Jump to content

ΚΙΝΗΤΡΑ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΣΤΟ Κ.Υ.ΑΝΔΡΙΤΣΑΙΝΑΣ


DIONYSIOS

Recommended Posts

Αγαπητοί μελλοντικοί και νυν συνάδελφοι

Λόγω της δραματικής μείωσης μισθών των νέων αγροτικών ιατρών (870 ευρώ) ,και της μαζικής φυγής αποφοίτων ιατρικής στο εξωτερικό,παρατηρείται έλλειψη αγροτικών ιατρών στα άγονα Κέντρα Υγείας.

Ενημερώνω ότι τα ενοίκια μέσα στην Ανδρίτσαινα έχουν μειωθεί στα 150 ευρώ και στα 100 ευρώ στα γύρω χωριά.

Θα χορηγούνται ρεπώ εφημερίας στους γιατρούς που θα προσέλθουν να υπηρετήσουν στο Κέντρο Υγείας και στα περιφερικά ιατρεία,για κάθε εφημερία που κάνουν.Βάσει του νόμου μπορού να πάρουν το ρεπό,εντός 7 ημερών από την τέλεση της εφημερίας.

Έτσι θα είναι δυνατόν να λείπουν για 8 τουλάχιστον μέρες το μήνα,σε αντιστοιχία με τις εφημερίες που κάνουν.Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει εφικτή και η μη ενοικίαση ιδιωτικού χώρου στην περιοχή,αλλά να φεύγει ο ιατρός για τον τόπο διαμονής του μετά την εκτέλεση μιας σειράς ,ενεργών εφημεριών και αφού εκτελέσει το αντίστοιχο πρωινό του ωράριο.Οι κανονικές άδειες θα χορηγούνται κανονικά,επιπρόσθετα.

Οι εφημερίες από τον Οκτώβρη μέχρι τον Ιούνιο δεν έχουν ιδιαίτερο φόρτο εργασίας και οι ιατροί κάνουν πάντα,εφημερία με ειδικευμένο ή με άλλο αγροτικό ιατρό.Σε κάθε περίπτωση ο διευθυντεύων έχει ,πάντα και οπουδήποτε,ανοικτό το κινητό του,τηλέφωνο!

Επισημαίνεται ότι η Αθήνα απέχει περίπου 2,5 ώρες από την Ανδρίτσαινα με τον νέο αυτοκινητόδρομο (Μωρέας) και η Πάτρα 2 ώρες.

Οι ενδιαφερόμενοι ιατροί να επικοινωνήσουν αν θέλουν με το Κ.Υ.Ανδρίτσαινας τηλ.2626360015,2626360013 ή τον Διευθυντεύοντα Ιατρό στο κιν. 6936462913.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΧΡΥΣΑΦΗΣ-ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΣ Α

ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ Κ.Υ.ΑΝΔΡΙΤΣΑΙΝΑΣ

ΒΛ. και http://www.pfy.gr/forum/index.php/topic,4529.msg38753.html#msg38753

This post has been promoted to an article

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα χορηγούνται ρεπώ εφημερίας στους γιατρούς που θα προσέλθουν να υπηρετήσουν στο Κέντρο Υγείας

θα είναι δυνατόν να λείπουν για 8 τουλάχιστον μέρες το μήνα.......

τα πολλά θα παραπέμπουν σε προεκλογικές ομιλίες παλαιότερων ετών.

συνήθως παραμένουν... απραγματοποίητα.

φαγητό και γυναίκες ΘΑ προσφέρετε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κάνω εγω 1-2 ερωτήσεις.

1.Πως γίνεται να ενημερώνει/διαβεβαιώνει ένας ιατρός για τα ενοίκια μιας περιοχής? Ξέρει τι απαιτήσεις έχει ο καθένας απο το σπίτι που θα ήθελε να μένει? Και αν δεν ισχύει τελικά, τι θα κάνουν, θα βάλουν στον ενδιαφερομενο τη διαφορά?

2. Πως γίνεται να ενημερώνει/διαβεβαιώνει μη οντας δ/ντης για παροχή ρεπό τη στιγμή που δεν προβλέπεται απο την ισχύουσα νομοθεσία? Αν χρειαστεί, δεσμεύεται κάποιος ότι θα καλύψει τον συνάδελφο στη στραβή που τυχόν θα συμβεί ή θα βγάλει την ουρά του απ'έξω?

Όλα τα παραπάνω χωρίς καμια διάθεση προσβολής ή μομφής προς τον κο συνάδελφο επιμελητη (δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο άλλωστε) και με ειλικρινή απορία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα αυτα γινονται μεσω ενος φορουμ στο ιντερνετ οποτε ναι μπορει.....

Ναι, προφανως δε ρώτησα για την κυριολεκτική ή την τεχνική δυνατότητα του πράγματος. Περισσότερο περιμένω την απάντηση του (αν υπάρξει τέτοια) για να βγάλω κάποια συμπεράσματα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αναρωτιέμαι γιατί κακοποιείτε ολες τις αγγελίες αυτού του είδους. νταξει, κι εγω το κανω, και μαλιστα πρώτος από όλους, αλλά όταν βλέπω ιδιοτέλεια/οικονομικά συμφέροντα. εδω ομως;

ο άνθρωπος γράφει επώνυμα για μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ θέση με συγκεκριμένες παροχές. νομίζω ότι στο αρχικό ποστ περιέχονται τα 9 από τα 10 πράγματα που θα ήθελε να ξέρει κάθε αγροτικός. και η τελευταία πρόταση δίνει το κλειδί: οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ.

όποιος δε θέλει, πολύ απλά δεν επικοινωνεί και δεν πάει. απλά ελληνικά είναι.

τώρα σχόλια του τύπου "απο που κι ως που ξέρει αυτός ποσο πανε τα νοίκια" είναι άκυρα. ειναι ακυρα γιατί ο οποιοσδήποτε ανήκει σε μια κοινωνία, μεγάλη ή μικρή, έχει ιδέα του πως λειτουργεί, πόσο ακριβή ζωή έχει κλπ. προφανως ο ανθρωπος μιλάει για μια νορμαλ κατοικία. οι τρώγλες με τέτοια κρίση ή είναι τζάμπα ή στεγάζουν λαθρομετανάστες που μάλλον δεν τους ενδιαφέρει η αγγελία και επίσης η Ανδρίτσαινα δε φημίζεται για τα τζακούζι και τα θερμαινόμενα πατώματα στα σπίτια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι ο συνάδελφος sleepwalker απάντησε αντ'εμού.Πάραυτα θα γράψω ότι εγώ είμαι ο Διευθυντεύων από το 2004 στο Κ.Υ.Ανδρίτσαινας,και ότι θα παρακαλούσα τους συναδέλφους να ρίξουν μια ματιά και στο σύνδεσμο που παραπέμπω στο τέλος του post για να μην μακρηγορώ.

Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία-καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικα βρισκω αρκετα εξυπνη μια τετοια κινηση ενημερωσης. η οικονομικη εξαθλιωση του αγροτικου ιατρου ειναι γεγονος, οποτε οι επιλογες που γινονται απο οσους ενδιαφερονται να κανουν αγροτικο πρεπει να ειναι πλεον πολυ προσεκτικες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν επιθυμούν να δουν αγροτικό γιατρό τέτοια -απομονωμένα- χωριά, θα έπρεπε να παραχωρείται δωρεάν οίκημα απ' τον Δήμο και να δίδεται η δυνατότητα σίτισης σε ταβέρνα της περιοχής. Δεν αποτελεί ανέκδοτο, γνωρίζω μία τουλάχιστον περίπτωση που αυτό συμβαίνει.

Με οκτώμισι κατοστάρικα ο υπόχρεος και επτάμισι ο επί θητεία, δεν νοείται να εργάζεται ιατρός στο κάθε κωλοχώρι, και να αντιμετωπίζει το κάθε απίθανο περιστατικό με πενιχρά μέσα και ανεπαρκή κάλυψη απ' το νοσοκομείο που υπάγεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.

Με οκτώμισι κατοστάρικα ο υπόχρεος και επτάμισι ο επί θητεία, δεν νοείται να εργάζεται ιατρός στο κάθε κωλοχώρι, και να αντιμετωπίζει το κάθε απίθανο περιστατικό με πενιχρά μέσα και ανεπαρκή κάλυψη απ' το νοσοκομείο που υπάγεται.

εκτος αν ειναι ντοπιος .........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επανέρχομαι γιατι δε νομίζω ότι έγινα και πολύ αντιληπτός.

Απ'όσο μπόρεσα να βρω το ΚΥ Ανδρίτσαινας εξυπηρετεί τα ΠΙ Περιβολίων, Αμπελιώνας, Σέκουλας,

Καλλιθέας, Αμυγδαλιών (απο εδώ http://www.isevia.gr/xrisima%20arxeia/pfy.pdf ), έχει δε και 3 θέσεις ο ίδιο το ΚΥ. Απο όλες αυτές τις θέσεις μόνο μία θέση έχει χαρακτηρισμό αγόνου (το ΠΙ Αμυγδαλιων). Τώρα, απο τις τελευταίες προκηρύξεις προκύπτει ότι δεν έχει πληρωθεί καμία θέση στην περιοχή ευθύνης του ΚΥ.

Διάβασα δε και λίγο πιο προσεκτικα τη συζήτηση και στο άλλο φόρουμ που έχει ανακινήσει το θέμα ο συνάδελφος διευθυντεύων, γιατί νωρίτερα το είχα δει πολύ πρόχειρα.

Κατα την άποψη μου θέμα ιδιοτέλειας δεν μπορεί να τεθεί μόνο οικονομικά. Για παράδειγμα:

"τους τελευταίους 3 μήνες μετακινούν τον μοναδικό Παθολόγο που είναι και Συντονιστής Διευθυντής για εφημερίες στο Γενικό Νοσοκομείο Πύργου. Αντ' αυτού μετακινούν έναν Γενικό Ιατρό από άλλο Κέντρο Υγείας, τον οποίο μεταφέρουν προς και από το Κέντρο Υγείας Ανδρίτσαινας με υπηρεσιακό αυτοκίνητο του νοσοκομείου για να εφημερεύσει 2 ημέρες στο Κέντρο Υγείας."

Και παρακάτω ο κος συνάδελφος παραδέχεται ότι

"Η ερώτηση του ΚΚΕ έγινε με δική μου πρωτοβουλία". (απο το forum pfy.gr)

Επειδή έχω υπόψιν μου και άλλες περιπτώσεις συναδέλφων Παθολόγων με οργανικές θέσεις σε ΚΥ που αναγκάστηκαν να μετακινηθούν για εφημέρευση στο ΓΝ που προϊσταται του ΚΥ όπου ανήκαν λόγω ελλείψεων προσωπικού, θα ήθελα να ρωτήσω τον κο επιμελητή, ευθέως και χωρίς περιστροφές. Θεωρείτε κε συνάδελφε οτι οφείλει να εξυπηρετείται απο εφημερεύοντα Παθολόγο πρωτίστως η πρωτοβάθμια ή η δευτεροβάθμια μονάδα υγείας της περιοχής σας ?

Και κλείνω με μια επιπλέον παρατήρηση.

Αν επιθυμούν να δουν αγροτικό γιατρό τέτοια -απομονωμένα- χωριά, θα έπρεπε να παραχωρείται δωρεάν οίκημα απ' τον Δήμο και να δίδεται η δυνατότητα σίτισης σε ταβέρνα της περιοχής. Δεν αποτελεί ανέκδοτο, γνωρίζω μία τουλάχιστον περίπτωση που αυτό συμβαίνει.

Με οκτώμισι κατοστάρικα ο υπόχρεος και επτάμισι ο επί θητεία, δεν νοείται να εργάζεται ιατρός στο κάθε κωλοχώρι, και να αντιμετωπίζει το κάθε απίθανο περιστατικό με πενιχρά μέσα και ανεπαρκή κάλυψη απ' το νοσοκομείο που υπάγεται.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το παραπάνω. Αναφέρομαι πρωτίστως στη διαμονή και όσον αφορα τα άγονα ιατρεία. Όπου καλό είναι να θυμηθούμε ότι ο ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου υποχρεούται νομικά να βρίσκεται 24/7. (σημείωση οτι ο χαρακτηρισμός ως άγονο Ά ζώνης του ΚΥ δε σημαινει απολύτως τίποτα για τον ιατρό υπηρεσίας υπαίθρου)

ΥΓ: Επίσης συγγνώμη αν μου διέφυγε, αλλα δε νομίζω ότι είδα καμία απάντηση για την κάλυψη του συναδέλφου που δυνητικά μπορεί να έρθει στο ΚΥ σας και θα πάρει ρεπό μετα απο εφημερία....

Ένας κακοπροαίρετος "κακοποιητής" αγγελιών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε γνωρίζω το όνομα σας venisette.Το δικό μου,το έχω δημοσιοποιήσει και δεν έχω πρόβλημα,να πάρω πολιτική θέση.Δεν έχω να κρύψω και κάτι....

Πάραυτα η θέση μου συμπίπτει με αυτή του ΚΚΕ αλλά και του ΣΥΡΙΖΑ ότι πρέπει να στελεχωθεί πλήρως κάθε Κέντρο Υγείας και κάθε αγροτικό ιατρείο,πρωτίστως.

Είμαι γιατρός στην πρωτοβάθμια φροντίδα εδώ και 12 χρόνια.Και έζησα τα καλά του ΕΣΥ και την παρακμή του.

Δεν είχα , πολιτικό μέσο για να διοριστώ σε δευτεροβάθμιο ή τριτοβάθμιο νοσοκομείο,ούτε για να πάρω ταμείο ΙΚΑ ή ΔΕΗ για να ξεκινήσω ιδιωτικό ιατρείο,τότε που τελείωσα την ειδικότητα. Γι'αυτό κατέλαβα θέση που δεν την ζήτησε Γενικός Ιατρός.

Με αναγκάζουν σε εφημερίες στο Γ.Ν.Πύργου και τις εκτελώ, με γνώμονα το συμφέρον του ασθενή του Πύργου και όχι της διοίκησης ,με την οποία άλλωστε είμαι ταξικός αντίπαλος.

Σε κάθε περίπτωση,πρέπει ο καθένας μας να παλέψει από το μετερίζι του,για το μετερίζι του με επίκεντρο το λαϊκό συμφέρον.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν το όνομα τι σχέση εχει? Εξάλλου αυτό είναι το νόημα των fora. Γράφεις με ψευδώνυμο.

Τα ΚΥ και τα ΠΙ έχουν απο την εποχή της μείωσης των μισθών (τον Νοέμβριο του '11) κατακόρυφη πτώση της ζήτησης. Το δεύτερο κύμα προφανώς σκάει με τη μείωση των μισθών και στην ειδικότητα, οποτε πολλοί συνάδελφοι βγαίνουν κατευθείαν εξωτερικό χωρίς πολλές πολλές σκέψεις. Για αυτό προφανώς ευθύνεται η κυβέρνηση και η πολιτική λιτότητας, μπλα μπλα μπλα. Κανένας σώφρων άνθρωπος δε θα διαφωνούσε. Κι επίσης κι εγώ θα ήθελα ιδεατά και η τελευταία πέτρα της χώρας να έχει οχι απλώς ένα γιατρό, αλλα έναν άξιο γιατρό. Ας μην πάμε στα χωράφια της αξιοσύνης τώρα όμως.... Δυστυχώς όμως τα νούμερα λένε ότι δεν είναι εφικτό αυτό τώρα πια, τι να κάνουμε?

Και για να τελειώνουμε. Ξέρω πολύ καλά απο την εμπειρία μου απο αλλες περιπτώσεις οτι υπήρχαν παρα πολλοί ειδικοί που υπηρετούσαν σε ΚΥ (αυτό στο οποίο ήμουν πχ εγω είχε 5 ή 6, οι 3 με βαθμο διευθυντή παρακαλώ, χωρις να μετράω τους GPs των ΠΙ). Πλέον όμως υπάρχουν κατα τόπους ανάγκες πλεον και στα ΓΝ λόγω ελλείψεων, και στους κύριους/ες της ανωτέρω κατηγορίας πέφτει βαρύ να πάνε να εφημερεύσουν σε σοβαρή εφημερία δευτεροβαθμιας μονάδας υγείας όπως γνωρίζω ότι τους ζητείται αλλου. Κάνουν λοιπόν κάθε προσπάθεια να το αποφύγουν. Και είναι αναμενόμενο γιατί έχουν γίνει μαλθακοί με τα τόσα χρόνια ιατρικής "αχρησίας". Βλέπεις, είναι πολύ βολικό να είσαι στη γραφειάρα σου, να παίρνεις αμοιβή ίδια με του ομότιμου συναδέλφου σου του νοσοκομείου, να γράφεις και τις φαρμακάρες σου στα παππούδια (ρύθμιση ΑΥ, ΣΔ, κλπ) να μην κάνεις τίποτα απο μάχιμη Ιατρική (ΤΕΠ, κλινική) και απλά να στέλνεις. Και άσε τους άλλους να τραβάνε τα ζόρια. Εξάλλου, και να ήθελαν να κάνουν, τα μισά απο αυτά που καποτε μπορεί να ήξεραν(?) τα έχουν ξεχάσει.

Κατα την άποψη μου λοιπόν, αυτά στην εποχή που καποιοι (ειδικευόμενοι και επιμελητες) σκίζονται σε ΤΕΠ και κλινικές δευτεροβαθμιων νοσοκομείων και υποαμείβονται, δεν έχουν θέση. Ελπίζω δε, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλα για το καλό της παρεχόμενης φροντίδας υγείας στην εκεί περιοχή να κάνω τελείως λάθος στην αίσθηση που έχω αποκομίσει απο τα όσα έχω διαβάσει εδώ.

Αυτα τα τελευταία απο μένα και καλημέρα σας...

ΥΓ: Όσο για το μετερίζι.... Μετερίζι είναι και το νοσοκομείο όπου καλείστε να κάνετε εφημερίες κε συνάδελφε. Στα δικά μου τα αυτια όπως χρησιμοποιείτε τη λέξη ακούγεται περισσότερο σαν "καρέκλα".....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Επανέρχομαι για τις θέσεις αγροτικού στο Κ.Υ.Ανδρίτσαινας..Λόγω της απεργίας των διοικητικών στα πανεπιστήμια με ενημέρωσαν ότι καθυστερεί η έκδοση αποτελεσμάτων για τα αγροτικά...γιατί δεν μπορεί να γίνει διασταύρωση στοιχείων και εύρεση τυχόν πλαστών πτυχίων ή δικαιολογητικών!

Πάντως θέλω να τονίσω ότι καλύφθηκαν οι θέσεις στο Κ.Υ.Ανδρίτσαινας μετά την "αγγελία" μου και ευχαριστώ το φόρουμ...

Θα ενημερώσω τους συναδέλφους που επιθυμούν να έλθουν στην Ανδρίτσαινα ότι θα χορηγηθεί το επόμενα διάστημα επίδομα προβληματικής περιοχής στους αγροτικούς ιατρούς του Κέντρου Υγείας περίπου στα 100 ευρώ,μηνιαίως.Επίσης τα αγροτικά ιατρεία Σέκουλα και Καλλιθέας έχουν σπίτι στο αγροτικό ιατρείο ικανοποιητικά εξοπλισμένο και μπορούν να διαμένουν οι συνάδελφοι,ενώ τα εν λόγω ιατρεία ,τα οποία,είναι και κοντά στον Πύργο.Ιδίως του Σέκουλα είναι δίπλα στον Αλφειό και σε 25 περίπου λεπτά είσαι στον Πύργο.

Οι Αμυγδαλιές είναι άγονο ιατρείο,ενώ στα Περιβόλια μπορεί ο συνάδελφος ιατρός με τη βοήθεια της τοπικής κοινότητας να κάνει το χώρο ιατρείου κατάλληλο για διαμονή.Άλλωστε εκεί,στο χώρο αυτό, έμενε για χρόνια ο πρώην διευθυντής του Κ.Υ.Ανδρίτσαινας.Από τα Περιβόλια είναι εύκολη η πρόσβαση για Ζαχάρω,Κυπαρισσία και Καλαμάτα.Τέλος εφόσον το επιθυμεί ο γιατρός μπορεί να εφημερεύει και στο Γ.Ν.Πύργου ή σε άλλο πλησίον νοσοκομείο στην κλινική που τον ενδιαφέρει,λαμβάνοντας κανονικά και από εκεί τα ρεπώ του.

Ευχαριστώ και εύχομαι καλές γιορτές σε όλους. emrespect

ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΧΡΥΣΑΦΗΣ

ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ

Διευθυντεύων Κ.Υ.Ανδρίτσαινας

τηλ.2626360013

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.