Jump to content

Ενοποιηση νοσοκομειων κ χρονος αναμονης..


margaretww

Recommended Posts

Καλησπερα!

Γνωριζει κανεις τι γινεται οσον αφορα τις αναμονες ειδικοτητων τωρα που ενοποιουνται καποια νοσοκομεια?

Δηλαδη αν πχ ενοποιουνται 2 νοσοκομεια που δινουν κ τα 2 γενικη ιατρικη,τι γινεται με τις θεσεις?Παραμενουν ως εχουν στο αθροισμα?

Παυουν να δινουν χρονο ειδικευσης καποια νοσοκομεια μετα την ενοποιηση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή σε ένα νοσοκομείο μικρό που δίνει 1 χρόνο παθολογία και ενώνεται με ένα μεγάλο που δίνει πλήρη, το μικρό νοσοκομείο θα συνεχίσει να δέχεται ειδικευόμενους?

Αφού θα υπάρχει ενιαία λίστα, πως θα επιλέγει κανείς το μικρό νοσοκομείο? Αν όχι, αυτό θα σημάνει μια μικρή μείωση των αναμονών για τα μεγάλα, και σταδιακή αποδυνάμωση των μικρών που θα πανε για κλείσιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρκετες λιστες απο τα ενοποιημενα νοσοκομεια δεν εμφανιζονται σημερα.

μηπως φτιαχνουν τις νεες λιστες? η αποφαση αναφερεται οτι εχει ισχυ απο 1/1/13 δηλαδη αναδρομικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο διπλανό θέμα http://www.greekmeds...showtopic=35718 ο συνάδελφος Apolink έκανε το ακόλουθο σχόλιο:

Αυτό που δεν αποσαφηνίζεται είναι αν ο αριθμός των θέσεων στα νέα ΝΠ θα είναι το άθροισμα των θέσεων που είχε το κάθε νοσοκομείο που υπάγεται στον νέο οργανισμό. Επίσης με τις νέες λίστες αναμονής που διαμορφώνονται από 1/1/2013 ένας συνάδελφος δεν μπορεί να ξέρει πόσο διάστημα θα ασκηθεί σε κάθε νοσοκομείο που ανήκει στον οργανισμό. Πχ κάποιος δηλώνει για γενική ιατρική ιατρική στην Αλεξανδρούπολη και τα 2 χρόνια (η γιατί όχι και ολόκληρη την ειδικότητα) πρέπει να την κάνει στο Διδυμότειχο. Το διαβόητο προσχέδιο νόμου του Λοβέρδου για τις ειδικότητες αποκτά σάρκα και οστά σιγά σιγά.

για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, η παλαιότερη συζήτηση για το θέμα των εξετάσεων πριν την έναρξη ειδικότητας, με ενοποιημένα εκπαιδευτικά κέντρα και μονάδες, κοινές λίστες τοποθέτησης κλπ αλχημείες είχε καταλήξει σε μεγάλες αντιπαραθέσεις και 3750 απαντήσεις...

http://www.greekmeds...showtopic=32253

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς αν το παίδων Πεντέλης για παράδειγμα θα συνεχίσει να λειτουργεί και να εφημερεύει ανεξάρτητα η αν δηλώσει κάποιος την παιδιατρική εκεί υπάρχει περίπτωση να την κάνει στο Αγία Σοφία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλέον θα γίνουν εύκολες και οι μετακινήσεις για εφημερία από το ένα νοσοκομείο στο άλλο....Να πως γίνεται και οικονομία και κάλυψη των ελλείψεων...Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως οι εξετάσεις είχαν σαν μοναδικό σκοπό να λύσουν τέτοιου είδους οικονομικά θέματα ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ !!!!! (που είναι και το ζητούμενο κατά την άποψή μου)

Αυτό ως απάντηση σε κάτι εκτός τόπου και χρόνου συναδέλφους που περίμεναν πως και πως τις εξετάσεις για ειδικότητα για να αναδείξουν την ευφυΐα τους και να κερδίσουν την πολυπόθητη θέση καρδιοχειρουργικής που δικαιούνται χωρίς αναμονή.,,,Νααααααααααααααααα μ@λακες...... empuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανείς αν το παίδων Πεντέλης για παράδειγμα θα συνεχίσει να λειτουργεί και να εφημερεύει ανεξάρτητα η αν δηλώσει κάποιος την παιδιατρική εκεί υπάρχει περίπτωση να την κάνει στο Αγία Σοφία?

το ενα δεν αναιρει το αλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε νομαρχια σημερα το πρωι μου ειπαν οτι οσοι δηλωσαν ειδικοτητα μεχρι 31/12/12 θα κανουν ειδικοτητα στο νοσοκ που δηλωσαν.

Οσοι δηλωσαν απο 01/01/13 κ μετα θα κανουν ειδικοτητα οπου τους στελνει ο εκαστοτε διοικητης!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις νομαρχιες παντως ακομα δεν εχουν λαβει σαφεις οδηγιες για το πως θα γινει το πραμα... Και ναι φτιαχνουν απ οτι μου ειπαν νεες ενοποιημενες λιστες ,ωστοσο δεν γνωριζαν να μου πουν αν θα προκειται για αθροισμα στις νεες λιστες η για νεο αριθμο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες σε αυτόν που στο είπε στην "νομαρχία" να μην λέει προσωπικές απόψεις και να περιμένει την εγκύκλιο του υπουργείου που θα φτάσει τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά αβεβαιότητα και αλλαγές προς το χειρότερο. Το σίγουρο είναι ότι όσοι δηλώνουν ειδικότητα από 1/1/13 δεν ξέρουν που ακριβώς θα ασκηθούν. Πολλοί θα κάνουν ειδικότητα σε διαφορετικό νοσοκομείο από αυτό που ήθελαν και ενδεχομένως θα υπάρχουν μετακινήσεις που συνεπάγονται περαιτέρω έξοδα και ταλαιπωρία. Αυτό που περιμένουμε να δούμε είναι αν θα μειωθούν οι θέσεις, τουλάχιστον σε πρώτη φάση, και αν θα υπάρχουν κάποια κριτήρια για τον καταμερισμό των ειδικευομένων στα επιμέρους νοσοκομεία. Φυσικά οι αρμόδιοι δεν θα μπορούσαν να δώσουν απαντήσεις για τα αμέτρητα αυτά ερωτήματα με μια μόνο απόφαση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Μόνο Σίγουρο Που Θα Προκύψει Είναι Οι Μειώσεις Στον Αριθμό Των Θέσεων Για Την Ειδικότητα.

Και Το Μελλοντικό Τους Ξεπούλημα Σε Ιδιώτες , Και Του ΕΟΠΠΥ Και Των Νοσοκομείων Που Του Ανήκουν.

Θα Μειωθεί Φυσικά Και Ο Αριθμός Των Κλινών Για Τους Ασθενείς Της Περιφέρειας Και Ο Θεός Να Είναι Στο Πλάι Τους , Ακλουθούν Φυσικά Και Τα Υπόλοιπα Νοσοκομεία Σε Αθήνα Και Θεσσαλονίκη .

Ως Γνήσιος Νεοέλληνας Που Νοιάζομαι Και Μ Ενδιαφέρει Το Θέμα Όπως Και Όλους Δω Μέσα , Φαντάζομαι , Πάω Να Ξανακατσω Στον Καναπέ Μου.

Έχω Βαθειά Πιστή Μέσα Μου Πως Οτι Γίνεται Είναι Για Το Καλό Της Χώρας Και Το Δικό Μου Κατ Επέκταση , Άρα Καλά Καμωμένο .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γνωρίζει κανένας εάν έχει εκδοθεί η σχετική εγκύκλιος με τις περισσότερες λεπτομέρειες;

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό http://www.ygeianet.gr/box/cal/34702.pdf ή είναι ίδιο με αυτό που αναφέρεται και πιο πάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανένας εάν έχει εκδοθεί η σχετική εγκύκλιος με τις περισσότερες λεπτομέρειες;

Δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό http://www.ygeianet....x/cal/34702.pdf ή είναι ίδιο με αυτό που αναφέρεται και πιο πάνω.

Λυπάμαι όχι. Εννοούσα αν έχει βγει κάποιο ΦΕΚ ή κάτι τέτοιο, που να περιέχουν περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την διαδικασία....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμη δεν έχει κυκλοφορήσει κάποια νέα εγκύκλιος. Σήμερα πάντως παρατήρησα ότι στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη έχουν δημιουργηθεί συγχωνευμένες λίστες (πχ Παπανικολάου-Ψυχιατρικό, Ιπποκράτειο-Δερματικών στη Θεσσαλονίκη, Νίκαιας-Δυτικής Αττικής στον Πειραιά κτλ) για όσους δηλώνουν από 1/1/13. Επίσης με βάση πληροφόρηση από νοσοκομεία που έχουν συγχωνευθεί, ο διοικητής του νοσοκομείου θα αποφασίζει που θα πάει ο κάθε ειδικευόμενος (όσοι είχαν δηλώσει μέχρι 31/12/12 θα υπηρετήσουν στο νοσοκομείο που είχαν δηλώσει). Εκτός αν μέχρι τότε βγει νέα εγκύκλιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα νεότερο σχετικά με τις ενοποιημένες λίστες ?Είναι σίγουρο ότι θα αποφασίζει ο διοικητής σε ποιο νοσοκομείο θα μπεις?με ποιά κριτήρια θα γίνεται ο διαχωρισμός?Λογικά σε όποιο νοσοκομείο αδειάζει πρώτα θέση αλλά δεν ξέρω αν θα εξασφαλιστεί κάποια διαφάνεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως γνωρίζει κανείς τίποτα νεότερο σχετικά με τις ενοποιημένες λίστες ?Είναι σίγουρο ότι θα αποφασίζει ο διοικητής σε ποιο νοσοκομείο θα μπεις?με ποιά κριτήρια θα γίνεται ο διαχωρισμός?Λογικά σε όποιο νοσοκομείο αδειάζει πρώτα θέση αλλά δεν ξέρω αν θα εξασφαλιστεί κάποια διαφάνεια.

Έλα ντε..... Ουρλιάζαμε πέρυσι λέγοντας οτι οι εξετάσεις είναι το τυράκι στην φάκα, ενώ από πίσω νομοθετούσαν γι΄ αυτό το αίσχος. Είναι απλό και μην πολύσκοτίζεσαι: Τα βύσματα( γκόμενες, γαμπροί, παιδιά γιατρών) θα είναι στα πανεπιστημιακά και ο υπόλοιπος ο λαουτζίκος θα στην περιφέρεια.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουλάχιστον με τα τωρινά δεδομένα η απόφαση είναι του διοικητή. Κανένας δεν εγγυάται ότι θα τηρηθεί η σημερινή κατανομή των θέσεων. Μπορεί ο διοικητής να κρίνει ότι το ένα νοσοκομείο χρειάζεται 2 παραπάνω ειδικευόμενους, ενώ ένα άλλο 2 λιγότερους οπότε να τροποποιήσει τον αριθμό των ειδικευομένων σε κάθε νοσοκομείο. Επίσης τίποτα δεν τον εμποδίζει να κάνει μπαλάκι τους ειδικευόμενους και να τους στέλνει μια εδώ και μια εκεί. Συνάδελφοι τα λέγαμε αλλά ποιος άκουγε? Ας βγουν τώρα να μου πουν ότι τους ενδιαφέρει η εκπαίδευση... Αλλά όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.