Jump to content

Αγροτικοί γιατροί και εξέταση παιδιών


zubrowka

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος νόμος που να καθορίζει κατά πόσον ένας αγροτικός γιατρός έχει υποχρέωση να εξετάζει παιδιά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως αγροτικος ιατρος εισαι υποχρεωμενος να εξεταζεις οτιδηποτε περιστατικο ερχεται.

για οποιο εχεις διαγνωστικη αμφιβολια(ανεξαρτητα ηλικιας) το παραπεμπεις σε 2βαθμια μοναδα υγειας.

υ.γ. η ερωτηση εχει ξανατεθει σε παλαιοτερο φορουμ. δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος που διοριζεται ως ΙΑΤΡΟΣ που καλυπτει υγειονομικα μια περιοχη θα μπορουσε να απαλλασσεται απο την εξεταση μια κατηγοριας ασθενων. παιδιατρικη υποθετω κανατε ολοι στο πανεπιστημιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυκλοφορεί μία -ανυπόστατη- φημή ότι ο αγροτικός δεν πρέπει να εξετάζει παιδιά.

Εκεί που έκανα εγώ (άγονο) αναγκαζόμουν συχνά να εξετάζω παιδιά, καθώς το νησί αποκλείονταν συχνά από θαλάσσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κυκλοφορεί μία -ανυπόστατη- φημή ότι ο αγροτικός δεν πρέπει να εξετάζει παιδιά.

επισης να μην εξεταζετε νεφροπαθεις, καρδιοπαθεις, τροχαια, ασθματικους κτλ

κολληστε το και ανακοινωση εξω απ το ιατρειο να μην μπαινει μεσα αδικα ο κοσμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Κέντρο Υγείας που δουλεύω οι ειδικευμένοι ΙΑΤΡΟΙ αρνούνται να εξετάσουν ασθενή με πρόβλημα υγείας που δεν αντιστοιχεί στην ειδικότητά τους (πχ παθολόγος δεν εξετάζει παιδιά) Έτσι αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει εμείς οι αγροτικοί που μόλις έχουμε βγει απ' τη σχολή να εξετάζουμε τα παιδιά παίρνοντας τόσο μεγάλη ευθύνη.

Έχω ακούσει κι εγώ μια φήμη ότι τα παιδιά μέχρι 12 ετών δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τα εξετάσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Κέντρο Υγείας που δουλεύω οι ειδικευμένοι ΙΑΤΡΟΙ αρνούνται να εξετάσουν ασθενή με πρόβλημα υγείας που δεν αντιστοιχεί στην ειδικότητά τους (πχ παθολόγος δεν εξετάζει παιδιά) Έτσι αναρωτιέμαι γιατί θα πρέπει εμείς οι αγροτικοί που μόλις έχουμε βγει απ' τη σχολή να εξετάζουμε τα παιδιά παίρνοντας τόσο μεγάλη ευθύνη.

Έχω ακούσει κι εγώ μια φήμη ότι τα παιδιά μέχρι 12 ετών δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τα εξετάσουμε.

αυτοι ειναι ειδικευμενοι και εχουν διοριστει εκει με τον τιτλο της ειδικοτητας τους να εξεταζουν τους αντιστοιχους ασθενεις.

οι αγροτικοι διοριζονται για να τους εξεταζουν ολους.

δεν καταλαβαινω γιατι θεωρεις οτι παιρνεις ευθυνη. εισαι υποχρεωμενος να τα εξετασεις οχι να βαλεις διαγνωσεις. αφου τα εξετασεις παρεπεμψε τα (με παραπεμπτικο) στην πλησιεστερη 2βαθμια μοναδα υγειας για περαιτερω ελεγχο απο παιδιατρο.

το αυθαιρετο οριο των 12 ετων το προσπερνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εξετάσεις κάποιον παίρνεις μια ευθύνη. Πρακτικά δεν μπορείς να παραπέμψεις το κάθε παιδί σε παιδίατρο όταν ξέρεις ότι ο κοντινότερος παιδίατρος βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά και οι δρόμοι έχουν μαύρο χάλι. Πρέπει να δώσεις μια απάντηση στους γονείς, όχι «ε, ναι, δε νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά δε ξέρω κιόλας, αγροτικός είμαι». Αναγκαστικά παίρνεις ρίσκο. Έτσι νιώθω εγώ τουλάχιστον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εξετάσεις κάποιον παίρνεις μια ευθύνη. Πρακτικά δεν μπορείς να παραπέμψεις το κάθε παιδί σε παιδίατρο όταν ξέρεις ότι ο κοντινότερος παιδίατρος βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά και οι δρόμοι έχουν μαύρο χάλι. Πρέπει να δώσεις μια απάντηση στους γονείς, όχι «ε, ναι, δε νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά δε ξέρω κιόλας, αγροτικός είμαι». Αναγκαστικά παίρνεις ρίσκο. Έτσι νιώθω εγώ τουλάχιστον.

αφου νιωθεις ετσι σου υπενθυμιζω οτι το αγροτικο δεν ειναι υποχρεωτικο.

αν δεν μπορεις να χειριστεις το αγχος και την ευθυνη της ιατρικης εξετασης μην πας. μην προσπαθεις να κρυφτεις πισω απο φημες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ως αγροτικος ιατρος εισαι υποχρεωμενος να εξεταζεις οτιδηποτε περιστατικο ερχεται.

για οποιο εχεις διαγνωστικη αμφιβολια(ανεξαρτητα ηλικιας) το παραπεμπεις σε 2βαθμια μοναδα υγειας.

υ.γ. η ερωτηση εχει ξανατεθει σε παλαιοτερο φορουμ. δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος που διοριζεται ως ΙΑΤΡΟΣ που καλυπτει υγειονομικα μια περιοχη θα μπορουσε να απαλλασσεται απο την εξεταση μια κατηγοριας ασθενων. παιδιατρικη υποθετω κανατε ολοι στο πανεπιστημιο.

emrespect

Όταν εξετάσεις κάποιον παίρνεις μια ευθύνη. Πρακτικά δεν μπορείς να παραπέμψεις το κάθε παιδί σε παιδίατρο όταν ξέρεις ότι ο κοντινότερος παιδίατρος βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά και οι δρόμοι έχουν μαύρο χάλι. Πρέπει να δώσεις μια απάντηση στους γονείς, όχι «ε, ναι, δε νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά δε ξέρω κιόλας, αγροτικός είμαι». Αναγκαστικά παίρνεις ρίσκο. Έτσι νιώθω εγώ τουλάχιστον.

αφου νιωθεις ετσι σου υπενθυμιζω οτι το αγροτικο δεν ειναι υποχρεωτικο.

αν δεν μπορεις να χειριστεις το αγχος και την ευθυνη της ιατρικης εξετασης μην πας. μην προσπαθεις να κρυφτεις πισω απο φημες.

emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εξετάσεις κάποιον παίρνεις μια ευθύνη. Πρακτικά δεν μπορείς να παραπέμψεις το κάθε παιδί σε παιδίατρο όταν ξέρεις ότι ο κοντινότερος παιδίατρος βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά και οι δρόμοι έχουν μαύρο χάλι. Πρέπει να δώσεις μια απάντηση στους γονείς, όχι «ε, ναι, δε νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά δε ξέρω κιόλας, αγροτικός είμαι». Αναγκαστικά παίρνεις ρίσκο. Έτσι νιώθω εγώ τουλάχιστον.

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ. Αλλά και λίγο έλεος πια.

Αν συνάδελφε δεν θες να πάρεις ευθύνη τότε μην κάνεις αγροτικό. Επίσης μην πάρεις και καμία ευθύνη στη διάρκεια της ειδικότητάς σου.

Τέλειωσε την ειδικότητα στα 35+ χωρίς ποτέ να έχεις πάρει ευθύνη για τίποτα.

Και μετά πήγαινε και σε μία κλινική και άσε το διευθυντή να σε διατάζει και να παίρνει αυτός την ευθύνη.

Από την άλλη σε όλη την άλλη Ευρώπη οι γιατροί 18 + 5 = 23 παίρνουν την ευθύνη. Διότι δεν μπορούν (και δε δέχονται) να παίρνουν τηλέφωνο τον registrar ή τον consultant για το παραμικρό.

Μάντεψε ποιο σύστημα υγείας βγάζει καλύτερους ειδικευμένους και παρέχει καλύτερες υπηρεσίες υγείας.

Και λίγο έλεος πια εδώ μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εισαι υποχρεωμενος να εξεταζεις, και να κατευθυνεις στον ειδικευμενο ιατρο (συνηθως παιδιατρο, και αυτος στελνει σε χειρουργο ή ορθοπαιδικο ή αλλο κατα την κριση του).

Οι παιδιατροι φοβουνται κυριως τη μηνιγγιτιδα και τον εγκολεασμο (ΧΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ). Τα ιδια φοβασαι και εσυ.

Θα στειλεις λοιπον ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στον παιδιατρο εμπυρετα, και κοιλιες (κοιλιακο αλγος, εμετοι, διαρροιες, δυσκοιλιοτητα).

Εννοειται οτι τροχαια, πτωσεις, τραυματα καθε ειδους εχουν φυγει σφαιρα (αφου κανεις αιμοσταση και βαλεις ενα ορο αν χρειαζεται).

Σε καποιες περιπτωσεις π.χ. ασθμα, τσιμπημα μελισσας κλπ που η αγωγη πρεπει να ξεκινησει αμεσα, μπορεις να παρεις τηλεφωνο τον παιδιατρο να σου πει τι να του δωσεις μεχρι να παει στο νοσοκομειο (αν φυσικα εχεις τα καταλληλα φαρμακα εκει που εισαι).

Εχεις δικαιωμα να παραπεμψεις σε ειδικο οτι θελεις (και φυσικα παντα γραφεις στο βιβλιο συμβαντων οτι συνεστησες να επισκεφτει ειδικο ιατρο). Δεν εισαι υποχρεωμενος και δεν πρεπει να αναλαβεις καμια ευθυνη για κανενα παιδι. Με 20 ημερες παιδιατρικης στη σχολη δε γινεσαι ειδικος. Και να εισαι προετοιμασμενος οτι θα χρειαστει να ερθεις ακομη και σε συγκρουση με παιδιατρους που εφημερευουν απο το σπιτι τους.

Επισης εχει μεγαλη σημασια να συστησεις στους γονεις να πανε με ηρεμια στο νοσοκομειο (μην εχουνε κανενα τροχαιο στο δρομο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν εξετάσεις κάποιον παίρνεις μια ευθύνη. Πρακτικά δεν μπορείς να παραπέμψεις το κάθε παιδί σε παιδίατρο όταν ξέρεις ότι ο κοντινότερος παιδίατρος βρίσκεται χιλιόμετρα μακριά και οι δρόμοι έχουν μαύρο χάλι. Πρέπει να δώσεις μια απάντηση στους γονείς, όχι «ε, ναι, δε νομίζω ότι είναι κάτι σοβαρό, αλλά δε ξέρω κιόλας, αγροτικός είμαι». Αναγκαστικά παίρνεις ρίσκο. Έτσι νιώθω εγώ τουλάχιστον.

αφου νιωθεις ετσι σου υπενθυμιζω οτι το αγροτικο δεν ειναι υποχρεωτικο.

αν δεν μπορεις να χειριστεις το αγχος και την ευθυνη της ιατρικης εξετασης μην πας. μην προσπαθεις να κρυφτεις πισω απο φημες.

Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.

Ποιός σας είπε ότι το αγροτικό είναι μόνο συνταγογράφηση ;

Κατ' εμέ στο αγροτικό αναλαμβάνεις πολύ μεγαλύτερες ευθύνες απ' ότι στην Ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.