Jump to content

Android Εφαρμογή για τον ΕΟΠΥΥ


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

Στα πλαίσια του εκσυχρονισμού των Δημοσίων Υπηρεσιών, έφτιαξα μία εφαρμογή για την υπηρεσία που εργάζομαι ... τον πασίγνωστο ΕΟΠΥΥ.

Μην με πλακώσετε με ερωτήσεις του τύπου:

"Ρε Μ.....@ τι θα γίνει με τα λεφτά μας?"

ή το πολύ σύνηθες

"Καλά ρε ... πάτε καλά?!?! Πότε θα πληρώσετε τους φαρμακοποιούς για να παίρνουμε τα φάρμακά μας?"

γιατί ούτε ο αρμόδιος είμαι (απλός προγραμματιστής βαθμού ΣΤ0 είμαι) ούτε ξέρω να σας πώ.

Πίσω στο θέμα μας λοιπόν.

Η εφαρμογούλα είναι uploaded και σας δίνω τα links από διάφορα markets για να την κατεβάσετε όσοι έχετε Android συσκευές.

Google Play: εδώ

Slide me: εδώ

Amazon AppStore: εδώ

Opera Apps: εδώ

Get Jar: εδώ

Soc.io Mall: εδώ

Aproov: εδώ

531384-615820.jpg531384-615822.jpg531384-615826.jpg

Όσοι το δείτε κάντε και κανένα rate και κανένα review.

Επίσης για οτιδήποτε προβλήματα ή προτάσεις μιλάτε ελεύθερα...

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Εύχομαι να μην σπάω κάποιον κανόνα του forum σας. Αν το κάνω σας διαβεβαιώ ότι δεν το έκανα ούτε ηθελημένα ούτε με κακή πρόθεση. Η διαθέσιμη έκδοση αυτή τη στιγμή είναι η 2.4.3.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Νέα έκδοση 2.4.5

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 04/02/2013).
  • Διορθώσεις Λειτουργικών Προβλημάτων στα Νέα.
  • Μικρές Οπτικές Διορθώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

************************************************************

Σημαντική ανακοίνωση: Λόγω κάποιων σχολίων που έλαβε η εφαρμογή είναι σημαντικό να σημειωθεί με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο ότι η εφαρμογή σχεδιάστηκε, υλοποιήθηκε και υποστηρίζετε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από υπαλλήλους του Οργανισμού και ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΙΠΟΤΑ στον Οργανισμό.

************************************************************

ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΑΥΤΗ.

************************************************************

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μετά από καθυστέρηση αρκετών εβδομάδων, και μέσα από αντίξοες συνθήκες με μετακομίσεις γραφείων κεντρικής υπηρεσίας, προβλήματα στις τεχνικές υποδομές κλπ σας παραδίδω καινούργια έκδοση της εφαρμογής.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

Νέα έκδοση 2.4.7

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Tελ. Ενημέρωση: 11/04/2013).
  • Διόρθωση προβλήματος επιλογής Πόλης Παρόχων.

Επίσης να ενημερώσω για το παρακάτω θέμα. Έχω λάβει κάποια προβλήματα που αναφέρουν ορισμένοι χρήστες της εφαρμογής σχετικά με την ενημέρωσή της από το Play Store. Συγκεκριμένα αναφέρεται ότι μετά την αυτόματη ενημέρωσή της από το PS η εφαρμογή δεν λειτουργεί. Για πρώτη φορά με την παρούσα έκδοση μπόρεσα να αναπαράξω το πρόβλημα. Θα προσπαθήσω να το λύσω ώστε να μην υπάρξει κάποιο θέμα στο μέλλον. Για την ώρα όποιος αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα μπορεί πολύ εύκολα να απεγκαταστήσει την εφαρμογή και να την εγκαταστήσει εκ νέου. Με αυτόν τον τρόπο η εφαρμογή θα λειτουργήσει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Σημείωση: Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε κάποιους χρήστες που έχουν ΗΔΗ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ την εφαρμογή. Για τους νέους χρήστες δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Να προσθέσω ότι η εφαρμογή είναι απολύτως δωρεάν (τουλάχιστον στο Google Play store).

Η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με το Transformer TF700T (και υποθέτω και με τα υπόλοιπα high resolution tablet).

Δουλεύει μια χαρά σε Galaxy Note!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Νέα έκδοση 2.4.8

  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Τελ. Ενημέρωση: 04/06/2013).
  • Καινούργια Λίστα Υπηρεσιών Οργανισμού (Τελ. Ενημέρωση: 04/06/2013).

Enjoy!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και η νέα έκδοση είναι συμβατή με Galaxy Tab 7" (το πρώτο), Galaxy Note. Transformer Infinity όχι...

Θα βάλεις κώδικα για multiple screens; Πχ http://developer.android.com/guide/practices/screens_support.html#screen-independence

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με τις συμβατότητες από το Google PlayStore.

Το πρόβλημα φίλε Λύκε είναι ότι η εφαρμογή χρησιμοποιεί κάποια phone features τα οποία tablets που δεν διαθέτουν gsm modules δεν μπορούν να υποστηρίξουν. Η Google λοιπόν έχει φτιάξει λίστες με τις συμβατές συσκευές με το Google Play με βάση τις δυνατότητές τους. Εάν μία συσκευή (π.χ. όπως η Transformer Infinity) κατά την αποδοχή των Permissions Χρήσης δεν διαθέτει τα απαραίτητα modules (π.χ. GSM module για την πραγματοποίηση κλήσεων μέσω GSM δικτύου) τότε αυτομάτως η συσκευή κρίνεται μη συμβατή με την εφαρμογή. Για μένα η συγκεκριμένη πρακτική είναι λανθασμένη γιατί θα έπρεπε να δίνει την δυνατότητα για download και απλά να ενημερώνει για τα λειτουργικά restrictions που πιθανώς να υπάρχουν. Όχι να το απαγορεύει εντελώς.

Αν θέλεις την εφαρμογή να την βάλεις και στο Transformer σου μπορείς να το κάνεις εύκολα μέσω των άλλων markets (slideme, opera apps κλπ) από τα οποία μπορείς να την εγκαταστήσεις κανονικότατα.

Κώδικα για multiple screens έχω χρησιμοποιήσει. Δηλαδή τα graphic dimensions δεν είναι dedicated και τo positioning δεν είναι absolute όμως υπάρχουν κάποια λάθη που θα διορθώσω σίγουρα και πρέπει κάποια στιγμή να φτιάξω και γραφικά για multi-dimensional screens. Θα γίνει και αυτό εν καιρώ. Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει γραφίστας (εξου και το μέτριο σχεδιαστικό της εφαρμογής) και ότι όλα τα κάνω μόνος μου. Οπότε υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση. Όμως σιγά σιγά όλα θα γίνουν.

Εύχομαι να σε κάλυψα. Για ότι θέλεις είμαι στην διάθεσή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να φτιάξεις και μια εφαρμογή για το e-ΔΑΠΥ, που να έχει πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα των ασθενών του ΕΟΠΥΥ, με τη χρήση μονάχα του ΑΜΚΑ, να μεταφέρει άμεσα τις μηνιαίες επισκέψεις ασθενών από αρχείο excel στο e-ΔΑΠΥ, κτλ;

Θα βοηθήσεις 10.000 συμβεβλημένους ιατρούς και φαρμακοποιούς, και θα βελτιώσεις τους χρόνους αναμονής, εξέτασης και συνταγογράφησης εκατομμυρίων πολιτών!

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητή Μαρία,

πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο, Θα μου έδινε την δυνατότητα να μπω σε λεπτομέρεια στην δομή και την μορφολογία του συστήματος του e-ΔΑΠΥ, το οποίο όμως είναι ένα κλειστό κουτί, τα κλειδιά του οποίου τα έχει ο ανάδοχος που το έχει αναπτύξει (IntraSoft) και δε τα δίνει σε κανέναν ότι και αν γίνει. Οπότε αν και ο ευσεβέστατος πόθος που αναφέρεις είναι και δικός μου αλλά και 10.000 συμβεβλημένων (όπως είπες) είναι φύση αδύνατον να συμβεί ποτέ. Δε πρόκειται ποτέ ο ανάδοχος να δεχθεί κάποιον εξωεταιρικό και κυρίως χωρίς καταβολή κάποιου εξτρά ποσού να κατασκευάσει το οτιδήποτε θα μπορούσε να παίξει με την εφαρμογή αυτή.

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ αυτό. Στεναχωριέμαι που το λέω έτσι δημόσια αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Νέα έκδοση 2.4.9
  • Καινούργια Λίστα Παρόχων Υγείας (Τελ. Ενημέρωση: 25/07/2013).
  • Καινούργια Λίστα Υπηρεσιών Οργανισμού (Τελ. Ενημέρωση: 25/07/2013).
  • Αφαίρεση περιττών δικαιωμάτων.
Καλά μπάνια!!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.