Jump to content

Φοβερή ΠΑΓΙΔΑ οι Μεταφράσεις ιατρικών συγγραμμάτων!!!


Somewhere/how

Recommended Posts

Μίλαγα με ένα παλικάρι που έχει τελειώσει.

Το παιδί δε βρίσκει δουλειά και δοκίμασε να κάνει μεταφράσεις βιβλίων μπας και βγάλει κάνα φράγκο.

Τα χρήματα που σου δίνουν, προφανώς είναι ελάχιστα.

Αλλά πές χαλάλι...

Η παγίδα ποια είναι?

Ότι ο εκδοτικός οίκος σου καταθέτει την αμοιβή σου σε τραπεζικό λογαριασμό σου και σου κόβει και ένα δελτίο παροχής υπηρεσιών λέει για την Εφορία...

Εσύ φοιτητής είσαι, δεν έχεις εισοδήματα και δεν κανεις φορολογική δήλωση,

και προφανώς κανεις γαργάρα το δελτίο παροχής υπηρεσιών που σου κόψανε...

Σε περίπτωση όμως ελεγχου, ο μεγαλοεκδότης είναι καλυμμένος, και εσύ επιεικώς την έχεις μπουτσίσει......

Η παράβαση σου είναι διπλή.

1) Έπρεπε να χεις μπλοκάκι και να φορολογηθείς σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

2) Όφειλες να είχες καταβάλει και ΦΠΑ.

Βάλε και το σχετικό πρόστιμο απόκρυψης εισοδήματος συν το πρόστιμο εκπρόθεσμης καταβολής φόρου και ΦΠΑ...

Παιδιά υπάρχει θέμα, θα την πατήσει κόσμος!!!

Είναι τουλάχιστο ΑΛΗΤΕΙΑ από την πλευρά του εκδοτικού οίκου που για ένα ξεροκόμματο "τυράκι",

σου ρίχνει σταχτη στα ματια,

και σε οδηγεί σε τέτοια ΕΛΕΕΙΝΗ ΠΟΝΤΙΚΟΠΑΓΙΔΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειλικρινα δεν καταλαβαινω τα περι "αλητειας" και "ελεεινης ποντικοπαγιδας " που γραφεις....

ειμαι ο τελευταιος που θα υποστηριξει εκδοτικό οικο, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν βρισκω να κανει κατι παρατυπο ή παράνομο.

αντίθετα, παράνομο είναι να παρέχεις υπηρεσίες και να πληρώνεσαι χωρίς να τα δηλώνεις στην εφορία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειλικρινα δεν καταλαβαινω τα περι "αλητειας" και "ελεεινης ποντικοπαγιδας " που γραφεις....

ειμαι ο τελευταιος που θα υποστηριξει εκδοτικό οικο, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν βρισκω να κανει κατι παρατυπο ή παράνομο.

αντίθετα, παράνομο είναι να παρέχεις υπηρεσίες και να πληρώνεσαι χωρίς να τα δηλώνεις στην εφορία...

Θα συμφωνήσω μαζί σου.

Με τη διαφορά όμως οτι, ΚΑΝΕΝΑΣ από τον εκδοτικό οίκο δεν του είπε το παραμικρό ώστε να καταλαβει ή τουλαχιστον να ψιλιαστεί οτι η αμοιβή που του προτείνουν θα ήταν "μικτά"...

Πές με υπερβολικό, αλλά πιστεύω οτι το 100% των φοιτητών, που κατά καιρούς κάνουν μεταφράσεις για ένα χατζιλίκι,

εννοείται και δεν έχει την παραμικρη ενημέρωση για τις ενδεχόμενες υποχρεώσεις τους στην εφορία,

και απλά, επειδή δεν κάνουν φορολογική δήλωση, το περνάνε στο ντούκου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά κανεις και το αναφερεις, ειδικά στο κομμάτι που αφορά την αμοιβή εργασίας.

Στο "ηθικό κομματι" υπάρχουν οντως θεματα...

στο "νομικιστικο κομματι" είναι καλυμμενοι, αλλα και πάλι καλο ειναι να ξερει την ιστορια ενας υποψηφιος μεταφραστης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα ελάχιστα που ξέρω περί οικονομικών θεμάτων, πρέπει να έχεις ένα συγκεκριμένο εισόδημα για να υποβάλλεις φορολογική δήλωση... δεν είναι να πεις ότι πήρα 100 ευρώ για παράδειγμα και αμέσως συμπληρώνω Ε1. Επομένως αν δεν ασχολείται κανείς συστηματικά με τη μετάφραση για να βγάζει ένα αξιοσέβαστο εισόδημα, δε βρίσκω κάποιο λόγο να σου ζητήσει μετά η εφορία τα ρέστα. Επιπλέον, νομίζω ότι ο εργοδότης μπορεί να σου πληρώσει μέσω τραπέζης ένσημα, ΦΠΑ κλπ χωρίς να μπλεχτείς εσύ σε άλλες γραφειοκρατικές διαδικασίες. Τώρα αν το ποσό που σου λένε είναι μεικτό ή καθαρό... αυτά τα ρωτάμε από την αρχή!!;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον magicdoc. Αυτά τα ρωτάμε από την αρχή. Όταν η εταιρεία σου κόβει δελτίο παροχής υπηρεσιών, δεν μιλάμε για μαύρο χρήμα. Εργαζόμουν προ δεκαετίας σε πολλούς εκδοτικούς οίκους ως μεταφράστρια ιατρικών κειμένων. Έμαθα, λοιπόν, τα εξής: κάθε εταιρεία μπορεί να απασχολήσει νόμιμα κάποιους "εξωτερικούς συνεργάτες", ο αριθμός των οποίων εξαρτάται από το μέγεθός της. Αυτοί οι εξωτερικοί συνεργάτες δεν υποχρεούνται να κάνουν έναρξη επαγγέλματος και συνεπώς να βγάλουν μπλοκάκι για την εφορία, ούτε και η εταιρεία έχει την υποχρέωση να τους ασφαλίσει. Ο εργοδότης είναι αυτός που θα σου κόψει απόδειξη για την εφορία. Το ποσό που αναγράφεται είναι πάντα οι μικτές αποδοχές από τις οποίες γίνεται παρακράτηση φόρου. Όταν δούλευα εγώ, οι εκδότες μου παρακρατούσαν το 20%, το οποίο πλήρωναν αυτοί στην εφορία. Στην περίπτωσή μου, έκανα δήλωση εισοδήματος, διότι οι γονείς μου μου έκαναν ένα διαμέρισμα γονική παροχή. Έτσι, δήλωνα και τα εισοδήματά μου από τις μεταφράσεις, ως ελεύθερος επαγγελματίας που δεν υπάγεται σε λοιπές κατηγορίες (υπάρχει τέτοιος κωδικός στο Ε1) και έβγαινα κερδισμένη, γιατί έπαιρνα πίσω ως επιστροφή φόρου το 20% που μου είχε παρακρατηθεί, δεδομένου ότι τα εισοδήματά μου ήταν χαμηλά.

Αυτά έχω να καταθέσω από τη δική μου εμπειρία. Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε. Don't panic! Συμβουλευτείτε και κανα λογιστή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕ) ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΩΣ 4000Ε ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ ΦΠΑ KTΛ.ΑΠΛΑ ΔΗΛΩΝΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΟΒΕ Ο ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300Ε ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ 20% ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΗΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΑ ΕΠΕΡΝΕΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ . ΡΩΤΗΣΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΩΡΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ( ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10.30- 13.30 Ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΕΧΕΙ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ( ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΛΛΑΞΕ) ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΩΣ 4000Ε ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ

ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΙΒΛΙΑ ΦΠΑ KTΛ.ΑΠΛΑ ΔΗΛΩΝΕΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΚΟΨΕ Ο ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 300Ε ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟ 20% ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΗΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΑ ΕΠΕΡΝΕΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ .

Γειά χαρά!

Πραγματικά, ενδιαφέρον, και χρηστικό θέμα...

Μια παρατήρηση, και απορία μου μαζί...

Το ποσό των 300 ευρώ, που σχετίζεται με την Παρακράτηση ή μη του Φόρου,

υπολογίζεται ως "καθαρό ποσό",

δηλαδή, έχοντας αφαιρέσει τον ΦΠΑ...

Άρα, η Υποχρέωση για καταβολή ΦΠΑ => Λογιστικά Βιβλία κλπ = μάλλον αυτονόητη...?!!

Για του Λόγου το αληθές, η σχετική μου πηγή :

http://goladas.blogspot.gr/2012/02/blog-post_1496.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον magicdoc. Αυτά τα ρωτάμε από την αρχή. Όταν η εταιρεία σου κόβει δελτίο παροχής υπηρεσιών, δεν μιλάμε για μαύρο χρήμα. Εργαζόμουν προ δεκαετίας σε πολλούς εκδοτικούς οίκους ως μεταφράστρια ιατρικών κειμένων. Έμαθα, λοιπόν, τα εξής: κάθε εταιρεία μπορεί να απασχολήσει νόμιμα κάποιους "εξωτερικούς συνεργάτες", ο αριθμός των οποίων εξαρτάται από το μέγεθός της. Αυτοί οι εξωτερικοί συνεργάτες δεν υποχρεούνται να κάνουν έναρξη επαγγέλματος και συνεπώς να βγάλουν μπλοκάκι για την εφορία, ούτε και η εταιρεία έχει την υποχρέωση να τους ασφαλίσει. Ο εργοδότης είναι αυτός που θα σου κόψει απόδειξη για την εφορία. Το ποσό που αναγράφεται είναι πάντα οι μικτές αποδοχές από τις οποίες γίνεται παρακράτηση φόρου. Όταν δούλευα εγώ, οι εκδότες μου παρακρατούσαν το 20%, το οποίο πλήρωναν αυτοί στην εφορία. Στην περίπτωσή μου, έκανα δήλωση εισοδήματος, διότι οι γονείς μου μου έκαναν ένα διαμέρισμα γονική παροχή. Έτσι, δήλωνα και τα εισοδήματά μου από τις μεταφράσεις, ως ελεύθερος επαγγελματίας που δεν υπάγεται σε λοιπές κατηγορίες (υπάρχει τέτοιος κωδικός στο Ε1) και έβγαινα κερδισμένη, γιατί έπαιρνα πίσω ως επιστροφή φόρου το 20% που μου είχε παρακρατηθεί, δεδομένου ότι τα εισοδήματά μου ήταν χαμηλά.

Αυτά έχω να καταθέσω από τη δική μου εμπειρία. Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε. Don't panic! Συμβουλευτείτε και κανα λογιστή.

Το ψάχνω, γιατί βρίσκομαι σε ανάλογη κατάσταση με το μέλος Somewhere/how. emsadwalk

Δηλαδή, ό,τι βιογραφικό κι αν έχω στείλει σε Κλινικές, για το χαρτζιλήκι καμμιας εφημερίας, δυστυχώς μέχρι τώρα, "στο βρόντο"...... emranting

Λοιπόν,

κάνοντας ένα σχετικό searching, προκύπτει οτι,

ειδικά για "Ευκαιριακή παρεπόμενη Εργασία", και όχι δηλαδή για παρεχόμενη "κατά σύστημα Εργασία",

υπάρχει η δυνατότητα, μη Έναρξης Εργασιών => Τήρησης Βιβλίων στην Εφορία

Μάλιστα, στην περίπτωση αυτή,

το σχετικό Παραστατικό που σου εκδίδει ο Λήπτης των υπηρεσιών σου (δηλαδή, ο Εκδοτικός Οίκος),

ΔΕΝ είναι "Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών" (= αυτό θα το εξέδιδε ο μεταφραστής, έχοντας ήδη κάνει Έναρξη Εργασιών => είχε δηλαδή μπλοκάκι)

αλλά, "Απόδειξη Επαγγελματικής Δαπάνης".

Οι προϋποθέσεις και τα ψιλά γράμματα, της Απόδειξης Επαγγελματικής Δαπάνης, σύντομα και περιεκτικά, στο link :

http://www.express.g...0112676312.php3

Όμως,

μια σειρά επαγγελμάτων, που, βάσει της παρ.1 άρθρο 48 του Ν.2238/1994 (Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος),

κατατάσσονται ως "Ελευθέρια Επαγγέλματα" (γιατροί, οδοντίατροι, μηχανικοί, λογιστές, μεταφραστές κλπ...),

εξαιρούνται από τους "Μη Υπόχρεους Απεικόνισης Συναλλαγών"

δηλαδή,

ΔΕΝ απαλλάσονται από την τήρηση Βιβλίων ΚΒΣ,

ανεξάρτητα από το ύψος των Ακαθάριστων Εσόδων τους, και από την Εργασιακή τους Σχέση (πχ. Ευκαιριακή Εργασία...)

Δεν ξέρω...

Ειλικρινά ανησυχώ... emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10.30-13.30. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ ΣΤΟ 2103816404 Ή ΑΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10.30-13.30. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛ ΣΤΟ 2103816404 Ή ΑΣ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.