Jump to content

Το Amazon αδυνατεί να μου στείλει την παραγγελία μου στην Αθήνα...??


anasMZ

Recommended Posts

"" We're sorry. This item can't be shipped to your selected destination. You may either change the shipping address or delete the item from your order. ""

Γειά σας!

Αυτή είναι η ένδειξη, που μου βγάζει στο Amazon, ζητώντας μου ν'αλλάξω διεύθυνση ή την ίδια την παραγγελία...

Νομίζω, πραγματικά, θα άξιζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ να μοιραστούμε την εμπειρία μας, και τα αναπόφευκτα παθήματά/μαθήματά μας, στην προσπάθειά μας για ασφαλείς και ξεκάθαρες συναλλαγές μέσω διαδικτύου,
που αφορούν στην αγορά ιατρικού εξοπλισμού και όχι μόνο...

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την όποια καθοδήγησή σας.. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν είναι πάθημα, το amazon δεν στέλνει ελλάδα όλα τα προϊόντα...

Φίλε μου, ΒΡΗΚΑ ΑΚΡΗ !!!

Λοιπόν, η λέξη κλειδί, δεν είναι απλά amazon,

αλλά amazon.com.uk

Η σελίδα του εγγλέζικου Amazon (και όχι του αμερικάνικου..) είναι σχεδόν (*1) σαν να ψωνίζεις από κάποιο ελληνικό e-shop !!!

(*1) -Σημαντική, but inevitable exception, η μετατροπή του ποσού (λίρες Αγγλίας) σε ευρώ...

Πάντως, ίσως αξίζει να κάνουμε ένα Topic,

σχετικά με όλα τα βασικά χρήσιμα tips για αγορές μέσω internet,

και ειδικά από sites του εξωτερικού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα στις πολλές, κι ακριβές, αγορές μου από το ebay.de και ebay.co.uk

Υπάρχει διπλή εγγύηση επιστροφής χρημάτων, ταχύτητα παράδοσης, φθηνές τιμές, απίθανη ποικιλία προϊόντων.

Πληρώνω με paypal, μέσω Λουξεμβούργου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα στις πολλές, κι ακριβές, αγορές μου από το ebay.de και ebay.co.uk

Υπάρχει διπλή εγγύηση επιστροφής χρημάτων, ταχύτητα παράδοσης, φθηνές τιμές, απίθανη ποικιλία προϊόντων.

Πληρώνω με paypal, μέσω Λουξεμβούργου.

Σ'ευχαριστώ πολύ για το άμεσο feedback σου !!

Είχα διαβάσει ότι, ειδικά για το amazon.de (Γερμανίας),

τα έξοδα αποστολής είναι κάπως πιο τσιμπημένα, συγκριτικά με το Amazon Αγγλίας..

Επίσης, υπάρχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα μεταξύ Paypal και μιας απλής Prepaid card ??

Να 'σαι καλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

anasMZ έκοψες τα εισαγωγικά; έχεις πυρετό;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στις πολλές, κι ακριβές, αγορές μου

χαχαχαχαχχα το ρουφάς το σταριλίκι......

anasMZ, ούτε από το αγγλικό amazon έρχονται όλα τα προϊόντα ελλάδα...εξαρτάται απο προϊόν, πωλητή , κτλ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στις πολλές, κι ακριβές, αγορές μου

χαχαχαχαχχα το ρουφάς το σταριλίκι......

anasMZ, ούτε από το αγγλικό amazon έρχονται όλα τα προϊόντα ελλάδα...εξαρτάται απο προϊόν, πωλητή , κτλ..

Πράγματι, προχωρώντας στη διαδικασία της παραγγελίας,

σε ένα από τα τρία προϊόντα,

μου έβγαλε την ένδειξη, ότι ΔΕΝ είναι εφικτή η αποστολή στη δοθείσα διεύθυνση..

Βέβαια, ήταν ακριβώς το ίδιο προϊόν, και της ίδιας εταιρείας, με αυτό της αμερικάνικης σελίδας του amazon...

Ίσως ο λόγος να ήταν αυτός... emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικά, αν θέλετε κάτι πάρα πολύ (:P) αλλά δεν το στέλνει η amazon ή κάποια άλλη εταιρία στο ελλάντα υπάρχουν κάποιες "προωθητικές εταιρίες" (δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμενη ελληνική ορολογιά για αυτές)

Δηλαδή βάζεις σαν διευθυνση παραλαβής την διεύθυνση που θα πάρεις από την "προωθητική εταιρία" και στη συνέχεια αυτοι σου προωθούν την αγορά σου προφανώς με κάποια εξτρα -συνηθως μικρή- χρέωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικά, αν θέλετε κάτι πάρα πολύ ( :P) αλλά δεν το στέλνει η amazon ή κάποια άλλη εταιρία στο ελλάντα υπάρχουν κάποιες "προωθητικές εταιρίες" (δεν ξέρω αν υπάρχει συγκεκριμενη ελληνική ορολογιά για αυτές)

Δηλαδή βάζεις σαν διευθυνση παραλαβής την διεύθυνση που θα πάρεις από την "προωθητική εταιρία" και στη συνέχεια αυτοι σου προωθούν την αγορά σου προφανώς με κάποια εξτρα -συνηθως μικρή- χρέωση.

Αν και δεν διαφέρει ιδιαίτερα η γκάμα των προϊόντων μεταξύ πχ. amazon.uk και amazon.com (by USA),

παρόλα αυτά,

θα ήταν, νομίζω, πολύ χρήσιμο να μας έδινες κάποιο keyword αναζήτησης (και μετέπειτα επικοινωνίας) τέτοιων διαμεσολαβητικών Εταιρειών..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

google: parcel (ή package) forwarding και θα σου βγαλει μπολικες

Λοιπόν, άκου να δείς πλάκα...

Σήμερα, τελικά, τσεκάρω σ'ένα ντουλάπι που στοιβάζεται η αλληλογραφία της πολυκατοικίας,

και βλέπω έναν ανοιγμένο φάκελο...που ευτυχώς, υπήρχε μέσα το διαπασών που είχα παραγγείλει... emranting

Το σφυράκι, το οποίο παρήγγειλα την ίδια ημερομηνία με το διαπασών, είναι "στο άγνωστο"...

Βέβαια, επειδή η παραγγελία έγινε σε διαφορετικές Εταιρείες, ίσως τελικά, να μου έρθει κάτι από 'βδομάδα... emquestionemranting

Από την εμπειρία σας με το e-shopping,

υπάρχει τρόπος, η παράδοση να γίνεται στο χέρι του πελάτη, ή από αντίστοιχη ελληνική εταιρεία courier... ?? emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.