρκετά αγόρια ηλικίας από 18-25 προτιμούν να ντύνονται γυναίκες?

ΥΓ3: μάθατε να χορεύετε το ..τσουτσουκα?? προβλέπεται να είναι το hit των μασκέ πάρτυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Μια και οι αποκριες πλησιαζουν γραψτε παρακατω τι θα ντυθειτε , τι θα θελατε να ντυθειτε (αλλα δεν εχετε το θαρρος να το κανετε) η' δωστε ιδεες για αποκριατικες στολες-μεταμφιεσεις

καποιες απο αυτες μπορει να ειναι....

emafro , emalien , emarabia , embandana , embear , embluesbrother , emchef , emclown1 , emdaisy , emdanielson , emdevil , emdoc , emdonatello , emelephant , emevlogies , emfez , emfish , emjesus , emnative , emmonkey , emosama , empanda , empig , empirate , empolice, emrasta , emshuriken , emsmurf , emsorcereremsuperman και αλλα πολλα ...περιμενω ιδεες :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κολομπίνα κανείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λεπόν ως γνήσια πατρινιά ανέκαθεν μασκαρευόμενη κυκλοφορούσα τέτοιες μέρες (και μόνο). Όταν ήμουν πιτσιρικάκι είχα ντυθεί παπαρούνα, στρουμφίτα, γατούλα, βασίλισσα της νύχτας, ποκαχόντας (μου μοιαζε κιόλας !), πριγκίπισσα. Αυτά ! Τώρα μεγαλώνοντας η συμμετοχή μας στα πατρινά γκρουπ καθιέρωσε το γνωστό μποξεράκι-κολάν σε κάθε καρνάβαλική εμφάνιση, από το θρυλικό tweety μέχρι το χίλιες και μια νύχτες (κι εκεί με κολάν ενεφανίσθει η θρυλική τριάς - ωραία χρόνια). Το πιο ωραίο όμως ήταν πέρυσι που μαζί με άλλες 2 τρελές ντυθήκαμε νοσοκόμες στο πάρτυ της σχολής, με μόνη περιβολή ρόμπα και ζαρτιέρες ! Δοκιμάστε ! Και φθηνό και ποιοτικό και αποτελεσματικό !!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.