Jump to content

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ Κ ΡΕΠΟ


MED student

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχοντας διαβάσει σχετικά άρθρα με αυτά τα δύο θέματα θα ήθελα να ρωτήσω αν ο μοναδικός τρόπος καθυστέρησης του διορισμού είναι αυτός με την αλλαγή της διεύθυνσης του ελτά την τελευταία (15) μέρα και πόσος τελικά χρόνος κερδίζεται από την όλη διαδικασία,

15 μέρες + 15 μέρες + 10 μέρες παρουσίασης στο νοσοκομείο; Υπάρχει τρόπος καθυστέρησης προτού το χαρτί 'φύγει ΄ από το υπουργείο;

Επιπροσθέτως, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος σε περίπτωση διδακτορικού αν μπορεί να πάρει κάποια εκπαιδευτική άδεια εντός του αγροτικού και με ποιες προυποθέσεις, ή αν μπορεί να λείπει συνδυάζοντας κάποιο ρεπό του μια συγκεκριμένη μέρα μέσα στη βδομάδα κάνοντας χρήση μιας τέτοιας άδειας σε σπαστή και όχι ενιαία μορφή.

Επειδή το αγροτικό αυτό είναι επί θητεία δε γνωρίζω αν το διέπουν άλλοι κανόνες.

Συμπερασματικά, έχοντας διαβάσει αρκετές συζητήσεις δεν μπόρεσα να καταλήξω αν οι αγροτικοί δικαιούμαστε ρεπό μετά από εφημερίες στα πλαίσια του δικαίου που υπαγόμαστε. Διάβασα και αναφορές στη Λέσβο, Ρόδο και για εξώδικα του παρελθόντος αλλά υπάρχει κάποια νομοθεσία που μπορεί να μας καλύψει, γιατί προσφάτως σε επικοινωνία μου με το υπουργείο, αρνήθηκαν οποιοδήποτε ρεπό και αυτή τη στιγμή στο ΚΥ που ήμουν ως υπόχρεος και επιστρέφω επι θητεία οι συνάδελφοι κάνουν 10 εφημερίες το μήνα χωρίς ρεπό.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,

Γ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να δικαιούσαι εκπαιδευτική πλην άδειας εξετάσεων στο αγροτικό. Εφόσον το διδακτορικό δεν έχει εξετάσεις...

Καθυστέρηση πέραν αυτής που περιγράφεις γίνεται. Με... βύσμα, όπως όλα τα πράγματα στην Ελλάδα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λύκε,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήθελα να σε ρωτήσω από την εμπειρία σου αν γνωρίζεις κάτι για το θέμα ρεπό μετά από 24ωρη εργασία, γιατί με βάση το εργατικό δίκαιο δε νομίζω ότι διαφοροποιούνται οι αγροτικοί από τους ειδικευόμενους ή άλλη κατηγορία του ΕΣΥ. Τελικά δικαιούνται ή όχι ρεπό και πώς μπορεί να διασφαλιστεί έναντι των απειλών του εκάστοτε φορέα που απλά έχει βολευτεί με την κατάσταση αυτή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί με βάση το εργατικό δίκαιο δε νομίζω ότι διαφοροποιούνται οι αγροτικοί από τους ειδικευόμενους ή άλλη κατηγορία του ΕΣΥ. Τελικά δικαιούνται ή όχι ρεπό και πώς μπορεί να διασφαλιστεί έναντι των απειλών του εκάστοτε φορέα που απλά έχει βολευτεί με την κατάσταση αυτή;

καλα με βαση το εργατικο δικαιο ουτε 24ωρη συνεχομενη εργασια δεν νοειται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Για ακόμα μια φορά, θα χρειαστώ την άμεση και ουσιαστική βοήθειά σας. Επειδή μου ήρθε ο διορισμός από το Υπουργείο σε νωρίτερο χρονικό διάστημα από ότι αναμενόταν, με αποτέλεσμα να κινδυνεύω να τον χάσω, βρισκόμενος στο εξωτερικό, ήθελα να σας ρωτήσω την ακριβή διαδικασία για το μηχανισμό της δυνατότητας των άλλων 15 ημερών μέσω ΕΛΤΑ.

Διάβασα πως εμφανίζεσαι την 15 μέρα αλλά από εκεί και πέρα η συναλλαγή αφορά τον ενδιαφερόμενο κ το ΕΛΤΑ ή εμπλέκεται και το Υπουργείο;

Με άλλα λόγια, το χαρτί επιστρέφεται στο υπουργείο και πρέπει να περάσεις να δηλώσεις τη νέα διεύθυνση εκεί ή στα ΕΛΤΑ ενημερώνεις πως θες να σταλεί κάπου αλλού με κάποια αίτηση.

Επίσης λόγω της αναγκαιότητας της κατάστασης αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιος είδος αναρρωτικής ή πιστοποιητικό ασθενείς για την καθυστέρηση εμφάνισης στο νοσοκομείο.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερώνεις τα ΕΛΤΑ πως έχει γίνει αλλαγή διεύθυνσης και τους δίνεις τη νέα διεύθυνση και στο στέλνουν εκεί. Έτσι έχεις άλλες 15 μέρες.

Εξήξησέ τους και περι τίνος πρόκειται και να μη το στείλουν πίσω στο υπουργείο ( που δε θα το στείλουν) γιατί είναι διορισμός και μη γίνει κανένα λάθος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.