Jump to content

The last samurai...SPOILERS!!!


Doctor_7

Recommended Posts

ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ!!!

Το λοιπόν...στις 2 8) φορές που είδα την ταινία μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες (ντάξ...τη 2η φορά πήγα για να μην πάει χαμένο ένα πλεονάζον εισιτήριο...) διεπίστωσα τα κάτωθι:

Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ...ίσως και περισσότερο από το Braveheart...Μάλλον, όμως, βρίσκεται πιο κάτω, λόγω της μέτριας μουσικής επένδυσης-παρά την παρουσία του διάσημου James Horner-αλλά και μερικών άλλων bugs, όπως για παράδειγμα ο χαρακτήρας του Ιάπωνα αυτοκράτορα,ο οποίος χαρακτηρίστηκε από όλους επιεικώς αδερφή... :puke: Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο της επιλογής

του...Ίσως να ήθελαν να επιδείξουν την ακραία αβουλία του;Ποιος ξέρει...Πάντως θα μπορούσαν να επιλέξουν έναν πιο σοβαρό ηθοποιό...Κακή εντύπωση, επίσης, άφησε και το γεγονός του πλήθους των χιουμοριστικών σκηνών που συχνά σε "ξενέρωναν" από το κλίμα της δράσης και της ιαπωνικής στάσης ζωής...Υπήρξαν σκήνες (ίδιες και στις 2 φορές που είδα το έργο) που όλη η αίθουσα γελούσε :lol::lol::lol: ...Όντως θύμιζε σε αρκετά σημεία της άλλες ταινίες,αλλά νταξ...όταν γυρίζεις ένα πολεμικό δράμα εποχής πρέπει να πατάς πάνω σε μερικές σταθερές...

Πάμε τώρα στα θετικά...Τοπία εκπληκτικά...Δεν υπάρχουν λόγια να τα περιγράψω...Εκπληκτική επίσης η σκιαγράφηση του τρόπου ζωής και σκέψης της τάξης των πολεμιστών σαμουράι.Ωραίες ενδυμασίες, πλήθος πολεμικών σκηνών...Θετικό ήταν το γεγονός ότι δεν μας κούρασε με αισθηματικές και αισθησιακές περιπτύξεις :Iloveyou: του Κρουζ με τη γιαπωνέζα...πάλι καλά...ένα φιλί δώσανε κι αυτό σκάρτο...(Μάλιστα, τη στιγμή που τον φίλησε η γιαπωνέζα, τον είχε ήδη ντύσει με την βαριά και

πολυσύνθετη στολή των σαμουράι,οπότε ένας από την παρέα είπε εκείνη τη στιγμή..."Άντε να τα ξαναβγάλεις τώρα...χαχαχαα!)...Επιπλέον ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε ο ρόλος του Κατσουμότο,του αρχηγού του σαμουράι, ο οποίος ήταν για μένα ο πρωταγωνιστής και όχι ο Θωμάς ο

Κρουζ...Σημειωτέον ότι ο τελευταίος πρέπει κάποια στιγμή να πάρει και το Όσκαρ, γιατί στα "Γεννημένος την 4η Ιουλίου" το "Ζήτημα τιμής" "Minority report" και άλλα πολλά έχει δώσει ρέστα-ειδικά όταν ο Ντένζελ Ουάσιγκτον έχει πάρει Όσκαρ για το ανούσιο και μικρό "Training day"...Αλλά είναι γνωστό ότι ειδικά τα Όσκαρ είναι ένα show και ο ορισμός της παράγκας όποτε δε θα εκπλαγώ ότι κι αν γίνει...

Ορισμένες επίσης ατάκες έγραψαν, όπως π.χ. "Οι σαμουράι από τη στιγμή που ξυπνούν το πρωί έως το βράδυ αναζητούν την τελειότητα στην κάθε της μορφή" "-Μπορεί ένας άνθρωπος να προδιαγράψει τη μοίρα του; -Δε νομίζω...πρέπει,ωστόσο, να είναι παρών τη στιγμή που εκείνη θα αποφασίσει να του αποκαλυφθεί"

Εκπληκτικοί,κατά τη γνώμη μου, ήταν 2 παραλληλισμοί...

(1)Η αναλογία μεταξύ των άοπλων Ινδιάνων που πολέμησε -με καταφανή υπεροπλία- ο Κρουζ στην Αμερική και των επίσης άοπλων σαμουράι που αντιμετώπισαν οι νεωτεριστές Ιάπωνες

(2)Η αναλογία μεταξύ των σαμουράι και των Σπαρτιατών του Λεωνίδα που διάλεξαν να πεθάνουν στο πεδίο της μάχης μέχρι τελευταίου...

Γενικά και πάλι βάζω άριστα 4! :cinema: :cinema: :cinema: :cinema:

:yesdude: ΔΕΙΤΕ ΤΟ!!! :yesdude:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ στα περισσότερα σημεία μαζί σου Εφταράκο. Να συμπληρώσω ότι η σκηνή, που τον έντυνε με την πανοπλία η (πανέμορφη γαμώτο, έπαθα ταράκουλο πάλι γκρρρ) γιαπωνέζα, ήταν πολύ ερωτική κι ευτυχώς που κατέληξε έτσι. Θα ήταν ξεφτίλα για το όλο κλίμα της ταινίας να τους έδειχνε να κάνουν κάτι παραπάνω...

Με πείραξε επίσης που στο τέλος αυτός έζησε, αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα ήταν πολύ αμερικανιά να πεθαίνει ηρωικά μαζί με τους Σαμουράι, οπότε καλά έκαναν και το τελείωσαν έτσι...

Αυτά. Από τα καλύτερα έργα που είδα φέτος!

Από την εξωτική Λαμία για το forum φοιτητών ιατρικής, Basiliki!

:cinema: :cinema: :cinema: :cinema:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ορισμός της αμερικανιάς είναι να ζει ο πρωταγωνιστής μετά από τσεκουριές, μπαλωθιές, κανονιές και υπερπολυβολιές και να αλλάζει το ρου της ιστορίας με ένα δάκρυ στην τελευταία σκηνή. Αυτός είναι ο επίσημος ορισμός, που μπορείτε να βρείτε και στο λεξικό Sovereign Hates Good Endings, Sovereign Editions, all rights reserva.

ΥΓ: Πολύ ευχάριστο να βρίσκεται στο επίκεντρο η στήλη "Τέχνες και Ψυχαγωγία"... Επιτέλους, κάτι διαφορετικό από τα ανούσια πολιτικά καυγαδάκια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα και γενικά ξενέρωσα με αυτό το τέλος, ενώ όλη η ταινία μου άρεσε πολύ. Απλά αν πέθαινε θα ήταν ξεφτίλα να ταυτίζουν τον αμερικανό με τους άλλους ήρωες. Κατά τ'αλλα δε διαφωνώ με σένα πρόεδρε. Το τέλος ήταν το μόνο, που δε μου άρεσε στην ταινία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σφωνάω με τους άνωθεν,να πω λοιπόν πως θα μπορούσε να έχει ερωτικές σκηνές,δεν λένε πως μια καλή ταινία πρέπει να έχει μέσα και το τσοντο-κατιτίς της,αλλά καλύτερα που δεν είχε!Όχι τίποτα άλλο,χήρα γυναίκα με 2 παιδιά παντρεμένη με Σαμουράι,ε.....θα την κακοχαρακτήριζα άμα του καθόταν του Θωμά με το καλημέρα!

:kissmy: Πίσης,όντως με ξένισε αυτό το γυναικωτό σαμιαμίδι που έβαλαν για αυτοκράτορα,ναι μεν για να δείξουν την αβουλία του και την απειρία του όπως προείπε ο πελάτης μου,αλλά βρε αδερφέ μπορούσαν να δείξουν ένα παιδαρέλι μη λουγκρίσιο τουλάχιστον! :eleos:

Τώρα οι σκηνές που έβγαζαν γέλιο...εντάξει δεν ήταν και πολύ παράταιρες κατ'εμέ,π.χ. εκεί που έβαζαν στοιχήματα για το με πόσες θα τον ξάπλωνε τον Τομ ο Τζαπάνας :P

Ένα άλλο εντυπωσιακό ήταν η άκαμπτη θέληση αυτών των Σαμουραίων.....ιδίως ο τυπάς που ανέφερα τρώει σφαίρα και την αγνοεί παντελώς,ενώ στο τέλος δεν ξέρω κι εγώ πόσες έφαγε μέχρι να πέσει!!!Ή ακόμα που του κόβεις το κεφάλι γιατί είναι αντίπαλός σου,αλλά υποκλίνεσαι και τον τιμάς μετά,γιατί έτσι υπαγορεύει η κουλτούρα σου.

Πέρα λοιπόν από μια "πολεμική" ταινία έχει και αρκετά στοιχεία που σε βάζουν σε σκέψη,έχει σημειολογία και παραλληλισμούς,σου ξεδιπλώνει μια άλλη θεώρηση,έναν διαφορετικό τρόπο ζωής και προσέγγισης των πραγμάτων,σε σχέση με τον δικό μας,με μηνύματα που απηχούν και στο τώρα,παρότι η ταινία αναφέρεται στα τέλη του 19ου αιώνα...

Χμ....πολλά είπα πρωινιάτικα,κλείνω εδώ.

Βαθμολογία:4/5,πηγαίνετε να την δείτε!Ουγκ! :alien:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου έκλεψες το Ουγκ... :tilestwra:

Διπλό ουγκ! :alien: :alien:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.