Jump to content

αγροτικοι ιατροι- αναλωσιμα διαβητη


chrishian!

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

μηπως ξερει κανεις αν οι αγροτικοι γιατροι δικαιουμαστε τελικα να συνταγογραφουμε τα αναλωσιμα διαβητη?

θα μας τρελανουν αυτοι εκει περα, μια ετσι μια γιουβετσι.

με τον εοπυυ δεν μπορεσα να επικοινωνησω για να μαθω. αν ξερει κανεις πιο σιγουρα ας μας ενμερωσει κ μας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα! 3 μηνες αγροτικο κ μια ετσι μια γιουβετσι σχετικα με το θεμα ο εκει διευθυντης της ιατρικης υπηρεσιας (ειναι γν- κυ). που ολως τυχαιως ειναι διαβητολογος....τον ενα μηνα θελει να γραφουμε, τον αλλο θελει να του στελνουμε τους ασθενεις να τους τα γραφει ο ιδιος γιατι απαγορευεται λεει οι αγροτικοι να τα γραφουμε.

τελοσπαντων, ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα! 3 μηνες αγροτικο κ μια ετσι μια γιουβετσι σχετικα με το θεμα ο εκει διευθυντης της ιατρικης υπηρεσιας (ειναι γν- κυ). που ολως τυχαιως ειναι διαβητολογος....τον ενα μηνα θελει να γραφουμε, τον αλλο θελει να του στελνουμε τους ασθενεις να τους τα γραφει ο ιδιος γιατι απαγορευεται λεει οι αγροτικοι να τα γραφουμε.

τελοσπαντων, ευχαριστω!

η φραση "να τους τα γραφει ο ιδιος" ειναι νομιζω το ζουμι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να παρει ο ασθενης τα αναλωσιμα για το διαβητη πρεπει να χορηγησεις το εντυπο που γραφει πανω ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ. Αρα στην ουσια γνωματευεις το ΣΔ... αυτο ομως μπορει να το κανει μονο ειδικος και οχι ανειδικευτος ιατρος. Γνωματευση δινεται δλδ μονο απο ειδικο ιατρο (παθολογο,διαβητολογο,ενδοκρινολογο,γενικο ιατρο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να παρει ο ασθενης τα αναλωσιμα για το διαβητη πρεπει να χορηγησεις το εντυπο που γραφει πανω ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΝΑΛΩΣΙΜΩΝ. Αρα στην ουσια γνωματευεις το ΣΔ... αυτο ομως μπορει να το κανει μονο ειδικος και οχι ανειδικευτος ιατρος. Γνωματευση δινεται δλδ μονο απο ειδικο ιατρο (παθολογο,διαβητολογο,ενδοκρινολογο,γενικο ιατρο).

Σωστό, δεν το είχα ματαπροσεξει.

Ανεξαρτήτως ομως του τι γράφει, πρόκειται ουσιαστικά για συνταγή, οπότε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%94%CE%99%CE%91%CE%92%CE%97%CE%A4%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%9F%20%CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F%207%CE%A7%CE%9D0%CE%9F%CE%9E7%CE%9C-%CE%A4%CE%A3%CE%9F%2019-02-2015.pdf

Απόδοση δαπάνης αγοράς διαβητολογικού υλικού

Σας υπενθυμίζουμε ότι, κατ’εφαρμογή του υπ’αρ.Γ55/235/8-3-13 εγγράφου του Οργανισμού για τη συνταγογράφηση του αναλωσίμου διαβητολογικού υλικού, καθιερώθηκε συγκεκριμένο ηλεκτρονικό έντυπο, το οποίο είναι διαθέσιμο στην ιστοσελίδα του Οργανισμού από όπου οι θεράποντες ιατροί δύνανται να το αναπαράγουν και να συνταγογραφούν σε αυτό για τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΥΥ. Επειδή παρατηρήθηκαν περιστατικά για τα οποία έγινε χρήση ετέρων εντύπων για τη συνταγογράφηση των ανωτέρω ειδών από Μονάδες Πρωτοβαθμίου Εθνικού Δικτύου Υγείας (ΠΕΔΥ), εφιστούμε την προσοχή σας ως προς την αποκλειστική χρήση του καθιερωθέντος εκ του Οργανισμού εντύπου, δεδομένου ότι οποιαδήποτε άλλη τυποποιημένη σε μορφή εντύπου γνωμάτευση δε θα καθίσταται αποδεκτή προς αποζημίωση του αναγραφομένου σε αυτήν διαβητολογικού υλικού.

Τέλος, επισημαίνεται ότι το αναλώσιμο υγειονομικό υλικό το οποίο συνταγογραφείται στο προαναφερθέν ηλεκτρονικό έντυπο εξαιρείται από την αναγκαιότητα έγκρισης από ελεγκτή ιατρό του Οργανισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Εγώ που ειμαι και καινούργια, θέλω να ξέρω, μπορώ ή δεν μπορώ να τους τα γράφω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ που ειμαι και καινούργια, θέλω να ξέρω, μπορώ ή δεν μπορώ να τους τα γράφω;

Μπορείς. Στο δικό μου ΚΥ, τουλάχιστον, τα γράφουμε κανονικά.

Προσοχή μόνο στα ποσοστά συμμετοχής ανά αναλώσιμο και κατηγορία ασθενή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.