Jump to content

17-7-13 ΥΠ.ΥΓ. ΥΓ10/ΓΠ/46252/17-7-13 : Σχετικά με δικαιώματα και υποχρεώσεις ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου


zubrowka

Recommended Posts

http://www.nomotelia.gr/photos/File/46252-13.pdf

Μεταξύ άλλων :Στ. Σύμφωνα με τα αριθμ. (4,8,12,14,15,16,17,18 σχετικά) δικαιούνται την ισοδύναμη

αντισταθμιστική ανάπαυση (ρεπό) μετά από εφημερία ενεργή και οι ιατροί υπηρεσίας
υπαίθρου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιτελους ομολογησαν τα αυτονοητα!! ρεπο μετα απο εφημερια!!! συναδελφοι ουτε ενα ρεπο χαμενο απο εδω και μπρος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρίφτε το στη μούρη του κάθε αφεντικού-επιμελητή σας στο Κ.Υ. και κρεμάστε το έξω από την πόρτα του Π.Ι. σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Γ. Σύμφωνα με ην υπουργική απόφαση Α3α/οικ. 11681/28-8-1984 (ΦΕΚ 602
Β)«επεκτείνουμε την καθιέρωση πενθήμερης εβδομάδας εργασίας στο προσωπικό των
Αγροτικών Ιατρών και Υγειονομικών Σταθμών της χώρας.»

Αυτό να σημαίνει ότι δεν ισχύει η 24ωρη ετοιμότητα στα χωριά;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

μια χαρα τα λεει ι εγκυκλιος.το θεμα ειναι τοσο καιρο που ενω ισχυαν ολα αυτα τα ρεπο μας γιατι δεν τα περναμε.λετε πως αν παμε με το χαρτι και τα διεκδικησουμε θα μας τα δοσουν?εγω παντως τη μαχη θα τη δωσω και ας παρετηθω συντομα λογω ειδηκοτητας.ετσι γουσταρω να δω τη φατσα τους!!!!παντως εγω αποταν το διαβασα απο σκλαβος που αισθανομουν (με 32 ωρες δουλεια 8ωρο + εφημερια + 8ωρο στο καπακι)τωρα νοιωθω μια κατηγορια παραπανω...ετσι λιγο περισσοτερο γιατρος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμείς πάντως ξεκινήσαμε και τα παίρνουμε κανονικότατα! κι ουτε καν ρωταμε,απλά πάμε και τα δηλώνουμε στο γραφείο προσωπικού! κι εννοειται ο διευθυντής ιατριής υπηρεσίας βράζει απ το κακό του :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμείς πάντως ξεκινήσαμε και τα παίρνουμε κανονικότατα! κι ουτε καν ρωταμε,απλά πάμε και τα δηλώνουμε στο γραφείο προσωπικού! κι εννοειται ο διευθυντής ιατριής υπηρεσίας βράζει απ το κακό του :)

Τι εννοείς "τα δηλωνετε"? Δεν τα παιρνετε την επόμενη μερα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε Κ.Υ. στην Εύβοια πάντως δεν τα δίνουν μέχρι να έρθει διευκρίνιση από το γραφείο προσωπικού...αλλά εδώ που τα λέμε δεν μας δίνουν τις κανονικές άδειες, θα μας δώσουν τα ρεπό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με το υπουργείο, οι υπηρετούντες σε πλοίο, δεν υπάγονται στο καθεστώς της διάταξης...... Φαντάζομαι οι συνάδελφοι που υπηρετούν σε πλοία, είναι παιδιά ενως κατώτερου Θεού. Στο τηλέφωνο που πήρα μου είπαν να υποβάλλω ένα γραπτό ερώτημα προς το υπουργείο. Επειδή εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, όσοι συνάδελφοι εδω μέσα υπηρετούν σε πλοίο και ενδιαφέρονται, ας στείλουν ένα ερώτημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμείς πάντως ξεκινήσαμε και τα παίρνουμε κανονικότατα! κι ουτε καν ρωταμε,απλά πάμε και τα δηλώνουμε στο γραφείο προσωπικού! κι εννοειται ο διευθυντής ιατριής υπηρεσίας βράζει απ το κακό του :)

Τι εννοείς "τα δηλωνετε"? Δεν τα παιρνετε την επόμενη μερα?

Μπορούν να μεταφερθούν μέχρι 7 ημέρες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με το υπουργείο, οι υπηρετούντες σε πλοίο, δεν υπάγονται στο καθεστώς της διάταξης...... Φαντάζομαι οι συνάδελφοι που υπηρετούν σε πλοία, είναι παιδιά ενως κατώτερου Θεού. Στο τηλέφωνο που πήρα μου είπαν να υποβάλλω ένα γραπτό ερώτημα προς το υπουργείο. Επειδή εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, όσοι συνάδελφοι εδω μέσα υπηρετούν σε πλοίο και ενδιαφέρονται, ας στείλουν ένα ερώτημα.

Απ' ότι ξέρω, οι γιατροί στα πλοία θεωρούνται ιατροί υπηρεσίας υπαίθρου. Εφόσον η απόφαση δεν κάνει κάποιο διαχωρισμό, υπερισχύει έναντι οποιασδήποτε προφορικής - ενδεχομένως και ανεπίσημης - απάντησης του υπουργείου. Επομένως, κάντε την πάπια, πάρτε τα ρεπό σας και αφήστε τους πλοιάρχους να τρέχουν στα υπουργεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με την κοινή λογική αυτό θα ήταν το σωστό, ωστόσο η λογική δεν αποτελεί χαρακτηριστικό του υπουργείου και κατ' επ'εκταση της χώρας μας....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.