Jump to content

[θέατρο] Οι τελευταιες μερες της Πομπηιας


tik-tak

Recommended Posts

«Οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας » του Θ.Πετρόπουλου

2ος χρόνος παραστάσεων -- θέατρο Εμπορικόν ( Σαρρη 11,Ψυρρη )

πρωταγωνιστούν: Β. Σταυροπουλου, Χατζηπαναγιώτης, Π. Χαϊκάλης, Μ. Λεκάκη κ.α.

μια σειρά από σκετς, που δεν υπακούν στην τυπική σειρά ιστορίας : αρχή- μέση- τέλος ,αλλά που έχουν ως κοινό γνώρισμα την –κατά κάποιο τρόπο- επιθεωρησιακή προσέγγιση ορισμένων πτυχών της σημερινής κοινωνίας : τους εφήμερους αστέρες με τα σουξέ, τα ριάλιτι παιχνίδια, το νεοπλουτισμό, την «αναισθησία», τους γκέυ…

μερικά από τα σκετσάκια χαρακτηρίζονται από πρωτοτυπία ,που συντελεί στο να συνοδεύονται τα «μηνύματα», «διδάγματα» από άκρατο γέλιο ,ενώ άλλα ήταν κοινότοπα.

Γέλασα αρκετά, αλλά η γενική εντύπωση που αποκόμισα είναι ότι κάποια απ’αυτά τα έχω ξαναδεί (στην τηλεόραση, σε καλοκαιρινές επιθεωρήσεις ) όχι μόνο ως προς την κεντρική τους ιδέα ,αλλά και ως προς τον τρόπο προσέγγισης ( γιαυτό και ο παραπάνω χαρακτηρισμός μου περί κοινότοπου )

Το έργο ασχολείται με ορισμένα «σκηνικά » της σύγχρονής κοινωνίας μας , οι πρωταγωνιστές των οποίων βουλιάζουν μέσα σε εφήμερες αγωνίες, ικανοποίηση πλαστών αναγκών , επιδίωξη ατομικού συμφέροντος και εύκολο κέρδος , ώστε να έχουν χάσει την ικανότητα να αντιλαμβάνονται τα σήματα ΣΟΣ που εκπέμπει ο σύγχρονος πολιτισμός μπροστα στην απειλή της έκπτωσης του και της καταστροφής του, όπως ακριβώς συνέβη στους κατοίκους της Πομπηίας πριν την έκρηξη του ηφαιστείου

Μου άρεσε περισσότερο το εναρκτήριο σκετσάκι (αφορούσε στην απαγωγή του σύγχρονου πολιτισμού),το νούμερο με τον αστυνομικό και τον αναρχικό και εκείνο με ….τις πατέρες.

Θα το βαθμολογούσα με : 3/5

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.