Jump to content

Φοιτήτρια Ιατρικής Άνεργη Ζητάει Βοήθεια


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Φοιτήτρια Ιατρικής Αθηνών, άνεργη, τέκνο μονογονεϊκής οικογένειας, με μητέρα συνταξιούχο αναπηρίας των 350ευρώ μας έστειλε την παρακάτω έκκληση:

"Ονομάζομαι Ε.Γ. και ως κατατακτήρια φοιτήτρια Ιατρικής δεν δικαιούμαι δωρεάν βιβλία.

Επειδή δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αγοράς τους παρακαλώ όποιον μπορεί να με βοηθήσει με τη παροχή των βιβλίων και ένα σκληρό εξωτερικό δίσκο 2-3 TB, έστω και μεταχειρισμένο.

Το email μου είναι emnurs@hotmail.com.

Σας ευχαριστώ."

http://www.theywantyourhelp.eu/2012/11/blog-post_26.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

%25CE%25B2%25CE%25B9%25CE%25B2%25CE%25BB%25CE%25B9%25CE%25B1.gifΦοιτήτρια, άνεργη, τέκνο μονογονεϊκής οικογένειας, με μητέρα συνταξιούχο αναπηρίας των 350 Ευρώ μας έστειλε την παρακάτω έκκληση:

"Ονομάζομαι Γρίβα Εμμανουέλα και είμαι αριστούχος τελειόφοιτη Νοσηλευτικής Σχολής Αθηνών. Αυτό το εξάμηνο (Φεβρουάριος 2012) έγινα αποδεκτή, μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, στην Ιατρική Σχολή Αθηνών.

Επειδή όμως αφενός δεν έχω την οικονομική δυνατότητα και αφετέρου επειδή πρόκειται για 2ο κύκλο σπουδών μου σε πανεπιστημιακή σχολή δεν δικαιούμαι δωρεάν παροχή βιβλίων.

Γι' αυτό ζητώ να δανειστώ βιβλία της Ιατρικής Σχολής Αθηνών του 1ου έτους και μετά, από φοιτητές πρόσφατων σπουδών.

Το email μου είναι emnurs@hotmail.com".

Σας ευχαριστώ.

Ε. Γ.

http://koukfamily.blogspot.gr/2012/01/350.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω...δεν θελω να θεωρηθω κακός και σε καμμια περιπτωση δεν θελω να κρινω ανθρωπους, αλλα αν ημουν πτυχιουχος νοσηλευτικής και ειχα 2 χερια κ 2 ποδια θα ζητουσα καποια δουλεια και παραλληλα να σπουδασω (οπως ηδη εχω κανει), και θα σκεφτομουν σοβαρα το να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη... σε καθε περιπτωση θα ζητουσα πρωτα βοηθεια μεσω σχολής (κατι που στο παρελθον εχω κανει με ανταποκριση) παρα μεσω ιντερνετ και δεν θα ζητουσα σκληρο δισκο (εξωτερικο των 3Τ) καταρχην...

Θυμαμαι οτι καποια χρονια πριν εβγαλα μια ολοκληρη σχολη διαβαζοντας στη βιβλιοθηκη,μενοντας και τρωγοντας στην εστια..

Συγχωρεστε με αν δεν γνωριζω λεπτομερειες πιο ειδικες, αλλα με μια πρωτη αναγνωση μου φαινεται λιγο καπως η εκκληση...

Αν πραγματικα υπαρχει θεμα ευχαριστως να βοηθησουμε ολοι εδω να τα καταφερει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω...δεν θελω να θεωρηθω κακός και σε καμμια περιπτωση δεν θελω να κρινω ανθρωπους, αλλα αν ημουν πτυχιουχος νοσηλευτικής και ειχα 2 χερια κ 2 ποδια θα ζητουσα καποια δουλεια και παραλληλα να σπουδασω (οπως ηδη εχω κανει), και θα σκεφτομουν σοβαρα το να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη... σε καθε περιπτωση θα ζητουσα πρωτα βοηθεια μεσω σχολής (κατι που στο παρελθον εχω κανει με ανταποκριση) παρα μεσω ιντερνετ και δεν θα ζητουσα σκληρο δισκο (εξωτερικο των 3Τ) καταρχην...

Θυμαμαι οτι καποια χρονια πριν εβγαλα μια ολοκληρη σχολη διαβαζοντας στη βιβλιοθηκη,μενοντας και τρωγοντας στην εστια..

Συγχωρεστε με αν δεν γνωριζω λεπτομερειες πιο ειδικες, αλλα με μια πρωτη αναγνωση μου φαινεται λιγο καπως η εκκληση...

Αν πραγματικα υπαρχει θεμα ευχαριστως να βοηθησουμε ολοι εδω να τα καταφερει..

Νταξ... Δεν είσαι κακός... Λίγο αυστηρός θα έλεγα... Κομμάτια να γίνει. Και μένα μου 'κατσε λιγάκι κάπως ο σκληρός των 3Τ, αλλά δεν είναι το μόνο. Κατ' αρχήν Τασούλη μου, θα σου πω, με την ευκαιρία του τόπικ, και πάλι μετά από καιρό ότι emiloveyou ... Ρε σαν και σένα δεν υπάρχουν πολλοί! (και θα υπάρχει ένας λιγότερος αν, όταν ξανάρθετε, δεν πιούμε έναν καφέ της προκοπής ;) )

Να συνεχίσω λέγοντάς σου το εξής: κι εγώ πτυχιούχος νοσηλεύτρια είμαι, με 2 χέρια και 2 πόδια, αλλά δε σου κρύβω ότι μου βγήκε το λάδι για να βρω μια δουλειά στον τομέα μου. Μη φανταστείς, αυτό που λέγανε παλιά ότι οι νοσηλευτές δεν θα πεινάσουν ποτέ και θα' χουν πάντα δουλειά και είναι περιζήτητοι κλπ κλπ κλπ παραμύθι είναι. Δεν παίρνουν πουθενά. Προτιμητέοι, φυσικά, οι ΔΕ (βοηθοί νοσηλευτών) που είναι και πιο χαμηλόμισθοι. (τώρα βέβαια, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, κι αυτοί ψάχνουν, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο)

Το αν θα δώσει κάποιος για Ιατρική ή όχι, δε νομίζω ότι πρέπει να είναι θέμα μόνο λογικής σκέψης. Ξέρεις υπάρχουν κι άλλα που καθορίζουν τις αποφάσεις μας. Και όχι, καμιά κρίση δεν πρέπει να μας στερεί αυτό που θέλουμε.

Τη βοήθεια από τη σχολή ξέχνα τη. Αυτό που ακούγεται πχ σε εμάς ότι μπορούν να συζητήσουν (από κατάταξη κι εγώ) είναι να πάρουμε ένα εκπτωτικό κουπόνι για να τα αγοράζουμε. (κλάφτα Χαράλαμπε). Και να σου πω και κάτι? Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά υψηλόμισθο (σε σχέση με άλλους, μην παρεξηγηθώ), αλλά όταν έχεις να πληρώσεις νοίκι, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, φαγητό κλπ, ε δεν σου περισσεύουν για να αγοράσεις βιβλία Ιατρικής, έστω και με έκπτωση.

Συνεχίζω λέγοντας ότι οι από κατάταξη φοιτητές δεν δικαιούνται δωμάτιο στην εστία και πλέον ούτε κάρτα σίτισης.

(Αρχίζει και δυσκολεύει το πράγμα, ε...? Κοινώς, ρε παιδί μου, θες δεύτερο πτυχίο? Κάτσε και ψόφα!)

Εμένα ξέρεις τι μου έκατσε άσχημα? Η αναφορά του "άσχημου" background (βλ. ανάπηρο μέλος στην οικογένεια κλπ). Παραδέχομαι, ας πούμε, αυτόν που έβαλε πιο μετά μια αγγελία για ένα στηθοσκόπιο(http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=35393&hl=). Χωρίς πολύ κλάψα. Λίγα λόγια και καλά... ;)

Και πάλι θα ξαναπώ ότι δεν είμαι σε θέση κρίνω το αν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα η αγγελία. Αν ισχύει όντων, προτίθεμαι να βοηθήσω. Απλά pm.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω και κάτι? Προφανώς η εισαγωγή έγινε με βαθμό πτυχίου, αφού οι εξετάσεις καταργήθηκαν πριν 2 χρόνια, σωστά? eminnocect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξεκινησα να γραφω ενα κατεβατο αλλα το εσβησα...

απλα να πω οτι χαλαστηκα που ζηταει σκληρο δισκο κ μαλιστα 3Τ...

Εναν 0,5 Τ που εχω ποτε δεν καταφερα να τον γεμισω με αρχεια....

Επισης πως γινεται καποιος ναναι ανεργος οταν δηλωνει τελειοφοιτος σχολης (οχι αποφοιτος?) και ηδη φοιτητης πλεον ιατρικης...ποτε προλαβε να γινει ανεργος....

δεν ξερω... αυτη η ταση για αβιαστη εκθεση με τρομαζει πολυ...σαν να ειναι ευκολη λυση...

εκτος πια και αν υπαρχουν ειδικες συνθηκες οπου εκει κανεις δεν μπορει να ξερει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί το έσβησες? emnono

Νομίζω ήμουν σαφής. Το ίδιο με χάλασε και μένα, συν την αναφορά του οικογενειακού προφίλ. Γι' αυτό και παρέθεσα την αγγελία ετέρου για στηθοσκόπιο... ;) Αυτό που αναφέρεις περί από- και τελειό- φοιτου το πρόσεξα, αλλά θέλησα να θεωρήσω ότι ήταν απλά ένα τυπογραφικό-λεκτικό λάθος. Περισσότερο με παραξένεψε η "αποδοχή" μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων... Αλλά ξέρεις κάτι? Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι όλοι πια είναι σκατά... Είναι, αλλά εγώ δεν θέλω να το ξέρω... Κι αν μια στο τόσο είναι αλήθεια τα όσα αναφέρονται? emconfused Απλά κι εσύ μη θεωρείς κάποια πράγματα δεδομένα (βλ. εστία, σίτιση κλπ). Είναι πολλά μωρέ που θίγονται σε τέτοιες καταστάσεις, όχι μόνο το φαγητό. Άλλωστε τα βιβλιαράκια μας δεν κοστίζουν και λίγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω βοηθηθει απο υπηρεσιες του πανεπιστημιου (οχι αθηνας) πηγαινοντας, ψαχνοντας, και παντα αναζητωντας μια διεξοδο με νομιμο τροπο που δεν θιγει κανεναν...εχω χτυπησει πορτες ζητωντας την απο το νομο προβλεπομενη "μεριμνα"...απλα στο λεω γιατι οι υπηρεσιες υπαρχουν κ βοηθανε χιλιαδες κοσμο! και δεν μιλαω για εξωτικες υπηρεσιες, εστω ακομα και η σιτιση ή στεγαση (για να μην μπω σε πολλες λεπτομερειες)...

Ευχομαι το τελειοφοιτη να ειναι οντως αποφοιτη... γιατι θα θυμηθω καποτε που μιλουσα με μια κοπελα αγνωστη μου στους "διαδρομους" της σχολης και μου ελεγε "τελειωσα βιολογικο φετος το καλοκαιρι, και απο περυσι ειμαι ιατρικη με το 10%..."..

Μακαρι να μην ειναι ολα τοσο σκατα τελικα...

Παντως προβληματιζομαι πολυ εντονα με την εμμονη στην πλαγια οδο...

Μακαρι ολα να πανε καλα στην κοπελα κ αν υπαρχει πραγματικα αναγκη μπορουμε να βοηθησουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, μην το θυμηθείς... Σκατά είναι, απλά το συννεφάκι μου είναι καλύτερο κι αν μου το διαλύσεις θα είναι κακό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωστο....

το θυμηθηκα και σκεφτηκα οτι εκεινη τη χρονια που αυτη μπηκε (οπως ειπε και αν ισχυει) με το 10% παρανομα (γτ φοιτουσε ηδη σε αλλη σχολη) , καποιο παιδι με ονειρο να γινει ιατρος βρεθηκε 1ος επιλαχων κ εξω απο το "συννεφο" του.... edit: και αλλαξε η ζωη του χωρις καν να το ξερει....

τεσπα... ανοιξε το θεμα.... ας το μαζεψουμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.grammatei...48120ebde1c4555

και αρκετές αναφορές σε blogs από το Γενάρη του 2012 πχ http://www.theywanty...og-post_20.html όπου υπάρχει και ευχαριστήριο σχόλιο της

και αν δεν πρόκειται περί συνωνυμίας :

http://static.diavge...;Ζ-Σ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν υπαρχει θεμα αμφισβητισης ή υπονοουμενο για την κοπελα....και μπραβο της που περασε...απλως απλωθηκε η συζητηση και σε πιο περιφερειακα θεματα... επαναλαμβανω οτι μπορει να εχει τη βοηθεια μας σε ο τι χρειαστει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς οι προαναφερόμενες εξετάσεις είναι εισαγωγή με βαθμό πτυχίου και αν η ανακοίνωση πρόσληψης αναφέρεται στο ίδιο άτομο, τότε απλά μπράβο. Δεν θα αλλάξω άποψη για τον σκληρό και την αναφορά στο οικογενειακό περιβάλλον. Αυτό που θα πω, όμως, και πάλι είναι ότι προτίθεμαι να βοηθήσω όσο και όπως μπορώ. Και για βιβλία όλων των ετών.

Βλέπεις ότι καμιά φορά μπορεί να μην είναι όλα τελείως σκατά...? eminclouds

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα, άσχετο, έχω να προτείνω θέση εργασίας στο παράρτημα-Ιπποκρατείου ογκολογικό.

Ζητούν κοπέλες, πτυχιούχους, μισθός ικανοποιητικός.

τηλ. 6986937653, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.