Jump to content

Εξειδίκευση στην Αγγλια - χρειάζεται αναγνώριση;


Ep210

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ξέρει κανεις αν η εξειδικευση χρειάζεται αναγνώριση απο το κεσυ?

έχω τελειώσει οφθαλμολογια στην Ελλάδα και σε λίγο καιρο τελειώνω fellowship στην Παιδο/νεύρο-οφθαλμολογία στην Αγγλία. Σκοπεύω να ανοίξω ιατρειο. Πρέπει να κανω κάποια αναγνώριση στο κεσυ για να κανω χρήση της εξειδίκευσης πχ σε κάρτες, πινακίδες ιατρείου κλπ...; Απ όσο γνωρίζω, ίσως δε γινεται αναγνωριση της υποειδικευσης, εφόσον δεν υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα στην Ελλάδα.

Ευχαριστω πολυ! Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη! Και καλη χρόνια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα, δεν υπάρχουν τόσο εξειδικευμένα εκπαιδευτικά προγράμματα.

Αν τυχόν υπάρχει κάποιο, σε κάποια Ειδικότητα, οι δεσποτικοί δυνάστες εγχώριοι Καθηγητάδες θα σε υποχρεώσουν να επαναλάβεις το course εδώ, στην Ελλάδα, στα Τμήματά τους, συχνά επί πληρωμή και με πολλές αγγαρείες, για να σου υπογράψουν την απόκτηση της συγκεκριμένης Εξειδίκευσης.

Φυσικά, δε θα μάθεις τίποτα καινούργιο, μπορεί να ξεχάσεις κι αυτά που ξέρεις, θα χάσεις χρόνο σε προετοιμασίες Διδακτορικών Διατριβών διαφόρων ανεπρόκοπων συγγενών μελών ΔΕΠ, θα χάσεις χρήμα, θα σε φτύνουν και θα σε υποβιβάζουν συνεχώς.

Δεν αξίζει τον κόπο, κατά τη γνώμη μου.

Αν έχεις τόσο χρόνο, στην Αγγλία, προλαβαίνεις να κάνεις άλλες δύο Εξειδικεύσεις!

Στην ταμπέλα δε θα μπορείς να τις γράψεις, αλλά μέσα στο Ιατρείο σου, μπορείς να κρεμάσεις τα ζηλευτά σου Διπλώματα και Πιστοποιητικά, στα Αγγλικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με συγχωρείτε, αλλά τι εννοείτε ότι κάνατε fellowship στη Παιδο-νευρο- οφθαλμολογία?

Μήπως σημαίνει ότι ήσασταν clinical fellow (non training SpR) σε μονάδα που ειχε παιδονευρο οφραλμολογία?

Που σημαίνει απλά ότι δουλέψατε σε αυτό το κομμάτι της ειδικότητας.

Πόσο καιρο μείνατε εκεί?

Ποσα χειρουργεία κάνατε μόνοι σας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσοι είναι μερικά χρόνια σττην Αγγλία ξέρουν πολύ καλά γιατί ρωτάω.

Απο που κατάλαβες οτι ωρύομαι?

(ενδιαφέρον ότι έπεσες ουρανοκατέβατος στο 3ο σου ποστ με μια πολύ εξειδικευμένη ερώτηση - it makes you wonder)

Εχει διαφορά 2 μήνες locum σε παιδοοφθαλμογιά με clinical fellowship με post CCT fellowship έτσι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είδες το κατάλαβα...

Απλά, άποψή μου είναι, ότι κάθε ιατρική κουβέντα δεν είναι ανάγκη να καταλήγει στο ποιος "την έχει μεγαλύτερη"...

(την εμπειρία στην Αγγλία ή τα χειρουργεία ή τα ποστ στο GM)

Αν κάποιος δηλώσει ότι βλέπει ιδιωτικά παιδάκια στην Ελλάδα χωρίς να το κατέχει πολύ εύκολα θα εκτεθεί...

Σε άλλα θέματα μπορεί μία ταμπέλα να λειτουργεί σαν κράχτης με μικρό ρίσκο όχι όμως σε παιδιατρικούς ασθενείς (με γονείς κλπ)...

Για το τυπικό φαντάζομαι ότι υπάρχει νομικό κενό - όποιος ξέρει ας διαφωτίσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι ευχαριστω παρά πολυ.

Μάλλον συγκλίνουν οι απόψεις ότι δεν γινεται αναγνωριση, εφόσον για το συγκεκριμένο πεδίο δεν υπάρχει αντίστοιχο προγραμμα στην Ελλάδα. Αυτή ήταν και η δική μου εντύπωση. Απλώς βλεπω ότι πολλοί συνάδελφοι αναφέρουν στις κάρτες και ιατρεία τους που εξειδικεύτηκαν στο εξωτερικό - οπότε μάλλον γινεται χωρίς κάποια νομική κάλυψη. Προφανώς το ίδιο ισχύει και με τις ταμπέλες. Μάλλον δε γινεται κάποιος έλεγχος, εκτός κι αν γίνει κάποια καταγγελία μέσω ιατρικού συλλόγου, οπότε βγάζεις τις επίμαχες "φράσεις" και τελειωνεις.

Συμφωνώ και με τους δυο προηγούμενους συναδέλφους, ότι δεν επιτρέπονται επιπολαιότητες σε παιδιατρικους ασθενείς. Ειναι κάποια πεδία, που ευτυχώς δεν μπορείς να το "παίξεις" ειδικός, αν δεν έχεις τα απαραίτητα εφόδια... Πάντως δε νομίζω ότι ειναι αρμοδιότητα των υπολοίπων να κρίνουμε τα βιογραφικά συναδέλφων, αυτο θα έπρεπε να το αναλαμβάνει κάποιο επιςημο όργανο στην Ελλάδα που να αξιολογεί αντικειμενικά τους διαφορων ταχυτήτων τίτλους και εξειδικεύσεις απο το εξωτερικό. Άλλωστε ειναι θέμα χρόνου να "εκτεθεί" απο τους ίδιους τους ασθενείς κάποιος που δηλώνει ειδικός χωρίς να ειναι. Ειδικά στην περίπτωση της Αγγλίας, τα επόμενα χρόνια θα ειναι τέτοια η πληθώρα συναδέλφων που θα επιστρέφουν, που μάλλον θα ειναι αναγκαίο να γινεται αναγνωριση.

παράλειψη μου που δεν έδωσα πληροφορίες για τη θέση που έχω, δε θεώρησα ότι ήταν ουσιώδες, εφόσον άλλο ήταν το θέμα. Ειναι 15μηνο post cct fellowship με desired skill PhD (είχα από Γερμανία στη νευροοφθαλμολογια 3ετες) εφόσον περιλάμβανε και 3/10 sessions clinical research με πρόωρα/νεογνά σε κέντρο με prof of pediatric ophthalmology/ocular motility. Φυσικά είχα και τα ανάλογα χειρουργεία στραβισμου.

Ευχαριστω πολυ για τις σκέψεις σας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.