Jump to content

Βιβλίο για ΗΚΓ


Recommended Posts

Έχοντας δοκιμάσει πολλά βιβλία για ηλεκτροκαρδιογράφημα, ξεχωρίζω ένα που είναι ευανάγνωστο και με σχήματα που πράγματι σε βοηθούν να καταλάβεις τι συμβαίνει.

Πρόκειται για το βιβλίο του John R. Hampton "Ταχεία Ερμηνεία ΗΚΓ" εκδόσεις Πασχαλίδη by Στεφανάδης.

Είναι 141 σελίδες σε μικρό μέγεθος και μπορεί να το διαβάσει κανείς άνετα σε ένα ΣΚ.

Προσωπικά, όσο καλά και να ήταν τα μαθήματα του επιλογής ΗΚΓ στην εποχή μου, δυσκολεύτηκα να διαβάσω το βιβλίο του Παπαζάχου. Έχοντας δοκιμάσει και αρκετά άλλα ξένα βιβλία, το προτείνω ανεπιφύλακτα.

ΥΓ. Δεν παίρνω ποσοστά από Πασχαλίδη ή Στεφανάδη, ποστάρω γιατί δυσκολεύτηκα πολύ να βρω ευανάγνωστο βιβλίο ΗΚΓ και το συγκεκριμένο είναι ακριβώς αυτό. Δεν κάνει λογικά άλματα στη γραφή του και τα σχέδιά του σου λύνουν τις απορίες χωρίς να θες μισή ώρα να τα καταλάβεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

το διαβασα το χαμπτον που στην πατρα μας ζαλιζουν οι μεγαλυτεροι οτι ειναι must.. η αληθεια ειναι οτι προκειται για βιβλιο με καλη κατηγοριοιποιηση, παναρχαια γνωση και πολλες φορεσ παραπλανητικη (π.χ. εμβολη s1q3t3 που δεν ειναι τοσο συχνο στην κλινικη πραξη) και απαραδεκτα σχηματα..αυτα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά με κάλυψε πολύ καλύτερα το ΗΚΓ στην κλινική πράξη του αειμνήστου καθηγητή Παπαζάχου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Προσφατα διαβασα κάπου εδω μεσα οτι η Α' καρδιολογικη θα βγαλει βιβλιο για ΗΚΓ. Ισως ειναι καλο. Ψαξε το...

Ο hampton μου αυξησε την αυτοπεποιθηση διαβάζοντας το για τις εξετασεις.

Παρα το γεγονος οτι αυτες ολοκληρωθηκαν με επιτυχια συνειδητοποιησα οτι μαλλον ξερω πολύ λίγα πράγματα για ΗΚΓ τελικά..

Για παπαζαχο εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν το εχω διαβασει.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτεινω το συγγραμμα του Κρεμαστινου,  ως εισαγωγικο στην Καρδιολογια. Απευθυνεται σε φοιτητες και ειναι πληρες επισης. (προσωπικα δε διαβασα ξεχωριστο βιβλιο για ΗΚΓ).

Αν η ειδικοτητα σε σαγηνευσει(!) καταξιωμενο διεθνως ειναι το βιβλιο του Braunwald.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.