Jump to content

Καρδιοχειρουργικη Ειδικοτητα


dimkamp

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω τελειώσει πρόσφατα καρδιοχειρουργική στην Γερμανία και κατέθεσα τα χαρτιά μου στην Διευθυνση υγειας για την αναγνώριση της. Έλαβα αρνητική απάντηση αφου η ειδικότητα αυτή υπάρχει στην Ελλάδα μόνο σαν χειρουργική θώρακος. Έχει κανείς υπόψιν του τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να την αναγνωρίσω,διότι οι υπ'αλληλοι δεν βοηθάν και ιδιαίτερα.Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο τίτλος ειδικότητας που πήρες από τη Γερμανία τι γράφει στο χαρτί στα Γερμανικά; Είναι στην Ευρωπαϊκή Οδηγία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, η ειδικότητα υπάρχει μόνο στη Γερμανία οπότε δεν αναγνωρίζεται αυτόματα. Έκανες καθόλου Θώρακα στη Γερμανία (Thoraxchirurgie); Αν ναι, πιθανώς η καλύτερη λύση είναι να αναγνωρίσεις τα χρόνια και να δώσεις εξετάσεις στην Ελλάδα. Η Οδηγία 2005/36 δεν αναφέρει την καρδιοχειρουργική... μόνο τη Χειρουργική Θώρακος, που είναι ο τίτλος που απονέμεται στην Ελλάδα, και εντάσσει και το Cardio-Thoracic Surgery κλπ εκεί. Νομίζω είναι και πολύ λίγα τα κρατίδια της Γερμανίας που δίνουν αυτόν τον τίτλο...

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2005L0036:20110324:EN:PDF

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.