Jump to content

Στεριά ή θάλασσα


asteri_asteri

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι 6οετής φοιτήτρια και το καλοκαίρι κατά πάσα πιθανότητα θα ορκιστώ. Έχω αρχίσει αυτό το καιρό να ψάχνω για το αγροτικό, και έχω πελαγώσει είναι η αλήθεια. :/

Χρειάζομαι τη γνώμη σας..

- Αγροτικό σε νησί ή στη στεριά; Πιο δύσκολα στα νησιά, σωστά;

- Μέρη που έχετε δουλέψει εσείς και τα προτείνετε με κλειστά τα μάτια;

Γενικά, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να πάω οπουδήποτε (ντάξει, μην είναι κανένα μέρος ξεχασμένο απ το Θεο).

Κάπου να περάσω καλά και χωρίς άπειρες ώρες δουλειάς. :))))

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί θέλεις να πας αγροτικό βρε κοπελιά ; Τι θα κερδίσεις ; Χρήματα ; Ίσα-ίσα που θα την βγάζεις. Περίπτωση να σου μείνουν κάποια φράγκα υπάρχει μόνο αν πας σε μέρος ξεχασμένο απ' τον Θεό (εκεί δλδ που δεν θέλεις να πας), στο οποίο δεν θα έχει καθόλου ζωή.

Περίπτωση να βγάλεις λεφτά και να κάνεις και τις διακοπές σου δεν υπάρχει, οπότε μένει το αν θέλεις να κάνεις κάπου πληρωμένες διακοπές, έτσι για την εμπειρία.

Πάντως στα νησιά το καλοκαίρι, δεν είναι και τόσο διακοπές το αγροτικό με την δουλειά που έχει...

Άποψή μου, μάζεψε τα και ανηφόρισε κάπου για Βόρεια Ευρώπη και έλα στα νησιά το καλοκαίρι μόνο για διακοπές ή (αν δεν παίζουν φράγκα) πήγαινε σε ένα μέρος ξεχασμένο απ΄τον Θεό όπου θα σου πληρώνουν την διαμονή, μάζεψε κάποια χρήματα, μάθε κάποια γλώσσα (γιατί χρόνο θα έχεις) και κάν' την για "άλλες πολιτείες".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νησί = διακομιδές με πλοίο και βάρκες. Στεριά = διακομιδές με ασθενοφόρο. Εξαρτάται τι θες. Για μένα το δεύτερο είναι λίγο πιο επικίνδυνο. (αν εξαιρέσεις κάτι διακομιδές με 7 μποφορ).

Στη Νάξο ήμουν, πανέμορφο νησί, αλλά τώρα δεν θα στο πρότεινα, καθώς ακούω (πληροφορίες προ εξαμήνου) ότι έχουν μείνει 3 και ο κούκος από αγροτικούς, και όσοι είναι εκεί αλλωνίζουν όλο το νησί (καθώς και γειτονικά μικρά νησάκια) και τους φεύγει το χέρι στη συνταγογράφηση ( για να καλύψει ένας αγροτικός όμορες περιοχές, που στην εποχή μου κάλυπταν 2 και 3 αγροτικοί...).

Δες και ρώτα οπωσδήποτε ποια χωριά θα έχεις ευθύνη, και που θα πρέπει να πηγαίνεις και πληθυσμό κατοίκων (συνταγογράφηση κάθε μέρα σε διαφορετικό χωριό 500 - 1000 κατοικων = ξεπάτωμα σαν γραμματέας και όχι σαν γιατρός... )

Για μενα το αγροτικο σε νησί ήταν καλή εμπειρία, και βοήθησε να ξεκινήσω ιατρικά, ως πρώτο στάδιο μετά το φοιτητή. Αλλά τότε παίρναμε 1500-1800, και μάζεψα και λίγα φράγκα ώστε μετά να την κάνω πιο άνετα έξω . Είδα και πολλά πράγματα. Όπως όλα τα πράγματα στη ζωή, το αγροτικό έχει θετικά και αρνητικά. Εμένα μου την είχε σπάσει πάρα πολύ η απαξιωτική αντιμετώπιση του κόσμου ως "γιατρουδάκια". Και η πολλή συνταγογράφηση.

Η μετανάστευση δεν είναι απλό πράγμα, πρέπει να συνυπάρχουν πολλοί παράγοντες για να την κάνει κανείς εξω. Για αυτό λέω, μπράβο σε όσους κάθονται Ελλάδα και τα καταφέρνουν στο μπάχαλο, και μπράβο και σε όσους φεύγουν και αντέχουν στην ξενιτειά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχοντας κανει αγροτικο και στα δυο που αναφερεις,θα σου ελεγα να αποφυγεις το νησι ειδικα το καλοκαιρι,μιας και μαλλον δεν θα κανεις τις διακοπες που ισως ονειρευεσαι αφου με τους τουριστες που θα εχετε θα πλακωσει πολλη δουλεια και τα μπανια σου θα ειναι λιγα.

με βαση τα κριτηρια λοιπον που θετεις,προτεινω στερια.

τωρα το μερος το ξεχασμενο οπως λες,εσυ το ξερεις αν για παραδειγμα η καταγωγη σου ειναι απο τις φερρες εβρου και εχει εκει κοντα αγροτικο διαθεσιμο χτυπα το αμα εχει που να μεινεις και γλιτωνεις τα εξοδα ετσι διαμονης,ασχετα αν για μενα προσωπικα ειναι τερμα θεου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικό ειναι πλεον υποχρεωτικο για τιτλο ειδικοτητας και θεσεις υπαρχουν πολλες. Τα τελευταια χρονια με τις περικοπές στους μισθους, τα ακριβα καυσιμα, την ιατρικη μεταναστευση η ζητηση ηταν πολυ χαμηλη. Απο την μια πλευρα εισαι τυχερη γιατι θα βρεις θεση ευκολα όπου θελησεις κατι που δεν συνεβαινε στο παρελθον. Απο την αλλη μην περιμενεις να σου μενει πολυς ελεύθερος χρόνος τουλαχιστον στην αρχη που τα περισσοτερα ιατρεια ειναι ακομη ακαλυπτα....πολλα δρομολογια-διακομιδες και πολλες ωρες συνταγογραφησης. Το νησί ειναι σιγουρα πιο ζόρικο καλοκαίρι αλλα θα εχεις περισσοτερες ευκαιριες για extra εισοδημα σε τουριστικές περιοχές. Αναλογα με τις οικονομικές σου δυνατοτητες ψαξε να βρεις ιατρεια/κεντρα υγειας σε χωρια που προσφερουν δωρεαν στεγη ή σπιτι για τον αγροτικο ιατρο με χαμηλο ενοικιο. Ειναι πολλα, ακόμη και σε μεγαλύτερα χωρια πλεον. Κάλη αρχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Πολύς προβληματισμός βρε παιδιά..! Τέλος της φοιτητικής ζωής κ τώρα σκέψεις για το επόμενο βήμα..

Κέντρο υγείας ή Π.Ι.?

Γνώμες για αγροτικό σε Κατερίνη και Κέρκυρα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΟΝΤΑ ΟΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΣΟΥ , ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ .

ΕΠΙΣΗΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΙΚΙΑΖΕΙΣ Κ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ DIESEL ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύς προβληματισμός βρε παιδιά..! Τέλος της φοιτητικής ζωής κ τώρα σκέψεις για το επόμενο βήμα..

Κέντρο υγείας ή Π.Ι.?

Γνώμες για αγροτικό σε Κατερίνη και Κέρκυρα;

Ευχαριστώ!

Τι ακριβώς νομίζεις ότι θα κάνεις στο αγροτικό ? Θα ασκήσεις την Ιατρική ή νομίζεις ότι θα βγάλεις κανά φράγκο ?

Όσον αφορά το 1ο, συνταγογράφος θα είσαι, θα αντιγράφεις τις συνταγες των ειδικών και όσον αφορά το 2ο πιθανόν να χρειαστεί να τσοντάρουν οι δικοί σου, ειδικά αν δεν θα μένεις σε δικό σου σπίτι.

Φιλική συμβουλή: μάθε ξένη γλώσσα καν' τη !

Μην ρίχνεις την αξιοπρέπειά στο σημείο να σε διατάζει ο κάθε ντόπιος μπουρτζόβλαχος που έγινε Διευθυντής από αποθηκάριος επειδή ήταν κομματόσκυλο (πραγματική ιστορία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Κέρκυρα έχει δυο ωραιότατα αγροτικά-επιτομή της λούφας, το Π.Ι. Φυλακών και το Π.Ι. Αεροδρομίου (ειδικά στο πρώτο δεν κάνεις τίποτα), τα οποία όμως αν τα συνδυάσεις με εφημερίες στην παθολογική και χειρουργική κλινική του Νοσοκομείου είναι μια χαρά εμπειρία. Υπάρχουν επίσης δύο αγροτικά, τα οποία δίνουν απόσπαση στην Αιμοδοσία και τη Μ.Τ.Ν. του Νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς, εδώ μας έχουν φτάσει.

Ποιά ακριβώς "καλή σταδιοδρομία" θα έχει με 850€ (950€ σε παραμεθόριο) μισθό και 300€ εφημερίες αν και όταν ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

DrSpiros θενξ για τις πληροφορίες.

"Υπάρχουν επίσης δύο αγροτικά, τα οποία δίνουν απόσπαση στην Αιμοδοσία και τη Μ.Τ.Ν. του Νοσοκομείου." Ποια είναι αυτά τα 2 αγροτικα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.