Jump to content

παραπεμπτικα παρακλινικων εξετασεων


chrishian!

Recommended Posts

  • 1 year later...

Ποιές εξετάσεις έχει στον λογαριασμό σας παιδιά ; Πλέον αυτές μπορείτε να γράψετε.

Αγροτικοί και Ειδικευομενοι κατατάσσονται στους ΑΝΕΥ κατά την ΗΔΙΚΑ, και δικαιούνται να γράφουν συγκεκριμένες εξετάσεις. Κάπου είχε βγει μια οδηγία για το ποιές εξετάσεις μπορείτε να γράψετε.

Μέχρι κάποια φάση, μπορούσαν να γραφτούν σχεδόν τα πάντα με μόνο κίνδυνο να μην μην εκτελεστούν απ΄το εργαστήριο (πολύ σπάνια), τώρα πλέον έχουν πετσοκοπεί αγρίως οι εξετάσεις που μπορεί να γράψει ένας ΑΝΕΥ.

Σε βαθμό παράλογο φυσικά, καθώς:

- δεν είναι δυνατόν ιατρός που ασκεί ΠΦΥ να μην μπορεί να γράψει Μαστογραφίες.

- δεν είναι δυνατόν αγροτικός-ειδικεύομενος να μην μπορεί να γράψει μια Βασική Ιστολογική Εξέταση (το να βγάζεις έναν σπίλο και να τον στέλενεις για Ιστολογική θεωρείται ιατρική πράξη που δεν θα εκτελέσει ένας ειδικ.χειρουργός?).

Κοντολογίς, έχουν μείνει υπέρηχοι και ένα βασικό πακέτο αιματολογικών-βιοχημικών.

Απ' την άλλη, αυτή είναι η γενικότερη τάση. Π.χ θυρεοειδικές πλέον γράφει μόνο ενδοκρινολόγος-παθολόγος.

Συμβαίνουν όμως και απίστευτα, όπως να μην μπορεί να συνταγογραφήσει Ειδικός Χειρουργός ένα Σπινθηρογράφημα...

Αυτά τα ολίγα που έχω συναντήσει εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικα ειδικευομενοι και αγροτικοι μπορουν να γραφουν ηλεκτρονικα παραπεμπτικα παρακλινικων εξετασεων?

ΦΕΚ 35/B/14.01.2015 – Πλαφόν συνταγογράφησης & εκτέλεσης εργαστηριακών εξετάσεων

Τα μέχρι πολύ πρόσφατα ισχύοντα. Αν έχει αλλάξει κάτι, διορθώστε. Ισχύει το ΑΝΕΥ που γράφει ο συνφορουμίτης απο πάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Ανακοίνωση σχετικά με τα όρια συνταγογράφησης ιατρικών πράξεων

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας γνωρίζουμε ότι έχουν τεθεί σε πλήρη εφαρμογή στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης e-prescription τόσο οι μη επιλέξιμες εξετάσεις που δεν σχετίζονται με την ειδικότητα του γιατρού όσο και τα επιτρεπόμενα αριθμητικά όρια ανά ειδικότητα με τα οποία ένας γιατρός μπορεί να παραπέμψει τον ασφαλισμένο του ΕΟΠΥΥ σε ιδιώτη πάροχο, όπως καθορίστηκαν με την υπουργική απόφαση 113385/31-12-2014 (ΦΕΚ Β’/35/14-01-2015).

Διευκρινίζουμε ότι τα συγκεκριμένα αριθμητικά όρια δεν εμποδίζουν τον θεράποντα ιατρό από την παραπομπή για διαγνωστικές εξετάσεις όταν αυτές κρίνονται απαραίτητες, όμως σε αυτή την περίπτωση διενεργούνται δωρεάν μόνο στις δημόσιες δομές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

https://www.ygeianet.gr/images/site/1502/56980_large/anakoinvsh_mhtrvo_giatrvn_12-10-2017.pdf

ΕΟΠΥΥ- παράταση για την πιστοποίηση των γιατρών στο μητρώο του ΕΟΠΥΥ μέχρι και την 31/12/2017 

 

Σας γνωρίζουμε ότι δίνεται παράταση για την πιστοποίηση των γιατρών στο μητρώο του ΕΟΠΥΥ μέχρι και την 31/12/2017, μετά από αυτή την ημερομηνία παραπεμπτικό ή συνταγή που θα έχει εκδοθεί από μη πιστοποιημένο γιατρό δεν θα αποζημιώνεται.

Μέχρι εκείνη την ημερομηνία το μήνυμα που εμφανίζεται: «Ο Συνταγογράφος Ιατρός δεν έχει πιστοποιηθεί στον ΕΚΠΥ» είναι προειδοποιητικό και τα παραπεμπτικά μπορούν να εκτελεστούν κανονικά.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Παιδιά αντιμετωπίζει άλλος πρόβλημα με την πιστοποίηση στον ΕΚΠΥ?  Προσπαθώ να την κάνω στην https://apps.ika.gr/eApplicationDocAuth/registration.xhtml βάζω όλα μου τα στοιχεία και μου λέει δε βρέθηκε ο ιατρός στο αρχείο ΤΣΑΥ. Τη στιγμή που έχω απευθυνθεί στο ΤΣΑΥ και δεν έχω καμία εκκρεμότητα από κει. Μήπως συμπληρώνω κάτι λάθος πχ τον αριθμό τσαυ? και το πεδίο νομαρχία που λέει για την άδεια άσκησης τι φάση? δεν υπάρχουν νομαρχίες! ευχαριστώ εκ των προτέρων έχω απελπιστεί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 9/10/2018 at 5:59 PM, danae_musicmed said:

Παιδιά αντιμετωπίζει άλλος πρόβλημα με την πιστοποίηση στον ΕΚΠΥ?  Προσπαθώ να την κάνω στην https://apps.ika.gr/eApplicationDocAuth/registration.xhtml βάζω όλα μου τα στοιχεία και μου λέει δε βρέθηκε ο ιατρός στο αρχείο ΤΣΑΥ. Τη στιγμή που έχω απευθυνθεί στο ΤΣΑΥ και δεν έχω καμία εκκρεμότητα από κει. Μήπως συμπληρώνω κάτι λάθος πχ τον αριθμό τσαυ? και το πεδίο νομαρχία που λέει για την άδεια άσκησης τι φάση? δεν υπάρχουν νομαρχίες! ευχαριστώ εκ των προτέρων έχω απελπιστεί

 

αντι για νομαρχια βαλε την περιφερεια που εβγαλες την αδεια.

για το αλλο δεν μπορω να βοηθησω. ειχα και εγω ενα θεμα καποια στιγμη που επρεπε να πιστοποιηθουμε παλι. Μου εβγαζε μηνυμα οτι δεν εχω κλειδαριθμο στο taxisnet.

Πραγματι την εποχη που ειχα βγαλει κωδικους για taxisnet δεν χρειαζονταν κλειδαριθμος για να ολοκληρωθει η διαδικασια. Τωρα σε τι τους επηρεαζε αυτο για να πιστοποιηθω, δεν καταλαβα!!! Αναγκαστηκα και περασα μια βολτα απο το μητρωο της εφοριας και ξαναεβγαλα κωδικους παιρνοντας κλειδαριθμο αυτη τη φορα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.