Jump to content

ο κυκλός του γιατρού


maria1988

Recommended Posts

8:Η μαμά σήμερα μου είπε να διαβάζω ώστε όταν μεγαλώσω να γίνω ΓΙΑΤΡΟΣ. Όχι άχρηστος σαν το μπαμπά που είναι εργάτης και γκρινιάζει για τα χρήματα που δίνει για περμανάντ.

18:ΝΑΙ!!! Τα κατάφερα. Είμαι ο καλύτερος (καλά το ήξερα, μου το έλεγε και η μαμά).Ίδη όλοι με θαυμάζουν, φαντάσου να τελειώσω κι’ όλας. Θα με προσκυνάνε όλοι. Όλες οι γκόμενες-που τώρα κοιτάζουν το πορτιέρη και το μπάρμαν- θα θέλουν εμένα.

28:Αχ, μαμά δεν αντέχω άλλο. Στο πολύτιμο και μοναδικό γιο σου συμπεριφέρονται πολύ άσχημα. Χθες ο διευθυντής με έβριζε ένα τέταρτο επειδή του κάναν μήνυση για ένα παιδάκι που πέθανε. Τι είμαι και μου μιλάει έτσι; Εργάτης ή σερβιτόρος; Εγώ είμαι επιστήμονας. Και τι φταίω εγώ; Μπορεί να είμαι ο καλύτερος γιατρός(καλά αυτοί οι επιμελητές είναι όλοι τους άσχετοι) αλλά ακόμα είμαι ειδικευόμενος.

Και κάτι άλλο μαμά: οι γκόμενες γιατί με φτύνουν; Ακούς εκεί ξενέρωτος. Ξενέρωτος εγώ που έχω προσπαθήσει τόσο πολύ να γίνω εγώ;

38:Τελικά μετά από πολύ αγώνα κατάφερα να βρω μια θεσούλα να παίρνω ένα μισθό. Θεέ μου, τι κατάντια. Μετά από 6 χρόνια σχολή, 5 ειδικότητα, αγροτικό, εξειδίκευση και διδακτορικό, να παρακαλώ για να πάρω μια θέση με 1000 ευρώ το μήνα. Το φωνάζω σε όλα τα νέα παιδιά:

ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ

Δε μπορούσα να γίνω δάσκαλος, καθηγητής ή κάτι άλλο; Τόσοι κόποι…

Άσε και το άλλο, όλα τα λαμόγια έχουν γίνει γιατροί. Όλοι εδώ παίρνουν φακελάκια. Δημόσια δωρεάν υγεία σου λένε μετά

Τελικά παντρεύτηκα, είπα κι’ εγώ να νοικοκυρευτώ. Η Μαρία μπορεί να μην είναι η σούπερ γκόμενα που φανταζόμουν αλλά είναι πολύ καλή κοπέλα. Κάναμε μαζί αγροτικό. Τώρα είναι στον έβδομο μήνα.

48:Σήμερα έγινα επιμελητής Ά. Παρήγγειλα και τη Mercedes που πάντα ονειρευόμουν. Ολόκληρος επιμελητής Ά δε μπορώ να κυκλοφορώ με Opel Astra. Άλλωστε πλέον έχω χρήματα. Ευτυχώς οι ασθενείς μου αναγνωρίζουν την αξία μου και με ανταμείβουν γι’ αυτό.

Τελευταία με προβληματίζει το επίπεδο των νέων γιατρών. Δεν έχουν τις γνώσεις πού είχαμε εμείς τότε αλλά και η συμπεριφορά τους είναι εντελώς ανάρμοστη. Πού είναι οι δάσκαλοι που είχαμε εμείς τότε; Μας δίδασκαν την ιατρική με ζήλο αλλά και κανένας δε τόλμαγε να τους γυρίσει κουβέντα.

58:Τέλικά έγινα διευθυντής. Τώρα θα καταλάβουν όλοι αυτοί που με υποτίμησαν ποιος είμαι εγώ. Και πείτε σ’ αυτούς που θέλουν να τους δει ο καθηγητής, ότι ο χρόνος μου είναι πολύτιμος. Αν θέλουν τσάμπα υπάρχουν διαθέσιμα τόσα γιατρουδάκια στο νοσοκομείο μας.

Ακόμη πείτε στη Μαρία ότι δε θέλω να τη ξαναδώ μπροστά μου. Τελικά μόνο η Κατερίνα μπορεί να με καταλάβει. Άλλωστε πάντα την ενδιέφεραν αυτά που έλεγα- από τότε που σαν φοιτήτρια δεν έχανε ούτε ένα μάθημά μου.

68:Όλα μάταια. Δε πρόλαβα να βγω στη σύνταξη και έφυγα για το μεγάλο ταξίδι. Όλοι στο τέλος δυο μέτρα γης πιάνουμε. Κι αν αγχώνεσαι, όπως εγώ, πας μια ώρα νωρίτερα. Κι απ’ ότι βλέπω η κυρία Κατερίνα, επιμελήτρια πλέον, δεν άργησε να βρει αντικαταστατή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι ρε φιλε ατυχης αναρτηση;

ολοι οι γιατροι, μεσα μας εχουμε καποια ψυγματα συμπλεγματων ανωτερωτητας Αν θες, το κειμενο ειναι και λιγο απολογητικο-για το ψωνιο που και γω κρυβω μεσα μου.Απο την αλλη δεν μπορω συνεχεια τη κλαψα των συναδελφων οτι σ'εμας που ειμαστε οι καλυτεροι αξιζουν πολυ περισσοτερα ή οτι εμεις σωζουμε ζωες.Δε σωζουμε ζωες, απλα κανουμε οσο πιο σωστα και οσο πιο συμφωνα με την επιστημη τη δουλεια μας.Αλλιως οταν πεθαινει καποιος ειμαστε δολοφονοι.Σωζουμε ζωες στο βαθμο που σωζει ζωες ο μηχανικος του αυτοκινητου μας που αν κανει λαθος ενδεχομενως και να σκοτωθουμε ή ο δεητζης που αν γινει μπλακ αουτ στην αθηνα στατιστικα θα πεθανουν καποιοι ανθρωποι απο τα ατυχηματα που θα προκληθουν.

edit:και τιμωρουμαστε

για τα λαθη και τις παραληψεις μας και οχι για τους θανατους.οπως σε μια ευνομουμενη πολιτεια θα επρεπε να τιμωρείται ο πολ. μηχανικος οταν πέσει το σπιτι σου, ο μηχανικος του αυτοκινητου σου που ξεχασε να βιδωσει τη ροδα και τσακιστηκες, ο ηλεκτρολογος που δεν εκανε σωστη εγκατασταση και παθεις ηλεκτροπληξια κ.α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ατυχής βέβαια ... Βλέπουμε την ιατρική , από την ανάρτηση σου , μέσα από τα μάτια της παθογένειας που κρύβει το σύστημα υγείας... ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΥΑΛΑ . Αν περιμένετε να γίνετε πλούσιοι από την ιατρική , επιλέξατε λάθος . ΣΠΕΥΣΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ , κατά τα άλλα που είπες συμφωνώ , αλλά αυτή είναι η μαγεία του επαγγέλματος , όποιος δεν έχει το σθένος απλά δεν κάνει για ιατρός . ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρά πλούσιοι θα γίνουμε από την Ιατρική και μια χαρά ζωάρα κάνουμε. Και με την αδρεναλίνη μας, τα ταξίδια μας, τις πλάκες μας, τον ανταγωνισμό που εξιτάρει το μυαλό μας, τα χρήματα που όλοι αργά ή γρήγορα θα βγάλουμε, αρκεί να μην είμαστε τεμπέληδες και μίζεροι. Σταματήστε να γκρινιάζετε, κάνετε ένα από τα πιο ωραία επαγγέλματα που υπάρχει, συνολικά. Σιγά μη γινόμουν δάσκαλος ή λογιστής. Να νοιώθω πεθαμένος και χωρίς φιλοδοξίες από τα 35-40 μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρά πλούσιοι θα γίνουμε από την Ιατρική και μια χαρά ζωάρα κάνουμε. Και με την αδρεναλίνη μας, τα ταξίδια μας, τις πλάκες μας, τον ανταγωνισμό που εξιτάρει το μυαλό μας, τα χρήματα που όλοι αργά ή γρήγορα θα βγάλουμε, αρκεί να μην είμαστε τεμπέληδες και μίζεροι. Σταματήστε να γκρινιάζετε, κάνετε ένα από τα πιο ωραία επαγγέλματα που υπάρχει, συνολικά. Σιγά μη γινόμουν δάσκαλος ή λογιστής. Να νοιώθω πεθαμένος και χωρίς φιλοδοξίες από τα 35-40 μου.

sjjggst αγόρι μου....αυριο κατα τις 5 πες τη μαμά σου να είναι σπίτι. Πάω να ζητήσω το χέρι σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραία ιστορία με αρκετές αλήθειες μέσα αλλά και μια δόση υπερβολής. Αυτο ειναι που την κάνει ωραία. Αλλα δεν παυει να ειναι "ιστορία". Δηλαδή "παρελθόν" ;)

Και το ηθικό δίδαγμα είναι ένα: το Κατερινάκι δε θα πεθάνει ποτέ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα για τον "πλούσιο ψυχικό σου κόσμο" σ'αγαπάω. Ας ρωτήσω τον αδελφό σου καλύτερα για τα υπόλοιπα...:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως έπρεπε να ξαποστείλει αυτή τη Μαρία πιο μπροστά. Είκοσι χρόνια την έφαγε στη μάπα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως έπρεπε να ξαποστείλει αυτή τη Μαρία πιο μπροστά. Είκοσι χρόνια την έφαγε στη μάπα...

Αμα την ξαπόστελνε πιο μπροστά τότε το Κατερινάκι θα ξαπόστελνε κι αυτον πιο μπροστά. Ρε η φύση ειναι σοφή. Ξερει τι κανει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήταν βλαξ, όλοι του λέγαμε να τρωει λιγότερο και να κόψει το τσιγάρο. Δεν άκουγε και βρέθηκε στο φωταγωγό.

(Τί λέει θα χαλάσουμε κι άλλο topic τελικά?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την πάτησε.. πήγε από γιατρό! Και του'παμε να μην τον χειρουργήσει ο γνωστός του γνωστού....

Η Κατερίνα φταίει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.