Jump to content

ΕΞΤΡΑ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΙΑΤΡΩΝ


zul

Recommended Posts

Βασικά υπάρχει η υπόσχεση πως θα τις πληρωθούμε,το χρώμα του χρήματος έχουμε να το δούμε από Δεκέμβρη.Σόρρυ για την ορθογραφία του τοπικ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην κανεις πανω απο 7......

μην πιστευεις τις υποσχεσεις τους....

τα ιδια ελεγαν και σε εμας και ακομα περιμενω 2 χρονια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται πως δε θέλω πάνω από 7 και δεν πιστεύω πως θα πληρωθούν.Απλώς το θέμα μου είναι αν από την στιγμή που με βάλουν στο πρόγραμμα εφημεριών μπορώ να αρνηθώ να τις κάνω.Έχω στείλει και χαρτί πως δεν θέλω έξτρα αλλά λόγω ελλείψεων και παιδιών"ανωτερου θεού"με βάλανε παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως αντι για νομους και παραθυρακια,δεν ψαχνεις ν αλλαξεις επαγγελμα?ακους εκει...δηλαδη τι θα πεις στους ασθενεις,γουσταρω μονο 7,τις αλλες μερες καλο ψοφο?εγω στ αγροτικο εφημερευα για το χωριο μου 30 μερες το μηνα με πολυ τρεξιμο,τωρα το κλειδωνουν το ιατρειο κ λενε τραβατε στο Κεντρο Υγειας....αν δε σ αρεσει και κωλυεσαι,υπαρχει κι η αντρικια λυση της παραιτησης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδη τι θα πεις στους ασθενεις,γουσταρω μονο 7,τις αλλες μερες καλο ψοφο?εγω στ αγροτικο εφημερευα για το χωριο μου 30 μερες το μηνα με πολυ τρεξιμο,τωρα το κλειδωνουν το ιατρειο κ λενε τραβατε στο Κεντρο Υγειας..

αυτο ακριβως θα πεις φιλε μου.

αυτο ειναι και το σωστο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ενημερωσεις εγγραφως με αριθμο πρωτοκολλου οτι δε θα πραγματοποιησεις παραπανω απο 7 εφημεριες (θα πραγματοποιησεις τις πρωτες 7 του επισημου προγραμματος), γιατι οι επιπλεον εφημεριες βασει του νομου (άρθρο 66 παρ.27 Ν.3984/2011) δε θα πληρωθουν. Επιπλεον εφημεριες συνιστουν εξαναγκασμο σε απληρωτη εργασια. Επισης ηδη σου οφειλονται δεδουλευμενα εφημεριων αρκετων μηνων. Παρακαλουμε οπως μεριμνησετε για την καλυψη των υπολοιπων εφημεριων. Αντε γεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μηπως αντι για νομους και παραθυρακια,δεν ψαχνεις ν αλλαξεις επαγγελμα?ακους εκει...δηλαδη τι θα πεις στους ασθενεις,γουσταρω μονο 7,τις αλλες μερες καλο ψοφο?εγω στ αγροτικο εφημερευα για το χωριο μου 30 μερες το μηνα με πολυ τρεξιμο,τωρα το κλειδωνουν το ιατρειο κ λενε τραβατε στο Κεντρο Υγειας....αν δε σ αρεσει και κωλυεσαι,υπαρχει κι η αντρικια λυση της παραιτησης

Δυστυχως αγαπητε συναδελφε η υποχωρητικοτητα και τετοιες συμπεριφορες μας εχουν φερουν σε αυτην την καταντια. Δλδ ο γιατρος τι ειναι δουλος? εχει μονο υποχρεώσεις? δικαιωματα δεν εχει? εσυ θεωρεις σωστο να εφημερευεις 30 μερες το μηνα? Για αυτο μας πηγαν στα 700 ευρω και θα μας εχουν μια ζωη δουλους. η ιατρικη δεν ειναι μονο λειτουργημα ειναι και επαγγελμα, και θα επρεπε να πληρωνομαστε ικανοποιητικα γι αυτο που κανουμε απολαμβανοντας ολων των δικαιωματων μας(ρεπο κλπ). Οσο δεν αντιδρουμε τοσο χειροτερη θα γινεται η μοιρα μας. αλλα δυστυχως η νοοτροπια του δουλισμου εχει περασει στην συνειδηση μας...και η ιατρικη, η κορωνιδα των επιστημων, βιωνει την πληρη απαξιωση της. Εμείς οι ιατροι ειμαστε υπευθυνοι γι αυτο.

Πριν 50 χρονια εβλεπαν τον γιατρο και τον σεβοταν ολοι. Σήμερα? τι? ερχεται ο αλλος και σου λέει φίλε εγω σε πληρωνω ... (χιλιοακουσμενη ατακα...)

Λυση δεν ειναι η παραιτηση. Λυση ειναι να βγεις να διεκδικησεις τα δικαιωματα σου, να διεκδικησεις τους κοπους σου,τα χρονια που ξοδεψες στα πανεπιστημια,

να αποδειξεις πως η γνωση ειναι δυναμη και πρεπει επιτελους αναγνωριστει αυτο. δεν εισαι το ιδιο με την καθαριστρια (χωρις να εχω τιποτα με κανεναν προς θεου) αλλα οταν η καθαριστρια παιρνει παραπάνω απο εσενα τοτε μην περιμενεις να σε υπολογιζει κανεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ενημερωσεις εγγραφως με αριθμο πρωτοκολλου οτι δε θα πραγματοποιησεις παραπανω απο 7 εφημεριες (θα πραγματοποιησεις τις πρωτες 7 του επισημου προγραμματος), γιατι οι επιπλεον εφημεριες βασει του νομου (άρθρο 66 παρ.27 Ν.3984/2011) δε θα πληρωθουν. Επιπλεον εφημεριες συνιστουν εξαναγκασμο σε απληρωτη εργασια. Επισης ηδη σου οφειλονται δεδουλευμενα εφημεριων αρκετων μηνων. Παρακαλουμε οπως μεριμνησετε για την καλυψη των υπολοιπων εφημεριων. Αντε γεια

Σωστος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Θα ενημερωσεις εγγραφως με αριθμο πρωτοκολλου οτι δε θα πραγματοποιησεις παραπανω απο 7 εφημεριες (θα πραγματοποιησεις τις πρωτες 7 του επισημου προγραμματος), γιατι οι επιπλεον εφημεριες βασει του νομου (άρθρο 66 παρ.27 Ν.3984/2011) δε θα πληρωθουν. Επιπλεον εφημεριες συνιστουν εξαναγκασμο σε απληρωτη εργασια. Επισης ηδη σου οφειλονται δεδουλευμενα εφημεριων αρκετων μηνων. Παρακαλουμε οπως μεριμνησετε για την καλυψη των υπολοιπων εφημεριων. Αντε γεια

Τελικά, σας υποχρέωσαν να κανετε εξτρα εφημεριες? Σημερα μας ηρθε εγγραφο με αποφαση του διοικητη να κανουμε επιπλεον εφημεριες και οσοι αρνηθηκαμε μας ζητουν να το καταθεσουμε εγγραφως. Καθε συμβουλη ειναι πολυτιμη. Με βαση την τελευταια εγκυκλιο μπορουν να μας αναγκασουν να κανουμε εφημεριες περαν των 7?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω, αν το μήνα της εκπαίδευσης οι υπόχρεοι κάνουν ή όχι εφημερίες και αν ναι μέχρι 7?

Ή μπορεί να μεταβληθεί ανάλογα με τις ανάγκες του νοσοκομείου?

.....Σημερα μας ήρθε έγγραφο με απόφαση του διοικητη να κανουμε επιπλεον εφημεριες και οσοι αρνηθηκαμε μας ζητουν να το καταθεσουμε εγγραφως. ....

Από τον Διοικητή του νοσοκομείου που υπάγεται το Κ.Υ./Π.Ι.?

Κάνετε εφημερίες στο ΚΥ ή στο Νοσοκομείο?

Έχετε γενικά ελλείψεις αγροτικών/γενικων στο ΚΥ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΥ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΠΙ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΡΕΙΝΟ ΚΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 1,5 ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΑΣΗ!

Στο νοσοκομειο δεν εφημερευουμε γιατι δεν καλύπτονται τα ΚΥ.

Παρεπιπτοντως οι επιπλέον εφημεριες αφορούν το ορεινό μακρινό ΚΥ που το τελευταίο χρόνο λειτουργεί χωρίς διευθυντη, επειδη τον έχουν αποσπάσει στο νοσοκομειο και χωρίς μόνιμο επιμελητή για τον ίδιο λόγο!!!!

Λοιπόν , θα θέλαμε συμβουλές συναδέλφων που αντιμετώπισαν αντίστοιχη απαίτηση για επιπλέον εφημεριες!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΚΥ Λεωνιδιου: 4 Γενικοι Ιατροι (ο διευθυντης και αλλοι 3)

Αυγουστος:3 αγροτικοι επομενως καναμε 10 εφημεριες εκαστος.Ειπαμε λογω καλοκαιριου και ιδιαιτερα αυξημενης κινησης να καλυψουμε το ΚΥ.

Σεπτεμβριος:εφυγε ο ενας αγροτικος,καναμε απο 12 εφημεριες εκαστος.

Οκτωβριος:μονος μου,11 εφημεριες.Βοηθησαν και οι συναδελφοι που εκαναν την εκπαιδευση τους στη Τριπολη και εκαναν απο 7 εκαστος.Βοηθησαν και οι γενικοι που εκαναν παραπανω για να βγει για ακομα μια φορα το προγραμμα.

Νοεμβριος:Δεν αλλαξε κατι επι της ουσιας.Εχω κανει 7 εως σημερα και θα κανω αλλες 3,ομοιως και οι συναδελφοι.

Δεκεμβριος:Εδω γελαμε.Εχουμε βγαλει το προγραμμα και θα κανω 11 εφημεριες,με 4 αργιες μεσα.

Σημειωνω οτι μας χρωστουν εφημεριες 7 μηνων μαζι με τον Νοεμβριο.Δηλαδη εχουμε πληρωθει εως και Απριλιο,ενω τον Δεκεμβριο του 12 τον πηραν μολις πριν ενα μηνα.

Για τις εξτρα ο διοικητης μας ενημερωσε πως θα τις παρουμε στο διηνεκες. emrip Χωρις φυσικα να δεσμευεται εγγραφως ή κατι αλλο.

Οκ η κοροϊδια εχει και τα ορια της.Τη Δευτερα θα στειλουμε οι αγροτικοι ενα εγγραφο οτι θα πραγματοποιησουμε τις πρωτες 7 και μετα δεν θα πραγματοποιησουμε αλλες...Θα ενημερωσω αν υπαρξει καποιο συνταρακτικο νεο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.